post circumcision care3

پس از انجام ختنه برای فرزند خود باید به مراقبت‌های پس از آن دقت داشته باشید. اگر کودکی دارید که به‌تازگی این عمل را انجام داده است، آگاهی خود را نسبت به نکات مهم در رابطه با مراقبت‌های پس از ختنه بالا ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه لازم است، در اختیار شما قرار دهیم.

چندین نکته در خصوص مراقبت‌های پس از ختنه

در اغلب مواقع روند بهبودی ۷ الی ۱۰ روز به‌طول می‌انجامد. شاید برخی از مادران تصور کنند که نگهداری کودکشان پس از انجام این عمل کار بسیار سختی است. اما برخلاف تصور آنها با رعایت چندین نکته ساده به‌راحتی می‌توانند مراقبت‌های لازم را انجام دهند. در ادامه نکات مهم را ذکر خواهیم کرد:

فرزند خود را همیشه تمیز نگهدارید

تمیز نگهداشتن ناحیه ختنه شده، بسیار مهم است و در روند بهبودی تأثیر بسیاری خواهد داشت. پس از هر بار تعویض پوشک، تمامی کثیفی‌ها را تمیز کنید. جهت تمیز کردن از صابون و آب گرم استفاده کنید و مدتی را صبر کرده تا ناحیه شسته شده به خوبی خشک شود و سپس نوزاد خود را پوشک کنید.

هنگام حمام بردن نوزاد با اسفنجی نرم آن را شستشو دهید. به‌طور کلی بهتر است زود به زود فرزند خود را تمیز کنید؛ زیرا از ایجاد سوزش جلوگیری خواهد شد.

در صورت نیاز از پانسمان استفاده کنید

نظر پزشکان در ‌این رابطه متفاوت است. شما باید طبق دستور پزشک کودک خود، عمل کنید. اگر دستور استفاده از پانسمان است، پس از هر بار شستشو بانداژ را تعویض کرده و قبل از پانسمان کردن از پماد استفاده کنید.

اگر استفاده از پانسمان توصیه نشده است، می‌بایست چندین بار در روز پوشک را تعویض کرده و پس از هر بار تعویض، از پماد مخصوص استفاده کنید.

ختنه و مراقبت بعد از آن

از دو پوشک استفاده کنید

یکی از راهکارهایی که می‌تواند از بروز درد جلوگیری کند، استفاده از دو پوشک است. در واقع هنگامی که از دو پوشک استفاده می‌شود پاها از یکدیگر فاصله می‌گیرند و از ایجاد درد جلوگیری خواهد شد.

به فعالیت‌های فرزند خود دقت داشته باشید

به کودک نوپای خود کمک کنید تا به آرامی قدم بردارد. اما دقت داشته باشید که بازی و فعالیت‌های خشن و خطرناک نداشته باشد و بازی‌هایی آرام انجام دهد. به‌طور کلی نیازی نیست که فرزند خود را محدود کنید؛ اما باید به فعالیت و بازی‌های او دقت و نظارت داشته باشید.

پس از دو روز فرزند خود را حمام کنید

بهتر است تا دو روز پس از عمل فرزند خود را حمام نبرید؛ اما می‌توانید با استفاده از اسفنجی نرم شستشو ملایمی داشته باشید. پس از دو روز او را به حالت عادی و نرمال حمام ببرید. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که نباید از آب خیلی گرم استفاده کنید.

مراقبت از کودک بعد از ختنه

تا بهبودی کامل چشم از فرزند خود برندارید

در روند بهبودی فرزند خود باید دقت داشته باشید تا در صورت مشاهده هرگونه علامت و نشانه غیرطبیعی فورا به پزشک مراجعه کنید. نشانه‌هایی مانند قرمزی یا زردی طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. اما در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر با پزشک در میان بگذارید:

  • خونریزی مداوم و به اندازه‌ای بیش از یک چهارم پوشک
  • مشاهده قرمزی بیش از ۵ روز پس از انجام ختنه
  • ترشحات زردرنگ بیش از یک هفته
  • احساس بویی ناخوشایند
  • زخم‌هایی پوسته پوسته
  • مشکل در ادرار کردن
  • تب بیش از ۳۸ درجه
  • تورم

 به‌طور کلی بهتر است پس از ختنه به مدت ۴ هفته با پزشک در ارتباط باشید تا نکات لازم را به شما بازگو کند. همچنین اگر فرزندتان تحت نظر پزشک باشد از بروز بسیاری از عارضه‌های پس از عمل پیشگیری خواهد شد.

کلام آخر

نگهداری و مراقبت‌های پس از ختنه بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا در صورت هرگونه بی‌دقتی ممکن است آسیبی به کودک وارد شود. اولین اقدام مهم، افزایش آگاهی نسبت به مراقبت‌های پس از انجام ختنه است.

اگر از تمامی مراقبت‌ها آگاه باشید، به‌راحتی می‌توانید از فرزند خود مراقبت کنید تا در نهایت در مدت‌زمان دو هفته به‌‎طور کامل بهبود یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان