اولین عمل جراحی سنگین بدون بیهوشی عمومی در استان البرز

عمل جراحی بدون بیهوشی

اولین عمل جراحی سنگین بدون قرار دادن لوله تراشه داخل نای و بدون بیهوشی عمومی در بیمارستان و زایشگاه مجهز مریم کرج با موفقیت انجام شد.

بیمارستان و زایشگاه مریم در اول خرداد سال ۱۳۹۳ به منظور ارائه خدمات درمانی و مراقبتی پیشرفته بر مبنای پایبندی به کرامت انسانی، در کرج آغاز به کار کرد.

دکتر مجتبی احمدی نژاد فوق تخصص جراحی توراکس (قفسه سینه) دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص این عمل جراحی که برای اولین بار در استان البرز انجام شده است، گفت: من این نوع جراحی که برداشتن معده و قسمتی از انتهای مری است را بارها انجام داده‌ام، اما در مورد این عمل جراحی با بی‌حسی اپیدورال، بیمار در حین عمل هوشیار بود و در همین حالت جراحی برداشتن معده و انتهای مری با بی‌حسی موضعی، انجام شد.

وی تصریح کرد: من برای اولین بار بود که این روش بیهوشی را در این عمل جراحی تجربه می‌کردم و همکاران بیهوشی نیز معتقد بودند که در استان البرز انجام این عمل با این شرایط برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به اینکه اتاق‌های عمل پیشرفته و مجهز بیمارستان مریم قابلیت انجام انواع جراحی‌های سنگین و طولانی مدت را دارد، اظهار داشت:

خانم دکتر ستوده متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه با بی‌حسی اپیدورال و بدون بیهوشی عمومی و بدون گذاشتن لوله تراشه داخل نای بیمار، بیمار را بی حس نمودند و جراحی با موفقیت انجام شد و تنفس بیمار کاملا خود به خودی بود.

در طی عمل به هیچ وجه توسط دستگاه تنفس مصنوعی، به بیمار تنفس داده نشد و پس از چند روز حال بیمار رو به بهبود است و می‌تواند در بخش بستری پیاده‌روی کند.

دکتر احمدی نژاد تاکید کرد: نکته مهم این است که روش‌های بی‌حسی موضعی که در برخی عمل‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد صبر و حوصله زیادی را می‌طلبد که خوشبختانه متخصص بیهوشی بیمارستان مریم (دکتر ستوده) به خوبی از انجام این مهم برآمدند.

وی، دستگاه‌های پیشرفته لاپاراسکوپی، هیستروسکوپی، رادیولوژی پرتابل جهت انجام عمل‌های جراحی نوزادان و کودکان و بخش زنان، ارتوپدی، اعصاب، گوش و حلق و بینی، ترمیمی، اورولوژی، دندانپزشکی کودکان را از جمله امکانات بیمارستان و زایشگاه مریم عنوان کرد که به‌طور شبانه‌‌روزی به بیماران خدمات ارائه می‌دهند.

دکتر احمدی نژاد با مثبت ارزیابی کردن میزان موفقیت عمل‌های جنرال و کنسر که در بیمارستان پیشرفته مریم انجام می‌شود خاطر نشان کرد:

این بیمارستان از بخش‌های مراقبت های ویژه (ICU) بسیار خوب و باکیفیتی برخوردار است و امکانات خوبی را در اختیار جراحان برای انجام عمل‌های مختلف و مراقبت از بیماران قرار می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه بیماران با توجه به وضعیت مالی و پوشش بیمه‌ای خود اعم از پایه و تکمیلی در انتخاب بیمارستان دولتی و خصوصی جهت بستری و درمان آزاد هستند، گفت:

اکنون بیشتر پزشکان در هر دو بخش دولتی و خصوصی مشغول مداوای بیماران هستند و انتظار این است دولت محترم و به‌طور ویژه وزارت بهداشت از بیمارستان‌های خصوصی به‌عنوان مکمل مراکز درمانی دولتی کشور حمایت لازم و کامل را داشته باشند.

عمل جراحی
اولین عمل جراحی سنگین بدون بیهوشی عمومی

دکتر احمدی نژاد یادآور شد: اکنون پزشکان حاذقی در بیمارستان‌های خصوصی استان البرز از جمله بیمارستان مریم، عمل‌های بزرگ و حساسی را با موفقیت انجام می‌دهند اما متاسفانه هنوز بخش عمده‌ای از بیماران البرزی جهت مداوا به مراکز درمانی شهر تهران مراجعه می‌کنند که با اطلاع رسانی مناسب و جلب اعتماد مردم می‌توان این سفرهای درمانی پرهزینه و گاه کم‌کیفیت‌تر از خدمات ارائه شده در استان را کاهش داد.

خانم دکتر ستوده متخصص بیهوشی بیمارستان و زایشگاه مریم کرج نیز در خصوص انجام عمل جراحی سنگین برداشتن کامل معده و برداشتن قسمت تحتانی مری بدون انجام بیهوشی عمومی گفت: این عمل جراحی نادر و سخت برای اولین بار بدون بیهوشی عمومی در استان البرز روی بیمار ۶۸ ساله‌ای انجام شد که دچار کنسر پیشرفته معده در ناحیه اتصال به مری بود.

وی افزود: به دلیل پیشرفت بیماری، معده بیمار به‌طور کامل و قسمت تحتانی مری باید برداشته و قسمتی از روده باریک به باقیمانده مری متصل می‌شد.

وی تصریح کرد: محدوده این جراحی در قفسه سینه و شکم به‌طور همزمان بود و بیمار به دلیل کهولت سن و مشکلات زمینه‌ای قلبی و عروقی و همچنین انجام شیمی درمانی و کاهش وزن زیاد از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردار بود و به همین دلیل جراحی بدون بیهوشی کامل انجام شد.

دکتر ستوده تاکید کرد: در شرایط فعلی کشور و شیوع بیماری کرونا اگر قرار بود با بیهوشی عمومی این بیمار تحت جراحی قرار بگیرد با وجود ضعف شدید سیستم ایمنی بدن، انجام عمل بزرگ و در مدت زمان طولانی تحمل زیادی را می‌طلبد و قرار دادن جسم خارجی در نای علیرغم مراقبت‌های ویژه درصد بسیار کمی از احتمال انتقال ویروس کرونا به ریه بیمار وجود دارد.

وی اظهار داشت: در این عمل سنگین و طولانی، تنفس بیمار کاملا خود به خودی بود و جراحی تحت بی‌حسی اطراف نخاع با روش اپیدورال انجام گرفت.

دکتر ستوده گفت: با توجه به فاصله نزدیک بین فضای اپیدورال و نخاع در ناحیه قفسه صدری، متخصص بیهوشی باید از مهارت بالایی برای انجام این امر برخوردار باشد.

وی افزود: در این روش علاوه بر تامین بی‌دردی در هنگام عمل تا ۴۸ ساعت بعد از عمل نیز بیمار می‌تواند از طریق شلنگ نازکی که در فضای اپیدورال گذاشته شده است، داروی بی‌دردی بگیرد و در نتیجه بعد از عمل، احساس درد نداشته باشد و در حین عمل و بعد از آن نیز منافع زیادی برای بیمار به‌همراه داشته باشد.

وی تاکید کرد: بیمارانی که با این روش جراحی می‌شوند، چون کاملا بیهوش نیستند و می‌توانند پای خود را حرکت دهند، احتمال تجمع و لخته شدن خون در پای بیماران هنگام عمل به‌شدت کاهش یافته و آمبولی لخته‌های خونی یا وریدی (جدا شدن لخته‌های خون داخل وریدهای پا و رسیدن آن به ریه و انسداد شریان‌های ریوی) به‌شدت کاهش می‌یابد.

دکتر ستوده یکی دیگر از مزایای این روش جراحی را کاهش احتمال عارضه فلج روده‌ها که در عمل‌های شکمی ایجاد می‌‎شود، ذکر کرد و اظهار داشت: انجام این عمل سنگین بدون بیهوشی برای اولین بار در استان البرز، در بیمارستان مجهز و پیشرفته مریم خود گواه وجود پرسنلی متخصص در این بیمارستان است.

این بیمارستان در دو بلوک ۵ و ۸ طبقه طراحی شده و دارای ۶۴ تخت بیمارستانی و ۷ تخت اورژانس است. بیمارستان مریم اولین بیمارستان خصوصی دارای بخش‌های ICU و NICU است. درحال حاضر بخش ICU با ۵ تخت و NICU با ۱۲ تخت فعال‌اند.

بلوک زایمان با ۳ تخت LDR و ۱ تخت پره اکلامپسی، ۲ تخت پست پارتم، ۳ تخت مراقبت بارداری و انجام زایمان طبیعی بدون درد و زایمان در آب مجهز به اتاق تریاژ مجزا فعالیت می‌‌نماید.

بیمارستان دارای بخش‌‌های زنان و زایمان، اطفال، داخلی، جراحی عمومی (جراحی مردان و زنان)، ICU ، NICU، نوزادان و اورژانس است.

کلینیک‌‌های تخصصی و فوق‌‌تخصصی زنان و زایمان، اطفال، قلب و عروق، غدد اطفال، گوش، حلق و بینی، عفونی و زخم‌‌های دیابتی، پره ناتولوژی، IVF، ارتوپدی اطفال، آمینوسنتز، فشار‌‌خون، تغذیه، شنوایی سنجی در این بیمارستان دایر است.

پاراکلینیک‌‌های این بیمارستان نیز شامل آزمایشگاه مجهز به دستگاه‌‌های پیشرفته اتوماتیک که قادر به انجام همه آزمایش‌های هورمونی، آنزیمی، خونی، بیوشیمی است و به‌صورت ۲۴ ساعته فعالیت دارد.

رادیولوژی، سونوگرافی، داروخانه، کلینیک سرپایی بیماران از ساعت ۸ صبح لغایت ۱۰ شب با انواع تخصص‌‌ها خدمات خود را به بیماران ارائه می‌دهند.

surgery
اولین عمل جراحی سنگین بدون بیهوشی عمومی در بیمارستان مریم کرج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان