درباره دردهای عصب سه قلو چه می‌دانید؟

درد عصب سه‌ قلو صورت، گاهی اوقات به‌عنوان فجیع‌ترین درد شناخته شده برای بشریت توصیف می‌شود. این درد به‌طور معمول از قسمت پایین صورت و فک شروع می‌شود، به اطراف بینی و بالای چشم نیز می‌رسد و مانند شوک بر اثر تحریک عصب سه‌قلو ایجاد می‌شود و شاخه‌هایی را به پیشانی، گونه و فک پایین می‌فرستد. دردهای عصب سه‌قلو، معمولا محدود به یک طرف صورت است.

اگرچه این بیماری همیشه قابل درمان نیست، اما درمان‌هایی هم برای کاهش درد ناتوان کنندۀ این بیماری وجود دارد.

عصب سه‌ قلو

عصب سه‌ قلو پنجمین عصب از ۱۲ جفت اعصاب جمجمه در سر است. یک عصب سه‌ قلو به سمت راست سر می‌رود و دیگری به سمت چپ می‌چرخد. هر یک از این اعصاب دارای سه شاخۀ مجزا است. پس از اینکه عصب سه‌ قلو از مغز خارج شد، وارد جمجمه می‌شود و به سه شاخۀ کوچک‌تر تقسیم می‌شود. این اعصاب وظیفۀ کنترل احساسات را در صورت برعهده دارند.

درمان عصب‌های سه قلو

کنترل احساسات در صورت به سه شاخۀ مجزا تقسیم می‌شود:

شاخۀ اول، وظیفۀ کنترل احساس در چشم، پلک فوقانی و پیشانی را دارد.

شاخۀ دوم، وظیفۀ کنترل احساس در پلک تحتانی، گونه، سوراخ بینی، لب‌فوقانی و لثه را دارد.

شاخۀ سوم، وظیفۀ کنترل احساس در فک‌، لب پایین، لثه و برخی از ماهیچه‌های مورد استفاده برای جویدن را دارد.

شیوع بیماری

گزارش شده است که سالانه ۱۵۰،۰۰۰ نفر به بیماری درد عصب سه‌ قلوی صورت مبتلا می‌شوند. این اختلال در هر سنی ممکن است رخ دهد اما بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال دیده می‌شود. شیوع این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. یکی از علل مهم بروز این بیماری، وراثت است.

علت ایجاد درد چیست؟

دردی که بر اثر عصب سه‌ قلو اتفاق می‌افتد، نشان دهندۀ تحریک عصب است. علت درد هم معمولا ناشی از تماس بین ورید و عصب سه‌ قلو در پایۀ مغز است. یکی دیگر از دلایل درد عصب‌های سه قلو، فشار یک تومور روی عصب یا MS است. افزایش درد عصب سه‌ قلو می‌تواند باعث ایجاد بیماری MS شود.

علائم

اکثر بیماران می‌گویند که درد آنها به یک‌باره و بدون هیچ پیش‌زمینه‌ای شروع شده و برخی از آنها می‌گویند که درد آنها به دلیل تصادف رانندگی، ضربه‌ یا جراحی دندان است. اکثر پزشکان و دندانپزشکان اعتقاد ندارند که کار دندانپزشکی می‌تواند باعث ایجاد درد در عصب سه‌ قلو شود. البته گاهی اوقات، این احتمال وجود دارد که زمینۀ این بیماری از قبل در فرد وجود داشته و کار دندانپزشکی باعث تحریک علائم اولیۀ این بیماری شده است.

درد اغلب برای اولین بار در فک بالا یا پایین احساس می‌شود و بسیاری از بیماران تصور می‌کنند که دندان‌هایشان آبسه کرده است، اما وقتی درد ادامه می‌یابد، بیماران متوجه می‌شوند که این مسئله مربوط به دندان نیست.

میزان درد در بیماران متفاوت است، آنها غالبا دچار حملات طولانی و مکرر می‌شوند و ممکن است این درد هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها به‌طول بینجامد. حملۀ درد ممکن است روزی یک‌بار یا روزی ۱۰ بار برای بیمار اتفاق بیفتد.

عصب سه قلو

حملات عصب سه‌ قلو ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، دلایلی مانند:

 • لمس‌کردن پوست
 • شستشو
 • اصلاح
 • مسواک‌ زدن دندان‌ها
 • دمیدن بینی
 • آرایش کردن
 • خندیدن
 • صحبت کردن

درمان

داروی ضد تشنج، رایج‌ترین دارویی است که پزشکان برای معالجۀ عصب سه‌ قلو استفاده می‌کنند. در مراحل اولیۀ بیماری، این دارو درد اکثر افراد را کنترل می‌کند. عوارض جانبی احتمالی این دارو شامل سرگیجه، خواب‌آلودگی و حالت‌تهوع است.

به‌غیر از عوارض جانبی، ایراد دیگری به این دارو وارد نیست. برخی از بیماران ممکن است برای کاهش درد به دوزهای نسبتا بالایی از دارو احتیاج داشته باشند و متاسفانه در دوزهای بالاتر، عوارض جانبی برجسته‌تر می‌شود و می‌تواند منجربه واکنش دارویی نامطلوب شود. بسیاری از این داروها می‌توانند اثرات بدی بر روی برخی از بیماران به‌ویژه افرادی که سابقۀ بیماری مغز و استخوان،کلیه و کبد دارند، داشته باشند. این بیماران باید مرتبا آزمایش خون بدهند تا از سلامتی‌شان اطمینان حاصل کنند.

درمان‌های غیرپزشکی و جراحی

اگر داروها تأثیری بر درمان عصب سه‌ قلو نداشتند، می‌توان از عمل جراحی برای کنترل درد استفاده کرد.
به‌طور کلی، عمل جراحی باز برای بیمارانی انجام می‌شود که رگ خونی آنها در مجاورت فشار روی عصب سه‌ قلو، در هنگام تصویربرداری از مغز قابل تشخیص است.

بسته به ماهیت درد، چندین روش جراحی مغز و اعصاب برای درمان این بیماری وجود دارد. جراحی عصب سه‌ قلو در بعضی از بیماران، ممکن است به‌صورت سرپایی انجام شود، در حالی که می‌تواند برای برخی دیگر عملی پیچیده باشد که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. عوارض جراحی هم به روش آن بستگی دارد و می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند، مانند:

 • کاهش شنوایی
 • مشکلات تعادل
 • نشت مایعات مغزی
 • سکتۀ مغزی

درمان رادیوفرکوئنسی

یکی از بهترین روش‌های درمان و کنترل درد این بیماری، استفاده از روش‌های کم‌تهاجمی است. متخصص درد می‌تواند با کمک دستگاه‌های تصویربرداری، نقاط درد را در بیمار شناسایی و درمان کند. RF صورت اغلب به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و بیمار می‌تواند همان روز به خانه برگردد.

در کلینیک درد بیمارستان مریم، پزشکان حاذقی وجود دارند که می‌توانند کمک ویژه‌ای به مبتلایان به این بیماری  کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *