تزریق اپیدورال چیست- اپیدورال ستون فقرات

تزریق داروی اپیدورال برای چیست

تزریق اپیدورال یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای تسکین درد است و برای شرایط مختلفی از جمله تسکین درد مزمن و برخی جراحی‌ها به کاربرده می‌شود. تزریق اپیدورال یک روش ایمن است که توسط متخصص درد برای بیمار تزریق می‌شود.

منظور از اپیدورال چیست

اپیدورال دارویی است که شامل بی حس کننده یا استروئید می‌شود و به فضای اطراف اعصاب نخاعی به نام فضای اپیدورال تزریق خواهد شد. هدف از تزریق این دارو، بی‌درد برای یک ناحیه خاصی از بدن مانند پاهاست.

اصلاحات دیگری که برای تزریق اپیدورال به کار برده می‌شود به شرح زیر است:

 • بی حسی اپیدورال
 • بی حسی عصبی
 • بلوک اپیدورال
 • بی حسی منطقه‌ای
 • تزریق استروئید اپیدورال

عملکرد اپیدورال چگونه است؟

در ابتدا با تزریق یک داروی بی حس کننده داروی اپیدورال به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات تزریق می‌شود تا با استفاده از آن بتوان از ارسال سیگنال‌های درد از ستون فقرات به مغز جلوگیری کرد.

فضای اپیدورال پر از مایع بوده و نخاع را احاطه کرده است. اگر بخواهیم برای شما شفاف توضیح دهیم باید بگوییم که نخاع مانند یک بزرگراهی است که تمامی اعصاب در سراسر بدن را به مغز متصل می‌کند.

به‌طور مثال زمانی که دچار آسیب می‌شوید، عصب در آن ناحیه از بدن سیگنال درد را ارسال می‌کند که از طریق نخاع به مغز می‌رسد.

با کمک بی حس کننده اپیدورال به‌طور موقت اعصاب نخاعی بی‌حسی می‌شود و سپس سیگنال‌های درد از ناحیه خاصی از بدن با توجه به قسمتی که اپیدورال در ستون فقرات تزریق شده است، مسدود خواهد شد.

تزریق اپیدورال می‌تواند منجر به بی‌دردی یا به طور کلی بی حسی در آن ناحیه مورد نظر شود. در واقع میزان و دوز دارو می‌تواند در عملکرد آن نقش داشته باشد.

تزریق استروئید اپیدورال (ESI) عملکرد متفاوتی دارد و برای کنترل درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مواقع پزشک به جای داروی بیهوشی از یک داروی استروئیدی یا کورتیکواستروئید به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات تزریق می‌کند.

این استروئید به بهبود عصب تحریک شده کمک می‌کند و در نهایت منجر به کاهش تورم می‌شود. داروی استروئیدی این امکان را به عصب می‌دهد تا بهبود پیدا کند. تزریق استروئید اپیدورال می‌تواند تسکین درد موقت، طولانی مدت یا دائمی را به همراه داشته باشد.

کابرد داروی اپیدورال

چه کسی داروی اپیدورال را تزریق می‌کند؟

معمولا پزشک متخصص درد که آموزش‌های لازم در این زمینه دیده است، می‌تواند به افراد با توجه به نیازی که دارند، تزریق کند.

اپیدورال برای چه مواردی کاربردی است؟

معمولا از این دارو برای چنین مواردی استفاده می‌شود:

 • زایمان طبیعی بدون درد
 • جایگزین بیهوشی عمومی برای انجام برخی از عمل‌های جراحی جهت تسکین درد پس از انجام جراحی‌های خاص
 • برای کنترل و تسکین درد برخی از دلایل کمردرد و سایر درد مزمن

انواع مختلف اپیدورال

انواع مختلفی از اپیدورال بر اساس عوامل خاصی وجود دارد که به این صورت دسته‌بندی می‌شود:

نحوه تزریق دارو

اپیدورال تک تزریق

نوع تک تزریق شامل یک بار تزریق به فضای اپیدورال اطراف ستون فقرات است. به‌طور مثال اگر یک بار تزریق، اپیدورال انجام دهید حس در ناحیه آسیب‌دیده طی چند ساعت بازمی‌گردد. بی حسی اپیدورال تک تزریق برای تسکین درد طی کوتاه مدت موثر است.

اپیدورال با کاتتر

بیشتر مواقع با استفاده از کاتتر در فضای اپیدورال انجام می‌گیرد تا دارو به‌طور مداوم جریان داشته باشد. کاتتر یک لوله کوچک و انعطاف‌پذیر است که در ناحیه مورد نظر وارد می‌شود.

پزشک می‌تواند با استفاده از کاتتر بیش از یک تزریق داشته باشد. معمولا این روش برای جراحی‌های طولانی مدت و تسکین درد طی چند روز توصیه می‌شود.

اپیدورال با بی دردی تحت کنترل توسط بیمار (PCA)

گاهی پس از جراحی برای تسکین درد می‌توانید از طریق کاتتر اپیدورال را تحت کنترل داشته باشید. این داروی بی دردی که توسط بیمار تحت کنترل باشد، با عنوان PCA شناخته می‌شود.

تنظیمات لازم روی این پمپ بر اساس وزن، سن و نوع جراحی انجام می‌گیرد تا هنگام فشار دادن دکمه مقدار معینی از دارو تزریق شود، همچنین اگر زمان دوز دارو نرسیده باشد، طبق تنظیمات دارو وارد نخواهد شد.

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق استروئید اپیدورال (ESI)

این روش شامل تزریق یک استروئید به فضای اپیدورال است. این دارو می‌تواند به تسکین درد گردن، پا و کمر ناشی از التهاب اعصاب نخاعی به دنبال آسیب‌های خاص کمک کند.

تسکین درد ناشی از این روش درمانی ممکن است از چند روز تا حتی سال‌ها نیز ادامه داشته باشد. بیمارانی که به دلیل چنین شرایطی که در ادامه خواهیم گفت دچار درد در ناحیه گردن، بازو، کمر یا پای خود باشند، ممکن است تزریق استروئید اپیدورال کمک‌کننده باشد:

انواع مختلف اپیدورال

چه افرادی نباید تزریق اپیدورال را انجام دهند؟

با وجود اینکه این روش درمانی ایمن و موثر است؛ اما به همه افراد توصیه نمی‌شود. به همین دلیل پزشک در کلینیک درد اگر هر یک از این شرایط خاص را داشته باشید تزریق اپیدورال را برای شما انجام نخواهد داد:

 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • وجود عفونت در بدن
 • مشکلات مرتبط با لخته شدن خون
 • دیابت کنترل نشده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان