سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

سر درد در بارداری

با توجه به صحبت های خانم دکتر سکینه قربانی ( متخصص زنان، زایمان و نازازیی)  در بیمارستان و زایشگاه مریم :

کاهش میزان شیوع همه انواع سردرد را در دوران بارداری نولی پارها و بویژه سه ماهه سوم گزارش کرده اند. در زنان حامله دو سوم سردردها اولیه هستند (بیش از ۹۰% از نوع میگرن) و یک سوم علل ثانویه دارند ( بیش از ۵۰% ناشی از بیماریهای فشار خون). سر دردهای میگرنی بیشتر تحت تاثیر تغییرات هورمونی بارداری قرار می گیرند.

– سردرد میگرنی:

شیوع میگرن در سه ماهه اول حاملگی ۲ درصد است، اکثرا میگرن در دوران حاملگی بهبود می یابد گاهی اوقات میگرن با “اورا” اولین بار در دوران بارداری ظاهر می شود ، زنان بارداری که قبلا دچار علایم میگرن بوده اند ممکن است علایم دیگری داشته باشند، علایم عصبی جدید باید منجر به بررسی کامل بیمار شود، به طور کلاسیک گمان بر این بود که سردرد میگرنی با افزایش خطر برای مادر یا جنین همراه نیست، اما اخیرا این موضوع رد شده است. احتمال پره اکلامپسی، هایپرتنشن بارداری، پره ترم لیبرو سایر اختلالات قلبی عروقی شامل سکته های مغزی ایسکمیک افزایش می یابد.

میگرن با افزایش خطر سکته مغزی به میزان ۱۶ برابر، انفاکتوس میو کارد ۵ برابر، بیماری قلبی ۲ برابر، ترومبو آمبولی وریدی ۲ برابر و مسمومیت حاملگی ۲ برابر همراه است.

– درمان میگرن در حاملگی:

درمان های غیر دارویی میگرن در دوران بارداری مانند تکنیک های بیوفیدبک، طب سوزنی و تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال محدود است. تجویز داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی موثر است و اکثر سردردهای میگرنی به ضد دردهای ساده مانند ایبوپروفن یا استامینوفن و یا میدرین ( به ویژه در صورت تجویز زود هنگام) پاسخ می دهنئ. اکثرا در درمان بیماران میگرنی از رژیم های چند منظوره استفاده می شود.

سر دردهای تشدید، با هیدراسیون داخل وریدی و تزریق داروهای ضد استفراغ و اپیوئیدها درمان می شود در سال های گذشته ۲ گرم سولفات منیزیوم داخل وریدی تجویز می شود اخیرا اثر سودمندی در موارد تجویز آن گزارش نشده است.

مشتقات ارگوتامین به دلیل اثر منقبض کننده قوی عروقی در بارداری نباید مصرف شود. تریپتان ها ، اگونیست های گیرنده سروتونین هستند که با انقباض عروق داخل جمجمه سبب برطرف شدن سردرد می شوند، این دارو به صورت خوراکی، تزریقی، شیاف رکتال و یا اسپری بینی تجویز میشود بهتر کاربرد در همراهی با NSAID  ها است.

این دارو در بارداری بی خطر به نظر می رسد با وجود این در یک مطالعه در کودکانی که در معرض تریپتان ها در دوره باردرای قرار گرفته بودند اختلالات عصبی تکاملی شامل مشکلات عملکردی و عاطفی مشاهده شد.

درمان خوراکی پیشگیری کننده در زنانی که دچار سردردهای میگرنی مکرر می شوند اندیکاسیون دارد. آمی تریپتیلین، پروپرانولول و یا متوپرولول در دوران حاملگی بی خطر است.

سردرد در بارداری

– سر درد کلاستر یا خوشه ای:

حاملگی تاثیری بر شدت این نوع سردرد ندارد، باید از مصرف دخانیات و الکل پرهیز نمود. درمان این نوع سردرد در مرحله حاد، شامل اکسیژن ۱۰۰% و تجویز سوماتریپتان است. این سردرد جزو سر دردهای نادر اولیه است، درد یکطرفه شدید که به صورت و چشم ها انتشار میابد، ۱۸۰-۱۵ دقیقه طول می کشد و همراه با علایم بیقرای است. ممکن است میگرن در دوران کودکی شروع شود، در دوران نوجوانی به اوج می رسد و با افزایش سن از شدت و دفعات آن کاسته میشود. شیوع سالانه در زنان ۱۷ درصد و در مردان ۶ درصدی است. ۵ درصد زنان دچار میگرن احتمالی هستند، یعنی همه معیارها را به جز یک مورد دارند، میگرن در زنان جوان شایع است و به طور شایع  در دوران حاملگی دیده می شود.

انجمن بین المللی سردرد ۲۰۱۳ میگرن را بر اساس وجود یا عدم وجود اورا و سیر زمانی آن به دو نوع تقسیم کرده است.

  • میگرن بدون اورا (میگرن شایع) :

سردرد یک طرفه ضربان دار همراه با تهوع و استفراغ و یا ترس از نور

  • میگرن با اورا ( میگرن کلاسیک) :
  • علائم مشابه که قبل از آن نشانه های نورولوژیک پیش درآمد مانند لکه های بینایی یا توهمات بینایی وجود دارد، یک سوم بیماران را شامل می شود، اگر در هنگام شروع اولین نشانه پیش درآمد مصرف شود می توان از ایجاد سردرد جلوگیری کرد.

سردرد در بارداری یکی از نشانه های خطر مسمومیت حاملگی می باشد و در کسانیکه ورم دارند و یا فشار خون بالا دارند اهمیت زیادی پیدا می کند چون می تواند پیش درآمد تشنج مسمومیت حاملگی باشد.

بنابراین خانم های باردار باید در هنگام بروز سردرد شدید و مقاوم به درمان حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند و سابقه ی وجود میگرن را حتما به پزشک معالج اطلاع دهند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 5 =