سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

رژیم های غذایی کودکان

رژیم غذایی سلامتی بخش شامل یک برنامه غذایی طبیعی بوده که همه مواد مغذی لازم برای رشد کودکان را به همراه داشته باشد و شامل چند گروه عمده مواد غذایی است که باید روزانه مصرف شوند و عبارتند از:

۱ – میوه و سبزیجات

۲ – نان و حبوبات

۳ – شیر و لبنیات

۴ – گوشت و ماهی و تخم مرغ

رژیم های غذایی کودکان

چگونه یک رژیم غذایی بر دندان‌ها تأثیر می‌گذارد؟

کودک نیاز دارد که یک رژیم غذایی متعادل برای شکل‌گیری و تکامل دندان‌ها داشته باشد. کودک همچنین برای این که لثه ای سالم که دندان ها را در بر‌می‌گیرد داشته باشد، نیازمند به داشتن یک رژیم غذایی کامل است. یک برنامه غذایی با مقادیر بالای کربوهیدرات مانند مواد قندی و نشاسته ای می تواند برای کودک شما ایجاد ریسک بالایی از نظر ابتلای به پوسیدگی دندانی نماید.

چگونه می‌توان یک برنامه غذایی مطمئن برای کودکان در نظر گرفت؟

ابتدا مطمئن شوید که برنامه غذایی او متعادل و کامل می‌باشد. سپس ببینید که چند مرتبه در روز از غذا‌های حاوی مواد قندی و نشاسته‌ای مصرف نموده است. غذا‌های نشاسته‌ای شامل نان، برنج، شیرینی و چیپس و سیب‌زمینی می باشد. هنگامی که او را از نظر مصرف این مواد کنترل می کنید، بهتر است نگاهی نیز به ظرف محتوی این مواد و همچنین شیرینی و شکلات‌ها داشته باشید. بعضی از مواد غذایی شامل یک یا چند نوع قند می باشند و باید بدانید که همه انواع قند‌ها می توانند باعث پوسیدگی شوند. میوه‌ها و برخی سبزیجات و محصولات لبنی دست کم دارای یک نوع قند می باشند. قند را می توان در تجزیه بسیاری از مواد غذایی پیدا کرد، حتی در برخی از مواد غذایی که طعم شیرین ندارند؛ برای مثال در کره، بادام‌زمینی و بسیاری از سس‌ها و ژله‌ها.

آیا کودک باید غذا‌های حاوی نشاسته و قند را کنار بگذارد؟

قطعاً خیر، مقادیر بالایی از این مواد مورد نیاز کودکان می باشند. شما باید به سادگی آن را انتخاب نموده و مصرف را در حد طبیعی و منطقی نگهدارید. یک غذای حاوی قند و نشاسته اگر با مواد‌غذایی دیگری چون گوشت همراه شده و در برنامه غذایی روزانه (ناهار- شام – صبحانه) قرار گیرد، برای رشد و تکامل دندان‌ها بسیار مفید است، ولی اگر به صورت تنقلاتی چون چیپس، پفک و … باشد خیر.

غذا‌های چسبنده و کشدار مانند میوه های خشک و انواع تافی‌ها و شکلات‌ها به راحتی توسط بزاق دهان و آب و شیر از سطح دندان شسته نمی‌شوند، بنابراین آنها می‌توانند نقش بیشتری را در ایجاد پوسیدگی داشته باشند تا غذا‌های فیبردار و سلولزی که دندانها را نیز تمیز می‌کنند.

با دندانپزشک اطفالتان در مورد انتخاب، نگهداری و طرز مصرف مواد‌غذایی که سلامت دندان‌های کودک شما را تضمین می کند، مشورت نمایید.

آیا در یک برنامه غذایی متعادل میزان فلوراید کافی است؟

خیر. یک رژیم غذایی متعادل متضمن فراهم کردن مقدار کافی فلورایدی که برای رشد و نگهداری دندان‌های کودکان لازم است، نمی باشد. اگر شما در جامعه ای زندگی می کنید که فلورایده کردن مواد‌غذایی در برنامه آنها وجود ندارد و یا میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی کافی نمی باشد کودک شما در طی سالیانی که دندان‌هایش تشکیل می شوند، نیاز به یک فرآورده دارویی فلورایددار دارد. دندانپزشک کودکان با توجه به میزان فلوراید آب آشامیدنی، سن و وزن کودک مقدار مصرف این فرآورده ها را مشخص می سازد.

واحد علوم تغذیه بیمارستان مریم

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − یازده =