سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

زایمان طبیعی بدون درد در بیمارستان مریم

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان یک تجربۀ زیباست؛ اما به دلیل داشتن درد و ناراحتی زیاد، اغلب موجب بروز اضطراب در مادران می‌شود. درحالی‌که بسیاری از زنان برای داشتن زایمان طبیعی بدون درد به دنبال دریافت اپیدورال (دارو برای تسکین درد) می‌‎روند تا زایمان راحت تری داشته باشند، بسیاری از مادرانِ دیگر زایمان طبیعی بدون دارو را انتخاب می‌کنند. بهتر است برای انتخاب بهترین روش که هم برای مادر و هم برای کودک مناسب باشد، باید با پزشک مشورت کرد.

زایمان طبیعی مزایای زیادی دارد؛ اما درد آن موجب می‌شود که بسیاری از مادران حتی از اسم آن هم وحشت داشته و از انجام آن خودداری کنند؛ اما اگر بدانید که زایمان طبیعی بدون درد نیز وجود دارد، مطمئناٌ تجدید نظر خواهید کرد.

با توجه به توصیه‌های پزشکان و فواید بی‌شماری که زایمان طبیعی دارد، امروزه این روش نسبت به سزارین طرفداران زیادی پیدا کرده است. زایمان یک فرایند طبیعی و تجربۀ دردناک است که طی آن به دلیل انقباضات رحمی، مادر درد زیادی را متحمل می‌شود. زنان مختلف پاسخ‌های متفاوتی به این فرایند می‌دهند.

جدا از روش‌های طبیعی مانند تمرین تنفس و ورزش که باید برای کاهش درد انجام داد، یک روش دیگر نیز وجود دارد که در آن با استفاده از دارویی به نام «اپیدورال» به مقدار قابل توجهی درد زایمان را کم می‌کنند.

این روش باید تحت نظر متخصص بیهوشی و در اتاق عمل انجام گیرد. در زایمان طبیعی بدون درد، دارو از طریق نخاعِ بخش انتهای کمر به خانم باردار تزریق می‌شود تا از انتقال سیگنال‌های دردِ رحم به مغز جلوگیری شود.

با تزریق این دارو به تدریج احساس بی‌حسی در رحم به وجود می‌آید؛ اما انقباضات ادامه داشته و مادر قادر است تا فشارهای لازم برای خروج نوزاد را انجام دهد. در طول روند زایمان، به‌طور مرتب ضربان قلب مادر و نوزاد بررسی می‌شود.

زایمان طبیعی بدون درد چگونه است؟

بی‌حسی اپیدورال یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاهش درد در طول زایمان است. بیش از ۵۰ درصد خانم‌های باردار در بیمارستان‌ها از بی‌حسی اپیدورال استفاده می‌کنند.

طی این عمل باید متخصص بیهوشی در محل حضور داشته باشد. متخصص بیهوشی در بخش پایین کمر یک لولۀ پلاستیکی را وارد کرده که از طریق آن دارو در اطراف نخاع آزاد می‌شود.

اپیدورال‌ها ضربه‌های عصبی را از قسمت‌های کمر ستون فقرات مسدود می‌کنند که این امر باعث کاهش احساس در نیمه پایین بدن می‌شود.

اپیدورال به‌طور قابل ملاحظه‌ای درد و احساسات در نیمه پایین بدن را کاهش می‌دهد، اما باعث کاهش درد ۱۰۰٪ نخواهد شد. همچنین تزریق فقط زمانی انجام می‌شود که بدن مادر در فعالیت فعال باشد، یعنی زمانی که حداقل ۳ انقباض را در ۱۰ دقیقه داشته باشد.

55

بی حسی اپیدورال چیست؟

بیھوشی برای زایمان با سایر جراحی‌ھا بسیار متفاوت است؛ چراکه در این حالت هم مادر و هم جنین درگیر خواهند بود. از طرفی تجربۀ درد در افراد مختلف و حتی در زایمان‌های مختلف، متفاوت است. در طول زایمان طبیعی برای کاهش درد از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از مناسب‌ترین روش‌ها استفاده از بی‌حسی اپیدورال است.

مزایا

بزرگترین مزیت اپیدورال، پتانسیل آن برای به وجود آوردن یک زایمان بدون درد است. درحالی‌که هنوز انقباضات ادامه دارد، درد به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. در طول زایمان طبیعی، مادر همچنان از تولد آگاه بوده و قادر به حرکت به اطراف است.

اپیدورال همچنین در زایمان سزارین مورد نیاز است تا درد را از جراحی خروج نوزاد از رحم کاهش دهد. بیهوشی عمومی در بعضی موارد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مادر به‌طور کامل به خواب می‌رود و از روند زایمان بی‌اطلاع است.

مؤسسۀ ملی بهداشت (NIH) در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ میزان افزایش سزارین را ۷۲ درصد اعلام کرد که این رقم محبوبیت اپیدورال را نشان می‌دهد.

فاکتورهای خطر

برخی از عوامل خطر اپیدورال عبارتند از:

 • کمر درد و درد جای زخم
 • سردرد
 • خونریزی مداوم (از محل سوراخ شدن)
 • تب
 • مشکلات تنفسی
 • افت فشار خون، که می‌تواند ضربان قلب کودک را کاهش دهد

مهم است که توجه داشته باشید که این خطرات نادر است و احتمال کمی وجود دارد که رخ دهند. این واقعیت که مادران نمی‌توانند تمام اتفاقات زایمان را با اپیدورال احساس کنند، می‌توانند منجر به مسائلی از قبیل افزایش خطر پاره کردن واژینال شوند.

روش تزریق اپیدورال چگونه است؟

برای تزریق بی‌حسی اپیدورال، بیمار یا حالت نشسته دارد یا به یک سمت دراز می‌کشد. متخصص بیهوشی در این مرحله سوزن باریکی را از پایین کمر بیمار به درون ستون فقرات می‌برد و داروی بی‌حسی را تزریق می‌کند. این دارو به تدریج تزریق شده تا در طول زایمان سطح بی‌حسی مادر یکسان نگه داشته شود.

سوزن وارد شده به پشت کمر ممکن است کمی دردناک باشد. بنابراین قبل از آن معمولاً پوست بی‌حس می‌شود. در هنگام تزریق ماده بیحسی در کمر ممکن است گرما در پاها حس شود. زایمان زمانی انجام می‌شود که مادر به طور کامل احساس بی‌حسی داشته باشد.

زایمان بدون درد بیمارستان و زایشگاه مریم
زایمان بدون درد بیمارستان و زایشگاه مریم

چه زمانی باید از اپیدورال استفاده کرد؟

اپیدورال، درد در یک ناحیه خاص را کاهش می‌دهد (در اینجا قسمت پایین بدن). تزریق اپیدورال ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق اثر می‌کند. این دارو از طریق یک لوله به ستون فقرات تزریق می‌شود.

آیا اپیدورال امن است؟

این دارو هم برای مادر هم برای جنین بی‌خطر است. هنگامی که سایر شیوه‌های کنترل درد کمک‌کننده نیست، اپیدورال از درد جلوگیری خواهد کرد. این دارو به زنان کمک می‌کند تا آرام شوند و تمرکز خود را بر زایمان بیشتر کنند؛ اما مانند بسیاری از داروها می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

آیا اپیدورال بر نوزاد تأثیر دارد؟

تحقیق در مورد اثرات اپیدورال‌ها در نوزادان تا حدودی مبهم است و بسیاری از عوامل می‌توانند سلامت نوزاد را تحت تأثیر قرار دهند.

تعیین اینکه چه مقدار از این داروها بر نوزاد تأثیر دارد، دشوار است و می‌تواند بر اساس دوز، مدت زمان زایمان و ویژگی‌های هر کودک متفاوت باشد.

از آنجا که دوز و داروها می‌توانند متفاوت باشند، اطلاعات دقیق از تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست. دوزهای بالا از  این داروها همچنین باعث تنگی تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین خواهد شد.

اگرچه ممکن است نوزادان هیچ آسیبی در اثر این دارو نبینند؛ اما امکان بروز اثرات ظریفی روی نوزاد وجود دارد.

چه زمانی نمی‌توان از این روش استفاده کرد؟

چند شرایط پزشکی وجود دارد که می‌تواند مانع استفاده از اپیدورال شود. این شرایط پزشکی عبارتند از:

 • تعداد پلاکت‌های مادر کم است یا از رقیق کننده‌‎های خون استفاده می‌کند.
 • مادر دچار کم فشاری غیرعادی باشد (به علت خونریزی یا مشکلات دیگر).
 • مادر دچار عفونت خونی باشد.
 • عفونت پوستی در قسمت پایین کمر وجود داشته باشد.
 • متخصص بیهوشی در پیدا کردن فضای اپیدورال مشکل داشته باشد که این مشکل می‌تواند در زنان چاق یا دارای مشکلات نخاعی به وجود بیاید.
 • بیمار واکنش آلرژیک قبلی به بی‌حسی موضعی داشته باشد.

چه بیمارستان‌هایی زایمان طبیعی بدون درد را انجام می‌دهند؟

بیمارستان‌ها و زایشگاه‌های متعددی در حال حاضر در کشور زایمان طبیعی بدون درد را انجام می‌دهند. یکی از این مراکز «بیمارستان و زایشگاه مریم» است که با استفاده از مجرب‌ترین پزشکان و متخصصان بیهوشی این کار را در بالاترین کیفیت انجام می‌دهد.

زایمان بدون درد بیمارستان و زایشگاه مریم
زایمان بدون درد بیمارستان و زایشگاه مریم