سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

آزمایشگاه بیمارستان و زایشگاه مریم همزمان با افتتاح بیمارستان در یکم خرداد ۱۳۹۳ به همت چند تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و ایران راه اندازی شده است.
علیرغم محدودیت‌های بدو تاسیس، به سرعت در زمینه تجهیزات و راه اندازی آزمایشات گوناگون رشد و توسعه یافت، به گونه ای هم اکنون بخش‌های هورمون شناسی، بیوشیمی خون، میکروب شناسی، آنالیز ادرار ، آنالیز مایعات بدن، بیوشیمی ادرار، هماتولوژی و انعقاد، ایمونولوژی، سرولوژی و در نهایت بانک خون از بخش های فنی و پذیرش ، جواب دهی و نمونه گیری از بخش های غیر فنی در ۲۴ ساعت شبانه روز فعال و آماده ارائه خدمات و سرویس دهی به بیماران سرپایی و بستری بیمارستان می باشد.

تجهیزات پیشرفته در بیمارستان مریم:

۱- اتوآنالیز بیوشیمی هیتاچی با سرعت ۲۰۰ تست در ساعت و با قابلیت انجام کلیه تست های بیوشیمی خون و ادرار از جمله تست های مربوط به دیابت مثل قند و  Hb A1c و GTT و GCT و … و همچنین تست‌های مربوط به آنزیم های کبدی و قلبی ، تمامی چربی ها، پارامتر‌های مربوط به کلیه، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و انجام آنالیز‌های ۲۴ ساعته روی ادرار مانند Micro Albumin، Protein، Creatinineو…
۲- دستگاه گاز خون (Blood Gas)با مدل Premier Gem 3000  ساخت کشور آمریکا با قابلیت انجام آزمایش گاز‌های خون و سایر پارامتر‌ها از قبیل Po2، PCo2، PH، Na، K، Ca ++، Hct روی خونهای وریدی ، شریانی و مویرگی.
۳- دستگاه اسپکترو فتومتر جهت انجام تست های روتین بیوشیمی.
۴- الکترو آنالیز برای اندازه گیری الکترولیت های  سدیم ، پتاسیم و لیتیم بر روی خون و ادرار.
۵- دیونایزر آبساز با قابلیت تولید۲۰ لیتر آب دیونیزه با هدایت الکتریکی زیر یک میکرو زیمنس در ساعت.
۶- دستگاه های الایزاریدر و الایزاواش برای انجام تستهای تخصصی و هورمون شناسی و ایمونولوژی.
۷- سل کانتر هماتولوژیMindrayبا قابلیت Diff گلبولهای سفیدو گزارش تمامی پارامتر های مربوط به شمارش سلول های خونی
۸- سل کانتر هماتولوژی Sysmex با قابلیت full Diffگلبول‌های سفید و گزارش تمامی پارامتر های مربوط به شمارش سلول های خونی
۹- دستگاه سدیمان آنالیز با قابلیت انجام تست ESR.
۱۰- دستگاه کوآگولامتر  Coatron M2 که تست های انعقای مثل PTو  PTT و Fibrinogen را به صورت دستگاهی قابل انجام ساخته است.
۱۱- آنالیز ادرار با نام Urine Strip Readerکه با این دستگاه حتی آزمایش ادرار هم دیگر به صورت دستگاهی انجام می گردد و با استفاده از این دستگاه خطای چشم حذف می گردد.
۱۲- دستگاه چک بیلی روبینBilinfant) ) پوستی بدون نیاز به خونگیری از نوزادان.

آزمایشگاه

لازم به ذکر است که علاوه بر مسئولین فنی مجرب، کادر پرسنلی آزمایشگاه نیز دارای تجربه، تخصص و مدارک مربوط به آزمایشگاه بوده و همگی دلسوزانه در راه اندازی و ادامه حیات این آزمایشگاه به نحوی که رضایت مندی پزشکان بیمارستان و بیماران بستری و سرپایی را کسب کرده است ، نقش داشته اند.

در ادامه یادآور می گردد این آزمایشگاه، همکار آزمایشگاه بزرگ مرکزی فردیس با سابقه حدود ربع قرن فعالیت و دارنده گواهینامه بین المللی مدیریت کیفیت  ISO 9000و گواهینامه لوح کیفیت از آزمایشگاه مرجع سلامت و داشتن بخش های روتین تخصص و فوق تخصص از جمله: پاتولوژی ، تشخیص مولکولی، آلرژی، سیتوژنتیک، دارو غذا، میکروب شناسی مواد غذایی، پیش آگهی سرطان و … می باشد و آزمایش هایی را که در این آزمایشگاه قابل انجام نبوده به آزمایشگاه مرکزی فردیس ارسال می نماید.

مسئولین آزمایشگاه با انجام تمامی آزمایش های موجود در استان البرز امید دارند بتوانند در خصوص عدم مراجعه بیماران عزیز به پایتخت کمک شایان توجهی به شهروندان استان ارائه نمایند.

آرزوی دیرینه ما کمک به تولد یک نوزاد سالم همراه با مادر سالم بود که به لطف الهی با تاسیس این بیمارستان به آن جامع عمل پوشانده شد.