ICU برای مادران پرخطر

هر خانم بارداری، وضعیت و حال متفاوتی را نسبت به سایر مادران باردار، در طول دوران بارداری خود تجربه خواهد کرد. برخی از خانم‌ها به‌دلیل تغییراتی که در آنها رخ داده است، ممکن است نیاز به مراقبت‌های بیشتری داشته باشند. در واقع به آنها مادران پرخطر گفته می‌شود.

جهت مراقبت و نگهداری ویژه از این مادران، آنها را به ICU برای مادران پرخطر منتقل می‌کنند تا با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات، مراقبت ۲۴ ساعته برای آنها انجام گیرد. به‌طور کلی رسیدگی‌های لازم و بی‌وقفه تا رسیدن به وضعیت عمومی بهتر برای آنها انجام خواهد شد.

چه مادرانی پرخطر محسوب می‌شوند؟

مادرانی که در وضعیت نرمالی نباشند، بنا به دستور پزشک متخصص زنان، به بخش ICU مادران پرخطر منتقل خواهند شد. به‌طور کلی بارداری پرخطر، یک پیش‌زمینه پزشکی دارد که قبل از بارداری و در طی بارداری، مادر این نشانه‌های پرخطر را مشاهده می‌کند.

بر همین اساس این مادران جهت مراقبت‌های ویژه‌تر به بخش ICU منتقل می‌شوند. عوامل پرخطر عبارتند از:

 • اضافه وزن
 • دیابت بارداری
 • فشارخون
 • داشتن بیماری‌های پرخطر قبل از بارداری
 • زایمان زودرس
 • کم‌خونی
 • مشکلات قلبی
 • سرطان
 • تیروئید
 • عارضه‌های بارداری در سنین بالا (در مادرانی که بیش از ۳۵ سال سن دارند، علائم بارداری پرخطر بیشتری مشاهده می‌شود)
 • بیماری‌های کلیوی
 • بارداری چند قلو

مادرانی که دچار چنین مشکلاتی باشند، به مراقبت‌های ویژه‌تری نیازمندند و می‌بایست به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال یابند.

توضیحات کامل در خصوص هریک از عوامل پرخطر در بارداری

مادران باردار زیر ۲۰ سال

خانم‌هایی که در سنین زیر ۲۰ سال باردار می‌شوند، ممکن است بارداری‌های پرخطری تجربه کنند که این خطرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عوامل دیگری که به بارداری در سنین زیر ۲۰ سال مرتبط‌ است عبارتند از:

لگنی که به‌طور کامل رشد نکرده

بدن خانم‌های زیر ۲۰ سال همچنان جای تغییر و رشد دارد، لگنی که تا حدی مناسب برای زایمان رشد نکرده باشد، می‌تواند منجر به مشکلات زیادی در حین زایمان شود.

کمبود مواد مغذی

خانم‌های جوان معمولا تغذیه‌های ضعیفی دارند و تمامی مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی‌کنند. کمبود تغذیه به بدن فشار وارد می‌کند، که هم برای مادر و هم برای جنین خطرساز خواهد بود.

فشارخون بالا

فشارخون بالا در هر سنی از بارداری می‌تواند مشکلاتی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. در صورت بروز چنین مشکلی باید مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

خانم‌های بالای ۳۵ سال

با افزایش سن، شانس بارداری موفق کاهش می‌یابد. معمولا کمتر خانم باردار بالای ۳۵ سالی وجود دارد که دچار عارضه‌های بارداری نشود. بیشتر مشکلاتی که ممکن است برای این مادران رخ دهد، شامل موارد زیر است:

 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • بیماری قلبی و عروقی

چنانچه این مشکلات ایجاد شده به‌خوبی کنترل نشود، می‌تواند برای مادر و جنین خطرساز باشد.

دیابت

بیماری افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ در صورتی که کنترل یا درمان نشوند، خطراتی را برای خودشان و جنین به‌همراه خواهد داشت. حتی اگر قبل از بارداری، مبتلا به دیابت نبوده‌اند، چنین عارضه‌ای می‌تواند در بارداری رخ دهد.

به همین جهت بهتر است علاوه بر دیگر تست‌هایی که در بارداری انجام می‌دهند، قند خون خود را نیز کنترل کنند. همچنین انجام تست دیابت پس از بارداری نیز توصیه می‌شود.

