سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

زایمان طبیعی یا سزارین

دکتر شراره مجد جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در بیمارستان و زایشگاه مریم کرج:

– زایمان طبیعی:

زایمان طبیعی به طور معمول یک روند فیزیولوژیک است که اگر چه دردناک است اما وقتی با سیر طبیعی خود پیش می رود درد آن قابل تحمل است. در صورت آگاهی مادر از روند طبیعی زایمان و مدیریت درست عامل زایمان، روند زایمان بخوبی پیش می رود و یکی از لذت بخش ترین تجربیات مادر خواهد بود.
شاید اولین علت تمایل مادران به سزارین ترس از زایمان طبیعی باشد که به صورت ترس از درد و نگرانی از کمبود امکانات در هنگام زایمان طبیعی است. مادر باید مطمئن باشد که در هر ساعتی زمان زایمانش فرا رشد همانند سزارین شرایط بیمارستان فراهم است و او می تواند در شرایط مناسب به طور طبیعی زایمان نماید و از سوی دیگر فراهم بودن امکانات برای زایمان بی درد در همه ساعات شبانه روز وجود دارد.

– زایمان سزارین:

سزارین یک عمل جراحی بزرگ است و خطر خونریزی، عفونت، نیاز به تزریق خون و خطر ناشی از بیهوشی درمان سزارینی وجود دارد. از طرفی مدت زمان بستری مادر بعد از زایمان طبیعی کمتر است و به خاطر درد کمتر شیردهی موفق تری دارند و ضمناً تناسب اندام خود را با انجام ورزش های مناسب سریع از مادران سزارینی به دست آورده و زودتر به زندگی عادی و کار روزمره خود باز می گردند که به خاطر درد کمتر نسبت به مادر سزارین شده است.

زایمان طبیعی از نظر اقتصادی نیز به نفع خانواده و جامعه است و سزارین باعث خسارت مالی به خانواده و سیستم بهداشتی می شود.مادران باردار باید با آموزش کافی و مناسب ترس و هراس بی مورد از زایمان طبیعی را کنار بگذارند و برای اطمینان از سیر طبیعی حاملگی و تأمین سلامتی خود و نوزادانشان حتما به طور پیوسته به متخصص زنان مراجعه و به توصیه های آنان عمل کنند اطمینان داشته باشند که در همه ساعات شبانه روز دسترسی به متخصص زنان و زایمان، بیهوشی و روش های بی دردی و انجام سزارین اورژانس وجود دارد.

زایمان طبیعی همیشه ارجع است اما در صورت وجود برخی شرایط با بیماری ها در خانم باردار، متخصص زنان سزارین را توصیه می نماید که در این صورت مادر تحت سزارین برنامه ریزی شده قرار می گیرد. مادران و خانواده ها باید از خطرات و فواید زایمان طبیعی و سزارین آگاهی داشته باشند و بدانند که هر زایمان طبیعی ممکن است با صلاحدید متخصص زنان و زایمان به سزارین بیانجامد.

زایمان طبیعی

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =