علت خارش نوک سینه در بارداری

خارش نوک سینه در بارداری

خارش نوک سینه در بارداری یکی از موارد احتمالی است که ممکن است بسیاری از خانم ها طی این مدت چنین حالتی را تجربه کنند. 

بارداری شروع یک دنیای جدید برای مادر است، در واقع این دوران می‌تواند برای مادر هیجان‌انگیز و گاهی همراه با استرس باشد. چرا که ممکن است با تغییرات و علائمی روبه‌رو شود که در گذشته هیچ یک از آنها را تجربه نکرده است. 

بسیاری از ما تصور می‌کنیم که از تمامی علائم بارداری آگاه هستیم و در صورت تجربه هر یک از آنها در بارداری، متعجب نمی‌شویم؛ اما گاهی برخی از علائم وجود دارد که کمتر کسی از احتمال ایجاد آنها مطلع است.

شاید حتی برخی از خانم‌ها ندانند که ایجاد چنین تغییراتی ناشی از بارداری است. در ادامه شما را با دلایل خارش نوک سینه در بارداری آشنا خواهیم کرد.

دلایل مهم اصلی خارش نوک سینه در بارداری

در ادامه چند نمونه رایج این عارضه را برای شما آورده‌ایم:

تغییرات هورمونی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود احساس خارش در نوک سینه داشته باشید، تغییرات هورمونی است. طی بارداری جریان هورمون در سراسر بدن تغییرات زیادی خواهد داشت. 

زمانی که چنین تغییراتی رخ می‌دهد یکی از نشانه‌های آن، خارش نوک سینه در بارداری است. به‌طور مثال سینه‌های شما به شکل باورنکردنی به تغییرات سطح استروژن واکنش نشان می‌دهد. در بارداری نیز سطح استروژن تغییر می‌کند و منجر به خارش سینه می‌شود.

علاوه بر این چنین تغییراتی می‌تواند منجر به بزرگتر شدن سینه‌ها شود. از آنجایی که سینه‌های شما طی این مدت سیگنال‌های بیشتری دریافت می‌کند، به‌راحتی تحریک می‌شود.

برای مقابله با چنین مشکلاتی که ناشی از تغییرات هورمون‌ها رخ می‌دهد، می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های مخصوص بارداری استفاده کنید. در صورت نگرانی در خصوص این مسئله می‌توانید به پزشک فوق تخصص پستان در کرج برای بررسی و درمان مراجعه کنید.

علت خارش نوک سینه در بارداری

اگزمای سینه

اگزمای سینه از دیگر موارد احتمالی است که امکان تجربه آن در بارداری وجود دارد. اگر سابقه ابتلا به اگزما را دارید، ممکن است در بارداری به شکل بدتری این عارضه را تجربه کنید.

با وجود اینکه این مورد رایج نیست؛ اما می‌تواند دلیل مهمی برای خارش نوک سینه در بارداری باشد. علاوه بر این اگزما نیز می‌تواند ناشی از هورمون‌هایی که در بدن وجود دارد، بروز کند.

در حال حاضر تحقیقات زیادی در حال انجام است، بسیاری از متخصصین به این نتیجه رسیده‌اند که چنین مشکلی در بارداری به دلیل افزایش گلبول‌های سفید فعال در خون در سراسر بدن است.

چنین حالتی باعث می‌شود که سیستم ایمنی بیش از حد کار کند و در نهایت منجر به اگزما شود. اگر متوجه علائمی مانند ترک خوردگی، خشکی و خارش پوست سینه شدید، نشان از بیماری اگزماست.

اگر این بیماری بدتر شود، خونریزی می‌کند یا حتی چرکی نیز می‌شود. خوشبختانه راهکارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید این عارضه را برطرف کنید. نباید بگذارید که سینه‌هایتان خشک شود، می‌توانید از لوسیون‌های مخصوص بارداری استفاده کنید.

درماتیت

اگر سابقه بیماری درماتیت آتوپیک دارید ممکن است در بارداری نیز این عارضه را تجربه کنید. از سایر علل احتمالی در ایجاد این بیماری می‌توان به استفاده از برخی شوینده‌ها، صابون‌های معطر و لباس‌های خیلی تنگ هنگام ورزش اشاره کرد.

با وجود اینکه انجام تمرینات ورزش در بارداری توصیه می‌شود؛ اما اگر لباس بیش از حد تنگی بپوشید، در نهایت منجر به درماتیت می‌شود.

در صورت ابتلا به درماتیت، علاوه بر تجربه خارش نوک سینه در بارداری متوجه علائم دیگری مانند جوش‌های ریز در سطح پوست، ترک‌های پوستی همراه با نشت مایعات و حتی پوسته پوسته شدن سطح پوست خواهید شد.

راهکارهای زیادی برای جلوگیری این عارضه وجود دارد، باید از مواردی که منجر به بدتر شدن وضعیت شما می‌شود، خودداری کنید.

باید سعی کنید لباس گشادتری بپوشید تا پوست را تحریک نکند و همچنین باید سعی کنید از خاراندن آن ناحیه خودداری کنید. چنین شرایطی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

درمان خارش نوک سینه در بارداری

عفونت قارچی

در طی بارداری ممکن است عفونت قارچی ایجاد شود که معمولا توسط کاندیدا آلبیکنس رخ می‌دهد. در صورت ابتلا به عفونت قارچی علائم مختلفی را تجربه می‌کنید که این موارد به شرح زیر است:

  • متوجه درد شدید یا تیرکشنده در بافت پستان می‌شوید.
  • احساس خارش در سینه دارید.
  • احساس سوزش در سینه دارید.
  • رنگ نوک سینه و آرئول به رنگ صورتی یا قرمز تغییر می‌کند.
  • ممکن است متوجه پوسته پوسته شدن هاله سینه‌های خود شوید.
  • اگر نوک سینه‌ها ترک بخورد، دیر ترمیم می‌شود.
  • شاهد دانه‌های سفیدی روی سینه هستید که گاهی در سینه پخش می‌شود.

در صورت مشکوک شدن به این عارضه‌ به پزشک مراجعه کنید، در صورت نیاز برای شما کرم ضد قارچ توصیه می‌شود. همچنین باید لباس‌های خود را طی مدت کوتاهی به‌طور مکرر تعویض کنید و بشویید.

کشیده شدن پوست

گاهی خارش نوک سینه در بارداری به دلیل کشیدگی پوست سینه رخ می‌دهد. همانطور که می‌دانید سینه‌های شما در بارداری بزرگتر می‌شوند.

در واقع این حالت بدن شما را برای تولید شیر آماده می‌کند. با بزرگتر شدن سینه‌ها، پوست کشیده می‌شود. حتی متوجه علائم پوستی ناشی از کشیدگی پوست سینه می‌شوید. 

زمانی که پوست شروع به کشیده شدن می‌کند، سلول‌های پوست باید ناحیه وسیع‌تری را نسبت به گذشته پوشش دهد. مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا سلول‌های پوست شما با این حالت سازگار شود و با ترک خوردن و لایه لایه شدن باعث خارش می‌شود.

در این مواقع باید سعی کنید که بافت سینه‌های خود را مرطوب نگه دارید؛ چرا که از ترک خوردگی جلوگیری می‌کند. اگر بافت سینه ترک نخورد، خارش سینه تسکین می‌یابد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان