سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

کیست های خوش خیم تخمدان

با توجه به صحبت های خانم دکتر رحیمی (متخصص زنان، زایمان و نازایی) در بیمارستان و زایشگاه مریم :

کیست های خوش خیم تخمدان ممکن است در هر سنی رخ دهند، اما در این مبحث در مورد کیست های خوش خیم تخمدان در سنین بارداری صحبت می کنیم:

در طی سالهای باروری، شایع ترین توده های تخمدان انواع خوش خیم هستند. توده های تخمدان ممکن است عمل گری یا نتوپلاستیک باشند. توده های عمل گری (finctional) یا تخمدان (neoplastic) تخمدان شامل کیست های فولیکولی و کیست های جسم زرد هستند. حدود ۳/۲ تومورهای تخمدانی در سنین بارداری دیده میشوند. اکثر تومورهای تخمدان (۸۰ تا ۸۵%) خوش خیم هستند و ۳/۲ آنها در سنین ۲۴-۲۰  سال رخ می دهند.

اکثر تومورها علائم اندک و یا صرفا غیر اختصاصی خفیفی را ایجاد میکنند شامل:

  • اتساع شکم
  • درد یا احساس در قسمت تحتانی شکم
  • علائم ادراری یا گوارشی
کیست

اگر تومور از نظر هورمونی فعال باشد ممکن است علائم عدم تعادل هورمونی مانند خونریزی واژینال در ارتباط با تولید استروژن وجود داشته باشد. در صورت پبچیدگی توده به دور پایه خود و پارگی کیست یا خونریزی به داخل کیست ممکن است درد حاد شکم رخ بدهد. کیست های عملگری تخمدان شامل کیست های فولیکولی، کیست های جسم زرد و کیست های تکالوتئینی می باشد. تمام این ضایعات خوش خیم بوده و معمولا باعث ایجاد علائم نمی شوند و نیاز به جراحی ندارند. مصرف قرص های جلوگیری از بارداری سبب کاهش خطر ابتلا به کیست های تخمدان می شود.

کیست فولیکولی شایع تر است و به ندرت به اندازه بیش از ۸ سانتی متر می رسد و معمولا بدون علامت هستند و به صورت اتفاقی کشف می شوند. این کیست ها با درمان انتظاری در عرض ۸-۴ هفته از بین می روند.

کیست های جسم زرد ممکن است پاره شوند و ایجاد خونریزی داخل شکمی کنند و به درمان جراحی نیاز پیدا کنند.

کیست های تکالوتئئنی معمولا ۲ طرفه هستند، و در ارتباط با حاملگی رخ می دهند و ممکن است کاملا بزرگ باشند تا ۳۰ سانتی متر و خود به خود پیشرفت می کنند. درمان با قرص های جلوگیری  کننده از حاملگی خطر کیست های عملگری تخمدان را کاهش می دهد.

قرص های جلوگیری از بارداری در کاستن از خطر بروز کیست های تخمدانی هستند. کیست های علامت دار باید به سرعت مورد ارزیابی قرار گیرند. ولی توده های دارای علائم خفیف و عملگری با داروهای مسکن درمان می شوند. فقط خونریزی شدید کیست ها و شک به یدخیمی یا پیچیدگی کیست به دور پایه ی خودش انجام عمل جراحی لازم دارد. اندومتریومای تخمدان یا کیست شکلاتی از توده های خوش خیم تخمدان می باشد که اندازه آن به ۸-۶ سانتی متر می رسد و با تحت نظر گرفتن بیمار از بین نمیرود و از نظر تسکین درد، دستیابی به حاملگی و خطر عود تحت جراحی قرار می گیرد.

توده های نئوپلاستیک :

اکثر کیست های درموئید خوش خیم در طی سال های بارداری رخ می دهند. تغییر شکل بدخیم در ۲ درصد کیست های درموئید در تمام سنین رخ می دهد. خطر پیچیدگی این کیست ها بیشتر است و همیشه باید تحت جراحی قرار گیرند.

تومورهای سروز :

عمدتا خوش خیم هستند و ۱۰-۵ درصد این تومورها قدرت بدخیمی دارند و ۲۵-۲۰ درصد آنها بدخیم هستند.

تخمدان های پلی کیستیک :

شیوع حدود ۲۲% دارد. درمان آن طبی است. عمدتا از جراحی استفاده نمی شود. اصلاح الگوی زندگی و کاهش وزن نقش بالقوه مهمی در زمان این تخمدان ها دارد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + 14 =