لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می شود

مزایای لابیاپلاستی

لابیاپلاستی نوعی عمل جراحی است که معمولا برای کاهش اندازه لابیا مینور (چین‌های پوستی که مجرای ادرار و واژن را احاطه کرده است) انجام می‌شود.

پوست اضافی در این قسمت می‌تواند دچار پیچ‌خوردگی شود و در حین ورزش، فعالیت‌های فیزیکی و مقاربتی شرایط دردناکی را ایجاد می‌کند. علاوه بر این لابیاپلاستی به دلایل زیبایی و افزایش اعتماد به نفس حین رابطه جنسی برای خانم‌ها انجام می‌شود.

ممکن است سوالات مختلفی برای افراد در خصوص این عمل زیبایی مطرح شود که در ادامه هر آن چیزی را که لازم است در این خصوص بدانید، برای شما ذکر خواهیم کرد.

آشنایی بیشتر با انجام عمل لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک روش جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا بسته به نیاز هر فرد انجام می‌شود. این جراحی برای بهبود ظاهر لابیا و کاهش مشکلات فیزیکی حین فعالیت‌های روزانه انجام می‌گیرد.

لابیاها (لب‌های اطراف واژن) در اطراف دهانه واژن قرار دارند. لابیای بیرونی به عنوان لابیا ماژور و قسمت بزرگ لبه واژن است. این قسمت چین‌های بزرگتری دارد که از اندام‌های تناسلی خارجی شما محافظت می‌کند و پس از بلوغ با موهای ناحیه تناسلی پوشانده می‌شود.

لب‌ها یا چین‌های داخلی به عنوان لابیای مینور شناخته می‌شود که همان لب‌های کوچک واژن است. این چین‌های پوستی از دهانه مجرای ادرار (قسمتی که ادرار از بدن شما خارج می‌شود) و واژن محافظت می‌کند.

در طول این عمل جراحی و بسته به دلیل انجام آن، جراح شما یکی از این موارد را انجام می‌دهد:

 • مقداری از بافت لابیا را برای کاهش اندازه آن کاملا جدا می‌کند.
 • یک ماده پر کننده یا چربی به لابیا تزریق می‌شود تا آن ناحیه بزرگ‌تر شود.
 • در صورت نیاز ترمیم را در این قسمت انجام می‌دهد.

دلایل نیاز به انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی چیست

دلایل پزشکی و فیزیکی

گاهی از این روش به هدف کاهش اندازه لب‌ها کوچک به‌طوری که از لبه‌های لابیا بزرگ بیرون نزند، استفاده می‌شود. در صوتی که لابیاهای داخلی بیش از حد بزرگ باشند، پیچ می‌خورد یا کشیده می‌شود و در نهایت شرایط آزاردهنده‌ای را حین ورزش، فعالیت‌های روزانه و رابطه جنسی ایجاد می‌کند.

علاوه بر این با وجود این بافت‌های اضافی، نظافت و پاکسازی دشوار و باعث تجمع باکتری‌ها می‌شود که در نهایت منجر به عفونت دستگاه ادراری خواهد شد.

دلایل زیبایی و جنسی

 • این روش گاهی برای ظاهری زیباتر و جوان‌تر به خانم‌ها توسط متخصص زنان کرج پیشنهاد می‌شود. 
 • برای رفع عدم تقارن لابیا مینور و لابیا ماژور انجام می‌گیرد، در برخی از خانم‌ها یک طرف بلندتر یا شکل متفاوتی نسبت به طرف دیگری دارد.
 • برای افزایش اعتماد به نفس و از بین بردن نواقص انجام می‌شود. برخی از افراد با پوشیدن شلوار تنگ، برآمدگی‌های ناحیه تناسلی را از روی لباس شاهد هستند که ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.
 • در صورت وجود بافت بیش از حد لابیا، لباس‌های تنگ نیز باعث شرایط آزاردهنده‌ای می‌شود.
 • همچنین برخی از افراد برای افزایش اعتماد به نفس در خصوص ظاهر اندام جنسی خود این عمل زیبایی را انجام می‌دهند.

دلایل زیبایی انجام لابیاپلاستی

علت بزرگی لابیاها چیست؟

دلایل مختلفی در بزرگی لابیا از جمله چنین مواردی نقش دارد:

 • سن؛ یائسگی یا سایر تغییرات هورمونی می‌تواند بافت لابیا را نازک و بزرگ کند و در چنین شرایطی لابیا مینور از لابیا بزرگ بیرون می‌زند.
 • بارداری و زایمان
 • تغییرات در میزان وزن شما
 • ژنتیک

پروسه قبل از جراحی لابیاپلاستی چگونه است؟

ابتدا با جراح خود در خصوص هدف از انجام این نوع جراحی زیبایی صحبت خواهید کرد. انتظارات خود را باید از نتیجه به پزشک بگویید، پزشک نیز در خصوص جزئیات جراحی و اینکه برش‌ها در کدام قسمت انجام می‌شود و در مورد اینکه آیا انتظارات شما قابل اجرا هست یا خیر، با شما صحبت می‌کند.

پزشک آزمایشاتی از جمله آزمایش خون، آزمایش ادرار و عکسبرداری با اشعه ایکس را از شما درخواست می‌کند. در خصوص پوشش مناسب، زمان قطع مصرف غذا و نوشیدنی، زمان قطع موقت داروها و سایر موارد مهم نکاتی را به شما ذکر خواهد کرد.

پروسه جراحی 

زمانی که لباس مخصوص عمل را می‌پوشید، موارد حیاتی از جمله دمای بدن، نبض، فشار خون، سطح اکسیژن و میزان تنفس شما مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تزریق داخل وریدی انجام می‌شود و ممکن است کاتتر ادراری در مجرای ادراری قرار دهند. قسمت لابیا و پوست اطراف آن تمیز می‌شود، امکان انجام عمل به دو صورت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی بسته به صلاحدید پزشک انجام می‌گیرد.

هرگونه تغییرات مورد نیاز در لابیا بزرگ و کوچک برای ایجاد ظاهری زیبا و همچنین شرایط راحت برای بیمار ایجاد می‌شود. پزشک معمولا جراحی را به‌صورت برش یا لیزر انجام می‌دهد.

نحوه انجام لابیاپلاستی چگونه است؟

برای کاهش اندازه لابیاها (لابیا کوچک و لابیا بزرگ) دو روش کلی وجود دارد:

تکنیک‌های کوچک‌تر کردن لابیا

روش تریم برای لابیاپلاستی

طی این روش بافت اضافی از دو طرف لابیا مینور برداشته می‌شود تا با لابیای ماژور یکنواخت شود و اندازه متناسبی داشته باشد.

تکنیک وج

با این روش، هر دو طرف لابیا به‌صورت V شکل برداشته می‌شود. چنین تکنیکی ظاهر طبیعی‌تری به لابیا می‌دهد. در صورت نیاز، به همین صورت در لابیا ماژور نیز قسمتی برداشته خواهد شد.

گاهی بسته به صلاحدید پزشک به جای برش با چاقو، برش با استفاده از لیزر انجام می‌شود.

تکنیک‌های بزرگ‌تر کردن

برای بزرگ کردن لابیا ماژور جراح مقدار کمی چربی را از ناحیه دیگر بدن مانند شکم یا ران در روش لیپوساکشن به لابیا بزرگ تزریق می‌کند. تزریق اسید هیالورونیک به لابیا ماژور یک گزینه دیگر به جای تزریق چربی است.

تمامی روش‌های ذکر شده با بخیه‌های قابل جذب انجام می‌شود و نیازی به کشیدن بخیه‌ها نیست. محل جراحی با پانسمان جراحی پوشانده می‌شود. این عمل جراحی یک عمل سرپایی است و کمتر از دو ساعت طول می‌کشد.

پروسه جراحی لابیاپلاستی

پس از جراحی لابیاپلاستی

بعد از جراحی پزشک کاتتر ادراری را برمی‌دارد و با رفع اثرات بیهوشی، هوشیارتر می‌شوید. برخی از پزشکان نیز بدون نیاز به بیهوشی با بی‌حسی موضعی جراحی را انجام می‌دهند. برای بررسی هرگونه خونریزی نیز معاینه می‌شوید و دستورالعمل‌هایی برای مراقبت‌های پس از عمل داده خواهد شد.

خطرات و عوارض احتمال لابیاپلاستی

احتمال ایجاد عوارض ناشی از این عمل زیبایی بسیار نادر است، در صورتی که در انتخاب پزشک نهایت دقت را داشته باشید، این موارد به حداقل خواهید رسید:

 • برداشتن بافت زیاد
 • خونریزی
 • کبودی
 • عفونت
 • باز شدن زخم
 • باقی ماندن جای زخم
 • احساس درد مداوم (درد همراه با رابطه جنسی یا از دادن حس این ناحیه در رابطه جنسی)

آیا پس از لابیاپلاستی احساس درد خواهم داشت؟

در حقیقت باید بگوییم که مقداری تورم و درد خواهید داشت؛ اما معمولا با مصرف داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن قابل کنترل است.

اگر علائم با مصرف داروهای بدون نسخه بهبود پیدا نکرد، حتما به پزشک اطلاع دهید. درمان‌های خانگی مانند استفاده از کمپرس سرد را برای رفع این علائم در نظر داشته باشید.

برای کاهش درد و تورم یک کیسه یخ را روی ناحیه عمل به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید و ۲۰ دقیقه دقیقه آن را از ناحیه عمل شده بردارید. اغلب افراد که این عمل را انجام می‌دهند، تنها درد یا حساسیت به لمس را چند روز پس از عمل می‌دهند.

در صورت نیاز آنتی بیوتیک خوراکی یا آنتی بیوتیک موضعی داده می‌شود که روی زخم بمالید تا از عفونت جلوگیری شود. در طول روند بهبود از شلوار و لباس زیر استفاده کنید.

استفاده از لباس‌های تنگ باعث ایجاد اصطکاک روی زخم شده و از بهبود یا تاخیر در روند بهبود زخم جلوگیری می‌کند.

عوارض لابیاپلاستی

چه زمانی نتایج نهایی قابل مشاهده است؟

تورم اولیه، درد و تغییر رنگ موقت طی چند هفته پس از جراحی کاهش می‌یابد، بیشترین تورم بعد از شش هفته از بین می‌رود. 

با این حال ممکن است چهار تا شش ماه روند بهبود کامل طول بکشد تا کاملا از بین برود و نتیجه نهایی لابیاپلاستی قابل مشاهده باشد. معمولا جای زخم بسیار کمی به دنبال لابیاپلاستی قابل مشاهده خواهد بود.

چگونه لابیاهای جراحی شده را می‌توان شست؟

زخم‌ها را تنها باید با آب ولرم بدون استفاده از هیچ صابونی بشویید. پس از ادرار کردن باید ناحیه موردنظر را به آرامی پاک یا خشک کنید.

به هیچ وجه نباید ناحیه جراحی را مالش ندهید. در صورت نیاز پزشک دارو تجویز یا رژیم غذایی را برای جلوگیری از یبوست توصیه می‌کند تا زور نزنید و بخیه‌ها کشیده نشوند.

چه زمانی می‌توان فعالیت جنسی و فعالیت بدنی را مجدد آغاز کرد؟

پس از چند روز می‌توانید به سر کار بروید یا سایر فعالیت‌های سبک خود را انجام دهید. اگر شغلی دارید که باید وزنه بلند کنید، ممکن است لازم باشد طی مدت زمان زیادی در خانه بمانید. باید از موارد زیر به مدت چهار تا شش هفته خودداری کنید:

 • انجام تمرین‌های ورزشی سخت
 • فعالیت‌های بدون مانند دوچرخه سواری، دویدن و شنا کردن
 • رابطه جنسی

انجام فعالیت‌های روزانه قبل از رسیدن به بهبودی کامل، بر زخم‌ها فشار وارد کرده و باعث پاره شدن بخیه‌ها می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت تجربه چنین مواردی باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ایجاد تورم زیاد یا افزایش شدت درد
 • افزایش خونریزی یا مشاهده لخته‌ای از خون
 • خارج شدن چرک یا ترشحات
 • درد شدید هنگام ادرار کردن یا مدفوع
 • تب
 • باز شدن محل جراحی شده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان