فواید اوزون تراپی

فواید اوزون تراپی

اوزون یک نوع گاز است که با پیشرفت علم، این گاز به یک ضد‌عفونی‌کنندۀ قوی که دارای خواص ضدِ التهابی، ضدِ درد و نیز اثرات ترمیمی‌ست تبدیل شده و مورد توجه پزشکان قرار گرفته است.

استفاده از گاز اوزون یا اوزون درمانی روشی سالم در درمان بیماری‌های عضلانی، مفصلی بوده و همچنین برای افرادی که دارای مشکل تنگی نخایی هستند، مفید است. پزشک در این روش غلظت گاز اوزون متناسب با نیاز بیمار در بافت‌های او تزریق می‌کند. با آزاد شدن گاز اوزون و تبدیل آن به اکسیژن در بافت‌ها انرژی زیادی آزاد می‌شود و همین امر به درمان دیسک کمر، درمان سیاتیک کمک می‌کند.

انرژیِ آزاد شده از گاز اوزون در بافت‌‌ها بسیار زیاد است که بدون هیچ عارضه‌‌ای به سلول، باعث تسکین دردهای مزمن در بافت‌‌ها می‌‌شود.

چگونگی مفید بودن اوزون برای درمان بیماری‌‌ها:

 • غیرفعال کردن باکتری‌‌ها، ویروس‌‌ها، قارچ‌‌ها، انگل‌‌ها، مخمر‌‌‌‌‌ها
 • تحریک سیستم ایمنی برای سرعت بخشیدن به بهبود
 • بهبود گردش خون با تمیز کردن شریان‌‌ها و رگ‌‌ها
 • پاک کردن خون و لنف
 • عادی کردن تولید هورمون و آنزیم
 • داشتن خواص ضدالتهابی
 • کاهش درد
 • توقف خونریزی
 • بهبود عملکرد مغز و حافظه
فواید اوزون تراپی

کاربرد اوزون در درمان آرتروز

از آنجایی که اوزون تراپی ضدالتهاب بوده و باعث تسکین درد در ناحیۀ مفاصل می‌‌گردد برای افرادی که دارای احساس درد، تنگی نخاعی و آرتروز مفاصل در ناحیه کمر، زانو و شانه هستند، بسیار مفید است. در بعضی افراد درمان آرتروز مفاصل با تزریق گاز اوزون برطرف شده و دیگر نیاز به عمل جراحی نیست.

اوزون درمانی برای دیسک کمر

دیسک کمر به بیرون‌زدگی دیسک کمر و وارد شدن فشار به نخاع و ریشۀ عصبی گفته می‌‌شود که درد در کمر ایجاد شده و تا پاها منتشر می‌شود. در ۹۰% مواقع برای درمان دیسک از عمل‌‌های غیر‌‌جراحی (اوزون تراپی) استفاده می‌‌شود. عمل جراحی باز برای مواقعی که درد بیمار بسیار شدید است و تزریق اوزون برای او تأثیرگذار نیست، انجام می‌‌شود.

طبق گفتۀ انجمن ستون فقرات، جراحی همیشه ضروری نیست، اگر درد و علائم دیگر برای بیمار غیر‌‌قابل تحمل باشد، در آن زمان جراحی تأثیرگذار خواهد بود.

درمان با اکسیژن (اوزون تراپی) مناسب برای درمان فتق دیسک کمری است که کاهش فشرده‌سازی ریشۀ عصب، ترمیم بافت‌‌های آسیب‌دیده و اثرات ضددرد و ضدالتهابی را به همراه دارد.

فواید اوزون تراپی

روش انجام اوزون تراپی

با استفاده از سوزن‌‌های باریک بلند و با راهنمایی دستگاه تصویربرداری در اتاق عمل به‌‌صورت سرپایی، بدون بیهوشی و در شرایط کاملاً استریل، گاز اوزون را به داخل دیسک بیرون‌زده تزریق شده و تأثیر این گاز بر دیسک، فشار را از روی اعصاب نخاعی بر‌‌می‌دارد و درد را تسکین می‌‌دهد. انجام این کار توسط بی‌حسی موضعی انجام می‌‌شود و احتیاج به بستری ندارد.

اوزون درمانی برای زانو

از بین رفتن استئوآرتریت در میان افراد سالمند شایع است، بنابراین استفاده از تزریق درون مفصلی اوزون می‌تواند راه مؤثری برای کاهش درد باشد.

گاز اوزون به دلیل ایجاد تحریک‌هایی برای ساخت عروق در داخل زانو و کاهش التهاب آن باعث ساخت غضروف جدید و کاهش التهاب یا تورم در زانو‌‌های آسیب‌دیده می‌‌شود. حتی برای آسیب‌‌دیدگی‌‌های داخل زانو مثل پارگی‌‌های دیسک این روش مؤثر است.

فواید اوزون تراپی

دستگاه اوزون تراپی

دستگاهی‌ست که اکسیژن را از کپسول گرفته و به گاز اوزون تبدیل می‌‌کند. میزان غلظت این گاز وابسته به نیاز پزشک و میزانی‌ست که او تنظیم کرده است.

معمولاً انجام اوزون تراپی طولانی نیست ولی بستگی به بیماری فرد دارد که در چند جلسه بیمار درمان شود.

فواید اوزون تراپی

 • با توجه به خواص ترمیمی که دارد، درمان با این روش اثر‌‌بخش‌‌تر است.
 • بدون عارضه است.
 • هزینۀ اوزون تراپی از روش‌‌های دیگر بسیار پایین‌‌تر و به صرفه‌‌تر می‌‌باشد.

عوارض اوزون تراپی:

این روش هیچ‌‌گونه عوارضی برای بافت‌‌ها ندارد و حتی افرادی که سن کم هم دارند می‌‌توانند از این روش استفاده کنند. امروزه این روش جایگزین تزریق کورتن شده است و اثرات جانبی ندارد.

همان طور که گفته شد آمپول اوزون از طریق دستگاه‌‌‌هایی که اکسیژن را گرفته و با توجه به نیاز، غلظت مشخصی از اوزون را می‌‌سازد.

البته غلظت اوزون برای درمان بسیار مهم است، زیادی غلظت به گلبول‌‌های قرمز آسیب می‌‌رساند، به همین دلیل پزشک معالج باید توجه ویژه‌‌ای به آن داشته باشد.

آیا تزریق آمپول اوزون درد دارد؟

تزریق اوزون چون با بی‌حسی در مرکز کلینیک درد بیمارستان مریم  انجام می‌‌شود دردی مانند تزریق عضلانی را در پی خواهد داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *