سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

با توجه به صحبت‌های خانم دکتر ساره پور‌رستمی (متخصص زنان، زایمان و نازایی) بیمارستان و زایشگاه مریم:

شیر مادر بهترین غذا برای فرزند است. شیر مادر مغذی، مناسب و ارزان است. شیر مادر میتواند در برابر عفونت‌ها از نوزاد حفاظت کند و از بیماری‌هایی مانند آسم و دیابت پیشگیری می کند. از طرفی شیر دادن از مادران در برابر سرطان پستان و تخمدان حفاظت کرده و همچنین باعث کاهش وزن مادر پس از زایمان می شود.

هر چند شیر دادن امری طبیعی است اما شروع آن تقریبا برای تمام مادران دشوار به نظر می رسد. آنچه در پی می آید، گام‌هایی است که می تواند به شیردهی موفق بیانجامد.

۱- پیش از زایمان در مورد شیر دادن بیاموزید. گروه‌های حمایت از مادران شیرده را بیابید. در کلاس‌های پیش از زایمان شرکت کنید. کتاب بخوانید و فیلم آموزشی ببینید.

۲- پس از زایمان، بخواهید نوزاد را هر چه زودتر روی شکم شما قرار دهند. مطالعات نشان داده‌اند که ساعت های اولیه پس از تولد، نوزادان به طور غریزی به سمت سینه مادر حرکت می‌کنند و آن را به دهان می‌گیرند.

۳- تغذیه با شیر خود را پس از زایمان در اولین فرصت (در ساعات اول زایمان) آغاز نمایید. بعد از زایمان نوزاد حدود ۴۰-۳۰ دقیقه بیدار است و سپس برای استراحت میخوابد.

۴- کمک و حمایت همسر، خانواده، پرستاران ،متخصص و دوستان علاقه‌مند را بپذیرید.

شیردهی

شیر مادر چگونه تغییر میکند؟

۱- از تولد تا روز سوم پس از آن، شیر تولیدی مایعی غلیظ و زرد رنگ است. این مایع ” آغوز” نامیده میشود و میزان زیادی ویتامین و پروتئین برای حفاظت از نوزاد شما در برابر عفونت دارد. این مایع ملین ملایمی است که به راه افتادن روده ها و اجابت مزاج نوزاد هم کمک میکند.

۲- از روز ۳ تا روز ۱۰، شیر اولیه تولید میشود این شیر آب بیشتری دارد.

۳- از روز ۱۰ به بعد شیر کامل تولید میشود این شیر از این نظر منحصر به فرد است که ترکیب آن در طول روز تغییر میکند به گونه ای که محتوای چربی در طول یک نوبت تغذیه افزایش می یابد. یعنی اکثر چربی در انتهای معده شیر خوردن نوزاد به وی می رسد تا در پایان یک نوبت شیر دهی سیر می شود و مدتی بخوابد.

۴- از تغذیه همزمان شیرمادر و شیر مصنوعی در هفته های اول باید ممانعت نمود مگر آنکه پزشک به شما توصیه کند.

۵- در صورت محرومیت نوزاد از شیر مادر، شیر مصنوعی مغذی است هر چند مزایای شیر مادر را ندارد.

۶-بنا به توصیه پزشک در برخی موارد نادر قطع دایمی یا گذرای شیر مادر لازم است.

روش صحیح شیر دادن به کودک:

  • شیرخوار را محکم در آغوش بگیرید به طوری که دهان شیرخوار رو‌بروی هاله پستان شما قرار بگیرد. با یک دست تکیه گاهی برای سر شیرخوار ایجاد کنید و در همان حال پایین تنه شیرخوار را به سینه خود بچسبانید.
  • صبر کنید تا شیرخوار دهانش را باز کند. سپس او را به سمت پستانتان بکشید به طوری که اول چانه‌‌اش با پستان تماس پیدا کند. نوک پستان را وارد دهان شیرخوار نکنید.
  • نوک پستان باید مقابل کام بالای شیرخوار قرار داشته باشد. هنگامی که شیرخوار آن‌را می‌‌مکد نباید دردی وجود داشته باشد.
  • اکثر مادران وضعیتی را که خود نشسته‌اند و شیرخوار را در آغوش گرفته‌اند آسان‌ترین وضعیت شیردهی میدانند. شیر در سایر وضعیت‌ها مانند درازکش و نیمه نشسته را تنها زمانی که شیردهی مناسب و با قبات شد امتحان کنید.
  • میتوانید یک بالش روی ران خود بگذارید تا به عنوان تکیه گاه دستتان برای نگه داشتن (وقتی شیرخوار بزرگ و سنگین تر می‌شود) از آن استفاده کنید. این بالش به خصوص اگر زایمان به روش سزارین انجام شده باشد، بسیار موثر است.
  • اگر نوزاد به درستی پستان را نگرفته است، او را جدا و دوباره امتحان کنید. اگر اجازه دهید شیرخواری که به خوبی پستان را نگرفته است به شیر خوردنش ادامه دهد. نتیجه آن تغذیه ناکافی و ایجاد درد برای شما خواهد بود.
  • آسوده باشید! نوشیدنی گرم بنوشید. اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند .

نشانه‌های درست شیر خوردن نوزاد:

۱- شیرخوار دهان را باز‌تر میکند. چانه در تماس با پستان و لب پایینی به سمت بیرون برگشته است.

۲- شیرخوار مکث میکند مکیدن های آرام و عمیق همراه با وقفه های کوتاه مدت دارد تا شیر به دهان جریان یابد.

۳- شیرخوار دهان را میبندد. این توالی تکرار میشود تا وقتی که دهان پر از شیر شود و شیرخوار شیر را فرو دهد. شما باید بتوانید فرو دادن شیر را ببندید و صدای قورت دادن شیر را بشنوید.

۴- مادر هیچ گونه دردی در پستان احساس نمیکند.

۵- نوزاد وقتی احساس سیری میکند خودش پستان را آزاد می کند.