اطلاعاتی در رابطه با فایزر (Pfizer)؛ واکسن کرونا

نحوه تولید و عملکرد واکسن کرونا

خبرها حاکی از آن است محققان شرکت فایزر موفق به تولید واکسن کرونا شده‌اند که تا ۹۰ درصد موفق عمل کرده است. این خبر خوب می‌تواند یک امیدی در بین مرم جهان باشد، اما مردم باید همچنان نکات بهداشتی را همانند گذشته رعایت کنند. از آنجایی که این واکسن کرونا جدید به‌تازگی کشف و تولید شده است، ابهامات زیادی در این خصوص وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم اطلاعت تکمیلی را در اختیار شما قرار دهیم.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • نتایج اولیه آزمایش واکسن کرونا نشان می‌دهد، که مراحل آخر واکسن Pfizer می‌تواند از ابتلا افراد به ویروس کرونا تا ۹۰ درصد جلوگیری کند.
  • شرکت فایزر قصد دارد در ماه جاری از FDA مجوز تولید و توزیع اضطراری دریافت کند.

این موفقیت زمانی به دست آمده است که در ایالت متحده بیش از ۲۳۸۰۰۰ مورد مرگ و ۱۰ میلیون مورد مبتلا به ویروس تایید شده است.

شرکت فایزر بیان کرد آخرین تجزیه و تحلیل‌ها در خصوص آزمایش واکسن کرونا نشان می‌دهد که این واکسن می‌تواند از افرادی که مبتلا به این ویروس نشده‌اند، محافظت کند.

واکسن کرونا
اطلاعاتی در رابطه با فایزر (Pfizer)

آیا واکسن ویروس کرونا با عارضه‌ای همراه است؟

این موفقیت زمانی محقق شده است که بیش از ۱.۲ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. واکسن Pfizer بر بیش از ۴۳۰۰۰ نفر آزمایش شده است، که هیچ‌گونه عارضه جدی و نگران‌کننده‌ای مشاهده نشده است.

با وجود این که این واکسن ایمنی لازم را جهت مقابله با کرونا فراهم می‌کند، همچنان به کسب اطلاعاتی پس از مشاهدات طولانی‌مدت در خصوص ایمنی واکسن نیاز خواهیم داشت. بر اساس بیان محققان، واکسن کرونا عوارضی مانند درد عضلانی و تب دارد که با عارضه واکسن آنفولانزا مشابه است.

نحوه تولید و عملکرد واکسن کرونا

در تولید واکسن از فناوری mRNA استفاده شده است. در فاز ۳ آزمایش، شرکت سازنده واکسن اعلام کرد، افراد پس از دریافت واکسن در دو دوز با فاصله ۲۸ روزه، اثر موفقیت‌آمیز ۹۰ درصدی را کسب کرده‌اند.

پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان Northwell Health’s Southside می‌گوید که نتایج اولیه بسیار امیدوارکننده است. اغلب افرادی که واکسن دریافت کرده، در برابر این ویروس ایمن بودند و تنها تعداد کمی دچار ویروس کرونا شدند.

چه زمانی واکسن بین مردم توزیع می‌شود؟

این شرکت قصد دارد تا هفته سوم نوامبر مجوز اضطراری را از سازمان غذا و دارو یا FDA دریافت کند. علاوه بر این شرکت فایزر اعلام کرد که انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰، ۵۰ میلیون دوز و در سال ۲۰۲۱ تا ۱.۳ میلیارد دوز واکسن تولید شود.

نظرات پزشکان و محققان در خصوص واکسن کرونا

دکتر کارلوس متخصص بیماری‌های عفونی بیان کرد که نتایج این واکسن بسیار دلگرم کننده است، همچنین ادامه داد بدیهی است که نتیجه ۹۰ درصدی برای همه واکسن‌ها رضایت‌بخش است.

این واکسن عملکردی مشابه با دیگر واکسن‌ها مانند واکسن HPV، آبله مرغان و سرخک دارد. همچنین لازم به ذکر است که واکسن فایزر با همکاری شرکت BioNTech آلمان تولید شده است.

پزشکی دیگر دراین‌باره می‌گوید، ایمنی واکسن کرونا طبق تجزیه و تحلیل‌هایی که انجام شده است، به نظر خوب می‌آید؛ اما مسئله‌ای که هنوز مشخص نیست، مدت‌زمان ایمنی واکسن است.

به‌طور طبیعی زمانی که فردی مبتلا به این ویروس می‌شود، ممکن است ۴ تا ۶ ماه پس از ابتلا، ایمنی او در مقابل این ویروس کاهش یابد. در صورتی که در خصوص این واکسن نیز این مسئله صدق کند، نیاز به تزریق واکسن سالانه خواهد بود.

متخصص دیگر دراین‌باره گفت، اگر محققان بتوانند نشان دهند افرادی که واکسن را دریافت کرده‌اند، تنها مبتلا به نوع خفیف از این ویروس شده‌اند، یک برگ برنده بزرگی خواهد بود.

به‌طور کلی نتایج به‌دست‌آمده از واکسن فایزر رضایت‌بخش است؛ چراکه FDA حداقل موفقیت ۵۰ درصدی را برای واکسن تعیین کرده بود. با وجود اینکه این واکسن مشکل جدی ایجاد نکرده است، اما محققان پس از آنکه بین نفرات زیادی توزیع می‌شود تا مدتی تاثیرات واکسن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

اطلاعاتی در رابطه با فایزر (Pfizer)
نحوه تولید و عملکرد واکسن کرونا

افرادی که در اولویت قرار دارند

همانطور که بیان شد تا پایان سال، ممکن ۵۰ میلیون دوز توسط شرکت تولید شود، افرادی در اولویت قرار دارند که بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار داشته باشند یا بیماری‌های زمینه‌ای دارند.

علاوه بر این ۱۰ واکسن دیگر در حال بررسی و آزمایش است که می‌تواند به نوعی خبری خوب و امیدبخش برای همه افراد در سراسر جهان باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان