روز جهانی علوم آزمایشگاهی

Laboratory
اهمیت علوم آزمایشگاهی

در سال ۱۹۹۶ به دلیل اهمیت بالای علوم آزمایشگاهی و آشنا شدن سایر افراد با این علم، روز جهانی علوم آزمایشگاهی در نظر گرفته شد. روز بین‌المللی علوم آزمایشگاهی هر ساله در ۱۵ آوریل برگزار می‌شود که امسال بیست و پنجمین سالگرد گرامیداشت آن است.

امروزه به دلیل وجود ویروس کرونا و همه‌گیر‌ی بالای آن، نقش و اهمیت متخصصین در این زمینه دو چندان شده است. تلاشی که متخصصین علوم آزمایشگاهی با وجود ویروس کرونا در سراسر دنیا انجام داده‌اند، قابل تقدیر و تشکر است. 

قطعا دیگر اهمیت کارکنان این حوزه تخصصی، بر کسی پوشیده نیست و همانطور که همه افراد خوب می‌دانند فعالیت آنها نقش بزرگی در زندگی همه افراد دارد و بسیاری از زندگی‌ها را نجات می‌دهد.

اهمیت علوم آزمایشگاهی

هدف از این گرامیداشت که سالانه برای فعالیت تخصصی علوم آزمایشگاهی در نظر گرفته شده، آگاهی از فعالیتی است که متخصصین این امر برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی انجام می‌دهند. پزشکان علوم آزمایشگاهی نقش اساسی در تشخیص بیماری‌ها، تضمین کیفیت، درمان، تحقیق و توسعه در علوم پزشکی مدرن دارند.

موضوعی که امسال در خصوص علوم آزمایشگاهی به آن پرداخته شد، در خصوص اهمیت زیست پزشکی در رابطه با همه‌گیر‌ی ویروس کرونا است. به‌طور کلی افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، از بزرگترین متخصصین مراقبت‌های بهداشتی هستند و نقش حیاتی در پزشکی و بهداشت عمومی دارند.

laboratory1
آشنایی با فعالیت متخصصین علوم آزمایشگاهی

آشنایی با فعالیت متخصصین علوم آزمایشگاهی

همانطور که پیش از این برای شما گفتیم فعالیتی که متخصصین این امر انجام می‌دهند، رابطه مستقیمی با حیات هر فرد دارد. در واقع با نتایجی که از بررسی و تحقیق متخصصین به دست می‌آید، تشخیص و درمان‌های موثری را به خصوص در این همه‌گیر‌ی ویروس کرونا انجام می‌گیرد.

به‌طور کلی فعالیت آنها در رابطه با تجزیه و تحلیل انواع نمونه‌های بیولوژیکی است. آنها موظف هستند، آزمایشات علمی را روی نمونه‌های مشخص انجام داده و گزارش نتایج را به پزشکان انتقال دهند. کارکنان آزمایشگاه با استفاده از تجهیزات پیشرفته‌ای مانند میکروسکوپ، آزمایشات پیچیده‌ای را بر نمونه‌های بیماران انجام می‌دهند.

اطلاعات و داده‌هایی که به دست می‌آورند، نقش بسیار مهمی در شناسایی و درمان بسیاری از بیماری‌ها از قبیل سرطان، بیماری قلبی، دیابت، ویروس کرونا و… دارد. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از تشخیص و درمان‌هایی که برای بیماران در نظر گرفته می‌شود، بر اساس نتایج آزمایشاتی است که متخصصین علوم آزمایشگاهی به پزشکان انتقال می‌دهند. در نهایت نقش بسیار مهمی را جهت تشخیص و درمان هر یک از افراد دارند.

وظایف متخصصین علوم آزمایشگاهی

متخصصین این زمینه وظایف متنوعی در آزمایشگاه دارند. علاوه بر این، زمانی که اطلاعات را به پزشکان ارائه می‌دهند آنها در صورت لزوم نظارت بر اثر بخشی درمان را خواهند داشت. در حقیقت همکاری نزدیکی با پزشکان در صورت لزوم دارند. وظایفی که در آزمایشگاه بر عهده دارند:

  • بررسی، تجزیه و تحلیل خون، مایعات بدن، بافت و سلول‌ها
  • انتقال نتایج آزمایش به پزشکان
  • استفاده از میکروسکوپ، شمارنده سلول و سایر تجهیزات با دقت بالا
  • شمارش سلولی به دنبال سلول‌های غیر طبیعی برای کمک به تشخیص کم‌خونی و سرطان خون
  • برنامه‌های تضمین کیفیت برای اطمینان از صحت نتایج آزمون به دست آمده
  • و…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان