انجام نمونه‌گیری کارشناس رویان از خون بند ناف نوزاد

خون بند ناف نوزاد

تا چندی پیش هیچ راه درمانی برای بیماری‌هایی نظیر تالاسمی، بیماری‌های خونی و مادرزادی برای نوزادان در سال‌های اولیۀ زندگی‌شان نبود و بیماران باید راه‌های درمانی طولانی و سختی را طی می‌کردند. امروزه با پیشرفت علم، خونِ بند ناف از طریق جفت گرفته و ذخیره می‌شود و از آن برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان خون و بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود.

رویان، یک مؤسسه علمی ۲۶ ساله است که از زمان تأسیس آن مدت زیادی نمی‌گذرد؛ اما در همین مدت زمان کوتاه توانسته که بسیار مفید واقع شود و به علم پزشکی خدمات شایانی ارائه کند. ممکن است که پزشکان در حال حاضر قادر به درمان برخی از بیماری‌ها با خون بند ناف نباشند، اما در آینده‌ای نه چندان دور، قطعاً چنین درمان‌هایی امکان‌پذیر خواهد شد.

درمانی برای تمام اعضای خانواده

خونِ بند ناف تنها برای نوزاد استفاده نمی‌شود، بلکه قابلیت استفاده برای دیگر اعضای خانواده را نیز دارد. بسیاری از افراد برای درمان بیماری تالاسمیِ فرزند اول خود، برای بار دوم باردار می‌شوند و نمونۀ خون بند ناف را ذخیره می‌کنند تا بتوانند که فرزند اول خود را درمان کنند.

ذخیرۀ خون بند ناف

برخلاف تصورات، هیچ‌گاه خود بند ناف به‌صورت مستقیم گرفته نمی‌شود، بلکه نمونۀ خون بند ناف است که ذخیره می‌شود. بند ناف هنگام زایمان بریده می‌شود و کارشناس مؤسسه رویان نمونۀ خونی داخل بند ناف را خارج کرده و داخل کیسه خون‌های مخصوص ذخیره می‌کنند.

این خون به پژوهشکدۀ رویان برده می‌شود. در آنجا تعداد سلول‌ها باید به دقت شمارش شود و به حد نصاب برسد. سپس آزمایش‌هایی از قبیل آزمایشات میکروبی و… روی آن انجام می‌شود. نمونه خونی که دریافت می‌شود بر اساس نمونه خون مادر است.

برخی اوقات مادر قبل از زایمان و حتی حاملگی می‌تواند آزمایش دهد و نمونه خون وی آزمایش شود، اما اگر تعداد سلول‌ها و حجم خون مادر به دلیل عواملی از جمله عوامل محیطی و شرایط بدن به حد نصاب نرسد، امکان آزمایش وجود نخواهد داشت.

هدف از ذخیرۀ خون بند ناف

به‌طور کلی هدف از ذخیرۀ خونِ بند ناف تضمین سلامت نوزاد است، به‌صورتی که بزرگ‌ترین و لاعلاج‌ترین بیماری‌ها را درمان خواهد کرد. یکی از ترسناک‌ترین بیماری‌های در حال حاضر «سرطان» است که سلول‌های بنیادی به درمان بیماری فرد کمک می‌کند. بسیاری از بیماری‌های ساده مانند دیابت نوع ۱ که با انسولین درمان می‌شود، نیز می‌تواند توسط خون بند ناف درمان شود.

به کجا باید مراجعه کرد

این اتفاق یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی‌ست که در حال حاضر می‌توان به آن دست پیدا کرد. بسیاری از خانواده‌ها آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه را نداشته و از عملکرد این سیستم ناآگاهند و حتی نمی‌دانند که باید به کجا مراجعه کنند.

پژوهشکده رویان یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین پژوهشکده‌هایی‌ست که در سراسر استان البرز وجود دارد. آدرس پژوهشکده رویان در کرج جنب پل سپاه، ساختمان طاق کسری است که بانک خون در آنجا مستقر بوده و خانواده‌ها می‌توانند هر نوع سؤال و اطلاعات دقیق نسبت به بیماری‌ها، چگونگی انجام آزمایشات و همچنین امکان ذخیرۀ نمونه خون را از آنجا کسب کنند.

گرفتن خون بند ناف به نوع زایمان ارتباطی ندارد. گرفتن نمونۀ خون بند ناف به دو صورت داخل رحمی و خارج رحمی امکان‌پذیر است.

نمونه خون بند ناف که در بیمارستان و زایشگاه مریم گرفته شد در زایمان سزارین و به‌صورت داخل رحمی بوده است که ذخیره سازی به‌طور کامل صورت گرفت. نمونۀ گرفته شده از نوزاد، دارای حجم خون کافی و نمونۀ قوی بود.

بیمارستان و زایشگاه مریم که از بهترین پزشکان متخصص زنان کرج بهره می‌برد و یک مرکز مجهز برای انجام زایمان طبیعی بدون درد است، امید دارد که هیچ‌‌گاه این نوزادان، نیازمند به این نمونه خون نشود، اما با این کار سلامت کودکان تضمین خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان