سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

مراسم روز خبرنگار در بیمارستان مریم

روز خبرنگار

در ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷، محمود صارمی یکی از خبرنگاران خبرگزاریِ جمهوری اسلامی ایران، به همراه هشت تَن از اعضای کنسولگری ایران در افغانستان به دست طالبان به شهادت رسیدند. ۱۷ مرداد به پاس قدردانی از خون این شهدا، به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شد.

به همین بهانه مراسمی در تاریخ ۹۸/۰۵/۱۷ در بیمارستان و زایشگاه مریم کرج به مناسبت سالروز خبرنگار، با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی البزر و عوامل بیمارستان از جمله رئیس و مؤسس این مجموعه، برگزار شد. در ادامه اتفاقات این روز را مرور خواهیم کرد.

این مراسم با حضور دکتر دلشاد رئیس بیمارستان و زایشگاه مریم، دکتر کریم (رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز)، دکتر نظریان (معاون نظارت دانشگاه البرز)، دکتر ایزدبین (رئیس شورای استان البرز)، آقای مقدم (مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی)، آقای موسوی (دهیار محمودآباد)،دکتر آبروش (مدیر روابط عمومی دانشگاه البرز) و جمعی از خبرنگاران در سالن اجتماعات بیمارستان برگزار شد. در مراسم روز خبرنگار از ۲۳ خبرنگار استان البرز دعوت به عمل آمده بود.

در این روز مهم تقریباً تمام اصحاب رسانه در بیمارستان مریم، از عکاسان و خبرنگاران گرفته تا سردبیر روزنامه هایی مانند و دیگر همکارانشان، گردهم آمدند.

مراسم، طبق روال دیگر برنامه‌ها با سرود ملی آغاز و بعد از آن دکتر دلشاد و مدیر عامل محترم از وظیفه خطیری که برعهده خبرنگاران در عرصه‌های مختلف از جمله زمان جنگ تحمیلی گرفته تا دوره‌های سازندگی و عصر حاضر را برعهده دارند.

دکتر دلشاد در ابتدا به معرفی کامل بیمارستان مریم و مزیت‌های این بیمارستان پرداختند: در سال‌های گذشته و قبل از راه‌اندازی این بیمارستان تخصصی بسیاری از زنان باردار به دلیل کمبود امکانات تخصصی در این استان جهت کنترل بارداری و انجام اعمال جراحی های تخصصی زنان و زایمان لاجرم محبور به اعزام به بیمارستان‌های تهران بودند که خوشبختانه با راه‌اندازی این مرکز این خلاء جدی تا حدودی برطرف شد.

وی در ادامه افزود: از سال ۸۸ تا ۹۳ مرحلۀ تجهیز تا راه‌اندازی بیمارستان تک تخصصی زنان و زایمان مریم به طول انجامید، که در طی این سال‌ها بیمارستان به انواع امکانات مورد نیاز یک بیمارستان تخصصی برای بانوان باردار مجهز شده است.

دکتر دلشاد در ادامه به راه‌اندازی اولین NICU بخش خصوصی اشاره و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این بخش تاکنون هیچ مورد مرگ کودکان در این بیمارستان گزارش نشده است. همچنین راه اندازی سیستم تصفیه آب فاضلاب بیمارستانی و تبدیل آن به آب قابل اتصال به فاضلاب شهری موجب شده است که سلامت محیط زیست حفظ شود.

با اقدامات انجام شده، بیمارستان مریم، هم اکنون پذیرای بیماران زیادی از اقصی نقاط استان و همچنین بیماران خارجی زیادی از کشور عراق است.

در ادامه ضمن تجلیل از خبرنگاران افزود: اعتقاد دارم پیشرفت کشور تنها حاصل تلاش مسئولان نیست، بلکه اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی از سوی خبرنگاران نقش مهمی در توسعه کشور دارد. هنوز فراموش نکرده‌ایم که زمان جنگ، خبرنگاران با تلاش در مخابرۀ اخبار جنگ، چه نقش تأثیرگذاری ایفا کردند.

رئیس بیمارستان مریم ادامه داد: در عرصۀ سلامت نیز نقش خبرنگاران بسیار حائز اهمیت است و اگر اطلاع رسانی به موقع صورت نگیرد، در پیشگیری از بیماری و همچنین درمان موفق نخواهیم بود. به نظر من دانش پزشک نباید فقط صرف درمان شده و در بیماری‌ها محصور گردد، بلکه ضروری است اطلاعات پزشکی به زبان ساده به مردم منتقل شود و در اینجا نقش رسانه بسیار مهم است.

در ادامه دکتر دلشاد ضمن گرامی داشت یاد و خاطرۀ شهدای رسانه در جنگ تحمیلی و مدافعان حرم از رسالت خبر و خبرنگار سخنانی ایراد نمود و از خبرنگارانی که طی یکسال گذشته همراه بیمارستان مریم بودند و اخبار این بیمارستان را منتشر نموده‌اند، تقدیر و تشکر نمود و اضافه کرد: رسانه‌ها امروزه می‌توانند با اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع کمک شایانی در امر آموزش موضوعات بهداشتی و پزشکی به مردم داشته باشند و در بخش پیشگیری ارائه طریق نمایند.

دکتر دلشاد با یادآوری واقعه کربلا حضرت زینب(س) را بزرگترین خبررسان در اسلام نامید و اضافه کرد: حادثۀ کربلا یک حادثۀ عظیم بود و اگر خبر آن به مردم نمی‌رسید، مطمئناً امروز چیزی به نام اسلام وجود نداشت. روایت است که امام حسین (ع) با علم به اینکه تمامی یارانش در حادثه کربلا شهید خواهند شد، چند خبرنگار را نیز همراه خودش به کربلا برده بود تا خبر حادثه کربلا را به گوش مردم جهان برسانند.

در ادامه دکتر ایزدبین سخنرانی کردند و بعد از آن دکتر کریم ایراد سخنرانی کردند.

دکتر ایزدبین طی سخنرانی خود افزودند: خبرنگاران حلقۀ واصل بین مردم و حاکمیت بوده و همچنین یکی از اضلاع مبارزه با جهل و نادانی در جامعه هستند.

وی افزود: رسانه‌ها در افزایش آگاهی و مشارکت مردم تلاش فراوانی می‌کنند و نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. قدردانی از زحمات این قشر نباید محدود به یک روز شود، در کشور ما به نام اقشار مختلف یک روز را نامگذاری می‌کنند و بعد از آن دوباره مشکلات به قوت خود باقی است.

دکتر کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز به عنوان آخرین سخنران اذعان کرد: برای رسالت سنگینی که خبرنگاران به عهده دارند، آرزوی موفقیت دارم. در دنیای امروز خبرنگاران بازوان قدرتمند برای مدیران هستند، که در کنار هم کارهای بسیار بزرگی می‌توانند انجام دهند. نمی‌دانم چرا عده‌ای اصرار دارند، این دو در مقابل هم قرار گیرند. این دو در کنار هم می توانند قدرتی ایجاد کنند که اتفاقات بزرگی را رقم بزنند.

دکتر کریم همچنین از خبرنگاران خواست با توجه به شرایط اقتصادی کشور و مشکلات دولت، با ترغیب و تشویق بخش خصوصی جهت سرمایه‌گذاری درحوزۀ بهداشت و درمان استان، تلاش کنند.

در انتها از خبرنگاران تجلیل به عمل آمد و به رسم یادبود از طرف دکتر دلشاد هدیه‌ای ناقابل به خبرنگاران داده شد.

روز خبرنگار روز خبرنگار
روز خبرنگار روز خبرنگار
روز خبرنگار روز خبرنگار
روز خبرنگار
روز خبرنگار روز خبرنگار
روز خبرنگار روز خبرنگار

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *