ماه سپتامپر ماه آگاهی رسانی از NICU

ماه سپتامپر ماه آگاهی رسانی از NICU
بخش NICU

سالانه بیش از نیم میلیون نوزاد در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری می‌شوند که به آن NICU گفته می‌شود. مراقبت از نوزادان مانند مراقبت از بزرگسالان نیست، در واقع باید مراقبت از نوزادان کاملا به صورت تخصصی انجام گیرد.

بارداری دوره‌های پر از انتظار و امید برای والدین است، همه خانواده‌ها این دوره را به امید داشتن فرزند سالم سپری می‌کنند؛ اما، گاهی اوقات ممکن است اتفاقات غیر منتظره رخ دهد.

ماه سپتامبر به عنوان ماه آگاهی‌رسانی در خصوص NICU مشخص شده است تا والدین اطلاعات کاملی در خصوص این بخش از نگهداری نوزادان داشته باشند. 

زمانی که کودکان در NICU بستری می‌شوند

وقتی نوزادان به صورت نارس متولد شده و هنگام زایمان دچار مشکل می‌شوند، به احتمال زیاد باید در بخش NICU بیمارستان بستری شوند. 

در این بخش پرستاران از کودکان به صورت شبانه‌روزی مراقبت می‌کنند. معمولا کودکانی که در NICU  بستری می‌شوند، بیش از ۱۳ روز در این قسمت از بخش نگهداری خواهند شد. 

به‌طور مثال کودکان نارسی که هنگام تولد وزن کمی دارند، باید چندین هفته در بخش NICU بمانند تا به وزن و شرایط ایده‌آل خود برسند.

منظور از NICU چیست؟

وقتی نوزادان زودتر از زمان موعد متولد می‌شوند، دچار مشکلاتی هستند که به این بخش منتقل می‌شوند. NICU در واقع مخفف بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان است. 

در این قسمت نوزادان تحت مراقبت شبانه‌روزی تیمی از متخصصین قرار می‌گیرند. مدت زمان اقامت نوزادان بستگی به وضعیت سلامتی آنها خواهد داشت.

بستری نوزادان
مراقبت ویژه از نوزادان

چه کسانی می‌توانند از این بخش بازدید کنند؟

والدین فقط در زمان مشخص شده اجازه ورود به این بخش را دارند. سایر افراد تنها در صورت اجازه پرستاران در شرایط خاص مانند استفاده از دستکش و ماسک، قادر به ورود در این بخش خواهند بود.

هر فردی قبل از ورود به این بخش باید دستان خود را به خوبی بشوید. NICU کاملا تمیز نگهداشته می‌شود تا نوزادان در معرض میکروب قرار نگیرند.

چه تجهیزاتی در این بخش وجود دارد؟

تمامی تجهیزات لازم برای مراقبت‌های ویژه در این قسمت برای نوزادان قرار داده شده است. برخی از این تجهیزات به شرح زیر است:

گرمکن نوزاد

تخت‌های کوچکی وجود دارد که روی آنها گرمکن یا نوعی بخاری قرار گرفته است تا کودکان در دمای تعیین‌شده‌ای گرم نگهداشته شوند، کودکان بدون لباس در این قسمت قرار می‌گیرند.

قسمت محافظت شده

تخت‌های کوچک با محافظ پلاستیکی تهیه شده است که درجه حرارت مشخصی دارند تا دمای بدن نوزاد به همان میزان مناسب و تعیین شده حفظ شود. 

پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمان معاینات خود را از فضای خالی که بالای شیشه‌های پلاستیک قرار گرفته انجام می‌دهند.

فتوتراپی
گرمکن نوزاد در بخش NICU

فتوتراپی

برخی از نوزادان مشکلی به نام زردی دارند و دچار زردی پوست و چشم می‌شوند. در طول درمان، نوزاد تحت نور درمانی قرار می‌گیرد. 

در واقع چراغ‌هایی به تخت یا دستگاه محافظت‌شده متصل شده است. اغلب نوزادان تنها چند روز به نور درمانی نیاز خواهند داشت.

مانیتورها

مانیتورها به پرستاران و پزشکان اجازه می‌دهند تا علائم حیاتی نوزاد مواردی مانند دما، ضربان قلب و تنفس را در هر قسمتی از NICU بررسی کنند.

لوله‌های تغذیه

اغلب نوزادان نارس یا نوزادانی که بیمار هستند، نمی‌توانند شیر مادر یا شیشه شیر بخورند. برخی دیگر قادر به خوردن شیر هستند اما، نیاز به مصرف کالری بیشتری برای رشد دارند. 

این دسته از نوزادان شیر خشک یا شیر مادر را از طریق لوله تغذیه دریافت می‌کنند. لوله‌ها از طریق دهان یا بینی وارد معده نوزادان می‌شوند و در قسمت مشخصی چسب زده می‌شوند تا به طرفین حرکت نکنند.

IV‌ (تزریق دارو)

کاتتر داخل وریدی یا لوله نازک و خم‌پذیر برای دادن داروها و مایعات به داخل ورید وارد می‌شود. تقریبا همه نوزادان IV دارند که معمولا در دست و بازوهای نوزاد قرار می‌گیرد. 

دارو و مایعات به صورت قطره‌ای به نوزاد می‌رسد. در صورتی که نوزادان به مایعات و داروهای بیشتری نیاز داشته باشند، به صورت LINE برای نوزادان در نظر گرفته می‌شود.

ونتیلاتور
لوله‌های تغذیه نوزاد

ونتیلاتور

نوزادان در بخش NICU گاهی برای نفس کشیدن به کمک بیشتری نیاز دارند و نوزاد توسط لوله به دستگاه تنفسی متصل می‌شود.

از مورد دیگری که برای اکسیژن اضافی در نظر گرفته می‌شود، استفاده از کانول بینی برای برخی از نوزادان است.

مادران طی این مدت می‌توانند به کودک خود شیر یا شیر خشک در شیشه شیر بدهند. با این حال بسیاری از نوزادان قادر به مکیدن شیر نیستند و از لوله تغذیه می‌کنند. 

به هر حال تماس پوستی مادر و نوزاد طی این مدت مهم است و می‌تواند در روند بهبودی او موثر باشد. 

بیمارستان و زایشگاه مریم مجهز به بخش NICU است و می‌توانید با خیالی آسوده فرزند خود را در این بخش بستری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان