جراحی پروتز سینه

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه نوعی سینۀ مصنوعی است که می‌تواند جایگزین تمام یا بخشی از پستان شود.
بسیاری از زنانی که برای سرطان سینه عمل جراحی کرده‌اند، می‌توانند برای بهبود وضعیت ظاهریشان از پروتز سینه استفاده کنند. همچنین، این جراحی، می‌تواند برای زنانی که سینۀ آنها به‌طور طبیعی از نظر اندازه و شکل با یکدیگر متفاوت است نیز، مفید باشد.

انواع پروتز

پروتزها در انواع مختلفی از اشکال، اندازه و رنگ پوست وجود دارند و از موادی ساخته شده‌اند که از نظر حرکت، احساس و وزن، بسیار شبیه به پستان طبیعی طراحی شده‌اند. شما باید با توجه به سبک زندگیتان، پروتز مناسبی را انتخاب کنید.

دو نوع پروتز سینه وجود دارد و هرکدام از آنها، بسته به شرایط افراد، انتخاب می‌شود.  

  • پروتز با ژل سیلیکون
  • کف یا فیبر داخلی

پروتز سیلیکونی

 بیشتر پروتزها از سیلیکون ساخته شده‌اند، که یک ژل نرم است. این پروتز سبک‌تر و خنک‌تر است. اگر فعالیت زیادی دارید و بیشتر در معرض هوای گرم قرار گرفته‌اید، می‌توانید از پروتزهای کف استفاده کنید.

پروتز سیلیکونی همیشه همراه شماست و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن ندارید. درواقع می‌توان گفت انتخاب پروتز سیلیکونی، یکی از منطقی‌ترین انتخاب‌های موجود است؛ زیرا استفاده از پروتز سیلیکونی بسیار طبیعی به‌نظر می‌رسد. در بازار دو نوع پروتز سیلیکونی موجود است:

نامتقارن

فقط برای سمت چپ یا فقط برای سمت راست طراحی شده است.

متقارن

یا گلابی شکل. از این پروتز، می‌توان برای دو طرف سینه استفاده کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای گذاشتن پروتز پستان هستند؟

جراحی پروتز سینه، تأثیر زیادی در زیبایی افراد دارد و تعدادی از بانوان، کاندیدای مناسب‌تری برای این کار هستند؛ مانند بانوانی که:

  • به‌خاطر رژیم‌های لاغری، شیردهی و … سینه‌های کوچکی دارند.
  • چربی موجود درسینه‌هایشان قوام خوبی ندارد.
  • پستان‌های نامتقارنی دارند.
  • اندازۀ پستان‌ها، تفاوت فاحشی باهم دارد.
  • نوک سینه در وسط سینه قرار ندارد.

محل قرارگیری پروتز سینه باید چگونه باشد؟

در انتخاب محل قرارگیری پروتز پستان، بیماران نباید دخالتی داشته باشند و این موضوع، کاملا تحت اختیار پزشک متخصص است. مبنای تصمیم‌گیری پزشک، جنس بافت سینه است. اگر سینه بافت چربی خوبی داشته باشد، پروتز روی آن قرار می‌گیرد و اگر پستان خیلی کوچک باشد پروتز زیر آن قرار می‌گیرد.

آیا این جراحی برای بارداری و شیردهی مشکلی ایجاد می‌کند؟

جراحی پروتز سینه هیچ اختلالی در شیردهی یا بارداری ایجاد نمی‌کند.

پروتز سینه

تعویض پروتز

زمان تعویض پروتز را معمولا پس از ده سال در نظر می‌گیرند؛ اما بهتر است زمانی که مدت استفاده از پروتز به هشت سال رسید، سونوگرافی انجام دهید. در سونوگرافی می‌توان تشخیص داد، که آیا پروتز دچار آسیب شده یا نه….؟! اگر سونوگرافی مشکلی نداشت، نیازی به تعویض نیست.

پروتزهای سینه در چه وزنی وارد می‌شوند؟

پروتزهای سیلیکون در وزن‌های مختلفی در بازار وجود دارند. وزن پروتز بستگی به وزن افراد دارد و بهتر است، وزنی را انتخاب کنید که احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

چرا برخی بانوان به پروتز سینه احتیاج دارند؟

بسیاری از زنانی که به‌دلیل سرطان سینه تحت درمان قرار گرفته‌اند، به پروتز سینه احتیاج دارند. پروتز سینه سیلیکونی دارای وزن است و کاملا شبیه به پستان واقعی است.

مزایای داشتن پروتز سینه چیست؟

یکی از مزایای پروتز سینه، این است که به بدن شما کمک می‌کند تا دوباره متقارن شود و در تعادل باقی بماند. هنگامی که به‌دنبال برخی عمل‌های جراحی، حالت کلی سینه از تعادل خارج می‌شود، سایر مشکلات اسکلتی عضلانی نیز ممکن است ایجاد شود.

مشکلات کمر، گردن و شانه نیز متداول است و همچنین ممکن است، یک شانه به سمت پایین متمایل شود در حالی که دیگری به سمت بالا می‌رود. همچنین مشکلاتی از قبیل عدم ظاهر مناسب و عدم زیبایی لباس نیز ممکن است پیش بیاید. بسیاری از خانم‌ها به انجام این کار علاقه‌مندند؛ زیرا تمایل دارند بدنشان زیباتر و متقارن به‌نظر برسد. مزایای دیگر پروتز سینه، عبارتند از:

  • محافظت از سینه و جای زخم
  • حفظ تعادل وضعیت فیزیکی بدن
  • کمک به جلوگیری از بروز مشکلاتی در بدن مانند خمیدگی در ستون‌فقرات، افتادگی شانه و درد عضلانی در گردن و پشت.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *