زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟

زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟

بسیاری از مادران در طول بارداری به نوع زایمان بیشترین توجه را دارند. زایمان طبیعی یا سزارین؛ کدام بهتر است؟ این سؤال دغدغه تمام مادران باردار است.

اغلب خانم‌های باردار سردرگم می‌شوند که برایشان طبیعی بهتر است یا سزارین؟ هریک از آنها دارای مزایا و معایبی است که می‌تواند شرایط انتخاب را برای هر فرد متفاوت کند. مهم‌ترین نکته‌ای که جهت زایمان و در نهایت انتخابی مناسب باید در نظر گرفته شود، سلامت و ایمنی مادر و نوزاد است.

به منظور انتخاب هر یک از زایمان‌های نام‌ برده شده ابتدا می‌بایست به‌ خوبی با هریک از آنها آشنا باشید که بتوانید بسته به شرایط خود نوع مناسب را انتخاب کنید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کلیه جوانب زایمان سزارین و طبیعی آشنا کنیم که در نهایت خود و همراه با کمک متخصص زنان کرج تصمیم‌گیرنده باشید که زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی به طور معمول یک روند فیزیولوژیک است. این فرایند اگرچه با درد زیادی همراه است اما زمانی‌ که سیر طبیعی خود را طی کند، درد آن قابل تحمل خواهد بود. در صورت آگاهی مادر از روند طبیعی زایمان و مدیریت درست عامل زایمان، روند زایمان به‌ خوبی پیش می‌رود و یکی از لذت‌‌بخش‌ترین تجربیات مادر خواهد بود.

شاید اولین علت تمایل مادران به سزارین ترس از آن باشد که به‌صورت ترس از درد و نگرانی از کمبود امکانات نمایان خواهد شد. مادر باید مطمئن باشد که در هر ساعتی زمان زایمان فرا رسد، مانند سزارین شرایط بیمارستان فراهم بوده و او می‌تواند در شرایط مناسب به طور طبیعی زایمان کند. از سوی دیگر فراهم بودن امکانات برای زایمان طبیعی بدون درد در تمام ساعات شبانه روز وجود دارد.

زایمان طبیعی
نوع زایمان

زایمان سزارین

سزارین یک عمل جراحی بزرگ است که طی آن خطر خونریزی، عفونت، نیاز به تزریق خون و خطر ناشی از بیهوشی درمان سزارینی وجود دارد. از طرفی مدت زمان بستری مادر بعد از سزارین بیشتر است. افرادی که زایمان طبیعی دارند به دلیل درد کمتر، شیردهی موفق‌تری نیز دارند. 

همچنین این افراد تناسب اندام خود را با انجام ورزش‌های مناسب، سریع از مادران سزارینی به دست آورده و زودتر به زندگی عادی و کار روزمره خود باز می‌گردند.

زایمان طبیعی یا سزارین

روش طبیعی از نظر اقتصادی نیز به نفع خانواده و جامعه است، در مقابل سزارین باعث خسارت مالی به خانواده و سیستم بهداشتی می‌شود. 

مادران باردار باید با آموزش کافی و مناسب، ترس و هراس بی‌مورد از آن را کنار بگذارند و برای اطمینان از سیر طبیعی حاملگی، تأمین سلامتی خود و نوزادانشان حتما به طور پیوسته به متخصص زنان مراجعه و به توصیه‌های آنان عمل کنند.

این افراد باید اطمینان داشته باشند که در همۀ ساعات شبانه روز دسترسی به متخصص زنان و زایمان، بیهوشی و روش‌های بی‌دردی و انجام سزارین اورژانس وجود دارد.

زایمان طبیعی همیشه ارجح است اما در صورت وجود برخی شرایط با بیماری‌ها در خانم باردار، متخصص زنان سزارین را توصیه می‌نماید که در این صورت مادر تحت سزارین برنامه‌ریزی شده قرار می‌گیرد.

مادران و خانواده‌ها باید از خطرات و فواید هر دو از نوع زایمان آگاهی داشته باشند. هر زایمان طبیعی ممکن است با صلاحدید متخصص زنان به سزارین بیانجامد.

متخصص زنان چه زایمانی را پیشنهاد می‌دهند؟

یک از سوالات رایجی که خانم‌های باردار از متخصصین می‌پرسند این است که کدام نوع زایمان را پیشنهاد می‌دهند. به‌طور کلی نمی‌توان گفت که چه نوع زایمانی برای شما بهتر است؛ چراکه باید کلیه جوانب در خصوص مادر و نوزاد در نظر گرفته شود.

در صورتی که نوزاد و مادر در شرایط نرمال و ایده‌آلی باشند، پیشنهاد این است که زایمان به‌صورت طبیعی انجام گیرد. اما این موضوع به این معنی نیست که سزارین هیچ مزایایی برای مادر در بر نخواهد داشت.

این پیشنهاد صرفاً به دلیل کمتر بودن عارضه‌های پس از زایمان است. اما به‌طور کلی بهتر است ابتدا شرح حال فعلی شما توسط متخصص زنان در نظر گرفته شود و سپس نوع مناسب شما را پیشنهاد دهد. 

به‌طور مثال مادرانی که در شرایط نرمال نبوده و دچار بیماری‌هایی مانند دیابت یا فشارخون بالا هستند، پیشنهاد می‌شود که زایمان خود را به‌صورت سزارین انجام دهند.

علاوه بر این موارد بسیاری از شرایط دیگر وجود دارد که فرد را وادار به زایمان سزارین می‌کند. در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

زایمان سزارین
زایمان سزارین

آشنایی با مزایای زایمان طبیعی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که اغلب افراد با آن آشنا هستند، روند بهبودی سریع پس از آن است. پس از این زایمان مادران ۲۴ تا ۴۸ ساعت در بیمارستان خواهند ماند. اما در روش سزارین گاهی ممکن است تا چهار روز بستری باشد.

پس از زایمان طبیعی مادر حال عمومی خوبی را تجربه می‌کند و قادر است از کودک خود بدون مشکل مراقبت کند. همچنین می‌تواند شیردهی خود را نسبت به مادرانی که با عمل سزارین زایمان کرده اند، زودتر آغاز کند.

تأثیرات زایمان به روش طبیعی بر نوزاد

یکی دیگر از جنبه‌هایی که جهت انتخاب نوع زایمان باید در نظر گرفته شود، تأثیرات زایمان بر نوزاد است. در ادامه تأثیرات آن را بر نوزاد به طور کامل ذکر خواهیم کرد:

 • یکی از مزایای مهم برای مادر و کودک، تماس پوستی مادر و نوزاد پس از زایمان است.
 • ارتباط مادر با فرزند و شیردهی سریع‌تر از نوع زایمان سزارین صورت می‌گیرد و این امر سبب شده بسیاری از افراد علاقمند به این روش زایمان باشند.
 • زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی سبب خارج شدن مایع‌های درون ریه نوزاد می‌شود و عملکرد تنفسی بهتری نسبت به نوزادان سزارین شده دارند.
 • هنگام تولد در این زایمان، نوزاد باکتری‌های مفید را دریافت کرده و این امر سبب می‌شود که روده و سیستم ایمنی نوزاد عملکرد بهتری داشته باشد.
 • اما یکی از مشکلات نادری که می‌تواند برای نوزادان رخ دهد، کبودی در قسمت سر نوزاد است. این اتفاق بیشتر در نوزادان با جثه بزرگ‌تر، رخ می‌دهد. کبودی در ناحیه سر به صورت موقتی و پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد.

آشنایی با مزایا و عارضه‌های سزارین

انجام عمل سزارین همانند نوع طبیعی از مزایا و معایبی برخوردار است. در ادامه هر یک را به‌طور کامل توضیح خواهیم داد:

مزایای سزارین

یکی از مهم‌ترین مزایایی که برای این نوع زایمان می‌توان در نظر گرفت، پیش‌بینی تاریخ زایمان است. در واقع می‌توان با آگاهی از تاریخ زایمان برنامه‌ریزی کرد. در صورتی که در نوع طبیعی تاریخ مشخصی در نظر گرفته نمی‌شود.

علاوه بر این هنگام زایمان سزارین شما در حین زایمان دردی را احساس نمی‌کنید، این امر موجب شده که انتخاب افراد زیادی سزارین باشد.

عوارض سزارین

پس از انجام سزارین، مادر می‌بایست مدتی را در بیمارستان جهت مراقبت‌های پس از عمل بماند. همچنین مدت زمان بهبودی و بستری در بیمارستان پس از انجام سزارین بیشتر از طبیعی است. ناحیه‌ای که برش جهت زایمان زده می‌شود، ممکن است ماه‌ها روند بهبودی به‌طول بی‌انجامد.

در مواقع نادر در بارداری‌های بعدی خطر احتمال پارگی مجدد محل برش وجود دارد. علاوه بر این موارد، امکان ایجاد عفونت در ناحیه برش نیز وجود دارد. در برخی افراد عارضه‌هایی در ناحیه مثانه و روده نیز مشاهده شده است. به‌طور کلی زایمان سزارین بیش از سه برابر طبیعی عارضه دارد.

تأثیرات انجام عمل سزارین بر نوزاد

 • عمل سزارین خطر احتمال مرگ در کودکان را بالا می‌برد، اما این مسئله بسیار نادر است و برای کمتر افرادی رخ می‌دهد.
 • احتمال ابتلا به مشکلات تنفسی در کودکانی که با زایمان سزارین به دنیا آورده می‌شوند، بیشتر از سایر نوزادان است.
 • بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، کودکانی که به روش سزارین به دنیا آمده‌اند شانس بیشتری برای چاقی در کودکی و بزرگسالی دارند. این اتفاق ممکن است به اضافه وزن یا دیابت مادر مرتبط باشد.

در نتیجه، می‌بایست اطلاعات خود را در زمینه زایمان طبیعی و سزارین بالا ببرید که بتوانید انتخاب خوبی بسته به شرایط خود داشته باشید. متخصص زنان کرج در بیمارستان مریم می‌توانند در این زمینه راهنمایی کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

آنها کلیه جوانب اعم از سلامت کودک و مادر را در نظر می‌گیرند و بهترین نوع زایمان را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

jamejam

۵۳ دیدگاه‌ها

 • من سال گذشته به روش طبیعی در بیمارستان مریم زایمان کردم و خیلی راضی بودم.
  از دکتر خوبم خانم دکتر بهنام تشکر می کنم.

 • سلام الان دیگه زایمان راحت شده و بی حسی با گاز انتونکس عالیه ، من خودم ۳تا زایمان طبیعی داشتم یه مقدار اولش ترس داشتم ولی خدارو شکر اصلا درد نداشتم و چند ماه بعد از زایمان با ورزش کگل واژنم به حالت اول برگشت ، و کلا خداوند بدن زن رو جوری طراحی کرده که به حالت اولش برمیگرده

 • زایمان طبیعی با روش بی حسی گاز آنتونکس فوق العاده س ، خیلی خوبه
  اگه خواستید سزارین کنید قبلش بچه های سزارینی رو بررسی کنید ببینید چه مشکلاتی دارن ، ضریب هوشی پایین تر ، دیابت ،آسم ،مشکلات گوارشی و … از جمله مشکلات این بچه هاس

  • سلام من زایمان طبیعی داشتم واقعا دردرش وحشتناک بود و اولین باره در مورد این گاز میشنوم بیمارستان خصوصی هم رفتم و دکترم دراین مورد هیچی نگفت

  • من خودم یه بچه سزارینی هستم(۴۰سال قبل) با ضریب هوشی بالا، با سلامتی بسیار کامل شکر، صاحب دو فرزند سالم، با هوش بالا که اولی طبیعی و دومی هم سزارینی هست، گاهی به اجبار گاهی خودخواسته این موضوع بی اهمیت هست… هیچ فرقی بین بچه با سزارین یا طبیعی وجود نداره، تنها برای مادر هست که فرق داره که همسر عزیز من کمی هفته اول اذیت شدن و کمی دیر تر از زایمان طبیعی به اندام دلخواه خودش رسید، امروزه روز هم مشکل خاصی براشون نیست… این نصیحت من هست برای خانم های محترم که شاید در کشور ما اسمش رو بزارن شوآف اما هر خانمی نیازمند مشاور بارداری هست و گذراندن کلاس های متعدد برای درک کامل فرایند بارداری و زایمان و در نهایت انتخاب بهترین را و روش… برای همه آرزوی سلامتی و شادی دارم

 • خانوم‌های باردار ما مردان درسته احساسات و مسائلی که در این دوره را تجربه می کنید را نمی توانیم درک کنیم اما من از طرف تموم مردها میگم خانومها چقدر زندگی با شما زنان زیباست . از صمیم قلب دوست‌ون داریم. ما مردان را راهنمایی کنید که بتوانیم بیشتر از شما حمایت کنیم.ما را هم دعا کنید در این دوران بیشتر از هر زمانی به خداوند نزدیک هستین.

 • هر کی میگه سزارین خوبه خیلی بی اطلاع ه ، من بچم رو به پیشنهاد پزشکم سزارین کردم در صورتی که میدونستم طبیعی بدنیا بیارم ، الان بچم مشکل دیابت داره و از بچگی مشکل خواب داره ، دلیلش رو نمی‌دونم ولی فکر میکنم تاثیرات منفی روی مغز بچه می‌زاره ، خیلی ناراحتم و همیشه خودم رو سرزنش میکنم که چرا این کارو کردم کاش یکی منو آگاه میکرد

  • دیابت ارثیه خواب هم باید روانپزشک بره که ممکنه ارثی باشه بازم.
   چه ربطی به سزارین داره- این همه بچه با سزارین بدنیا اومدن سالمن
   مگه دکتری خودت نتیجه گیری میکنی دیابت از سزارین میاد:|

 • سلام
  من سزارین کردم بخاطر اینکه ترس داشتم و نمی‌خواستم واژنم خراب بشه ولی الان اعتراف میکنم که در حق بچم ظلم کردم و از خدا می‌خوام منو ببخشه , بچم هر چی شیر میخورد رفلاکس میکرد طفلکی خیلی اذیت شد آنقدر شکمش درد میکرد و نفخ داشت نافش بیرون میزد سکه میزاشتیم روی نافش ، الان ۹سالشه هم مشکل آسم داره هم قندش می‌ره بالا ،ای کاش دکتر بهم میگفت ای کاش قبل از اینکه به خودم فکر کنم به بچم فکر میکردم و…

 • خداوند قدرت خاصی به خانمها داده که براحتی میتونن درد زایمان رو تحمل کنند و بعد از زایمان بسرعت درد رو فراموش کنند ، یکی از فواید بسیار خوب زایمان طبیعی تاثیرش روی مغز بچه س و از طرفی سلامتی نوزاد که واقعا ارزش تحمل سختی رو داره , زایمان طبیعی واقعا زیباست اینو فقط یه مادر می‌تونه درک کنه

 • زایمان طبیعی اگر از روی آگاهی باشه و در کلاسهای زایمان تمرینات رو انجام بدید هیچ دردی نداره، خیلی هم خوبه و نتیجه ش یه بچه سالم و باهوشه

 • ای کاش لیلی میفهمید که زایمان طبیعی هزار برابر بهتر از زایمان سزارین است.۱۴۰۰/۱۰/۰۷ یادت باشد.کاش زودتر عوارض سزارین رو بدونی

 • سلام
  الان تمام روستای ها و افراد سطح پایین سزارین میکنن چون فکر میکنن کلاس داره ، نکنید این کارا رو ، اول به سلامتی نوزاد فکر کنید بعد چشم و هم چشمی

 • اگه مادر مشکلی نداشته باشه و از ترس زایمان طبیعی به سزارین روی بیاره ، اینو باید بدونه که خیلی زن خودخواه و احمقی هست که شاید اصلا لیاقت مادر شدن رو نداشته باشه !!!!!

 • من از زایمان طبیعی خیلی میترسم ولی خب همه میگن طبیعی بهتره.. قبلا عمل تورشن تخمدان داشتم شکمم باز شده نمیدونم میتونم طبیعی زایمان کنم یا سزارین

 • من دو تا طبیعی زایمان کردم الان سومی رو باردارم و دیگه ام نمیخوام باردار بشم من نمیتونم از هیچ داروی ضد بارداری استفاده کنم چون قرص اعصاب میخورم موندم بخاطر بستن لوله ها سزارین کنم یا نه
  گر چه قلبا به سزارین راضی نیستم چون میدونم بعدش ازیت میشم و اینکه شکمم بزرگ میشه واقعا سر دو راهی موندم ☹️
  المان زندگی میکنم و اینجا همه طبیعی زایمان میکنن حتی اپیدورال رو هم کمتر کسی استفاده میکنه

  • می‌تونید از IUDهای مختلفی که در بازار هست استفاده کنید. بعضی IUDها نه چاق‌کننده هستند و نه خونریزی اضافه ایجاد می‌کنند.
   اقدام بعدی اینه که می‌تونید لوله‌تون رو ببندید.
   اینطور نیست که سزارین حتما شکم رو بزرگ کنه. سزارین عوارض دیگه‌ای هم داره.
   همسرتون هم می‌تونن اقدام به بستن لوله کنند.

  • بی دردی برای زایمان طبیعی انجام میشه. به این صورت که درد شما از بین میره اما به روند زایمان واقف هستید و می‌توانید تمامی مراحل زایمان طبیعی از جمله زور زدن رو انجام بدید.

  • اینکه به چه علتی سزارین میشید خیلی مهمه. ممکنه که انقباض نداشته باشید یا قلب جنین تشکیل نشده باشه یا هر مشکل دیگه‌ای وجود داشته باشه،‌ بهتره که همون زمانی که پزشک به شما میگه سزارین انجام بدید.
   اگر که مشکلی نداشته باشه و شما درخواست تاخیر دارید، با مشورت پزشک امکان‌پذیره.

   • سلام
    من میخوام(مجبورم)ای وی اف کنم برای بارداری
    شنیدم بچه های ای وی اف رو اجازه زایمان طبیعی نمیدن.درسته؟؟
    البته شدیدا از دردش هم میترسم

    • بسته به شرایط موقع زایمان داره. روش بی دردی هم داریم برای زایمان، تا اون موقع هنوز برای تصمیم‌گیری زمان دارید.

  • توی خانوادی ما همه ی خواهرا و عروسا زایمان سزارین داشتن به مرور زمان درد های کمر و زیر شکم براشون شروع میشه و میشه گفت هر کدوم مشکل و دردی داشتن غیر از موندنشون توی بیمارستان و نمیتونن درست بخوابن و…
   بین همه من دوست داشتم و به پیشنهاد مادر و پزشکم طبیعی رو تجربه کنم به جرات میگم بهترین حس دنیاس خانمها

 • ببخشید این که میگن زایمان طبیعی باعث گشادی واژن میشه درسته ؟! و اینکه ممکنه برگرده ورزشی مناسب این نوع زایمان هست که به حالت اولیه برگرده ؟!

  • اگر شخص اهل ورزش نباشه و عضلات ضعیف و اضافه وزن داشته باشه، تاثیر داره؛ اما ورزش‌های کف لگن، بسیار موثر هستن.

 • واسه من مهمترین چیز اینه همسرم افتادگی رحم نداشته باشه و درد موقع زایمان و تجربه نکنه بنظر من سزارین خیلی بهتره ممنون از اطلاعات خوبتون

 • سلام.من زایمان طبیعی داشتم خیلی لذت بخش بود . تا حالا از ته قلبم اینجوری از خدا تشکر نکرده بودم. خب در د هم داشت ولی خداروشکر خیلی خوب بود. و راحت زایمان کردم.در طول بارداری ورزش میکردم پیاده روی هم می رفتم . و سعی می کردم آرام باشم و فکرهای خوب و مثبت کنم و چیزهای خوب یاد بگیرم.الحمدلله بچمم سالم و خوبه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان