عمل بینی در کرج- رینوپلاستی در کرج چیست

Nose operation

عمل بینی در کرج یا رینوپلاستی در کرج، جراحی زیبایی بینی است که فرم بینی به شکل زیباتری توسط متخصص تغییر می‌کند. هدف از انجام این عمل جراحی زیبایی، تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو مورد است.

قسمت بالای بینی و قسمت پایینی آن غضروفی است که در صورت نیاز تغییرات انجام می‌گیرد. با انجام رینوپلاستی می‌توان قسمت‌های مختلف بینی از جمله استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد را تغییر داد.

جراح با توجه به سایر قسمت‌های صورت، بینی شما را متناسب با دیگر اجزای صورت به فرم زیباتری تغییر خواهد داد.

قبل از هرگونه اقدامی، پزشک وضعیت شما را مورد بررسی قرار می‌دهد تا در صورت کاندید بودن عمل، جراحی زیبایی بینی برای شما انجام شود.

هدف از انجام رینوپلاستی در کرج چیست؟

دلایل مختلفی برای انجام این عمل جراحی زیبایی وجود دارد، برخی از افراد رینوپلاستی را برای ترمیم بینی پس از آسیب، رفع مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی و نارضایتی از ظاهر بینی انجام می‌دهند.

تغییراتی که طی جراحی زیبایی بینی در کرج انجام می‌گیرد به شرح زیر است:

 • تغییر در اندازه
 • تغییر در زاویه
 • تغییر شکل نوک بینی
 • صاف کردن تیغه بینی
 • قرینه و کوچک کردن سوراخ بینی

تمامی این موارد در صورت نیاز برای بیمار طی جراحی انجام می‌شود. اگر افراد قصد انجام رینوپلاستی در کرج را به هدف زیبایی دارند، باید تا زمان رشد کامل استخوان‌ها صبر کنند. در واقع نباید این عمل جراحی در سنین کم انجام شود.

در صورتی که جراحی بینی برای رفع اختلال تنفسی انجام گیرد، امکان انجام آن در سنین پایین نیز وجود دارد.

خطرات انجام رینوپلاستی

عمل بینی در کرج همانند سایر جراحی‌ها ممکن است همراه با خطرات احتمالی از جمله عفونت، خونریزی یا واکنش بد نسبت به بیهوشی باشد. 

همچنین با انجام رینوپلاستی در کرج خطر چنین مشکلاتی نیز افزایش پیدا می‌کند:

 • مشکلات تنفسی
 • خونریزی بینی
 • بی‌حس شدن بینی
 • عدم تقارن
 • ایجاد اسکار

گاهی اوقات برخی از بیماران به دلایل مختلفی از انجام عمل جراحی خود رضایت نداشته و قصد انجام جراحی مجدد دارند. 

برای انجام جراحی دوم باید صبر کنید تا بینی به‌طور کامل بهبود پیدا کند و جراحی دوم را انجام دهید. برای انجام جراحی مجدد باید حداقل یک سال صبر کنید.

پروسه جراحی زیبایی بینی

آمادگی برای انجام عمل بینی در کرج

قبل از هرگونه اقدامی باید برای مشاوره به جراحی مورد نظر خود مراجعه کنید. طی این جلسه عوامل مختلفی از سوی پزشک در نظر گرفته می‌شود تا متوجه شوند که آیا شما کاندید عمل جراحی هستید یا خیر. 

طی این جلسه چنین مواردی مورد بررسی قرار می‌گیرد:

سابقه پزشکی

مهم‌ترین سوالی که پزشک از شما می‌پرسد در خصوص انگیزه و هدف شما از انجام رینوپلاستی در کرج است. همچنین در خصوص سوابق پزشکی شما سوالاتی را نیز می‌پرسد. 

به‌طور مثال باید مواردی از جمله سابقه انسداد بینی، جراحی‌ها و هر دارویی را که مصرف می‌کنید، با پزشک در میان بگذارید. 

اگر دچار اختلال خونریزی مانند هموفیلی باشید ممکن است کاندیدای خوبی برای عمل جراحی نباشید.

معاینه فیزیکی

پزشک برای شما آزمایشاتی را تجویز می‌کند تا موارد مهم را قبل از عمل ارزیابی کند. قسمت‌های دیگری از جمله صورت، داخل و خارج بینی را بررسی خواهد کرد. 

طی این معاینات مشخص می‌شود که پزشک باید چه تغییراتی را انجام دهد که متناسب با صورت شما باشد.

عکسبرداری از بینی

در مطب از زوایای مختلف بینی عکسبرداری می‌شود. گاهی با کمک نرم‌افزارها تغییراتی را در عکس ایجاد می‌کنند تا نشان دهند که در نهایت چه تغییراتی در بینی شما صورت می‌گیرد. 

پزشک از عکس‌های گرفته شده جهت ارزیابی قبل و بعد از جراحی عمل بینی در کرج استفاده می‌کند.

گفتگو در رابطه با انتظارات شما

شما در خصوص انتظارات و هدفی که دارید، صحبت می‌کنید. پزشک با توجه به انتظارات شما از عمل به شما توضیح می‌دهد که موارد مورد نظر شما امکان‌پذیر است یا خیر.

نکاتی در رابطه با مصرف دارو

به مدت دو هفته قبل و بعد از رینوپلاستی در کرج از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. 

مصرف این داروها خطر افزایش خونریزی را به همراه دارد. تنها باید داروهایی مصرف شود که جراح شما تایید کرده است. به هیچ وجه نباید بدون مشورت با پزشک از داروهای گیاهی و مکمل‌های بدون نسخه مصرف کنید. 

اگر سیگار می‌کشید باید مصرف سیگار را ترک کنید؛ چراکه مصرف دخانیات روند بهبودی را پس از جراحی کُند می‌کند و احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

 

تغییرات بعد از رینوپلاستی

پروسه جراحی عمل بینی در کرج

این عمل جراحی زیبایی را می‌توان در بیمارستان، مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. بسته به صلاحدید پزشک، بیهوشی موضعی یا عمومی را در نظر می‌گیرند.

اگر جراحی ساده‌ای باشد، بی‌حسی موضعی برای بیمار در نظر گرفته می‌شود. برای بیهوشی عمومی باید دارو استنشاق شود یا دارو از طریق IV دریافت شود تا بیهوشی صورت گیرد.

در عمل بینی در کرج یا رینوپلاستی در داخل بینی یا یک برش کوچک خارج از بینی در قسمت پایه بینی، بین سوراخ‌های بینی انجام می‌شود. تغییراتی در استخوان‌ها و غضروف زیر پوست بینی انجام می‌گیرد.

جراح شکل استخوان یا غضروف بینی را بسته به نیاز هر فرد به شکل‌های متفاوتی تغییر داده و فرم زیبایی ایجاد می‌کند.

گاهی اوقات برای تغییراتی در بینی و جراحی‌های ترمیمی، غضروف‌هایی از داخل بینی یا گوش گرفته می‌شود. برای ایجاد تغییرات بزرگتر، جراح از غضروف دنده یا استخوان سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌کند.

اگر دیواره بین دو طرف بینی خم یا کج (انحراف) باشد، جراح آن را برای بهبود تنفس اصلاح می‌کند.

پس از اتمام جراحی، در اتاق ریکاوری قرار می‌گیرید، در واقع قسمتی که شرایط عمومی شما تا زمان به‌هوش آمدن تحت نظر خواهد بود. 

در اغلب مواقع نیازی به بستری شدن نیست، در همان روز می‌توانید به خانه بازگردید.

بهبودی پس از رینوپلاستی در کرج

پس از جراحی آتل پلاستیکی یا فلزی روی بینی قرار می‌دهند. اسپلینتی که روی بینی قرار می‌گیرد، به بینی کمک می‌کند تا شکل جدید خود را حین بهبودی حفظ کند. همچنین تامپون‌هایی در داخل بینی قرار می‌دهند تا سپتومی که بین سوراخ بینی قرار دارد، ثابت بماند.

حداقل چندین ساعت پس از جراحی در اتاق ریکاوری خواهید ماند. در صورت تایید پزشک می‌توانید همان روز به خانه بازگردید.

برای کاهش خونریزی و تورم باید سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید و استراحت کنید. معمولا باید آتل یا پانسمان‌های قرار گرفته روی بینی، حداقل یک هفته در محل خود باقی بماند.

گاهی پزشک از بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌کند که نیازی به کشیدن بخیه ندارید. اگر بخیه‌ها قابل جذب نیستند، باید یک هفته پس از جراحی مجدد به پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌ها کشیده شوند.

پزشک ممکن است به شما بگوید تا چند هفته برای بهبودی پس از عمل بینی در کرج یا رینوپلاستی در کرج از چنین مواردی خودداری کنید:

 • دویدن و سایر فعالیت‌های شدید
 • شنا کردن
 • فین کردن
 • جویدن بیش از حد
 • کشیده شدن لباس روی سر
 • مسواک زدن شدید
 • خندیدن یا سایر حالت‌های صورت که نیاز به حرکات زیاد صورت دارد.
 • نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث تغییر رنگ پوست اطراف بینی می‌شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان