سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

واکسیناسیون یا ایمنی سازی به انجام کارهایی گفته می شود که با هدف جلوگیری از ایجاد وی عفونت یا کاهش حالت طبیعی بیماری در شخص به عمل می آید. واکسیناسیون نقشی شگرف در سلامت جامعه ایفا کرده است. پس از تامین آب آشامیدنی سالم، واکسیناسیون بیشترین تاثیر را در کاهش مرگ و میر به ویژه مرگ و میر کودکان و افزایش رشد جمعیت داشته است.

جدول راهنمای واکسیناسیون

واکسیناسیون در بیمارستان مریمتوضیحات:

واکسن پنج گانه، شامل: (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت پ، و هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب)
واکسن سه گانه، شامل: (دیفتری، کزاز و سیاه سرفه)
پس از آخرین نوبت واکسن سه گانه، هر ۱۰ سال یکبار واکسن دوگانه بزرگسالان باید تزریق شود. برخی عوارض واکسیناسیون شامل: تب، تورم، درد، حساسیت و سفتی عضله در محل تزریق و بیقراری کودک است.

توصیه هایی برای کاهش ناآرامی درد و تب:

توصیه های گوناگونی برای کاهش درد و ناراحتی کودک هنگام واکسیناسیون ارائه شده است. در این میان پدر و مادر نقش مهمی ایفا می کنند. به این صورت که بهتر است پدر و مادر به جای مهار کودک با خشونت و اجبار از روش های ایجاد آرامش در کودک استفاده کنند.
همچنین هیچ گاه کودک را تهدید به تزریق آمپول به عنوان مجازات برای رفتار نادرست وی نکنند.
علاوه بر این چند تکنیک جسمانی و روانی برای به حداقل رسانده نا‌آرامی و درد در هنگام واکسیناسیون وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

روش های جسمانی:

  • برقراری تماس پوست با پوست مادر و شیرخوار
  • نوازش کودک پس از تزریق

روش های درمانی:

  • انجام اقداماتی برای پرت کردن حواسی کودک مانند استفاده از اسباب بازی
  • عدم استفاده از لغات حاکی از اضطراب هنگام صحبت با کودک

توصیه های پس از تزریق واکسن:

در مواردی که در محل تزریق واکسن تورم و قرمزی وجود داشته باشد، قرار دادن پارچه سرد و مرطوب تمیز در محل می تواند در کاهش درد موثر باشد. توصیه می‌شود بعد از تزریق واکسن پنج گانه و یا سه گانه در صورت بروز درد و بی‌قراری استامینوفن با دوز مناسب تجویز شده است و در صورت نیاز هر ۴ ساعت یک بار (حداکثر تا ۵ بار در ۲۴ ساعت) تکرار شود. در مورد کودکان دچار بیماری‌های قلبی که مستعد نارسایی حاد احتقانی در اثر عوامل تسهیل گر مثل تب هستند.
پیشنهاد می‌شود استامینوفن تا ۴۸ ساعت هم زمان یا بعد از تزریق واکسن پنج گانه و یا سه گانه تجویز شود. پس از واکسیناسیون باید از پوشاندن لباس تنگ به کودک که موجب وارد آمدن فشار به محل تزریق می‌شود اجتناب کرد.