عفونت‌های مقاربتی

در اولین مراجعه خود جهت ویزیت برای چکاپ بارداری، باید غربالگری STI نیز برای این مادران انجام شود. خانم‌هایی که دچار STI  هستند، این مشکل را به کودک خود منقل می‌کنند، بنابراین ممکن است که به بخش ICU مادران پرخطر نیاز داشته باشند.

به‌طور کلی مادرانی که در معرض چنین خطراتی هستند، ممکن است کودکانی با شرایط زیر متولد کنند:

 • تولد نوزادانی با وزن کم
 • ذات‌الریه
 • عفونت در جریان خون نوزاد
 • آسیب عصبی
 • نابینایی
 • ناشنوایی
 • هپاتیت
 • مننژیت
 • بیماری‌های مزمن کبد

فشارخون بالا

افرادی که دچار فشارخون بالا هستند، ممکن است نوزادی با وزن کم به دنیا بیاورند و با مشکلاتی مانند زایمان زودرس، کلیه‌های آسیب‌دیده و پره اکلامپسی روبه‌رو شوند.

بیماری خود ایمنی

نمونه‌هایی از بیماری خود ایمنی می‌تواند شامل MS و لوپوس باشد. مادران مبتلا به خود ایمنی ممکن است زایمان زودرس را تجربه کنند و همچنین مصرف داروهای این بیماری، می‌تواند به جنین آسیب برساند.

بیماری کلیوی

خطر سقط جنین در این مادران زیاد است، آنها باید در طول بارداری تحت نظر پزشک قرار گیرند تا با رژیم غذایی مناسب و مصرف دارو بتوانند چنین عارضه‌ای را از خود تا حد امکان دور کنند.

بیماری تیروئید

پرکاری یا کم‌کاری تیروئید کنترل نشده، می‌تواند خطراتی همچون نارسایی قلبی، افزایش وزن در جنین و نقص در تولد را برای جنین به‌همراه داشته باشد.

آسم

آسمی که کنترل نشود، منجر به افزایش وزن و خطر زایمان زودرس خواهد شد.

فیبروئید رحم

فیبروم‌های رحمی جز آن دسته از بیماری‌های شایع است، اما در موارد نادر می‌تواند باعث سقط جنین و زایمان زودرس شود. در برخی مواقع ممکن است پزشک ناچار باشد که زایمان سزارین را برای خانم باردار انتخاب کند.

چه اقداماتی برای یک بارداری سالم و بدون خطر می‌توان انجام داد؟

همانطور که گفته شد اگر خانم بارداری با هریک از خطرات بارداری همراه باشد، باید مراقبت‌های ویژه‌تری نسبت به مادران دیگر برای او در نظر گرفته شود، به همین جهت آنها را به بخش ویژه ICU مادران پرخطر منتقل می‌کنند، اما خوب است جهت کاهش چنین مشکلاتی به برخی از اقدامات و نکات به‌خوبی توجه داشته باشید، در ادامه این نکات را برای شما ذکر خواهیم کرد.

قبل از بارداری وضعیت عمومی خود را بررسی کنید

بهتر است قبل از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا آزمایشات لازم را به شما بازگو کند و سپس نتیجه آزمایشات را مورد بررسی قرار دهد.

در صورت نیاز ویتامین‌های مهم و ضروری و فولیک اسید را برای شما تجویز کند، چنانچه به توصیه‌های پزشک در این زمینه عمل کنید و وزن ایده‌آل و مناسب داشته باشید، قطعا بارداری بدون مشکلی را تجربه خواهید کرد.

به‌طور منظم توسط پزشک متخصص زنان ویزیت شوید

با مراجعه و ویزیت منظم توسط پزشک، می‌توانید از هرگونه خطرات احتمالی برای خود و جنین جلوگیری کنید و یک بارداری بدون خطر داشته باشید.

از هرگونه مواد آسیب‌زا خودداری کنید

اگر عادت به سیگار کشیدن، مصرف الکل یا مواد مخدر دارید از مصرف آن خودداری کنید. همچنین در صورت مصرف هرگونه دارو یا مکمل‌های ویتامین با پزشک درمیان بگذارید.

با رعایت نکات ذکر شده، می‌توانید هرگونه خطرات احتمالی را در بارداری کاهش دهید و یک حاملگی موفق داشته باشید.

چه تست‌هایی در بارداری لازم و ضروری است؟

بسته به شرایط هر فردی ممکن است نیاز به آزمایشات در هر متفاوت باشد، در ادامه به‌طور کلی آزمایشاتی که ممکن است پزشک به هر خانم بارداری توصیه شود را ذکر خواهیم کرد:

انجام سونوگرافی‌های تخصصی

در این نوع سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مشاهده تصویر جنین استفاده می‌شود. چنانچه یک رشد غیرطبیعی یا هرگونه ناهنجاری در جنین وجود داشته باشد، قابل رویت خواهد بود.

غربالگری با استفاده از DNA مادر

در این غربالگری، تست DNA از مادر گرفته می‌شود تا هرگونه ناهنجاری، مانند بروز مشکلات خاص کروموزومی جنین مورد بررسی قرار گیرد.

غربالگری ژنتیکی

گاهی اوقات پزشک بسته به شرایط مادر، ممکن است لازم بداند تا نوعی از غربالگری انجام شود که در آن نمونه آمنیوسنتز برداشته می‌شود. همچنین مایعی دیگر که جنین را در رحم محافظت می‌کند، آمنیوتیک نام دارد که با نمونه‌برداری از این مایع‌ها، می‌توانند هرگونه ناهنجاری‌های جدی و خطرناک مغزی و نخاعی را شناسایی کنند.

سونوگرافی برای طول دهانه رحم

گاهی اوقات جهت تشخیص اینکه مادر باردار در معرض زایمان زودرس قرار دارد یا خیر، سونوگرافی به‌منظور اندازه‌گیری طول دهانه رحم را انجام می‌دهند.

تست‌های آزمایشگاهی

به‌طور کلی برای بررسی هرگونه مشکلات عفونی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری، نیاز به انجام تست‌های آزمایشگاهی خواهد بود.

بررسی فیزیکی جنین با استفاده از سونوگرافی

این نوع سونوگرافی برای بررسی شرایط جنین مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا در این سونوگرافی ضربان قلب جنین را بررسی می‌کنند.

شرایط مادرانی که نیاز به مراقبت‌های ویژه در بخش ICU مادران پرخطر خواهند داشت

 1. برخی از مادران قبل از بارداری به بیماری‌هایی از قبیل فشارخون بالا، دیابت، بیماری‌های خود ایمنی و… دچارند، پزشکان به‌خوبی می‌دانند که آنها به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز خواهند داشت، این مادران باید برای زایمان در بیمارستان‌هایی بستری شوند که مجهز به بخش ICU برای مادران پرخطر باشد.
 2. مادر ممکن است قبل از بارداری هیچگونه مشکلی نداشته باشد، اما به‌علت بارداری دچار مشکلاتی از قبیل فشارخون بالا، دیابت و … می‌شود. این افراد نیز همانند آن دسته دیگر از مادران باید تحت نظر پزشک به‌طور منظم ویزیت شوند، همچنین گاهی نیاز به بستری در بخش ICU خواهد بود.

در بخش مراقبت‌های ویژه برای مادران پرخطر چه خدماتی صورت می‌گیرد؟

گاهی ممکن است خانم‌های باردار دچار مشکلاتی شوند که آنها جزء دسته مادران پرخطر قرار بگیرند، به همین جهت ممکن است برای کنترل خطرات احتمالی به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شوند تا هرچه سریع‌تر به حالت عادی و نرمال خود بازگردند. خدماتی که در این بخش صورت می‌گیرد به شرح زیر است:

 • درمان آمبولی ریه
 • درمان پنومونی شدید
 • درمان آسم شدید
 • درمان نارسایی قلب
 • فشارخون بالا
 • دیابت
 • سکته مغزی
 • هیپوکسی

کلام آخر
همانطور که می‌دانید شرایط بارداری به‌گونه‌ای است که می‌تواند تغییرات زیادی را در مادران ایجاد کند، گاهی این تغییرات ایجاد شده به‌دلیل برخی از شرایط پزشکی می‌تواند برای مادر و جنین بسیار خطرآفرین باشد.
به همین منظور به این دسته از مادران توصیه می‌شود که ویزیت‌های منظمی توسط پزشک متخصص خود داشته باشند تا پزشک بتواند تا حد امکان از خطرات احتمالی جلوگیری کند.
همچنین این مادران می‌بایست در بیمارستان‌هایی بستری شوند که مجهز به بخش ICU برای مادران پرخطر باشد تا مراقبت‌های لازم و ضروری به‌صورت ۲۴ ساعته در این بخش برای آنها انجام شود.
بیمارستان و زایشگاه مریم جهت مراقبت ویژه از خانم‌های باردار مجهز به بخش ICU برای مادران پرخطر است تا آنها بتوانند با حال عمومی خوب و بدون هیچ مشکلی از این بیمارستان مرخص شوند.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *