۹ عامل مهم که مانع باروری می‌شود🧘‍♂️🤰

ناباروری و عوامل تاثیرگذار

اگر شما قصد باردار شدن دارید؛ مهم است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و عوامل مهمی را که مانع باروری می‌شود، بشناسید. همانطور که مراقبت‌های حین بارداری و بعد از بارداری از اهمیت بالایی برخوردارند، باید به مراقبت‌های قبل از آن نیز توجه داشته باشید؛ زیرا برخی از عادت‌ها و شرایطی که از عوارض آنها اطلاعی ندارید، مانع از بارداری می‌شود.

با آگاهی از این عوامل می‌توانید تا حدی مانع از بروز ناباروری شوید. در ادامه تمامی مسائل مهم در این زمینه را ذکر خواهیم کرد.

چه عواملی در ناباروری تأثیرگذار است؟

سن

همانطور که می‌دانید افراد جوان‌تر توانایی بیشتری برای انجام بسیاری از کارها در مقایسه با افراد سنین بالاتر دارند. باردار شدن نیز به همین شکل است، هرچه سن خانم کمتر باشد، شانس بارداری افزایش پیدا می‌کند.

اما این نکته را در نظر داشته باشید خانمی که در سن ۲۵ سالگی عادت به سیگار کشیدن یا الکل خوردن دارد و هیچ فعالیتی انجام نمی‌دهد در مقایسه با خانمی که در سن ۳۵ سالگی چنین کار‌های غلطی را انجام نمی‌دهد، قطعا شانس کمتری خواهد داشت. بنابراین به قطعیت نمی‌توان گفت که سن یکی از عوامل مهم در بارداری است. همه مسائل در کنار سن باید در نظر گرفته شود.

بیماری‌ها و ژنتیک

هر موردی که سیستم کلی بدن را تضعیف و عملکرد بدن را از مسیر باروری خارج کند، مسلما ناباروری را افزایش می‌دهد. به‌طور مثال عفونت کوتاه‌مدت یا تجربه استرس حاد، در کاهش باروری بسیار مؤثر است. همچنین برخی از بیماری‌های مزمن، نقص جسمی یا اختلال ژنتیکی نیز می‌تواند تأثیر دائمی در باروری داشته باشد.

قبل از بارداری با متخصص زنان دراین‌باره مشورت داشته باشید تا از تأثیر موارد ذکر شده در شما تا حد امکان جلوگیری شود.

عوامل مهم ناباروری

هورمون‌ها

از دیگر مواردی که در باروری خانم‌ها نقش بسیار مهمی دارد، عملکرد هورمون‌ها است. اغلب افراد تصور می‌کنند که تنها هورمون استروژن در باروری نقش دارد. علاوه بر هورمون استروژن دیگر هورمون‌های موجود در مغز، تیروئید، تخمدان و غدد فوق کلیوی همگی در باروری تأثیرگذار است.

در واقع عدم تعادل هورمون‌ها در بدن مانع بارداری می‌شود. در اغلب مواقع با بروز چنین مشکلی، پزشک متخصص، راه‌حلی برای رسیدن به حالت نرمال و توازن هورمون‌ها در نظر خواهد گرفت.

عدم خواب کافی

داشتن خواب کافی از دیگر مواردی است که به‌شدت توصیه می‌شود. کمبود خواب، زمینه‌ساز بسیاری از مشکلات از جمله فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی، چاقی و… خواهد بود. علاوه بر این هنگامی که شما خواب کافی نداشته باشید، نمی‌توانید با استرس‌های خود به‌خوبی مقابله کنید.

ادامه این روند سبب کاهش باروری می‌شود. داشتن خواب کافی و به‌موقع یکی از ساده‌ترین راهکارهایی است که می‌توان از ناباروری جلوگیری کرد.

استرس

استرس یک بخش جدانشدنی در زندگی هر فرد است. در واقع هر مسئله‌ای مانند مشکلات مالی یا بیماری باعث بروز آن می‌شود و یکی از موارد مهمی است که می‌تواند در سلامت انسان از جمله باروری تأثیرگذار باشد.

به همین جهت باید استرس خود را در طول زندگی مدیریت کنیم تا مانع از بروز بسیاری از مشکلات در بدن شویم.

ناباروری در خانم ها

تغذیه

هر چه که شما می‌خورید، در عملکرد سیستم بدن تأثیر مستقیم می‌گذارد. بدن هر فرد برای سوخت‌وساز و رشد نیاز به مواد اولیه دارد که این مواد اولیه از تغذیه تأمین می‌شود. اگر موادغذایی خوبی مصرف نکنید، بدن قادر به تأمین منابع مورد نیاز نخواهد بود. این امر سبب کاهش باروری می‌شود؛ چراکه قادر به تأمین مواد غذایی برای فرزند خود نخواهید بود. جهت داشتن تغذیه‌ای سالم باید از مواد غذایی تازه و طبیعی استفاده کنید.

مصرف مواد غذایی حاوی فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و فولیک اسید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید در طی بارداری نیز از آنها مصرف شود.

آلودگی و مواد غذایی ناسالم

متأسفانه در زندگی مدرن امروزه، افراد در معرض آلودگی بسیاری قرار دارند. از آلودگی هوا و آب گرفته تا آلودگی‌هایی که در غذاهای فرآوری شده وجود دارد. وجود برخی از آلودگی‌ها مانند آب یا هوا از مواردی است که نمی‌توان زیاد با آنها مقابله کرد.

اما سیگار کشیدن و موارد این چنینی دست خودتان است و نباید برای حفظ سلامتی خود از آنها استفاده کنید. با استراحت و تغذیه خوب می‌توانید با بسیاری از آلودگی‌هایی که نمی‌توان از آن جلوگیری کرد، مقابله کنید و بدن خود را در برابر آن مقاوم نگهدارید.

 بی‌توجهی به این نکات، احتمال ناباروری را افزایش خواهد داد. علاوه بر اینکه قبل از بارداری باید به این مسائل توجه داشته باشید، در طی بارداری نیز باید مراقبت‌های لازم را در این زمینه انجام دهید؛ چراکه می‌تواند برای جنین خطرساز باشد و حتی تا بعد از تولد بر کودک شما تأثیر دائمی بگذارد.

اضافه وزن

یکی از موارد تعیین‌کننده سلامتی در هر فرد، داشتن وزنی متعادل است. عدم تعادل وزن و چاقی می‌تواند در باروری بسیار تأثیرگذار باشد. اگر قصد باردار شدن دارید، بهتر است از همین امروز سبک زندگی خود را تغییر دهید تا خطر چنین مسئله‌ای را در خود کاهش دهید.

با ورزش، تغذیه، کاهش استرس به وزن ایده آل خود دست پیدا خواهید و آن موقع بهترین زمان برای بارداری خواهد بود.

عوامل ایجاد باروری

مصرف الکل

خانم‌هایی که الکل مصرف می‌کنند بیش از سایرین در خطر ناباروری قرار دارند. در واقع بر اساس تحقیقات انجام شده، افرادی که الکل مصرف می‌کنند با اختلالاتی در تخمک‌گذاری مواجه می‌شوند. همچنین آمارها نشان می‌دهد که اکثر خانم‌هایی که الکل مصرف می‌کردند، در پی درمانی برای ناباروری در مراکز ناباروری بوده‌اند.

کلام آخر

داشتن سبک زندگی سالم در سلامتی هر فرد بسیار مؤثر است. عدم توجه به برخی از نکات ساده می‌تواند سبب بروز مشکلات جبران‌ناپذیر شود. اگر به سلامتی و باروری خود اهمیت می‌دهید باید از همین امروز  عادت‌های غلط خود را به سبک زندگی سالم تغییر دهید.

در صورت توجه به نکات ذکر شده در خصوص باروری، علاوه بر تجربه یک بارداری موفق سلامتی خود را از هر لحاظ تضمین خواهید کرد.

۱۱ دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان