چرا پس از زایمان لاغر نمی‌شوم؛ علت عدم کاهش وزن پس از زایمان

عدم کاهش وزن پس از زایمان

بسیاری از خانم‌ها انتظار دارند که پس از زایمان لاغر شوند؛ اما عدم کاهش وزن پس از زایمان را تجربه می‌کنند. باید توجه داشته باشید که روند کاهش وزن پس از زایمان برای هر فردی تفاوت دارد. 

معمولا طی این دوران با کمتر غذا خوردن و ورزش بیشتر آنقدرها نمی‌توانید وزن کم کنید، به خصوص در دوره‌ای که در حال شیردهی و مراقبت از فرزند خود هستید. در ادامه دلایلی که منجر به عدم کاهش وزن پس از زایمان می‌شود را برای شما ذکر خواهیم کرد.

بدن در حال بهبودی است

همه خانم‌ها در طول بارداری وزن اضافه می‌کنند و این مورد را متخصص زنان کرج یادآوری می‌کند که پس از زایمان وقت چندانی برای ورزش ندارید و برای نگهداری از نوزاد خود دچار کمبود خواب می‌شوید.

همچنین طی این مدت بدن در حال بهبودی بارداری و زایمان است. اگر طی این مدت به فرزند خود شیر می‌دهید، باید برای کاهش وزن صبر داشته باشید.

به این نکته توجه داشته باشید که شما به تازگی صاحب فرزند شده‌اید و باید به خودتان برای بازگشت به وزن قبلی فرصت بدهید.

در صورتی که با رعایت تغذیه سالم و استراحت کافی طی چندین ماه تغییری در وزن خود شاهد نبودید، برای دریافت توصیه‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط: افسردگی پس از زایمان

به اندازه کافی غذا نمی‌خورید یا غذای اشتباهی را انتخاب می‌کنید

ظاهرا کاهش مصرف کالری برای مقابله با عدم کاهش وزن پس از زایمان درست به نظر می‌رسد؛ اما در این مواقع روش مناسبی نیست. 

احتمال اینکه کاهش مصرف غذا، متابولیسم را نیز کاهش دهد، وجود دارد. چنین حالتی حتی می‌تواند منجر به افزایش وزن نیز بشود. اگر به اندازه کافی غذا نخورید، بدن چربی ذخیره می‌کند. 

همچنین باید مواد غذایی را انتخاب کنید که سالم باشد. اگر در حال شیردهی هستید، طی این مدت نباید رژیمی را برای کاهش وزن در نظر بگیرید؛ چراکه باید مواد مغذی کافی به کودک و خودتان برسانید.

خانم‌هایی که شیر می‌دهند متوجه افزایش متابولیسم می‌شوند که به‌طور طبیعی بدن نیاز به دریافت کالری بیشتری خواهد داشت.

افرادی که نگران افزایش وزن بیش از حد پس از بارداری‌اند، باید با ایجاد تغییرات جزئی در کیفیت و کمیت غذا به کنترل کالری دریافتی بدون به خطر افتادن سلامت نوزاد باشند. توصیه می‌شود که مادران حدود ۲۵۰۰ کالری مصرف کنند.

چربی ذخیره شده پس از زایمان

دچار کم آبی شده‌اید

باید اطمینان داشته باشید که بدن شما همیشه هیدراته است. کم آبی یکی از دلایل عدم کاهش وزن بعد از زایمان است. در واقع بسیار از خانم‌ها به اندازه کافی آب مصرف نمی‌کنند. اگر آب کافی بنوشید، احتمال پرخوری کاهش پیدا می‌کند.

علاوه بر این به سلامت بدن از جمله سلامت روده، سطح انرژی، متابولیسم و بهتر شدن خلق‌وخو کمک می‌کند. هرچه آب بیشتری بنوشید، متوجه چربی‌سوزی بیشتری خواهید شد. همیشه و در هر زمان باید آب بنوشید.

خسته‌اید و استرس دارید

وظایف اضافی که به تازگی متحمل شده‌اید، باعث خستگی و استرس شما می‌شود. زمانی که این دو حالت ایجاد شود، طبیعی است که عدم کاهش وزن پس از زایمان را تجربه کنید.

تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که کمبود خواب منجر به افزایش کورتیزول می‌شود که بر متابولیسم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

مطالعاتی نشان داد خانم‌هایی که پنج ساعت یا کمتر طی شبانه‌روز می‌خوابند یا استراحت می‌کنند احتمالا دچار افزایش وزن می‌شوند. زمانی که کمبود خواب داشته باشید، انرژی شما پایین نگه داشته می‌شود. هر زمان که فرصت داشتید استراحت کنید.

تمرینات ورزشی را زود شروع کرده‌اید

بسیاری از خانم‌ها پس از تجربه بچه‌داری سریعا تمرینات ورزشی با شدت بالا را شروع می‌کنند، در عوض باید تمریناتی را با شدت کم شروع کنند. 

انجام تمرینات ورزشی بیش از حد و زود هنگام باعث ایجاد عوارضی از جمله دیاستاز رکتی و مشکلات لگنی می‌شود. قبل از شروع انجام هر فعالیت یا تمرینی باید با پزشک خود در میان بگذارد. 

نباید برای کاهش وزن عجله کنید و به بدن خود فشار بیاورید. به آرامی تمرینات خود را شروع کنید و مواد غذایی سالم بخورید. حتما برای کاهش وزن با تمرینات ورزشی حتما با متخصصین مربوطه مشورت داشته باشید.

آب کردن چربی پس از زایمان

آیا شیردهی به کاهش وزن پس از زایمان کمک می‌کند؟

خانمی که شیرده باشد روزانه حدود ۵۰۰ کالری بیشتر می‌سوزاند؛ بنابراین در پاسخ باید بگوییم که بله شیردهی به کاهش وزن پس از زایمان کمک می‌کند. اما ممکن است برای همه اینطور نباشد. 

همانطور که بدن سخت کار می‌کند و کالری می‌سوزاند به کالری اضافی نیاز دارد تا نیاز فیزیکی مادر را برای تولید شیر برطرف کند. علاوه بر این با افزایش هورمون، اشتهای مادر بیشتر می‌شود. 

زمانی که شیر می‌دهید سطح پرولاکتین ۱۰ برابر بیشتر از مواقعی است که شیردهی ندارید. هورمون پرولاکتین برای تولید شیر ضروری است؛ اما از طرفی منجر به افزایش احساس گرسنگی و کاهش هورمون آدیپونکتین که به تجزیه چربی کمک می‌کند، می‌شود.

از دیگر دلایلی که باعث عدم کاهش وزن پس از زایمان می‌شود، هیپوپلازی است. زمانی که سینه‌ها بافت غده‌ای کمتر برای تولید شیر دارند، منجر به ذخیره چربی بیشتر در بدن می‌شود.

بسیاری از مادران نیز نگران آن هستند که پس از قطع شیردهی دچار افزایش وزن شوند در پاسخ به این مسئله باید بگوییم بیشتر مادران پس از قطع شیردهی وزن اضافه نمی‌کنند. بدن چربی ذخیره شده طی بارداری را طی یک سال یا گاهی بیشتر می‌سوزاند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان