سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

مراقبت از نوزادان

از زمانیکه نوزاد به دنیا می‌‌آید، والدین در کنار عشق و محبتی که به فرزند خود دارند با برنامه‌ریزی دقیق برای رشد فرزند خود تلاش می‌کنند تا شرایطی از قبیل خوراک، پوشاک و… برای نوزاد فراهم ‌آورند.

تغذیۀ نوزاد

بهترین تغذیه برای نوزاد، شیر مادر است. به همین دلیل مادران باید به تغذیۀ خود توجه داشته باشند. شیر مادر به ‌دلیل مزیت‌هایی که دارد بهترین تغذیه برای نوزاد به شمار می‌آید. از جمله مزیت‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متناسب بودن با دمای بدن نوزاد
 • در دسترس بودن
 • فاقد میکروب

پوست نوزاد

پوست نوزاد با پوست یک انسان بالغ متفاوت است، بسیار نرم، نازک و کم مو بوده و رطوبت بیشتری دارد. ادرار سوختگی در نوزادان به‌‌ دلیل پوشیده بودن محل و دفع غیر‌قابل ‌کنترل مدفوع و ادرار در نوزادان بیشتر است.

پوست نوزادان نیاز به مراقبت‌‌های زیادی دارد ‌و باید از محصولات پاک‌کنندۀ مناسب استفاده شود. در واقع محصولاتی که نوزادان باید استفاده کنند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • محصولات پاک‌کننده
 • مراقبت‌کننده‌‌ها
 • محافظت‌کننده‌‌ها

برای نوزادانی که سن زیر ۶ ماه دارند، کرم ضد‌آفتاب توصیه نمی‌شود و بهتر است دور از آفتاب قرار بگیرند.
مراقبت از نوزادان

شست‌وشوی نوزاد

لازم نیست نوزاد خود را هر روز بشوئید. هنگام حمام کردن نوزاد شرایطی لازم است که باید به آنها توجه شود:

 • نوزاد را با آب گرم حمام کنید و مراقب باشید آب داغ نباشد.
 • هرگز کودک را برای یک ثانیه در حمام تنها نگذارید.
 • در هنگام شست‌وشوی نوزاد، با آلت تناسلی نوزاد نباید بازی کرد و حرکت رفت و برگشتی به آن داد تا در بزرگسالی به زود هنگامی مسائلِ جنسی دچار نشود.
 • حمام گرم مخاط داخل بینی کودک و نوزاد را کاهش می‌دهد، اما باید مراقبت باشید که آب خیلی داغ نباشد.
 • همچنین رطوبتِ هوا، گرفتگی بینی کودک و نوزاد را کاهش می‌دهد.
 • محیطِ اتاق گرم باشد.

پوشک

کودکان و نوازدان به دلیل پوشکی که استفاده می‌کنند دچار قرمزی پوست شده که بهترین راه حل برای رفع این موضوع خشک کردن پوست است. بهتر است بعد از هر بار تعویض پوشک از خشک بودن آن مطمئن باشید و زود به زود تعویض شود.

استریل کردن وسایل نوزاد

برای استریل وسایل نوزادان، جوشاندن آنها زمان‌بر است و نیازی هم به دستگاه‌های گران قیمت ضدعفونی‌کننده خانگی نیست. بهترین راه استفاده از ماشین ظرفشویی است.

خواب نوزاد

خواب نوزادان با توجه به سن آنها متفاوت است. نوزادان بیشتر وقت خود را در خواب به سر می‌برند، ولی خواب آنها بخش‌های بسیار کوتاه است. خواب به‌تدریج کاهش می‌یابد، اما طول خواب شبانه افزایش می‌یابد.

مراقبت از نوزادان

گریه

نوزادان و کودکان به وسیلۀ گریه با دیگران ارتباط برقرار می‌‌‌کنند و بعد از بررسی عواملی مثل گرسنگی، پوشک و … اگر کودک یا نوزاد همچنان گریه می‌‌کرد محیط و شرایط آرامی را برای او فراهم آورید.

مراقبت از نوزاد بعد از تزریق واکسن

والدین قبل از تزریق واکسن بهتر است در مورد علائمی که نوزاد بعد از واکسن از خود نشان می‌‌دهد، اطلاعاتی داشته باشند.

بعد از تزریق بهتر است ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در مطب پزشک حضور داشته باشید تا در صورت بروز هر مشکل، پزشک معالجه را انجام دهد.

درمان اولین تب کودک

تب در نوزادان می‌تواند ترسناک باشد؛ اما مادران نباید بترسند. در این حالت از دماسنج مناسب استفاده کنید. به دلیل کوچک بودن کانال‌های گوش نوزادان دماسنج دیجیتالی (دماسنجی که وارد گوش می‌کنند) مناسب نیست و از دماسنج‌های رکتوم باید استفاده شود. دمای طبیعی بدن برای یک کودک سالم بین ۳۶ تا ۳۸ درجه سلسیوس است.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفته شود؟

تب در نوزادان و کودکان یک عفونت جدی است و باید به سرعت درمان شود. کودک کمتر از ۳ ماه و کودک ۳ تا ۶ ماهه با درجه تب ۱۰۱ درجه فارنهایت (۳۸٫۳ درجه سانتیگراد) یا بالاتر و سن بالای ۶ ماه با درجه حرارت ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹٫۴ درجه سانتیگراد) یا بالاتر همراه با علائمی مانند از دست دادن اشتها، سرفه، علائم آسیب شنوایی، اضطراب غیر‌معمول یا خواب‌آلودگی، استفراغ یا اسهال باید با پزشک متخصص اطفال تماس گرفته شود.

در زمان تب مهم است که کودک و نوزاد هیدراته شوند. در واقع باید نوشیدنی یا شیر مادر را مصرف کنند تا آب بدن آنها کم نشود.

اگر کودک کمتر از ۶ ماه باشد، پزشک برای کاهش تب استامینوفن با دوز مناسب را تجویز می‌‌کند. به یاد داشته باشید که هرگز نباید بیش از دوز تجویز شده به نوزاد و کودک داروئی را داد.
مراقبت از نوزادان

پاک کردن بینی نوزاد

از آنجایی که نوزادان از بینی کوچک خود نفس می‌‌کشند، به همین خاطر پاک کردن بینی اهمیت زیادی دارد.

اسپری سالین (اسپری بینی)

این تنها اسپری امن بینی است که برای نوزادان و کودکان نو‌پا استفاده می‌شود. در صورت امکان سر او را بچرخانید (او را مجبور نکنید). ۲ تا ۳ قطره از اسپری را داخل بینی نوزاد بچکانید. گاهی بعد از اسپری کودک عطسه می‌زند که مشکلی نیست و نگران نباشید.

نکاتی در مورد مراقبت از دندان کودک

بعد از هر تغذیه، لثه‌های کودک خود را با یک دستمال گرم و مرطوب تمیز کنید. هنگامیکه دندان‌ها در می‌آیند مراقبت از آنها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بعضی از والدین به دلیل اینکه دندان‌های اصلی جایگزین دندان‌های شیری می‌شوند، به مراقبت دندان‌ها اهمیتی نمی‌دهند. دندان‌های شیری به جهت صحبت کردن، جویدن و همچنین نگه داشتن فضا برای دندان‌های دائمی، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اگر از آنها به‌درستی مراقبت نشود، از بین خواهند رفت و عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *