سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

شانۀ یخ زده (منجمد شده)

با توجه به صحبت‌های آقای دکتر سیامک مرادی (متخصص بیهوشی، فوق تخصص درد) در کلینیک درد بیمارستان و زایشگاه مریم:

ممکن است افرادی را دیده باشید که محدودیت حرکت در مفاصل شانه برایشان اتفاق افتاد. این اتفاق می‌تواند بر اثر مشکلات مختلفی روی دهد. صدمات ورزشی در جوانان، زمین خوردن در افراد میانسال، استفاده از برخی داروها که سبب تخریب مفاصل و فشار روی عضلات و مفاصل اطراف آن شود یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت یا تیروئید، سبب ایجاد یا تشدید این بیماری می‌شوند.

این بیماری یکی از چهار عضلۀ ناحیۀ مفصل را درگیر کرده و سبب پارگی‌های خفیف و ایجاد درد برای بیمار می‌شود؛ در اینصورت بیمار در حرکت مفصل مشکل پیدا می‌کند.

گاهی اوقات بیماران برای انجام کارهای معمولی مانند شانه‌کردن مو و یا بالابردن دست‌ها دچار مشکل می‌شوند.
دردها ممکن است شدت زیادی داشته باشند و محدودیت حرکت ایجاد کنند؛ تا جایی که امکان حمل وسیله نیز برایشان فراهم نباشد. به مرور و با پیشرفت این بیماری، محدودیت همیشگی برای مفصل باقی خواهد ماند؛ ممکن است دردها برطرف شود اما حرکات شانه مانند قبل نخواهد بود.

شانه یخ زده

برای رهایی از این بیماری و دردهای ناشی از آن چه می‌توان کرد؟

جدای از مراقبت‌های قبل از وقوع چنین اتفاقی، پس از ایجاد این دردها باید به پزشک مراجعه کرد. درصورت نیاز باید تصویربرداری‌های لازم صورت گیرد.

درمان‌های داروئی، فیزیوتراپی، استفاده از لیزر پرتوان برای مفصل شانۀ یخ زده، جهت کاهش التهابات انجام می‌گیرد. در افراد جوان و ورزشکار، برای‌اینکه بیمار بتواند به شرایط قبل بازگردد و ورزش حرفه‌ای خود را از سر بگیرد، حتی‌الامکان عمل جراحی توصیه می‌شود.

توصیۀ من این است که اگر چنین دردی در شانۀ خود احساس کردید، لزومی ندارد درد حاصل از آن را تحمل کنید. در اینصورت حتماً به پزشک مراجعه کنید و از ایشان راهکار بگیرید. پزشک می‌تواند با کاهش درد، از محدودیت حرکت مفصل شانه جلوگیری کنند.

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *