سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

مراقبت از نوزادان

نگهداری از یک نوزاد تازه متولد شده کار سخت و پر‌استرسی است و احتیاج به دقت و اهمیت فراوان دارد، به خصوص اگر این نوزاد فرزند اول شما باشد. در ادامه نکات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم.

نوزاد

 اگر به تازگی صاحب یک نوزاد کوچک و زیبا شده‌اید ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در نگهداری از او دچار مشکل شوید و احتیاج به کمک پیدا کنید، چون مهم‌ترین مسئله پس از به دنیا آمدن نوزاد، مراقبت از اوست. مراقبت کردن از نوزاد تازه متولد شده روش‌های خاصی دارد که باید حتما رعایت شود. نکاتی در مورد شستشو و بهداشت کودک همچنین مراقبت از نوزاد در برابر بیماری‌های عفونی و ..
شما نه ماه طولانی را به انتظار نشسته‌اید و بالاخره نوزاد دلبند شما صحیح و سلامت در آغوش شما به خانه آمده است. شما از خوشی در آسمان‌ها گام برمی‌دارید، اگر این اولین زایمان شما بوده است، احتمالاً کمی احساس نگرانی می کنید. ناگهان شما صاحب این موجود کوچک، ظریف و حساس شده‌اید که برای رفع تمامی احتیاجاتش به شما چشم دارد و این مسئولیت گاهی ترس آور خواهد بود. چگونه می‌توان از عهده این کار بر‌آمد؟

حس مادری را بپذیرید:

نگران نباشید. زمانی که شما خود را با مسئولیت‌های جدید‌تان به عنوان یک مادر سازگار می کنید، این احساس هیجان کاملاً طبیعی است و نیازی به هیچگونه استرس و نگرانی نیست. با کمی آگاهی از چگونگی انجام کارها، بزودی شما مادری خواهید شد که تمامی مراقبت‌های اصلی را به سرعت انجام می‌دهید. تمامی کارهایی که برای نوزاد‌تان انجام می‌دهید از لباس پوشاندن به نوزاد و حمام کردن گرفته تا برطرف کردن تمامی نیاز‌هایش بزودی برای شما طبیعی شده و احساس می کنید که در سراسر زندگیتان اینکار‌ها را انجام داده اید.

مراقب بند ناف نوزاد باشید:

در زمان بارداری، بند ناف غذا و اکسیژن را از بدن شما به جنینتان می رساند. اما درست بعد از زایمان این بند ناف با گیره‌ای مسدود گردیده و ارتباط جنین با بدن مادر جدا می شود، در این حالت بند ناف به شکل پوست سیاه و خشکی بنظر می‌رسد. این احتمالاً خوشایند بنظر نمی‌رسد، اما به نوزاد آسیبی نمی‌رساند، زیرا عصبی به آن متصل نیست، ولی پاکیزه و خشک نگه داشتن اطراف بند ناف  برای عفونی نشدن نکته بسیار مهم است. بنابراین در این حالت نوزاد را زیاد حمام نکنید تا این قسمت از پوست، کاملاً خوب شود و زایده بند ناف کاملاً از بین برود. بهبودی بند ناف معمولاً دو هفته بطول می‌انجامد. اگر قرمزی یا ترشح موادی را در این ناحیه مشاهده کردید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا به احتمال زیاد نشانه عفونت است.
خشک شدن بند ناف نوزاد در روز اول و دوم آغاز می‌شود. رنگ بند ناف ابتدا زرد است و بعد قهوه‌ای می‌شود. محل اتصال بند ناف را خشک نگه دارید اما به هیچ وجه از الکل استفاده نکرده و آن را دست کاری نکنید.
تذکر مهم: سعی کنید پوشک نوزاد خود را پایین تر از بند ناف او ببندید تا در این حالت جریان هوا باعث سریع‌تر خشک شدن این قسمت شود.

بند ناف نوزاد

حمام کردن نوزاد :

در هفته‌های اول تولد نوزاد، دو مرتبه حمام کردن کافی است. شما می‌توانید صورت، گردن، دست‌ها و باسن نوزاد را هر دو روز یک بار تمیز کرده و از پاکیزه بودن او به این ترتیب مطمئن شوید. زمانی که نوزاد را حمام می‌کنید از وان بچه یا از کف پوش‌های نگهدارنده  نوزاد برای پشتیبانی از او استفاده کنید و تمامی چیز‌هایی که نیاز دارید را در دسترس خود قرار دهید. بعضی از متخصصین استفاده از صابون را صحیح نمی‌دانند اما اگر شما از صابون استفاده می‌کنید از صابون مخصوص کودکان استفاده کنید، به هیچ وجه نوزاد را از نظر دور نکرده و او را هرگز به حال خود رها نکنید. زمانی که او را بلند می‌کنید، مراقب باشید زیرا ممکن است بدن او کمی لیز باشد. تغییر دما بین حمام و اتاق باعث بیماری نوزاد می شود پس از مناسب بودن حرارت آب مطمئن شوید. برای سنجیدن حرارت مناسب نیازی به دماسنج ندارید فقط کافی است گرم و نه داغ بودن آب را با دست چک کنید و البته او را گرسنه یا با شکم پر به حمام نبرید.

حمام کردن نوزاد

تذکر مهم: باسن نوزادان دختر را باید از ناحیه جلو به پشت شست و در مورد نوزادان پسر هیچ‌گاه سعی نکنید پوست بیضه نوزادان را به عقب بکشید، زیرا این قسمت بسیار حساسی است. به سادگی و به آرامی این قسمت ها را بشویید.

انتخاب لباس مناسب نوزاد:

لباس پوشاندن به نوزاد:

برعکس شما، نوزدتان نمی تواند دمای بدن خود را تنظیم کند، بنابراین کم یا زیاد پوشاندن لباس به نوزاد بسیار مهم است. به جای اینکه یک لایه از لباس کلفت به تن او کنید، انتخاب چندین لایه از لباس‌های سبک بهترین روش برای پوشاندن نوزاد است. زیرا در صورت نیاز می توانید از تعداد لباس‌ها کم یا به آن‌ها اضافه کنید. در فصل سرد، کلاه را فراموش نکنید، زیرا نوزاد گرمای بدن خود را از طریق سرش از دست می دهد.
تذکر مهم: پوشاندن لباس به دست و پاهای کوچک نوزاد گاهی اوقات می تواند ترس آور باشد و این در حالیست که بدن نی نی انعطاف پذیر تر از آن است که شما فکرش را می کنید. در این حالت لباس‌هایی که قسمت پایین و جلوی آن باز می شود برای اولین هفته ها مناسب هستند.

مراقب پوست نرم و نازک نوزاد باشیم.

قرمزی، جوش و دانه‌های ریز از موارد عمومی در نوزادان می باشد. نوزاد شما ممکن است لکه های سفید رنگی بر روی بینی و گونه هایش داشته باشد، با این لک ها کاری نداشته باشید زیرا معمولا آنها بخودی خود ناپدید می شوند.
لکه‌های زخیم چرب زرد رنگی که گاهی اوقات بر پوست سر نوزاد مشاهده می شوند، بدون خطر هستند و ‌توان آنها را با شامپویی مخصوص از بین برد. تقریباً تمامی نوزادان گاهی اوقات از قرمزی و ناراحتی در محلی که پوشک می پوشند، رنج می برند. تعویض منظم پوشک نوزاد، تمیز و خشک نگه داشتن باسن او و استفاده از کرم های مخصوص نوزادان از این ناراحتی در نوزادان پیشگیری می کند.
تذکر مهم: زمانی را برای آزاد بودن کودک از قید هر‌گونه پوشک اختصاص دهید تا از هرگونه ناراحتی و قرمزی در ناحیه باسن او جلوگیری شود. از زیر اندازهایی که آب از آن عبور نمی کند برای این زمان‌ها استفاده کنید.

به نقاط نرم سر توجه کنید:

همه نوزادان دو ناحیه نرم در سرشان دارند، یکی در جلو و دیگری در پشت سر. نقطه نرم چیزی نیست مگر یک حفره جمجمه که با پوست پوشیده شده است. بیشتر پدر و مادر‌ها از دست زدن به این ناحیه واهمه دارند زیرا فکر می‌کنند ممکن است به مغز آسیب برسد. اما در واقع چیزی برای نگرانی وجود ندارد. مغز کودک توسط یک غشاء فیبری پوشیده شده و کاملا محافظت شده است. این ناحیه از بدن نوزاد است که به سر او اجازه می‌دهد که در زمان تولد تغییر شکل دهد و از کانال خروجی بیرون آید. قسمت عقبی این ناحیه از سر نوزاد در دو‌ماهگی بسته می شود در حالیکه قسمت جلویی آن زمانی‌که او دوساله است بسته می‌شود.
تذکر مهم: همیشه به قسمت نرم سر نوزاد توجه داشته باشید. زیرا از این ناحیه می توانید نشانه‌هایی از سلامتی نوزاد خود را مشاهده کنید . زیادی پایین رفتن این ناحیه می تواند نشانه‌ای از کمبود مایعات در بدن او باشد، در حالیکه بر آمد گی زیاده از حد آن می تواند نشانه بیماری مننژیت باشد.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =