آشنایی با دستگاه کاواترم

دستگاه کاواترم

کاواترم، یک روش درمانی حداقل تهاجمی است که برای درمان خونریزی بیش از حد رحمی به کار برده می‌شود (DUB). در واقع از این روش درمانی به‌عنوان روشی جایگزین برای عمل جراحی استفاده می‌شود. در این روش درمانی بافت آندومتر از داخل رحم خارج می‌شود.

این دستگاه قابلیت تنظیم با دستگاه مرکزی خود را دارد و پزشک با استفاده از کاتتر که دارای بالن سیلیکونی انعطاف‌پذیر است، کار خود را آغاز می‌کند. این دستگاه به کمک گرما و فشار، طی ۱۰ دقیقه روند درمان را انجام می‌دهد.

فواید دستگاه کاواترم

  • دارای دستگاه سیلیکونی قابل تنظیم است که برای اکثر اندازه‌های رحمی مناسب و قابل شکل‌گیری است.
  • این سیستم به گونه‌ای است که در طول درمان با فشار کنترل شده و حرارت یکنواختی برای بیمار به کار برده می‌شود.
  • در طی سال‌هایی که از این دستگاه برای بیماران استفاده شده است، بیش از ۹۴ درصد از افرادی که تحت درمان با استفاده از دستگاه کاواترم بودند، رضایت داشتند.
  • مراحل انجام و فرایند دستگاه کاواترم ساده و راحت است.
  • انجام این روش درمانی در هر زمانی قابل انجام است.

آشنایی با مراحل کاواترم

در مرحله ابتدایی باید هواگیری انجام شود، جهت انجام این مراحل بهتر است از دکستروز گرم استفاده شود. برای وارد کردن مایع به کاتتر باید پیچ انتهای آن باز شود. تا جایی که آب خارج نشده است، دکستروز (آب استریل) به کاتتر وارد می‌شود. پس از هواگیری و خروج آب باید آب وارد شده به‌طور کلی خارج شود.

در حال حاضر کاتتر آماده برای وصل شدن به دستگاه است. روی دستگاه نوشته شده که  علامت سبز را بزنید تا بتوانید کار خود را آغاز کنید. سپس کاتتر وارد دستگاه می‌شود، در کاتتر قسمتی که حالت گرد دارد، در قسمت زیر قرار داده شود و هنگام وارد کردن باید صدایی از آن را بشنوید.

صدایی که از دستگاه شنیده می‌شود، نشان‌دهنده کار کردن دستگاه است. قبل از انجام هرگونه اقدامی باید سایز رحم مشخص باشد. سایز رحم در این بیمار ۷ سانت است که ۷ را منهای ۳ کانال سرویکس می‌شود که در نهایت عدد ۴ را خواهد بود.

نقطه سفیدی روی کاتتر قرار دارد که بر عدد ۴ قرار می‌دهیم، در حال حاضر دستگاه آماده است که وارد رحم شود. هنگامی که دستگاه وارد رحم می‌شود، باید مایع نیز همزمان به داخل دستگاه وارد شود. برای شروع کار باید دکمه سبز زده شود و مایع همزمان وارد دستگاه شود.

هنگام انجام این فرایند به درجه دستگاه دقت شود، باید بین ۲۳۰ تا ۲۴۰ درجه باشد، در حین انجام کار دقت داشته باشید که متوجه شوید که صفحه نمایش چه زمانی دکمه سبز را نشان می‌دهد و در همان لحظه فشار دهید، سپس دستگاه شروع به گرم کردن می‌کند، باید دقت داشته باشید هنگام وارد کردن مایع، فشار داخل رحم بالا نرود.

مرتب به میانگین فشار دستگاه دقت داشته باشید تا بیشتر از ۲۴۰ نشود. در حال حاضر یک دقیقه و ۲۵ ثانیه دیگر باقی‌مانده تا دستگاه کار خود را تمام کند. میانگین درجه حرارتی که دستگاه آب را گرم می‌کند و میانگین فشار، در نهایت در دستگاه قابل نمایش خواهد بود، این اطلاعات می‌بایست برای بیمار یادداشت شود. در نهایت اگر دستگاه کار خود را تمام کند در صفحه نمایش، کلید زرد نمایش داده می‌شود تا با فشار دکمه زرد، کار خود را تمام کند.

پس از آن کلید زرد زده می‌شود و آب را خارج می‌کنیم، سپس دستگاه کاتتر از رحم خارج می‌شود. کیس‌های میوم نیز می‌توانند افراد مناسبی برای استفاده از دستگاه کاواترم باشند، به‌شرط آنکه میوم ساب سروزال بزرگی نداشته و رحم بزرگتر از ۱۲ سانت نباشد.

کسانی که آدنومیوز و رحم بزرگتر از ۱۲سانتی‌متر دارند، بهتر است ابتدا مجسترول داده بشه و IUD گذاشته شود، در صورت عدم پاسخ این روند درمان انجام شود. در این کیس میانگین فشار ۲۲۸ درجه میانگین فشار و ۷۷ درجه میانگین حرارت است. در این مورد کلید زرد نشان می‌دهد که ۸۵ میلی‌متر جیوه داخل این دستگاه وجود دارد، مجددا آب خارج شده و سپس دکمه زرد زده می‌شود، کاتتر از دستگاه خارج خواهد شد. همچنین قسمتی دیگر از دستگاه نیز از رحم خارج می‌شود.

۲ دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان