دندانپزشکی زنان باردار

با توجه به صحبت‌های پزشکان متخصص زنان کرج در بیمارستان مریم 

بارها این سوال از متخصصین زنان پرسیده شده که آیا در بارداری می‌توان به دندانپزشک مراجعه کرد یا خیر؟

درمان‌های دندانپزشکی و جراحی‌های دهان در زنان باردار بر پایۀ شعار «پیشگیری بهتر از درمان است»، می‌باشد.

ارجع است که خانم‌ها قبل از تصمیم‌گیری برای بارداری، اقدام به معاینۀ دندانپزشکی نمایند. در این بررسی دندانپزشکی، هرگونه دندان پوسیده، درمان ناقص ریشه، عفونت‌های ریشۀ دندان، دندان‌های نهفته و زخم‌های دهانی و … بررسی و درمان می‌شود. دلایل مختلفی وجود دارد که میزان مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری را افزایش می‌دهد از جمله:

ابتلا به ژنویژیت بارداری (التهاب لثه در دوران بارداری)

تغییرات هورمونی در طول بارداری در بدن خانم‌ها می‌تواند باعث التهاب و ورم لثه‌ها شود. در صورت عدم درمان مناسب، این مشکل می‌تواند باعث ابتلا به بیماری‌های لثه، عفونت شدید لثه و آبسۀ لثه شود.

تغییر در رژیم غذایی

عوامل هورمونی و روانی می‌توانند باعث ایجاد تغییر در رژیم غذایی فرد در طول بارداری شوند. در واقع بسیاری از خانم‌ها مصرف شکر را در رژیم غذایی خود افزایش می‌دهند و این می‌تواند پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

دندانپزشکی زنان باردار

ویار بارداری

افزایش حالت تهوع و ویار در طول دوره بارداری می‌تواند باعث التهاب لثه‌ها به خاطر قرارگیری آنها در معرض اسید معده و از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان می‌شود.

عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان

زنان باردار گاهی اوقات نسبت به بو یا مزۀ خمیر دندان حساس شده و به همین خاطر از مسواک زدن خودداری می‌کنند. به همین ترتیب با عدم رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان، در معرض مشکلات دندان قرار می‌گیرند.

آیا باید درد دندان را در بارداری تحمل کرد؟

درد باعث تولید کاتکول‌آمین‌های التهابی (جزئی از هورمون‌های سیستم عصبی سمپاتیک که در پاسخ به استرس و حالت‌های هوشیاری ترشح می‌شوند) شده که افزایش این کاتکول‌آمین‌ها در زنان باردار مضر است.

علاوه‌بر آن عفونتی که باعث ایجاد درد شده است، می‌تواند برای سلامت زن باردار و جنین او پُرمخاطه باشد. امروزه با پیشرفت‌های تکنولوژی، درمان‌های دندانپزشکی به‌راحتی برای خانم‌های باردار قابل انجام است.

آیا انجام بی‌حسی موضعی در زنان بارداری مجاز است؟

بی‌حسی موضعی معمول دندانپزشکی برای خانم باردار و جنین او زمان شناخته شده‌ای ندارد. البته گاهی خانم حامله ممکن است مشکل فشار خون به دنبال بی‌حسی پیدا کنند که با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های مخصوص می‌توان از آن جلوگیری کرد.

دندانپزشکی زنان باردار

آیا انجام رادیوگرافی دندان در زمان بارداری مجاز است؟

مطالعات ثابت کرده‌اند زیان اشعۀ ایکس دندانپزشکی بسیار ناچیز است. امروزه با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و فناوری‌های دیجیتال رادیوگرافی، دوز استفاده شده بسیار کمتر هم شده است. اما در نهایت این اشعه مضر بوده و لازم است بیمار را تا زمانی که نیاز ندارد در معرض اشعه قرار ندهیم.

در مورد خانم‌های باردار، به دلیل وجود جنین در حال تکامل، این حساسیت به مراتب بیشتر است؛ ما به آن معنا نیست که از خانم باردار مطلقاً نباید رادیوگرافی تهیه شود. در صورتی‌ که نیاز اساسی وجود داشته باشد،  انجام رادیوگرافی در مراحل مختلف بارداری ممکن است. بعد از هفتۀ پانزده بارداری خطرات اشعۀ برای جنین کمتر است. البته استفاده از رادیوگرافی دیجیتال یا پوشش سربی این خطر را به حداقل می‌رساند.آیا خانم‌های باردار می‌توانند دندان‌های خود را عصب‌کشی کنند؟

واقعیت آن است که انجام عصب‌کشی برای خانم‌هایی که بارداری عادی دارند، در تمام طول بارداری قابل انجام است. گرچه ترجیح داده می‌شود در سه ماهۀ دوم بارداری انجام شود و از تکنولوژی‌های جدید مثل روتاری و اپکس فایندر استفاده شود.

آیا کشیدن دندان در طول بارداری مجاز است؟

کشیدن دندان بهتر است به سه ماهۀ دوم بارداری محدود شود؛ اما اگر فرد دچار مشکلات اورژانسی دندان بوده و نیاز به کشیدن دندان داشته باشد، سن بارداری مطرح نیست. خارج کردن عفونت و یا دندان آسیب‌دیده در اسرع وقت برای حفظ سلامت مادر و جنین ضروری است و نباید به خاطر ترس از تأثیر منفی به جنین، چرک و عفونت در دهان مادر باقی بماند.

آیا تجویز دارو پس از درمان دندان پزشکی در بارداری مجاز است؟

مصرف داروهای ضدالتهاب، ضددرد و آنتی‌بیوتیک در طول بارداری با رعایت موازینی که پزشک شما قطعاً رعایت خواهد کرد، مجاز است. بار دیگر تأکید می‌کنیم که از درمان‌های دندانپزشکی در طول بارداری نترسید. مصرف طولانی مدت داروهای ضددرد، تحمل دردهای شدید و وجود عفونت در دهان، خطرات بیشتری را متوجه شما و فرزند آینده شما خواهد کرد.

البته بهتر است که از اقدامات دندانپزشکی غیرضروری و زیبایی مانند سفید کردن دندان‌ها یا ارتودنسی تا پایان بارداری اجتناب کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان