کنترل درد بیماران سرطانی

کنترل درد بیماران سرطانی یکی از بیشترین دغدغه‌های این بیماران است. تعریف درد ساده و راحت نبوده و ماهیت آن به‌گونه‌ای است که میزان دردی که افراد تحمل می‌کنند، به سابقۀ پیشین و بیماری آنها مربوط می‌شود. همۀ افراد مبتلا به سرطان، درد سرطانی ندارند اما هر نوعی از سرطان به مراتب درد را به همراه خود دارد و بر اثر فشارهای وارده از تودۀ سرطان بر عصب، بیمار درد را در ناحیه‌‌های مختلف احساس می‌کند. با کمک متخصص و فوق تخصص درد در کلینیک درد می‌توان درصدی از این درد را تسکین دهند.

چه عواملی باعث ایجاد درد در سرطان می‌شود؟

درد ناشی از سرطان به دلیل پیشرفت بیماری و فشار وارد شده بر اعصاب رخ می‌دهد، همچنین با بزرگ شدن تومور، روی اعصاب، استخوان‌ها یا اندام‌ها فشار وارد می‌کند.

درمان سرطان می‌تواند در این شرایط به درد بیمار کمک کند. با این حال، درمان‌های سرطانی، از جمله جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی نیز می‌تواند باعث درد شود. در کلینیک درد، بیمار در حین درمانِ سرطان خود برای مقابله و تسکین درد، از درمان‌های پزشک متخصصص درد هم کمک می‌گیرد.

کنترل درد بیماران سرطانی

درد بیماران سرطانی

درد بیماران سرطانی به‌صورت کم، شدید و وخیم است؛ دلایل و انواع مختلفی هم برای آن وجود دارد و برای همۀ افراد یکسان نیست. به طوریکه دردی که یک بیمار آن را شدید توصیف می‌کند، از دیدگاه بیمار دیگر آن درد متوسط و قابل تحمل بوده است.

درد حاد

این درد، درد ناشی از جراحت است و مدت زمان کمی دوام می‌آورد. در واقع تا زمانی این درد ادامه دارد که جراحت بهبود یابد. مسکن‌ها نیز می‌توانند درد را تسکین دهند.

درد مزمن

کنترل درد مزمن بیماران سرطانی دشوار بوده و گاهی بر اثر کنترل‌های اشتباه پیش می‌آید. درد تا حد زیادی بر کیفیت زندگی شما تأثیر‌گذار است که انجام کارهای روزمره مثل خرید کردن، خوابیدن و غذا خوردن را برای افراد دشوار می‌کند.

درد مزمن یا درد مداوم می‌تواند بر اثر فشار‌هایی که سرطان بر عصب وارد می‌کند و استفاده از مواد شیمیایی باشد. درد مزمن به‌صورت شدید و خفیف بوده است و میزان این درد به نوع بیماری بر می‌گردد.

نوع درد برای پزشک بسیار مهم بوده و با توجه به نوع بیماری، می‌توانند درمان صحیح را تجویز کند.

کنترل درد بیماران سرطانی

انواع دردهای سرطانی

دردهای سرطانی انواع مختلفی دارند:

درد عصبی

این درد ناشی از فشار وارده شده بر اعصاب، نخاع و آسیب دیدن اعصاب رخ می‌دهد. غالباً درد به‌صورت سوزن سوزن شدن و احسان خزیدگی در پوست است که برای فرد حس بسیار بدی خواهد داشت.

گاهی درد عصبی بر اثر عمل‌‌های انجام شده پیش می‌آید که فرد بعد از عمل به دلیل پاره شده عصب در عمل، دردهایی را در پی خواهد داشت که به مرور و خیلی کند بعد از بهبود عصب برطرف می‌‌گردد. درد عصبی می‌تواند بعد از درمان بیماری‌های سرطانی (شیمی درمانی و رادیوتراپی) ایجاد شود.

درد بافت نرم

به معنی درد در ناحیۀ عضله و اندام بدن است. این درد علائمی مانند گرفتگی، درد و لرز به همراه دارد.

درد فانتوم

درد ناشی از عمل جراحی و برداشتن عضوی از بدن است. این درد بسیار شدید است، حتی هنوز پزشکان نتوانسته‌اند دلیل آن را کشف کنند.

برای مثال خانم‌هایی که عمل برداشتن پستان را انجام می‌دهند، درد بسیاری را تحمل می‌کنند. گاهی درد فانتوم کم‌تر از یکسال بهبود پیدا می‌‌کند.

دردهای سوماتیک

این نوع از دردها به علت آسیب موضعی یک عضو بدن بروز خواهد کرد.

درد‌های استخوانی

درد‌هایی که بر اثر شیمی‌درمانی، تومور و از بین رفتن خون‌سازی مغز استخوان ایجاد می‌شود.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که میزان درد افراد در دردهای سرطانی به نوع بیماری و درمان افراد وابسته است.

کنترل درد بیماران سرطانی

کنترل درد بیماران سرطانی

برای کنترل درد بیماران سرطانی روش‌های گوناگونی وجود دارد از جمله:

 • مصرف دارو
 • روش‌های غیر داروئی (پرتونگاری، عمل جراحی، طب سوزنی و تحرک اعصاب از طریق پوست و…)
 • روش Tens

مصرف دارو

برای کنترل درد بیماران سرطانی، می‌توان از دارو استفاده کرد. استفاده از داروها روش‌های مختلفی دارد. افرادی که نمی‌توانند قرص مصرف کنند، بهتر است از داروهای خوراکی یا شیاف استفاده نمایند.

روش‌های غیر داروئی

این روش‌ها می‌تواند همراه با مسکن‌ها انجام شود. گاه در بعضی بیمارها بعد از عمل جراحی پرتونگاری یا رادیوتراپی برای بهبود بیماری انجام می‌شود.

روش Tens

هدف از Tens تحریک نمودن اعصابی است که به مغز می‌رسد. در واقع این روش برای تسکین درد بیمارانی مفید است، که درد در یک ناحیه دارند. عملکرد این روش همانند طب سوزنی بوده و درد را کاهش می‌دهد.

نتیجه

اگر دردی دارید که ناشی از سرطان است و شما را خسته کرده و توانایی انجام کارهای روزانه را نخواهید داشت، باید به کلینیک درد مراجعه کنید. اگرچه همیشه نمی‌توان دردهای سرطانی را کاهش داد، اما روش‌هایی وجود دارد که این دردها را تسکین پیدا کنند. بهتر است بیمار، درد را جدی گرفته و راه‌های درمان را پیش بگیرد.

۱۵ دیدگاه‌ها

 • با سلام و وقت بخیر
  پدرم سرطان روده بزرگ دارند، درگیر پرتودرمانی هستند و درد شدید در هنگام اجابت مزاج دارند، تا روزی سه عدد قرص ژلوفن ۴۰۰ مصرف می‌کنند ولی این درد همیشه همراهشون هست.
  چه راهکارهایی را برای کاهش دردشون پیشنهاد میکنید؟
  خیلی متشکرم

  • سلام. با تزریق می‌توان دردهای ناشی از سرطان را کنترل کرد. تشخیص و تعیین نوع تزریق با توجه به معاینه فیزیکی و محل دقیق درد توسط متخصص درد مشخص می‌شود.
   برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
   https://drdelshadfoundation.com/

   • من سرطان دارم روز تولدم فهمیدم فکر کردم بزرگترین‌کادوی من بود الان باید پیوند مغز و استخون بزنم ولی این کارو انجام نمیدم دیگه خسته شدم میخوام برم پیش مادرم و خواهرم

    • ناامید نباشید. خیلی از بیماران در این مرحله بهبود پیدا کردن. لطفا مراحل درمانی رو کامل طی کنید.

 • باسلام.وقتتون بخیر
  من درحال شیمی درمانی هستم تا جلسه چهارم فقط حالت تهوع داشتم وبیحالی یکمی هم درد اما از جلسه پنجم به شدت استخوان درد به خصوص کمر وپاها زانوها تامچ پا دردبه قدری شدیده که از حوضه صبرم خارجه چکارکنم توروخدا راهنماییم کنین

  • سلام. با مراجعه به پزشک فوق‌ تخصص درد، محل دقیق درد مشخص خواهد شد و طبق صلاحدید ایشان، با استفاده از تزریق، دردها کاهش میابد.

  • خواهرم اولین جلسه شیمی درمانی انجام داده بعد دو روز بدن درد و استخوان درد و حالت تهوع داره
   جهت کاهش درد و حالت تهوع لطفا راهنمایی کنید
   ممنون

    • با عرض سلام و احترام. منم روز بعد تولدم وقتی رفتم دکتر فهمیدم سرطان دارم و تحت درمانم ۲۴سالمه..قبل بیماریم روزای سختی رو گذروندم الانم با این بیماری زندگیم میگذره و به زودی شکستش میدم
     صبح ک بیدار میشم باورم نمیشه من سرطان دارم
     اما خدا بزرگتر از بیماری ماست باید بهش امید داشته باشیم من مطمعنم با قدرتی ک خدا بهمون داده این بیماری شکست میدیم، روزای قشنگمون تو راهه نا امید نباشید.

 • با سلام و عرض ادب و احترام. مادر من یک تومور در دستش بود یک بار عمل کرد دکتر گفت برداشتم و سیمان زدم دو سال دردی نداشت بعد دو سال باز دردش شروع شد مجدد عمل کرد و استخوان رو برداشتند و ایمپلنت گذاشتند و الان داره شیمی درمانی میشه ، بعضی شب ها درد شدیدی داره و نمیتونه بخابه هیچ مسکنی هم اثر نمیکنه فقط وقتی میره شیمی درمانی تا دهفته بعد از تزریق های شیمی درمانی دردش کمتره . تو رو خدا یک نفر بگه دلیلش چیه چی کار باید بکنیم . سپاسگزارم

  • احتمالا یا بیماری به پروتکل دارویی جواب نمیده یا اینکه فواصل بین شیمی درمانی زیاد هست و هی بیماری فرصت رشد پیدا میکنه.با دکتر انکولوژیتون صحبت کنید

  • باسلام و احترام خانومم کنسر کولون داشتند یک سال شیمی درمانی شدند و یک ماه پیش دوره شیمی درمانی ایشان تمام شد ولی چند روزه مفاصل زانوها ، شانه، انگشتان دست خیلی درد دارن بطوری که باید کمکشون کنم که بتونن بلند بشن . ممنون میشم برای کاهش درد راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان