زایمان طبیعی بدون درد

زایمان یک تجربۀ زیباست؛ اما به دلیل داشتن درد و ناراحتی زیاد، اغلب موجب بروز اضطراب در مادران می‌شود. بسیاری از زنان برای داشتن زایمان طبیعی بدون درد به دنبال دریافت اپیدورال (دارو برای تسکین درد) می‌‎روند تا زایمان راحت‌تری داشته باشند. بهتر است برای انتخاب بهترین روش که هم برای مادر و هم برای کودک مناسب باشد، باید با پزشک مشورت کرد.

زایمان طبیعی روش‌های متفاوتی دارد که بهترین روش بدون درد است. بیمارستان و زایشگاه مریم جز اولین بیمارستان‌های پیشرو در زمینۀ ترویج زایمان طبیعی بدون درد است که امروزه مادران باردار بسیاری را جذب کرده است و در ترویج و فرهنگ‌سازی روش اپیدورال بسیار موفق بوده‌اند.

زایمان طبیعی بدون درد در کرج

زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی

زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی مزایای زیادی دارد؛ اما درد آن موجب می‌شود که بسیاری از مادران حتی از اسم آن هم وحشت داشته و از انتخاب زایمان طبیعی خودداری کنند؛ اما اگر بدانید که زایمان طبیعی بدون درد نیز وجود دارد، مطمئنا تجدید نظر خواهید کرد.

با توجه به توصیه‌های پزشکان و فواید بی‌شماری که زایمان طبیعی دارد، امروزه این روش نسبت به سزارین طرفداران زیادی پیدا کرده است. زایمان یک فرایند طبیعی و تجربۀ دردناک است که طی آن به دلیل انقباضات رحمی، مادر درد زیادی را متحمل می‌شود. زنان مختلف پاسخ‌های متفاوتی به این فرایند می‌دهند.

جدا از روش‌های طبیعی مانند تمرین تنفس و ورزش که باید برای کاهش درد انجام داد، یک روش دیگر نیز وجود دارد که در آن با استفاده از دارویی به نام «اپیدورال» به مقدار قابل توجهی درد زایمان را کم می‌کنند.
این روش باید تحت نظر متخصص بیهوشی و در اتاق عمل انجام گیرد. در زایمان طبیعی بدون درد، دارو از طریق نخاعِ بخش انتهای کمر به خانم باردار تزریق می‌شود تا از انتقال سیگنال‌های دردِ رحم به مغز جلوگیری شود.
با تزریق این دارو به تدریج احساس بی‌حسی در رحم به وجود می‌آید؛ اما انقباضات ادامه داشته و مادر قادر است تا فشارهای لازم برای خروج نوزاد را انجام دهد. در طول روند زایمان، به‌طور مرتب ضربان قلب مادر و نوزاد بررسی می‌شود.

زایمان طبیعی بدون درد به روش تزریق اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد چگونه است؟

بی‌حسی اپیدورال یکی از محبوب‌ترین روش‌های کاهش درد در طول زایمان است. بیش از ۵۰ درصد خانم‌های باردار در بیمارستان‌ها از بی‌حسی اپیدورال استفاده می‌کنند.

طی این عمل باید متخصص بیهوشی در محل حضور داشته باشد. متخصص بیهوشی در بخش پایین کمر یک لولۀ پلاستیکی را وارد کرده که از طریق آن دارو در اطراف نخاع آزاد می‌شود.

اپیدورال‌ها ضربه‌های عصبی را از قسمت‌های کمر ستون فقرات مسدود می‌کنند که این امر باعث کاهش احساس در نیمه پایین بدن می‌شود.

اپیدورال به‌طور قابل ملاحظه‌ای درد و احساسات در نیمه پایین بدن را کاهش می‌دهد، اما باعث کاهش درد ۱۰۰٪ نخواهد شد. همچنین تزریق فقط زمانی انجام می‌شود که بدن مادر در فعالیت باشد، یعنی زمانی که حداقل ۳ انقباض را در ۱۰ دقیقه داشته باشد.

بی‌حسی اپیدورال چیست؟

بیهوشی برای زایمان با سایر جراحی‌ھا بسیار متفاوت است؛ چراکه در این حالت هم مادر و هم جنین درگیر خواهند بود. از طرفی تجربۀ درد در افراد مختلف و حتی در زایمان‌های مختلف، متفاوت است. در طول زایمان طبیعی برای کاهش درد از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از مناسب‌ترین روش‌ها استفاده از بی‌حسی اپیدورال است.

بهترین روش زایمان طبیعی

مزایا

بزرگترین مزیت اپیدورال، پتانسیل آن برای به وجود آوردن یک زایمان بدون درد است. درحالی‌که هنوز انقباضات ادامه دارد، درد به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. در طول این نوع از زایمان، مادر همچنان از تولد آگاه و قادر به حرکت به اطراف است.

اپیدورال همچنین در زایمان سزارین مورد نیاز است تا درد را از جراحی خروج نوزاد از رحم کاهش دهد. بیهوشی عمومی در بعضی موارد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش مادر به‌طور کامل به خواب می‌رود و از روند زایمان بی‌اطلاع است.

از دیگر فواید زایمان اپیدورال:

 • روشی بسیار مؤثر است.
 • بسیار کم عارضه است.
 • مادر هنگام زایمان می‌تواند قدرت زور زدن داشته باشد.

عوارض جانبی احتمالی

هنگام زایمان و تولد نوزاد خود کاملا بیدار خواهید بود. از آنجا که درد خاصی را احساس نمی‌کنید، می‌توانید حتی بخوابید. عوارض بی‌دردی از راه کمر معمولا کم‌خطر است.

برخی از عوارض جانبی احتمالی اپیدورال عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ
 • سردرد
 • خونریزی مداوم (از محل سوراخ شدن)
 • تب
 • مشکلات تنفسی
 • خواب‌آلودگی
 • افت فشار خون، که می‌تواند ضربان قلب کودک را کاهش دهد.
 • مشکلات ادراری به‌صورت بی‌اختیاری که نیاز به کاتتر ادراری دارد.
 • بی‌حسی و بی حرکتی پاها
 • خارش بدن (ناشی از داروها)

البته این عوارض را می‌توان با ایجاد تمهیدات به‌موقع تا حد زیادی کاهش داد. عوارض نادر و خطرناکی هم وجود دارد که شامل آسیب به نخاع و ریشه‌های عصبی، هماتوم و آبسه اپیدورال و تشنج می‌شود.

به دلیل نادر بودن این عوارض، مشاوره با پزشک متخصص و تصمیم‌گیری قبل از انجام بسیار حیاتی است. روش‌های تزریقی که از راه کمر انجام می‌شوند، هیچ‌گاه باعث کمردرد نمی‌شوند.

مهم است که توجه داشته باشید که این خطرات نادر است و احتمال کمی وجود دارد که رخ دهند. مواد آرام‌بخش درون اپیدورال، تنها مقدار بسیار کمی به جنین خواهد رسید. خطرات بروز مشکلات جدی‌تر برای کودک شما نسبتا کم است.

از هر ۱۰۰ زن تقریبا ۱ نفر در رو‌زهای بعد از عمل دچار سردرد نخاعی می شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که سوزن اپیدورال کیسۀ مایعی را که اطراف نخاع را احاطه کرده است، سوراخ کند و باعث نشت مایع شود. در صورت بروز این مشکل، حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

با استفاده از ابن روش، زمان زایمان و فشار کمتر می‌شود. در انتها زمانی که نوزاد در آغوش مادر قرار بگیرد، مادر کاملا هوشیار بوده و می‌تواند لحظۀ جادویی تولد فرزندش را دریابد.

 

زایمان اسپاینال

اقدامات قبل از زایمان

اقداماتی وجود دارد که باید قبل از زایمان بدون درد به روش طبیعی انجام دهید تا بتوانید بهترین تجربه ممکن را با اپیدورال داشته باشید:

کسب اطلاعات

اینکه بدانید داروی اپیدورال دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد، باعث می‌شود که ترس و اضطراب شما به میزان زیادی کاهش یابد. هرچقدر مادران باردار، سطح آگاهی خود را ارتقاء دهند، بالطبع زایمان راحت‌تر و همچنین ذهن بازتری نسبت به روند زایمان خود خواهند داشت. شرکت در کلاس‌های ویژه مادران باردار موجب می‌شود که مادران زایمان‌‌ موفق‌تری را تجربه کنند.

زمانی که متخصص بیهوشی اپیدورال را انجام می‌دهد، ابتدا یک دوز آزمایشی از دارو به بیمار داده می‌شود و پس از آن دوز کامل دارو به بدن بیمار وارد خواهد شد. ضربان قلب جنین به‌طور مداوم باید مورد بررسی قرار ‌گیرد.

فشار خون را باید هر پنج دقیقه یک‌بار اندازه‌گیری کرد تا مطمئن شد که هیچ تغییری در علائم حیاتی به وجود نیامده است. داروهای مورد استفاده در اپیدورال ممکن است فشار خون بیمار و جنین در شکم را به‌طور موقت کاهش دهد و ضربان قلب او را کُندتر کند. پس بررسی هر لحظه وضعیت مادر و کودک ضروری است.

واقع‌بین بودن

ممکن است داروی اپیدورال کاهش درد و بی‌حسی را برای همه به یک اندازه ایجاد نکند. برخی خانم‌ها ممکن است تنها کمی تسکین درد را تجربه کنند. در اکثر زنان انقباضات رحمی همچنان احساس می‌شود، اما هیچ‌گونه دردی نخواهند داشت. در واقع نحوۀ تأثیرگذاری این دارو تا حد زیادی به بدن، داروهای مورد استفاده و تکنیک بیهوشی بستگی دارد.

آرامش داشتن

سعی کنید قبل از تزریق داروی اپیدورال استراحت کرده باشید. تنش و استرس، کار را هم برای شما و هم برای متخصص بیهوشی بسیار سخت می‌کند. می‌توانید قبل از انجام اپیدورال با پزشک خود یا متخصص بیهوشی صحبت کنید تا ببینید که چه کسی می‌تواند هنگام اپیدورال در کنار شما باشد تا آرامش بیشتری داشته باشید.

همچنین تنفس‌های آرام و ممتد به آرام کردن تنش و استرس کمک شایانی می‌کند. نحوۀ تنفس صحیح را تمرین کنید تا بتوانید بیشترین همکاری را هنگام زایمان با تیم پزشکی و بیهوشی خود داشته باشید.

روش تزریق اپیدورال چگونه است؟

برای تزریق بی‌حسی اپیدورال، بیمار یا حالت نشسته دارد یا به یک سمت دراز می‌کشد. متخصص بیهوشی در این مرحله سوزن باریکی را از پایین کمر بیمار به درون ستون فقرات می‌برد و داروی بی‌حسی را تزریق می‌کند. این دارو به تدریج تزریق شده تا در طول زایمان سطح بی‌حسی مادر یکسان نگه داشته شود.

سوزن وارد شده به پشت کمر ممکن است کمی دردناک باشد. بنابراین قبل از آن معمولاً پوست بی‌حس می‌شود. در هنگام تزریق ماده بی‌حسی در کمر ممکن است گرما در پاها حس شود.

روش تزریق اپیدورال در زایمان طبیعی بدون درد
زایمان به روش اپیدورال

چه زمانی باید از اپیدورال استفاده کرد؟

اپیدورال، درد در یک ناحیه خاص را کاهش می‌دهد (در اینجا قسمت پایین بدن). تزریق اپیدورال ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از تزریق اثر می‌کند. این دارو از طریق یک لوله به ستون فقرات به طور مداوم طی زمان مشخصی تزریق می‌شود.

delivery normal no pain10

آیا اپیدورال روش ایمنی است؟

این دارو هم برای مادر هم برای جنین بی‌خطر است. هنگامی که سایر شیوه‌های کنترل درد کمک‌کننده نیست، اپیدورال از درد جلوگیری خواهد کرد. این دارو به زنان کمک می‌کند تا آرام شوند و تمرکز خود را بر زایمان بیشتر کنند؛ اما مانند بسیاری از داروها می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

 

آیا اپیدورال بر نوزاد تأثیر دارد؟

تحقیق در مورد اثرات اپیدورال‌ها در نوزادان تا حدودی مبهم است و بسیاری از عوامل می‌توانند سلامت نوزاد را تحت تأثیر قرار دهند. تعیین اینکه چه مقدار از این داروها بر نوزاد تأثیر دارد، دشوار است و می‌تواند بر اساس دوز، مدت زمان زایمان و ویژگی‌های هر کودک متفاوت باشد.
از آنجا که دوز و داروها می‌توانند متفاوت باشند، اطلاعات دقیق از تحقیقات در حال حاضر در دسترس نیست. دوزهای بالا از این داروها همچنین باعث تنگی تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین خواهد شد که به‌طور موقت با تجویز اکسیژن و اقدامات حمایتی اکثرا برطرف می‌شود.
اگرچه ممکن است نوزادان هیچ آسیبی در اثر این دارو نبینند؛ اما امکان بروز اثرات بسیار کمی روی نوزاد وجود دارد.

تاثیر اپیدورال بر نوزاد در زایمان طبیعی بدون درد

نحوه تزریق ماده بی‌حسی و فیلم زایمان طبیعی بدون درد

اپیدورال
زایمان بدون درد

چه زمانی نمی‌توان از این روش استفاده کرد؟

برخی از مادران باردار، در صورت داشتن هریک از این موارد، کاندیدای مناسب این زایمان با روش اپیدورال نیستند:

 • مشکلات انعقادی
 • مصرف آسپیرین و تزریق هپارین
 • داشتن عفونت در بدن یا ناحیۀ پوستی کمر
 • بیماری‌های مغزی و عصبی
 • سرگیجه و افت فشارخون
 • تعداد پلاکت‌های کم مادر یا استفاده از رقیق کننده‌های خون
 • مشکل در پیدا کردن فضای اپیدورال (این مشکل می‌تواند در زنان چاق یا دارای مشکلات نخاعی به وجود بیاید)
 • سابقه واکنش آلرژیک به بی‌حسی موضعی
 • مصرف هپارین و انوکسوپارین یا سایر انعقادها

چه بیمارستان‌هایی زایمان طبیعی بدون درد را انجام می‌دهند؟

بیمارستان‌ها و زایشگاه‌های متعددی در حال حاضر در کشور زایمان طبیعی بدون درد را انجام می‌دهند. یکی از این مراکز «بیمارستان و زایشگاه مریم» است که با استفاده از مجرب‌ترین پزشکان و متخصصان بیهوشی این کار را در بالاترین کیفیت انجام می‌دهد.

زایمان طبیعی بدون درد

هزینه‌های زایمان طبیعی بدون درد

هزینه‌های این روش نسبت به روش زایمان طبیعی معمولی کمی بیشتر است که بیمه‌های انگشت‌شماری در کشور این هزینه‌ها را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. عمده هزینۀ این روش به دلیل تهیۀ آمپول مخصوص بی‌حسی است و به غیر از ارائه برخی خدمات اضافه به مادران گرامی در طول عمل، هزینه اضافی دیگری گرفته نمی‌شود.

مادران باردار هرچه آگاه‌تر باشند، زایمان موفق‌تری خواهند داشت. بنابراین توصیه می‌شود که در کلاس‌های آموزشی بارداری و زایمان بی‌درد که به‌صورت رایگان در بیمارستان و زایشگاه مریم برگزار می‌شود، شرکت کنند. باشد که روز به روز شاهد زایمان‌های طبیعی بیشتری در کشورمان باشیم.

هزینه زایمان طبیعی بدون درد

بهترین روش زایمان طبیعی بدون درد

همانطور که می‌دانید بسیاری از افراد به‌دلیل درد‌هایی که در روش طبیعی باید متحمل شوند از این روش زایمان بیزارند، اما خوشبختانه با پدیدار شدن بسیاری از تکنیک‌های بی‌دردی چنین مسئله هولناکی برای همیشه برطرف شده است.

اپیدورال، یکی از بهترین روش‌هایی است که برای بی‌دردی یا بی‌حسی مادر انجام و تزریق می‌شود؛ چرا که این تزریق تمرکز و قدرت را از مادر نمی‌گیرد و تنها امکان استراحت و بی‌دردی را به او می‌دهد.

مادر به‌دلیل قدرت و تمرکزی که دارد، می‌تواند به پیشرفت روند زایمان بسیار کمک کند و یک زایمان موفق و بدون مشکل داشته باشد. علاوه بر این موارد، به‌کارگیری این تکنیک هیچ خطر و آسیبی را به جنین نمی‌رساند.

زایمان اپیدورال
زایمان طبیعی

تجربه زایمان طبیعی با اسپاینال

مادران برای آنکه دردهای زایمان طبیعی را متحمل نشوند، به‌دنبال روش و تکنیک‌های متفاوتی هستند که زایمانی بدون درد و راحت تجربه کنند. بی‌حسی اسپاینال، یکی از روش‌ها و تکنیک‌هایی است که برای بی‌حسی مادر انجام می‌شود.
تفاوتی که این تکنیک با روش‌های دیگری مانند اپیدورال دارد، این است که این تزریق بی‌حسی فقط یکبار انجام می‌شود و بی‌دردی آن نهایت تا ۲ ساعت باقی خواهد ماند. امروزه پیشنهاد پزشکان برای انجام این نوع از زایمان بدون درد، استفاده از روش اپیدورال است، معمولا بی‌حسی اسپاینال بیشتر در زایمان‌های سزارین انجام می‌شود.
همچنین استفاده از این داروی تزریقی بی‌حسی برای مادر و جنین بی‌خطر بوده و عارضه‌های بسیار کمی را برای مادر به‌همراه خواهد داشت. گاهی ممکن است علاوه بر این که تزریق اسپاینال را برای زایمان طبیعی مادر انجام می‌دهند، تزریق اپیدورال را به‌صورت ترکیبی انجام شود. استفاده از نوع تکنیک یا انتخاب روش بی‌حسی بستگی به شرایط مادر و صلاحدید پزشک خواهد داشت.

مادر باردار چه نقشی در هدایت موفق زایمان طبیعی بدون درد دارد؟

مادر باردار عزیزی که منتظر به دنیا آوردن فرزند خود هستید یا تصمیم به فرزندآوری در آینده گرفته‌اید، اگر می‌خواهید نوزادتان را به‌روش زایمان طبیعی بدون درد به دنیا آورید، توصیه می‌شود برای سپری کردن این دوران همراه با آرامش و موفقیت هرچه بیشتر، اقدامات زیر را جدی بگیرید:

 • از همین امروز توسط مربیان مجرب شروع به انجام ورزش‌ها و تمرینات مناسب دوران بارداری کنید. داشتن عضلات قوی، به‌خصوص عضلات قوی شکم، کمر و لگن کمک بزرگی به داشتن زایمان موفق می‌کند.
 • مطالعه کنید و از منابع معتبر، اطلاعات درست و کامل در مورد زایمان و بی‌دردی، دریافت کنید. آگاهی باعث از بین رفتن ترس و اضطراب بی‌پایه و اساس خواهد شد، اطلاعات گرفتن از افراد غیر کارشناس، مشکلات شما را بیشتر خواهد کرد.
 • با پزشک متخصص زنان در مورد بی‌دردی صحبت کنید و راهنمایی‌های لازم در خصوص ویژگی‌های زایمان خود را از ایشان بگیرید. به‌خاطر داشته باشید که شما وقتی کاندید خوبی برای بی‌دردی هستید که کاندید خوبی برای زایمان طبیعی باشید.
 • با خانواده و همسرتان در مورد بی‌دردی زایمان صحبت کنید و مطالبی که فرا گرفته‌اید را در حد قابل فهم و ساده برایشان توضیح دهید. متقاعد شدن خانواده به حمایت هرچه بیشتر از شما کمک خواهد کرد.
 • در زمان بستری در بیمارستان و پذیرش در بخش زایشگاه جهت انجام زایمان، کادر زایشگاه را از اینکه متقاضی بی‌دردی هستید، مطلع کنید و از آنها بخواهید تقاضای بی‌دردی شما را از همان ابتدای بستری به اطلاع متخصص بیهوشی که مسئول انجام و هدایت بی‌دردی شماست، برسانند و فرم رضایت آگاهانه بی‌دردی برای زایمان را خود و همسرتان، در زمان پذیرش در زایشگاه امضا کنید. آگاهی یافتن به‌موقع متخصص بیهوشی بیمارستان از تقاضای بی‌دردی شما باعث برنامه‌ریزی برای ویزیت زودهنگام و اقدام سروقت برای بی‌دردی خواهد شد.
 • اگر بیماری خاصی از جمله مشکلات انعقادی و خونریزی دهنده یا سابقه مصرف داروهایی مانند آسپرین، هپارین (یا داروی تزریقی دور ناف) دارید، حتماً به متخصص بیهوشی اطلاع دهید.
 • اگر مشکلات جدی ستون فقرات کمری، بیماری عصبی یا مغزی نخاعی دارید و قبلاً مدارک پزشکی برای بررسی آنها گرفته‌اید (از جمله MRI یا CT SCAN مغز و ستون فقرات)، آن مدارک را همراه خود به بیمارستان بیاورید و به اطلاع متخصص بیهوشی برسانید.
 • با پزشک بیهوشی همکاری لازم و هوشمندانه در حین و بعد از انجام بی‌دردی داشته باشید و توصیه‌ها و دستورات او را که به زبان ساده برای شما توضیح داده می‌شود، اجرا کنید.
delivery2
delivery1

از جمله

 • در حین انجام بی‌دردی، بی‌حرکت باشید و با تنفس‌های عمیق و آرام، میزان دردتان را کم کنید.
 • پس از پایان انجام بی‌دردی، نیم ساعت درازکش باشید و پس از اتمام، نیم ساعت راه بروید.
 • روی توپ حرکت فیزیکی انجام دهید (با راهنمایی‌های ماما).
 • مثانه خود را خالی نگه دارید و با خوردن مایعات شیرینِ صاف، گرسنگی و تشنگی خود را برطرف کنید.

در زمان زایمان با قرار گرفتن بدن نوزاد در کانال زایمانی، همکاری خوب و کافی برای زور زدن قوی و مؤثر در حین انقباضات داشته باشید و به تولد سالم نوزاد خود کمک فعالانه کنید.

در نظر داشته باشید که نوع دارو و غلظت داروی بی‌دردی شما طوری انتخاب می‌شود که کوچک‌ترین بی‌حسی و بی‌حرکتی در شکم، لگن و پاهای شما ایجاد نخواهد شد و شما پس از نیم ساعت اول بعد از تزریق بی‌دردی، درک کاملی از انقباضات شکمی دارید و به‌طور ارادی می‌توانید آنها را تقویت کنید.

در هر مرحله از سیر زایمان به تصمیمات پزشک اعتماد کنید و بدانید اگر تغییر ناگهانی در برنامه درمان شما چه در زایمان و چه بی‌دردی داده شود، برای حفظ حداکثر ایمنی شما و فرزندتان است؛ بنابراین اگر زایمان شما به ناگاه تبدیل به سزارین اورژانسی شود یا برای انجام بی‌دردی به‌جای روش اپیدورال از روش اسپاینال استفاده شود، صبوری کنید و مطمئن باشید که با توجه به وضعیت بالینی شما و جنین، صحیح‌ترین روش برای شما انتخاب شده است.

در نهایت مثبت اندیش باشید و به موازات انجام مراقبت‌های فکری و عملی ذکر شده مکرراً مراقبت کامل‌تر پروردگار مهربان را نسبت به خودتان، یادآوری کنید و بدانید که با توکل به او آرامش بیشتری خواهید یافت و زایمان را با آگاهی و تلاش هوشمندانه، با موفقیت به نتیجه خواهید رساند.

۷۹ دیدگاه‌ها

  • سلام
   ماندگاری زخم به عوامل زیادی از جمله نوع پوست فرد و محل آن بستگی دارد. ضخامت، رنگ و بافت پوست در ماندگاری زخم تاثیر به‌سزایی دارد.
   بنابراین مهم است که مورد معاینه دقیق قرار بگیرید.

 • متن خیلی عالی بود
  در این دوران کرونا وضعیت بیمارستان مریم چه جوریه؟
  من ۵ ماه دیگه باید زایمان کنم و خیلی نگرانم. هزینه زایمان طبیعی بدون درد با زایمان طبیعی خیلی تفاوت داره؟

  • سلام
   به شما این اطمینان رو میدم که در بیمارستان مریم موردی از کرونا یافت نشده و تمام نکات بهداشتی به جدی ترین شکل ممکن در این بیمارستان رعایت میشه.
   برای اطلاع از قیمت ها هم با شماره تلفن ۰۲۶-۳۳۵۰۹۳۲۳ تماس بگیرید.

  • سلام من زایمان طبیعی بدون درد داشتم همون لحظه که تزریق میشه درد خیلی ریزی داره اصلا ترس نداره ولی عوارض بعدش زیاده
   من الان ۹ماهه از زایمانم میگذره هنوز جای زخمش دیده میشه و یکم راه میرم یا بچه رو چن دقیقه بغل میکنم همون قسمت کمرم بشدت دردمیگیره دقیقا همون قسمت تزریق و اطرافش

 • سلام من توی بیمارستان مریم تجربه زایمان طبیعی بدون درد رو داشتم. اینجا کلا توی زایمان حرف اول رو میزنه.
  با این روش اصلا دردی حس نمیکنی و فکر میکنی که معجزه شده.

  • سلام وقت شما بخیر
   چشم حتما این موضوع رو پیگیری می‌کنیم.
   اگر که ممکنه شما اطلاعات تماس‌تون رو برای ما ارسال کنید تا بتونیم به‌صورت دقیق پیگیری‌های لازم رو انجام بدیم.
   با تشکر

   • سلام من تصمیم دارم زایمان بدون درد انجام بدم ۶تیر چهل هفته ام پر میشه اگر دردم نگرفت و مشکلی پیش نیومد چه زمانی مناسب برای اقدام به زایمان

 • سلام. لطفا پزکشتون رو معرفی کنید که زایمان بدون درد انجام داشتین.
  من دنبال دکتر مهربون و دلسوزم.
  ممنون.

  • باید بهتون بگم که تمامی پزشکان بیمارستان و زایشگاه مریم از بهترین متخصصان زنان و زایمان هستن.
   میتونید لیست پزشکان رو از داخل سایت مشاهده بفرمایید.

   • سلام ایا امکان داره با وجود. بیماری هرپس بازم زایمان به طور. طبیعی انجام بشه یا حتما سزارینه و ایا زایمان طبیعی باعث نمیشه سلامتی کودک به خطر. بیوفته

    • اگر بیماری هرپس در حین زایمان به صورت کاملا فعال باشه، معمولا سزارین انجام میشه. اما اگر که سابقه داشتید و الان علائمی ندارید، می‌تونید به‌صورت طبیعی زایمان داشته باشید.

  • سلام. من تحقیق میکردم درمورد بارداری که به سایت شما برخوردم. خیلی مطالب دقیق و عالی بود. ممنون.
   من دو سه سال پیش کولیت اولسراتیو روده داشتم. ولی دو سالی هست که با درمان طب سوزنی علائمم رفع شده.دقیق نمیدونم درمان شدم یا نه چون کولونوسکپی نرفتم ولی دیگه علائمی ندارم.
   دو تا سوال دارم آیا من الان میتونم باردار بشم ؟
   و آیا میتونم از روش زایمان بدون درد استفاده کنم ؟

   • سلام. باردار شدن شما اصلا ربطی به بیماری کولیت نداره و می‌تونید باردار بشید.
    نزدیک زایمان مشخص میشه که می‌تونید زایمان طبیعی بدون درد انجام بدید یا خیر.

 • سلام
  یه سوال داشتم راجب کیف لوازم مورد نیاز نوزاد برای روز تولد چراکه برخی از بیمارستان ها لوازم مورد نیاز نوزاد رو ارائه میدن این بیمارستان چطور ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • باسلام وخسته نباشید در زمان زدن آمپول بدون درد بیهوش میکنن یا نه؟ قبل زدن آمپول چقدر باید دردبکشیم ؟

   • سلام. خیر، هنگام تزریق اپیدورال بیهوش نمی‌کنند، این روش برای بی‌دردی حین زایمان طبیعیه. تنها قبل از تزریق، بی‌حسی استفاده میشه که مادر درد سوزن را احساس نکنه.
    همچنین قبل از تزریق، دهانه رحم باید تا ۳ الی ۴ سانت باز بشه که مادر درد خواهد کشید؛ ولی در مقایسه با ادامه روند زایمان که بی‌درد میشن، اصلا قابل توجه نیست.

    • سلام وقت بخیر،من ۱۰ روز از تاریخ پریودم گذشته و باردارهستم .میشه ۹ ماه بارداری رو با پزشک دیگری پیش رفت و فقط برای زایمان بدون درد بیاد بیمارستان مریم یا از ابتدا باید با پزشک بیمارستان مریم تحت درمان بود ؟اگه کسی به مرحله درد زایمان طبیعی نرسه میتونه زایمان طبیعی بدون درد انجام دهد؟

     • بله امکانش هست. هر زمانی که شما تشریف بیارید بیمارستان مریم، چه پزشک‌تون با ما قرارداد داشته باشه و چه نداشته باشه، پذیرش شما انجام میشه.
      ملاک ما برای انجام بی دردی، شروع درد نیست. دستگاه ممکنه که دردهای شما رو مثبت نشون بده اما خودتون متوجه نشید.
      در مورد زمان بی دردی، پزشک‌تون و متخصص بیهوشی تصمیم می‌گیره.

 • سلام و خدا قوت/ من از زاهدان مزاحم شدم. الان در هفته ۳۲ بارداری هستم و این چهارمین تجربه زایمان طبیعی هست. ای کاش زایمان طبیعی بدون درد در زاهدان هم انجام میشد

 • با سلام من استان خوزستان هستم , و صد البته دلم میخواد از زایمان طبیعی اپیدورالتون استفاده کنم ولی واقعا نمیدونم شرایطم جور میشه یا خیر ? کاش در خوزستان هم اینطور بیمارستانی میبود

 • سلام در قم چه بیمارستات هایی انجام میدم زایمان بی درد رو ؟؟
  او اینکه این اشتباهی بیحسی به نخاع زده نمیشه و ادم فلج بشه؟؟
  و اگر ضربان بچه رو پایین بیاره یا تنگی نفس که خیلی بده

  • تنها اتفاقی که ممکنه بر اثر اشتباه تزریق کردن آمپول به وجود بیاد این است که دارو اثر نکنه و مادر همچنان درد داشته باشه.
   به هیچ عنوان سوزن به اون نازکی موجب فلج شدن نمیشه.
   جایی که سوزن تزریق میشه کاملا با نخاع فاصله داره.
   مادر و جنین هر دو در هر لحظه توسط تیم پزشکی زایشگاه در حال مانیتور شدن هستن و اگر افت قلب پیش بیاد (اتفاقی که بسیار نادره)، سریعا پروسه زایمان طبیعی به سزارین تبدیل میشه.
   در مورد ارائه سرویس زایمان بی‌درد در کدام بیمارستان شهر خود، لطفا از پزشک زنان خود راهنمایی بگیرید. 🙏🏻

 • من سی و‌هفت هفته و پنج روزمه ، برای زایمان طبیعی با اپیدورال باید چکارکنم و اینکه من تا ۳۶هفته ، قرص آسپرین میخوردم آیا ضرر داره برای زایمان اپیدورال و اینکه کم خونی مینور دارم البته هروز قرص فرفولیک‌میخورم که تاحدودی رفع شده

  • سلام.
   مصرف قرص آسپرین باید از یک هفته قبل از ختم بارداری قطع شود.
   مصرف قرص آهن مشکلی برای انجام زایمان طبیعی بدون درد ایجاد نخواهد کرد.

 • سلام خدمت همتون.
  ببخشید من یه سوال دارم
  آیا در هنگام بارداری حتی ماه اول بارداری رابطه جنسی باعث سقط بچه نمیشه؟؟
  فشار الت باید چقد باشه یا فرو کردنش باید چقد باشه ک ب بچه آسیب نرسه؟؟

  • سلام. در ماه‌های اول چون احتمال سقط جنین بالاست توصیه میشه که این کار رو انجام ندید اما اگر از دید متخصص زنانی که تحت نظر ایشون هستید مانعی برای رابطه جنسی ندارید خیلی سطحی باید این کار رو انجام بدید. به یاد داشته باشید مایع منی هم داخل ریخته نشده چون احتمال زایمان زودرس مطرح هست.

 • سلام
  کسی که بیماری هپاتیت داره برای اینکه به نوزاد منتقل نشه میتونه زایمان طبیعی داشته باشه یا حتماباید سزارین بشه؟

  • سلام. فرقی نمیکنه فقط باید قبل از زایمان ایمنوگلوبولین تهیه کنید تا بلافاصله بعد از تولد به نوزاد تزریق بشه.

    • سلام. بله. اما زایمان رو طولانی‌تر میکنه و خسته میشید.
     بهتره که در زمانی که در فاز فعال قرار می‌گیرید و دهانه رحم ۴ سانتی‌متر باز میشه انجام بشه چون تاثیرش بیشتره.

   • سلام خسته نباشید من سابقه یه سقط داشتم درد خیلی زیادی داشت میخوام بدونم درد زایمان ببشتر از درد سقط هست ؟البته سقط توی هفته ۸ بارداری انجام شد ،درد زایمان بدون درد از درد سقط کمتره ؟

    • سلام. درد زایمان مسلما بیشتر از سقط هست چون بچه درشت‌تر شده و تا خروج کامل زمان بیشتری میبره.
     البته که ما زایمان طبیعی بدون درد داریم؛ زمانی که ۴ سانت دهانه رحم باز شد با اجازه پزشک بی درد میشید و درد زایمان ندارید.

 • سلام وقت بخیر من یه زایمان طبیعی خیلی بدی وداشتم وبعد اون رودم زخم شدو دچار پولیپ روده شدم والانم یبوست زیاددارمباخونریزی مقعد وبارداری دومم هست هفته ۲۷بارداری هستم ۸سال ازبارداری اولم گذشته ولانم بخاطر رودم میخوام توزایشگاه مریم سزارین بشم واینکه سوالم اینه که آیا بعد زایمان طبیعی بدون درد واژن زیادبزرگ میشه آیا بخیه که بزنن واژن کوچیک میشه یانه ربطی نداره من میخوام بدونم خیلی برام مهمه لطفا راهنمایی یم کنید اصلا بعد زایمان طبیعی بدون درد راهی هس همون موقع واژن وتنگ کنن هزینش جداس یانه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. شما باید بخاطر مشکل در زایمان اولتون به یک جراح عمومی مراجعه کنید و ببینید که ایشون اجازه میدن که زایمان طبیعی داشته باشید یا خیر.
   بعد از زایمان طبیعی‌تون باید با پزشک صحبت کنید و ببینید که ایشون انجام میدن یا خیر. معمولا بعد از زایمان انجام میشه و در همون حین انجام نمیشه.

 • سلام خسته نباشید من زایشگاه مریم میخام زابمان کنم البته زایمان دومم هست و بچه اولم الان ۹ سالشه ونامه زایمان بی دردی روهم ازدکتربرای بیمارستان گرفتم خواستم بدونم بازهم پارگی و بخیه زدن دارم بانع ؟

  • سلام. همه اینها به لحظه زایمان و مواردی مثل اندازه بچه، نحوه بیرون اومدن بچه و نظر پزشکتون بستگی داره. احتمالش کمه اما نمیشه گفت که صفره.

 • سلام من یک هفته مونده به زایمانم دکتر برام زایمان بی درد نوشته تزریق از بازو میخواستم ببینم این روش بهتر هست یا تزریق اپیدورال ؟؟؟

 • سلام من حیلی پیگیر مطالب جذاب این ساییتون هستم و ار شما سوال داشتم اینکه در زایمان طبیع ی اپیدورال ایا مثل زایمان طبیعی که زن حامله رو از لحاظ اینکه رحمش چقدر باز شده چندین بار معاینه می کنن ؟
  منظورم اینه که در روش طبیعی تو بیمارستانها دیدم زود زود معاینه دستی میکنن و این زن حامله رو خیلی اذیت میکنه
  واینکه جای تزریق اپیدورال چقدر درد داره ؟ایا بعد زا یمان هم درد داره؟

  • روال زایمان طبیعی به این صورت است که شما باید معاینه بشید تا بررسی بشه که دهانه رحم شما چقدر باز شده. بدون معاینه تشخیص داده نمیشه.
   روش اپیدورال هم درد نداره. زمانی هم که اپیدورال انجام بشه،‌ معاینه حس نمیشه.

   • از ۳ هفته قبل بارداری باید اسید فولیک بخورید. تصمیم داشتید، مراجعه کنید که آزمایشات قبل بارداری انجام بدید و از هفته ۶ بارداری پرونده بارداری تشکیل بدید.

 • سلام ممنون از راهنماییتون من ۶ماهم و اسپرین مصرف میکنم آیا میتونم زایمان طبیعی بدون درد انجام بدم ؟و اینکه اگر تمایل به سزارین داشته باشم شما انجام میدید؟

  • با توجه به شرایط شما و در صورتی که نتونید زایمان طبیعی انجام بدید، سزارین انجام میشه.
   بله در صورت مصرف آسپرین میتونید زایمان طبیعی بدون درد انجام بدید به شرط اینکه یک هفته قبل از زایمان مصرف آسپرین رو قطع کنید.

 • سلام ممکنه این آمپول اشتباهی وارد دیسک نخاع بشه و باعث دیسک مادر باردار بشه؟ چون یه بنده خدایی بعد از زایمان طبیعیش دیسکش زد بیرون

  • اندازه سوزن به قدری وارد نمیشه که بخواد به دیسک برسه بنابراین باعث آسیب به دیسک نخواهد شد. این بیمار به دلیل افزایش وزن در دوران بارداری مستعد بیرون‌زدگی دیسک بودن که بعد از زایمان این دیسک خودش رو نشون داده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان