سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

سقط مکرر

با توجه به صحبت های دکتر ملیحه قدس روحانی (متخصص زنان، زایمان و نازایی) در بیمارستان و زایشگاه کرج:

تعریف:

سقط به معنی خاتمه یافتن حاملگی قبل از هفته دوازدهم (سه ماهه اول) بارداری است. گاهی سقط بصورت پیاپی و در حاملگی های متوالی رخ میدهد که در صورتی که بیش از سه بار رخ دهد به آن سقط مکرر گفته میشود. سقط برای بار اول بسیار شایع است و از آنجا که معمولا تکرار نمیشود نیازی به بررسی ندارد. ولی پس از سقط های دوم و سوم دیگر بررسی زوجین و حتی محصولات حاملگی جهت کشف علت سقط ضروری است. حتی بعد از چند بار سقط احتمال تولد زنده حتی بدون درمان بیشتر از احتمال سقط مجدد است اما با درمان علل زمینه ای این احتمال بیشتر میشود. سقط مکرر در یک نفر از هر سیصد زوج تا یک نفر در هر صد زوج دیده میشود.

علل:

سقط مکرر علل متفاوتی دارد و در سی تا پنجاه درصد موارد هم حتی پس از بررسی علت آن ناشناخته باقی میماند (سقط غیر قابل توجیه). از انواع عللی که مرتبط با سقط شناخته شده اند میتوان به مشکلات کروموزومی جنین، ناهنجاری های ساختمانی رحم، مشکلات هورمونی، بیماری های خون ایمنی، اختلالات همراه با افزایش انعقاد پذیری، عفونت ها و بعضی از عوامل کمتر شایع مثل مصرف بعضی داروها، یا مواجهه با سموم موجود در محیط زندگی، سیگار و کافئین، اختلالات جفت، عوامل مربوط به پدر، بیماری های زمینه ای مادر ( مثل بیماری های قلبی، خونی، کلیوی) و … اشاره کرد.

سقط-مکررتشخیص:

وقتی خانمی با سابقه دو یا سه بار سقط به پزشک مراجعه میکند پزشک باید برایش آزمایشات خاصی را درخواست کند. از جمله بررسی های هورمونی، بخصوص هورمون تیروئید، معاینه و بررسی از نظر وجود عفونت ها، درخواست عکس رنگی از رحم خانم جهت بررسی شکل رحم، بررسی ژنتیکی زن و مرد از نظر وجود مشکلات کروموزومی، و برخی بررسی های دیگر.

اگر در عکس رنگی مشکلاتی گزارش شود معمولا در مواردیکه این مشکلات مربوط به حفره داخلی رحم باشد پزشک روشی به نام هیستروسکوپی به کار میبرد. به این معنی که در اتاق عمل و زیر بیهوشی با دوربین مخصوص داخل رحم را مشاهده و اشکالات آن را بر طرف میکند. این اشکالات میتواند پولیپ، دیواره ( سپتوم) فیبروم و یا هر گونه نامنظمی در داخل اندومتر ( دیواره داخلی رحم) باشد.

یکی دیگر از مشکلات رحم که منجر به ضخیم شدن دیواره عضلانی رحم و سقط میشود آدنومیوز است. در این حالت بعلت ضخیم شدن بیش از حد عضلات رحم خونرسانی به لایه داخلی رحم مختل شده و جنین سقط میشود. بررسی هورمونی با هدف کشف یکسری از بیماری های هورمونی از جمله کم کاری تیروئید انجام میشود کم کاری تیروئید هم به دلیل ایجاد اختلال در تخمک گذاری میتواند باعث ناباروری شود و هم میتواند در صورت حاملگی سبب سقط جنین گردد. یکی دیگر از بیماری های تخمدان پلی کیستیک است که به تنبلی تخمدان معروف است. در این بیماری نیز بعلت تغییر محیط شیمیایی (متابولیک) بدن سقط جنین اتفاق می افتد و حتما باید قبل از حاملگی بعدی این مشکلات متابولیک اصلاح شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که میتواند منجر به سقط گردد کمبود هورمون پروژسترون در ابتدای بارداری است که بعلت کیفیت پایین تخمک ایجاد میشود. به همین دلیل در بیمارانی که شک به کمبود پروژسترون وجود دارد حتما با شروع بارداری و پس از اطمینان از اینکه حاملگی داخل رحمی است از ترکیبات پروژسترونی جهت پیشگیری از سقط استفاده میشود.

یکی از علل مهم سقط مکرر افزایش انعقاد پذیری خون مادر است. به این معنی که خون مادر به میزان بیشتر از حد نرمال استعداد لخته شدن دارد و این حالت در حاملگی باعث ایجاد لخته های ریز در جفت و رگ هایی که به رحم خونرسانی می کنند میشود. البته این تنها مکانیسم سقط در این بیماران نیست، البته در بعضی از انواع این اختلالات خطر سقط افزایش می یابد و در بعضی دیگر چنین خطری وجود ندارد. در صورتیکه چنین اختلالی در مادر تشخیص داده شود در زمان بارداری باید از داروهای ضد انعقاد خون استفاده نماید تا خطر سقط کاهش یابد.

بعضی از انواع عفونت های مادر شامل توکوپلاسموز و ویروس های سرخجه، سرخک، سیتومگال و تب خال می توانند منجر به سقط منفرد شوند، اما دخالت این عوامل در سقط مکرر مطرح نیست. اما عفونت هایی مانند تب مالت و مالاریا می تواند موجب سقط مکرر شوند. یکسری عوامل دیگر هم در سقط مکرر مطرح شده اند که بسیار پیچیده و فوق تخصصی میباشند و در این مبحث قابل بحث نیست. ضمن اینکه بخشی از علل سقط ناشناخته بوده و هیچ علتی برای آن پیدا نمی شود.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + نه =