سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

CSSD

CSSD در بیمارستان به واحدی اطلاق می‌گردد که مسئولیت استریل و بسته‌بندی کلیۀ ابزار و گازهای جراحی را برعهده دارد.

این بخش را اگر نتوان قلب بیمارستان نامید، بی‌شک می‌توان از آن به عنوان شاهرگ حیاتی کلیۀ فعالیت‌های بیمارستانی یاد کرد، که این نشانگر اهمیت CSSD در بیمارستان است.

کارکنان این مرکز می‌بایست افرادی بسیار فعال، دقیق، باوجدان و باتجربه باشند و نسبت به تمامی ابزار و سایل جراحی شناخت کافی داشته باشند؛ چراکه کلیۀ وسایل تحت نظارت این بخش باید با رعایت اصول، ضدعفونی و استریل گردد.

اگر مشکلی در روند استریل یا ضدعفونی بروز کند یا افراد بی‌تجربه مسئولیت این کار را برعهده داشته باشند، مرگ یک انسان را به همراه خواهد داشت.

CSSD در تعامل با کلیۀ بخش‌های بالینی است. همچنین تعاملاتی با بخش‌های داروخانه و انبار جهت دریافت لوازم مصرفی مانند گاز، پنبه و… دارد.

خدماتی که در بخش CSSD انجام می‌گیرد به شرح زیر است:

  • جمع‌آوری بسته‌های حاوی ابزار و وسایل غیراستریل از بخش‌ها همراه با ثبت در دفتر مربوطه
  • بسته‌بندی ابزار تحویل گرفته شده (بعد از حصول اطمینان از ضدعفونی و گندزدایی) با ثبت تاریخ و نام فرد روی بسته‌ها
  • چیدمان صحیح ابزار داخل دستگاه اتوکلاو جهت استریل
  • توزیع ابزار استریل به بخش‌های مربوطه

معرفی بخش CSSD:

این بخش کاملاً مجزا از سایر بخش‌هاست که به سه قسمت کثیف، تمیز و استریل تقسیم می‌شود. در قسمت کثیف، وسایلِ تحویل گرفته شده از بخش‌ها و اتاق عمل باید ضدعفونی و گندزدایی شوند. در قسمت تمیز، وسایلِ ضدعفونی شده بسته‌بندی و در استریل وسایل استریل شده چیدمان می‌شوند. سپس بین بخش‌ها با رعایت اصول و مقررات استاندارد توزیع خواهند شد.

برخی تعاریف و اصطلاحات

ضدعفونی‌کننده

دسته‌ای از مواد شیمیایی که با اثر بر باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها، موجب نابودی آنها شده یا از رشدشان جلوگیری می‌کنند.

گندزدایی

یعنی استفاده از روش‌های فیزیکی یا شیمیایی به منظور کم کردن بار میکروبی. در واژۀ بیمارستانی گندزدایی در واقع شستشوی اولیۀ ابزار جراحی‌ست که طی آن خون و آلودگی‌های قابل رؤیت از ابزار شسته می‌شود.

استریل کردن

فرایندی که طی آن کلیۀ میکروارگانیسم‌ها ازبین‌ می‌روند. بدیهی‌ست که اگر هریک از این سه مرحله به‌درستی و توسط افراد حرفه‌ای انجام نگیرد، نتیجۀ مطلوبی در پی نخواهد داشت. بنابراین اهمیت این بخش بیانگر به ثمر رساندن صحیح این سه مرحله است.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *