طرز استفاده از بی بی چک

بی بی چک

معمولا زمانی که خانم‌ها مشکوک به بارداری می‌شوند، در قدم اول برای اطمینان از بارداری ترجیح می‌دهند که از بی بی چک استفاده کنند. در صورتی که با طرز استفاده از بی بی چک به خوبی آشنایی داشته باشند، نتیجه بسیار دقیقی را شاهد خواهند بود.

با وارد کردن ادرار در قسمت مشخص شده بی بی چک که نوع تست بارداری خانگی است، هورمون HCG مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

در صورتی که از بی بی چک نتیجه مثبتی را شاهد بودید، به متخصص زنان کرج برای بررسی بیشتر و آزمایشات دقیق‌تر مراجعه کنید.

عملکرد بی بی چک چگونه است؟

با تست بارداری خانگی یا بی بی چک میزان HCG در ادرار اندازه‌گیری می‌شود. هورمون HCG توسط سلول‌هایی ساخته می‌شود که به تشکیل جفت کمک می‌کند.

اینطور فرض کنید که یک چرخه ۲۸ روزه دارید و در روز ۱۴، روز تخمک گذاری شماست و تخمک یک یا دو روز بعد بارور می‌شود. جنین چند روز بعد رشد کرده و سپس در رحم لانه گزینی می‌کند و در نهایت جفت تشکیل خواهد شد. در این مرحله HCG شروع به ورود جریان خون می‌کند و از طریق کلیه‌ها فیلتر می‌شود.

در واقع به این صورت شما با تست بی بی چک یا تست بارداری خانگی متوجه نتیجه تست بارداری خواهید شد. در این مثال نتیجه تست در روز ۲۵ و ۲۶ قابل تشخیص است.

طرز استفاده از بی بی چک چگونه است؟

هر نوع تست بارداری از ویژگی‌ها و دستورالعمل‌های خاص خود برخوردار است؛ اما به‌طور کلی همه تست‌های بارداری مراحل مشخصی دارند. ابتدا قبل از هر چیز در خصوص دستورالعمل بی بی چکی که خریداری کرده‌اید، مطالعه کنید.

بی بی چک قطره چکانی

همراه این نوع بی بی چک، قطره چکان نیز وجود دارد که باید کمی از ادرار در داخل قطره چکان وارد شود و سپس در قسمت مشخص شده بریزید. برای مشاهده نتیجه صحیح به مدت ۲ و نهایت ۱۰ دقیقه صبر کنید.

بی بی چک نواری

در این نوع، نواری در انتهای بی بی چک قرار دارد که علامت فلش قرار گرفته است و باید نوار را داخل ادرار قرار دهید. می‌توانید در لیوان یکبار مصرف ادرار کنید و انتهای فلش را در ادرار قرار دهید. باید به مدت ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه دقیق را مشاهده کنید.

بی بی چک مستقیم

در این نوع، باید بی بی چک را به‌طور مستقیم در مسیر ادرار قرار دهید تا مقدار کمی جذب شود و باید همانند انواع دیگر تست‌های بارداری ۲ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه صحیح را شاهد باشید.

انواع بی بی چک

بی بی چک چقدر دقیق است؟

نتایج بی بی چک تا حدودی دقیق است؛ پس از مثبت بودن نتیجه بارداری باید برای آزمایش خون که دقیق‌تر است، اقدام کنید. دقیق بودن بی بی چک به این موارد بستگی دارد:

 • میزان دقت انجام دستورالعمل‌ها
 • زمان تخمک گذاری 
 • مدت زمان انجام تست بارداری
 • حساسیت تست بارداری

چه زمانی باید از بی بی چک استفاده کرد؟

هر زمانی که پریود عقب افتاده است و مشکوک به بارداری هستید، از بی بی چک استفاده کنید. اگر تست را پس از ۱۰ روز از رابطه جنسی محافظت نشده انجام داده‌اید، ممکن است نتیجه درستی را به شما نشان ندهد و نتایج مثبت یا منفی کاذب باشند.

اگر قاعدگی نامنظمی دارید یا به دلایلی اصلا پریود نمی‌شوید، بهترین زمانی که می‌توانید برای استفاده از بی بی چک در نظر بگیرید، ۳ هفته پس از رابطه جنسی است.

حتی اگر اولین نشانه‌های بارداری را دارید، آزمایش خانگی قبل از زمان پریود می‌تواند نتیجه دقیقی را به شما نشان دهد. با این حال بهتر است زمانی را که برای پریود شدن در نظر گرفته‌اید، بگذرد سپس تست را انجام دهید.

مزایای استفاده از بی بی چک

استفاده از این نوع تست بارداری می‌تواند مزایای زیادی از جمله چنین مواردی را داشته باشد:

 • نسبت به هر نوع تست دیگری قیمت کمتری دارند.
 • طرز استفاده از بی بی چک آسان است.
 • نتیجه را در کمترین زمان متوجه خواهید شد.

بر اساس شواهدی که وجود دارد ۹۷ تا ۹۹ درصد از نتایج بی بی چک صحیح هستند؛ اما گاهی اوقات نتیجه کاذب را نیز شاهد بودند.

مزایای بی بی چک

آیا امکان نتیجه اشتباه از بی بی چک وجود دارد؟

معمولا منفی کاذب بیشتر از مثبت کاذب وجود دارد، چنین حالتی زمانی رخ می‌دهد که خیلی زود تست را انجام دهید یا طرز استفاده از بی بی چک را به اشتباه انجام داده باشید. اگر نتیجه تست خانگی منفی شد و هنوز پریود نشده‌اید، مجدد آزمایش را انجام دهید.

مثبت کاذب به این معنی است که آزمایش، HCG را در ادرار تشخیص داده است؛ اما در حقیقت شما باردار نیستید. اگر تحت درمان باروری هستید و HCG را به عنوان بخشی از درمان دریافت می‌کنید، ممکن است چنین اتفاقی رخ دهد. علاوه بر این با سقط جنین زودهنگام یا بارداری بیوشیمیایی نیز می‌توانید نتیجه مثبت بگیرید.

در این مواقع آزمایش همچنان HCG را در ادرار نشان می‌دهد؛ اما بارداری دیگر ادامه نخواهد داشت.

۱۶ دیدگاه‌ها

 • سلام عرض میکنم ،من ۵،۶روز هست وقتم میگذرد واست حاملگی انجام دادم اول مثبت نشان داد بعد رفتم آزمایش خون دادم ،منفی نشان داد،بعد بازم تست دادم c رو نشان داد حالا من چکار کنم میشه لطف کنین کمکم کنین ،آیا حالا من باردار هستم یا نه ،و نشانه های هم دارم شکمم کمرم خیلی درد داره حالت تهوع ،بی حالی،سرگیجه ،سیاه شدن چشمام این نشانه هارو هم دارم میشه کمکم کنین

  • آزمایش خون بارداری از بی بی چک قابل اعتمادتر است. ممکنه که برای آزمایش خون بارداری یا بی بی چک زود اقدام کرده باشید. لطفا صبر کنید اگر پریود نشدید مجددا آزمایش خون بارداری انجام بدید.

 • سلام من یک روزهست که سوزش ادرار به همراه خون ولکه بینی درحد قطره ای دارم‌آیاامکان بارداریم هست یاخیر؟وچه کاری لازم هست که انجام بدم
  ازآخرین نزدیکی هم سه روز میگذره

 • سلام من کیست تخمدان داشتم و پزشک بهم قرص جستیران ۴۰ داد و استفاده کردم بد ول کردم و همون روز رابطه مراقب نشده داشتم و قرص اورژانسی خوردم چند روز بعد پریود شدم چند روز اول لکه بینی داشتم وبعد خونریزیم شروع شد تا ۱۲. ۱۳ روز بعدش دوباره لکه بینی دارم بعضی روزا هم خونریزی دارم امکانش هست باردار باشم؟ لطفا راهنماییم کنید؟

  • سلام من از آخرین نزدیکی حدود ۱ ماه یا شاید کمتر میگذره و کاملا مراقبت شده بود و زمانش بین دو ماه پریودم بوده چند روز از زمانی که باید پریود میشدم گذشته تقریبا ۱هفته گذشته و علائمی مثل حالت تهوع و یبوست و سرگیجه و سردرد دارم بعد روی شکمم که میخوابم شکمم درد میگره درصورتی که قبلا اینجوری نبودم چند روزه که کسل و احساس خستگی هم میکنم

 • خسته نباشید
  من الان از رابطم دو هفته میگذره
  بی بی چک استفاده کردم
  منفی بود
  بنظرتون اکتفا کنم به همین یا نه تست باداری بدم؟

 • سلام ببخشید من و همسرم یک هفته از رابطمون میگزره و قاعدگی صورت نگرفته بجاش مایع سفید رنگ گاهی تیره گاهی روشن خروج میکنه و یبار قبل این اتفاق چند قطره خون اومد الان من نمیدونم میشه باردار باشه یا نه

 • با سلام
  من حدود یک ماه و نیم میشه که پریود نشدم اما همیشه نامنظم هست
  و رابطه محافظت نشده داشتم ۳ بار تست بی بی چک دادم که آخرینش دیروز بود و هر سه منفی بودن
  آیا احتمال بارداری وجود داره؟

  • لطفا آزمایش خون بارداری انجام بدید. اگر باردار نبودید باید سونوگرافی و آزمایشات هورمونی انجام بدید تا علت پریود نشدنتون مشخص بشه.

 • سلام خسته نباشید من ۱۲ روزه از پریودیم میگذره دیروزم رابطه داشتم امروز تست بی بی چک انجام دادم منفی بود باید منتظر بمونم چن روز از رابطم بگذره یا باز میشه تستو انجام بدم؟

  • برای استفاده از بی بی چک باید حداقل دو هفته از زمان پریود نشدن شما بگذره تا نتیجه قابل اعتمادی داشته باشه.
   بهترین روش انجام آزمایش خون بارداری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان