سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

عفونت های خطرناک دوران بارداری و عوارض آن بر جنین

با توجه به صحبت های آقای محمدرضا گل محمدی سوپروایزر آزمایشگاه بیمارستان و زایشگاه مریم کرج:

تولد یک نوزاد سالم مهم ترین هدف بارداری است اما متاسفانه در طول دوران بارداری سلامت مادر و جنین توسط عوامل مختلف عفونی مورد تهدید قرار کی گیرد که می توانند عوارض حاد و زودرس را ایجاد کنند. در حالی که بسیاری از آنها با اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، واکسیناسیون و یا رعایت نکات بهداشتی قابل پیشگیری است. هنگامی که مادر، مبتلا به یک عفونت می شود جنین هم به طور خفیف آن بیماری را تجربه می کند. ولی برخی عفونت ها هستند که حتی اگر بسیاری خفیف بروز کنند سبب ایجاد ضایعات شدید و غیر قابل برگشت در جنین می شوند. در دوران بارداری سلامت مادر و جنین توسط عوامل عفونی تهدید می شود که بسیاری از آنها با اقدامات تشخیصی و درمانی به موقع، قابل پیشگیری است.
اگر مادری در هر دوره ای از بارداری به این عفونت ها مبتلا شود جنین دچار ناهنجاری های شدید مادرزادی خواهد شد. در هر دوره ای از بارداری که مادر به این بیماری ها مبتلا شود جنین نیز درگیر خواهد شد. این اختلال در مراکز عصبی بدن، کوچک بودن سر جنین، بزرگ شدن کبد و طحال و تغییرات استخوانی است. ابتلای مادر باردار به بیماری های حاد و پر سر و صدا در طول سه ماه سوم بارداری میتوانند ۵۰ الی ۷۰% با مرگ جنین و یا حتی مادر همراه باشد.

عفونت دوران بارداری

انتقال هپاتیت B و C و ویروس HIV از مادر به جنین در هنگام تولد می تواند کاملا بدون علامت بوده و در طول سال های بعدی زندگی، خود را به صورت بیماری مزمن کبدی و ایدز در کودک کم تولد شده نشان دهد. مادرانی که در دوره بارداری به بعضی از بیماری های مهم عفونی مبتلا می شوند ممکن است نوزادانی معیوب به دنیا بیاورند. از جمله مهمترین این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هپاتیت B                              – هپاتیت C
– ایدز                                      – سرخچه                         
– توکسوپلاسموز( انگلی که از طریق مواد آلوده به مدفوع گربه منتقل می شود)
– سینومگالو ویروس                    – هرپس ( تبخال تناسلی)
– سفلیس                                – آبله مرغان                     – عفونت ادراری.

بررسی و درمان بیماری های عفونی مادر باردار طی دوران بارداری در پیشگیری از انتقال به جنین تأثیر چشمگیری دارد.
مشاوره عفونی مادران باردار و انجام آزمایشات عفونی با هدف بررسی وضعیت بهداشتی و سلامتی مادران باردار، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های عفونی قبل و حین دوران بارداری و بعد از آن، پیشگیری، تشخیص و درمان عفونت های منتقله از مادر به جنین و ارائه مشاوره های تخصصی بیماری های عفونی به مادران باردار، زوجین نابارور، اهدا کنند گان و گیرندگان تخمک و جنین و سایر همکاران و متخصصان از خدمات به مادران باردار می باشد.
شاید ابتلا به برخی عفونت های ویروسی، انگل و یا باکتریایی در شرایط عادی نگران کننده نباشد ولی برای یک زن باردار عوارض و مشکلات به دنبال دارد.
شدت این عوارض با توجه به نوع عفونت و سن بارداری متفاوت است. حتی عدم بروز مشکلات مادری و جنینی متعاقب ابتلا به عفونت های ویروسی مشغله های ذهنی جدی برای این افراد به همراه دارد، لذا آشنایی گروه پزشکی در ارتباط با نحوه برخورد با این بیماری ها ضروری است.
کاهش سیستم ایمنی در دوران بارداری، مادر را مستعد ابتلا به عفونت های مختلف می سازد. برخی پزشکان سیستم ایمنی بدن مادر باردار را به سیستم ایمنی فردی که مبتلا به ویروس HIV (ایدز) است، تشبیه کرده اند.
وظیفه پزشک است که قبل و حین بارداری مادر را در جریان این امر بگذارد و لازم است که حتی الامکان مادر، در دوران بارداری با افرادی که مبتلا به بیماری مختلف هستند، تماس نداشته باشد. با توجه به مشکلات اقتصادی اخیر و همچنین کمبود کیت های تشخیصی با کیفیت بالا در بازار تجهیزات پزشکی و پیراپزشکی، تمامی دست اندر کاران حوزه سلامت اعم از بیمه ها، پزشکان و  پیراپزشکان باید این امر را بسیار جدی گرفته خدایی ناکرده مسائل مالی و سایر عواملی از این قبیل نباید از شناخت و اهمیت بیماری های عفونی بکاهد که در این صورت گناهی است نابخشودنی.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 7 =