سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

مشاوره ناباروری

با توجه به صحبت های خانم دکتر فریده عرب جهوانی (متخصص زنان، زایمان و نازایی) در بیمارستان و زایشگاه مریم :

ناباروری چیست؟

ناباروری به عدم باردار شدن یک خانم بعد از یکسال بدون پیشگیری اطلاق می شود. احتمال بارداری در یک سیکل قاعدگی یا حدود یک ماه صد در صد نبوده و حدود ۲۵ درصد می باشد. ۸۵ تا ۹۰ درصد زنان سالم در عرض یکسال باردار می شوند که اکثر این بارداری ها در عرض ۶ ماه رخ می دهد. حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد زوجین از نازایی رنج می برند، که علت می تواند در ۱۵% موارد علت ناباروری ناشناخته می ماند. مهمترین عاملی که میتواند باروری یک زن را مختل نماید افزایش سن است. حداکثر قدرت باروری زنان در سنین ۲۰ تا۲۴ سالگی است.

– سن بارداری:

با افزایش سن نه تنها قدرت باروری زنان بصورت تصاعدی کاهش می یابد بلکه احتمال پاسخ به درمان حتی با روش های کمک باروری آزمایشگاهی نظیر آی وی اف نیز کاهش می یابد، از طرفی با افزایش سن احتمال مشکلات ژنتیکی – مادرزادی، سقط جنین و عوارض جنینی و مادری بارداری نیز افزایش می یابد که تمام این عوامل با هم احتمال فرزند آوری را کاهش می دهد.
کاهش ذخیره تخمدان، اختلال در تخمک گذاری، کاهش کیفیت تخمک یا گامت مهمترین علت کاهش باروری با افزایش سن زنان می باشد. علاوه بر آن احتمال چسبندگی و بسته شدن لوله های رحمی بدلیل عفونت های لگنی که اکثرا بدون علامت می باشند یا بیماری هایی نظیر آندومتریوز و جراحی های لگنی و غیره نیز با افزایش سن زیاد می شود.  با افزایش سن احتمال توده ها و ضایعات رحمی نظیر فیبروم ها، پولیپ ها، آدنومیوز نیز بالا میرود.

عوامل فوق بعلاوه افزایش چاقی، اختلالات هورمونی و متابولیک و بیماری های گوناگون سیستمیک احتمال فرزندآوری زن را کاهش می دهد. داشتن سیکل های ماهیانه منظم به هیچ عنوان تضمینی برای قدرت باروری طبیعی و بدون مشکل یک زن نمی باشد. با توجه به تمایل جامعه امروز به ازدواج در سنین بالاتر و به تاخیر انداختن بارداری لزوم آگاه کردن زوجین به این مسئله کاملا احساس می شود و پیشگیری از ناباروری برای خانواده های آینده بسیار مهم است.

نازایی

زمان مناسب مراجعه جهت مشاوره، بررسی  و درمان ناباروری:

به عنوان یک قاعده کلی اگر زوجی پس از یکسال نزدیکی مناسب بدون جلوگیری باردار نشوند، بایستی تحت بررسی و درمان قرار گیرند. اما در زنان مسن تر از ۳۵ سال این زمان به ۶ ماه کاهش می یابد. همچنین اگر یکی از زوجین سابقه بیماری، جراحی یا شرایط خاصی را دارد که احتمال نازایی را بالا می برد بایستی بررسی ها زودتر انجام شود. به عنوان مثال اگر خانمی سابقه تخمدان پلی کیستیک داشته و یا مردی سابقه جراحی واریکوسل دارد. زوجینی که سابقه خانوادگی قوی از ناباروری دارند نیز می توانند جهت بررسی زودتر مراجعه نمایند.
از طرفی اگر زوجی به هر دلیل قصد دارند برای مدتی فرزند آوری را به تعویق بیندازند بهتر است از برای اطمینان از سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایند. این مسئله خصوصا برای کسانی که سن بالاتری دارند و یا قصد دارند به مدت چند سال بچه دار نشوند مهم است.

موارد نیازمند اقدام فوری جهت بررسی و درمان ناباروری:

شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نیاز به تلاش برای بچه دار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید سریعتر برای بررسی و درمان اقدام کنند مانند:
– مرد سابقه جراحی، عفونت و یا ضربه به ناحیه تناسلی داشته باشد.
– رویش موها در بدن غیرطبیعی باشد.
– مرد دچار کوتاهی یا بلندی قد مفرط باشد.
– زوجین سابقه خانوادگی ناباروری داشته باشند.
– زن دارای سیکل های قاعدگی نامنظم باشند.
– زن سابقه جراحی در ناحیه شکم و یا لگن داشته باشند.
– سن زن بالای ۳۵ سال باشد یا بطور کلی سن زوج بالا باشد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + یازده =