جراحی بسته کمر

جراحی بسته دیسک کمر

دیسک‌ها مانند بالشتک‌هایی گرد هستند که در میان استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) جای می‌گیرند. آنها همانند کمک‌ فنر عمل کرده و به شما این اجازه را می‌دهند که بدون به هم مالیده شدن استخوان‌ها (سائیدگی) حرکت کنید.

غالباً می‌توانید دیسک فتق را با استراحت و فیزیوتراپی تسکین دهید. اما اگر علائم شما بعد از چند ماه بهبود نیابد، عمل جراحی ممکن است گزینه‌ای مناسب باشد. عمل جراحی بسته دیسک کمر می‌تواند درد شما را سریع‌تر از سایر درمان‌ها بهبود بخشد، اما ممکن است مانند سایر عمل‌ها عوارض جانبی نیز داشته باشد.

چه زمانی جراحی بسته دیسک کمر الزامیست؟

احساس درد بر شما آنقدر غالب می‌شود که نمی‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را هم انجام دهید. در مواردی نیز احساس ضعف شدید در ایستادن یا راه رفتن و همچنین عدم توانایی کنترل مثانه یا روده در شما نمایان می‌گردد. در شرایط ذکر شده باید در اولین فرصت به کلینیک درد مراجعه کرده و ممکن است که پزشک متخصص درد، جراحی بسته دیسک کمر را پیشنهاد بدهد.

جراحی بسته دیسک کمر

نکات مهم قبل از عمل بسته دیسک کمر

برای کاهش خطر عوارض جانبی جراحی بسته دیسک کمر موارد زیر توصیه می‌شود:

  • پرهیز از سیگار کشیدن (اگر سیگار می‌کشید)
  •  عمل کردن به یک رژیم غذایی سالم و متعادل
  • ورزش منظم

ارزیابی قبل از عمل

از شما خواسته می‌شود چند روز یا حتی چند هفته قبل از عمل، در جلسۀ ارزیابی قبل از عمل شرکت کنید.در این مدت، در صورت لزوم برخی از آزمایش‌ها برای بررسی کلی سلامت شما انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که برای جراحی بسته دیسک کمر آماده‌اید. همچنین یک اسکن اشعه ایکس یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) از ستون فقرات شما انجام می‌شود. این ارزیابی فرصت مناسبی‌ست برای پاسخ به سؤالات شما و بحث در مورد نگرانی‌هایی که ممکن است داشته باشید. جراحی بسته دیسک کمر توسط پزشک فوق تخصص درد با تجربه در عمل جراحی ستون فقرات انجام می‌شود.

جراحی دیسک فتق

چندین عمل جراحی مختلف وجود دارد از جمله دیسککتومی که در طول این عمل، جراح، دیسک آسیب‌دیده شما را معالجه می‌کند تا فشار در ناحیۀ عصب تسکین یابد.

لامینوتومی گاهی اوقات جراح شما نیاز دارد که یک قطعه کوچک از استخوان به نام لایه را از مهره خارج کند. لایه، پوششی را تشکیل می‌دهد که از نخاع شما محافظت می‌کند.

از بین بردن بخشی از آن یا تمام آن به جراح کمک می‌کند تا به دیسک فتق شما برسد. همچنین می‌تواند فشار روی عصب شما را تسکین داده و درد مزمن موجود در ناحیه پا و سیاتیک را متوقف کند. لامینکتومی بیشتر یا همۀ لایه‌ها را از بین می‌برد. شما می‌توانید لایه‌ها را همزمان با دیسککتومی جدا کنید یا ممکن است این امر در یک عمل جراحی جداگانه انجام شود.

علل بروز بیماری دیسک کمر

فشار بیش از حد یا اضافه وزن ممکن است باعث ایجاد دیسک فتق شوند. با این حال، مواد دیسک به طور طبیعی با افزایش سن تخریب شده و رباط‌هایی که آن را در جای خود نگه می‌دارند، تضعیف می‌شوند. با پیشرفت این دژنراسیون، یک فشار یا حرکت پیچش ناگهانی نسبتاً جزئی می‌تواند باعث پارگی دیسک شود.برخی از اشخاص ممکن است در مقابل مشکلات دیسک آسیب‌پذیرتر باشند و در نتیجه ممکن است در چندین مکان در امتداد ستون فقرات دچار دیسک فتق شوند.

جراحی بسته دیسک کمر

عمل جراحی بسته دیسک کمر

توصیه می‌شود این عمل توسط فوق تخصصان درد انجام گردد، پزشک از متد‌های گوناگون که زیان کمتری را به بدن (در مقایسه با جراحی باز) وارد می‌کنند، استفاده می‌نماید.

عمل جراحی بسته دیسک کمر مطمئن‌تر از جراحی باز است همچنین امکان ریکاوری در این متد با سرعت بیشتری وجود دارد.

جراح می‌تواند جراحی بسته دیسک کمر را با سونوگرافی اجرا کند که نتیجۀ مطلوبی را در پی خواهد داشت. عمل بسته دیسک کمر اغلب به شکل سرپایی روی بیماران انجام می‌گردد یا تنها به مدت زمانی کوتاه برای بستری شدن نیاز است.

در عصر حاضر جراحی بسته دیسک کمر بیشتر از زمان‌های دیگر روی بیماران استفاده می‌شود. این متد جراحی توسط ایجاد شکاف‌های کوچک‌تر به جای شکافی بزرگ انجام می‌گردد.

به دلیل این که شکاف‌های ایجاد شده در این حالت کوچکترند، بیماران دوره‌ی ریکاوری را در زمان کوتاه‌تر و با ناراحتی کمتر در مقایسه با عمل‌های جراحی قدیمی داشته و بیماران می‌توانند هم زمان از تمامی مزایای عمل‌های جراحی قدیمی‌تر نیز بهره‌‌مند شوند.

خوشبختانه اغلب دیسک‌های فتق نیازی به جراحی ندارند. با این وجود، درصد بسیار کمی از مبتلایان به دیسک‌های فتق ممکن است کمردردی شدید داشته باشند، که به طور قابل توجهی بر زندگی روزمره‌شان تأثیر می‌گذارد. اگر درد خفیف تا متوسط ​​باشد، دیسک فتق غالباً با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی درمان می‌شود. تزریق استروئید اپیدورال ممکن است با استفاده از یک سوزن نخاعی تحت هدایت اشعه ایکس برای هدایت دارو به سطح دقیق فتق دیسک انجام شود. پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. همچنین ارزیابی عمیق را انجام داده و روش درمانی را به شما اختصاص می‌دهد که به طور خاص برای بیماران دیسک فتق طراحی شده است.
این درمان ممکن است شامل کشش لگن، ماساژ ملایم، یخ و گرما درمانی، سونوگرافی، تحریک عضلات الکتریکی و تمرینات کششی و… باشد. داروهای ضددرد و شل‌کننده‌های عضلانی نیز ممکن است همراه با فیزیوتراپی مفید باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *