علائم بارداری دختر و پسر

تعیین جنسیت

همه ما کم و بیش در خصوص علائم بارداری دختر و پسر شنیده‌ایم که تا حدودی می‌توان با توجه به برخی از علائم، جنسیت را تعیین کرد. این مواردی که شنیده‌اید باید مبنای علمی‌ داشته باشد و طبق نتایج به دست آمده بتوان به آنها اعتماد کرد.

در ادامه مقاله قصد داریم که از بین تمامی علائمی‌ که برای تعیین جنسیت وجود دارد، دقیق‌ترین مواردی را که تا حدودی می‌توانید جنسیت را تشخیص دهید برای شما ذکر کنیم.

چه زمانی جنسیت بیولوژیکی جنین مشخص می‌شود

معمولا برای تعیین جنسیت مطمئن با روش‌های پزشکی باید چندین ماه پس از بارداری منتظر بمانید؛ اما در حقیقت از همان لحظه لقاح، جنسیت جنین مشخص است.

ژن‌های کودک تعیین‌کننده جنسیت بارداری دختر و پسر هستند. همه تخمک‌ها کروموزوم x را دارند، در حالی که اسپرم‌ها می‌توانند به دو صورت x و Y باشند.

اگر تخمک توسط یک اسپرم حامل کروموزوم X بارور شود، جنین دختر است. در صورتی که اسپرم حامل کروموزوم Y باشد، جنین پسر است.

در ابتدا همه جنین‌ها صرف نظر از جنسیتی که دارند، شبیه به یکدیگرند، به همین جهت قابل تشخیص برای تعیین جنسیت نیست. در هفته پنجم بارداری جنین ساختار یا برآمدگی تناسلی خواهد داشت. تا هفته هفتم اندام‌های جنسی توسعه پیدا می‌کند.

طی پنج هفته آینده جنین شروع به تولید هورمون‌هایی می‌کند که رشد اندام‌های جنسی تحریک می‌شود. در این مواقع بارداری دختر و پسر مشخص می‌شود.

آشنایی با علائم بارداری دختر

همانطور که گفتیم ممکن است موارد زیادی برای تشخیص علائم بارداری دختر و پسر شنیده باشد. ۵ مورد از موارد احتمالی علائم بارداری دختر را برای شما آورده‌ایم:

استفراغ شدید

اکثر مادران هنگام صبح تهوع شدیدی را تجربه می‌کنند؛ اما برخی از آنها شدیدتر از افراد دیگر مبتلا به چنین عارضه‌ای می‌شوند.

مطالعاتی که در این خصوص انجام شده نشان می‌دهد افرادی که دچار این عارضه شدید هستند، احتمالا جنین با جنسیت دختر دارند. محققین بر این باورند که جنین دختر بیشتر از جنین پسر هورمون HCG تولید می‌کند.

تغییرات خلقی

برخی از افراد تصور می‌کنند که استروژن تولید شده از جنین دختر می‌تواند بر خلق و خوی مادر تاثیر بگذارد و منجر به تغییرات رفتاری شود.

با این حال به این نکته توجه داشته باشید که خانم‌های باردار به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است چنین علائمی را تجربه کنند و صرفا نمی‌توان به عنوان علائم بارداری دختر تشخیص داد.

علائم بارداری دختر

فراموشی

به دلایلی که هنوز مشخص نیست نتیجه برخی از تحقیقات به این صورت بوده است خانم‌هایی که دختر به دنیا می‌آورند در تست حافظه به‌ویژه در زمینه مهارت گوش دادن، محاسبات و تجسم در مقایسه با مادرانی که پسر باردار هستند، عملکرد ضعیف‌تری دارند.

استرس زیاد

بر اساس گفته محققین هرچه در زمان بارداری استرس بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه جنسیت جنین شما دختر باشد، بیشتر است. به‌طور مثال در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، مادرانی که استرس فیزیکی و روانی را تجربه کرده‌اند بیشتر آنها دختر به دنیا آوردند.

قرار گیری کودک در حالت بریچ

اگر هفته ۳۲ بارداری را پشت سر گذاشته‌اید و کودک شما همچنان در حالت بریچ قرار دارد، می‌توان به عنوان یکی از علائم بارداری دختر در نظر گرفت. طبق مطالعاتی که در این خصوص انجام گرفته، مشخص شد که در بین بسیاری از نوزادانی که در این حالت قرار داشتند، بیشتر نوزاد دختر بودند.

علائم بارداری پسر

موارد احتمالی دیگر که می‌تواند نشان‌دهنده بارداری پسر باشد به شرح زیر است:

رژیم غذایی پرکالری در زمان لقاح

مطالعه‌ای نشان داد که خوردن صبحانه پرکالری در زمان لقاح و خوردن صبحانه منظم احتمال بارداری پسر را افزایش می‌دهد. محققین به این نتیجه رسیده‌اند مادرانی که زمان لقاح صبحانه پرکالری مصرف کرده‌اند، بیشتر پسردار شدند.

مصرف غذای بیشتر در بارداری

آمارها نشان می‌دهد خانم‌هایی که پسر باردار بودند، حدود ۱۰ درصد کالری بیشتری نسبت به خانم‌های باردار دیگر مصرف می‌کردند. اشتهای زیاد به دلیل تستوسترون ترشح شده توسط جنین پسر است، در واقع به مادران سیگنالی برای خوردن غذای بیشتر ارسال می‌کند. 

این مورد نیز می‌تواند دلیلی برای این امر باشد که چرا نوزادان پسر هنگام تولد بزرگتر از نوزادان دختر هستند.

علائم بارداری پسر

عدم علاقه به مصرف برخی از غذاهای مورد علاقه در گذشته

محققین بر این باورند که هرچه خانم‌های باردار نسبت به غذاها بیشتر عدم علاقه نشان دهند، احتمال بارداری پسر بیشتر است. دلیل عدم تمایل به برخی از مواد غذایی مربوط به نحوه عملکرد سیستم ایمنی خانم هنگام تلاش برای محافظت از جنین در حال رشد است.

چنین رفتاری معمولا برای محافظت از جنین پسر به ویژه در مواقعی که آسیب‌پذیر هستند، رخ می‌دهد. با این رفتار، مادر باردار از جنین خود محافظت می‌کند.

دیابت در بارداری

برخی از تحقیقات نشان داده‌اند مادرانی که پسر باردار هستند، احتمال تجربه دیابت بارداری را دارند. این عارضه با گلوکز خون بالا از حد طبیعی مشخص می‌شود. چنین مشکلی نسبت به مادرانی که دختر باردار هستند، بیشتر است.

هنوز مشخص و مطمئن نیستند که چرا جنین پسر نسبت به دختر تغییرات این چنینی زیادی را در مادر ایجاد می‌کند.

تعیین جنسیت بارداری دختر و پسر با ضربان قلب

یکی از سوالاتی که به‌طور مکرر از سوی والدین برای تعیین جنسیت مطرح می‌شود، این است که آیا ضربان قلب جنین را می‌توان به عنوان علائم بارداری دختر و پسر در نظر گرفت؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نتیجه مطالعات مبنی بر آن است که اگر تعداد ضربان قلب کمتر از ۱۴۰ عدد در دقیقه باشد، احتمالا پسر باردارید. اگر بیش از ۱۴۰ عدد باشد، احتمالا دختر باردار هستید.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ برای تقریبا ۱۰۰۰۰ خانم باردار نشان داد، ضربان قلب جنین دختران کمی بیشتر از پسران بود. با این حال تحقیقات پزشکی این نظریه را رد کرده است. 

به‌طور کلی باید بگوییم که ضربان قلب طبیعی جنین بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه در حال نوسان است. اگر ضربان قلب کودک خود در زمان‌های متفاوتی اندازه‌گیری کنید، متوجه نتایج مختلفی از ضربان قلب خواهید شد.

تنها زمانی که می‌توان تفاوت واقعی را سنجید، در حین زایمان است. نتایج اینگونه بوده است که نوزادان دختر به دلایل نامشخصی ضربان قلب سریع‌تری نسبت به پسران دارند.

۲۷ دیدگاه‌ها

   • دقیقا درسته من سر بارداری اولم ک دختر بود همه علایم خستگی و خوابالود بودن. حالت تهوع خیلی شدید. کاهش اشتها و تغییر در خلق و خوی رو داشتم. اکثرا این علایم رو دارن اما هستن تعدادی ک فاقد این علایم هستن و لی تعدادشون کمه

 • بنظر میرسه که این علائم در خانمهای باردار چ با جنین دختر چ با جنین پسر متفاوت هست و نمیشه قطعی گفت هرکس این علائم رو داره حتما بچش دختر هست یا پسر مثلا تهوع شدید صبحگاهی و ویار ب بو ها در زمانی ک من دختر باردار بودم بسیار شدیدتر بود و وقتی پسر باردار شدم کمتر

  • من ن سر بارداری اولم ک دختر بود علایمی داشتم ن الان ک هنوز جنسیت مشخص نیست … ن از چیزی بدم میاد ن تهو و ن ویار هیچی … عین زمانی هستم ک باردار نبودم

  • من هفته دوازدهمم، تهوع از ظهر به بعد دارم، شدید نیست اما تا آخرشب ادامه داره، خیلی خسته م و ضعف دارم، بدنم هم شیرینی میطلبه هم چیزای ترش مزه، ضربان قلب جنینم در هفته هفتم ۱۲۸بود، البته رژیم تعیین جنسیت دختر داشتیم چند ماه، الان علائمم دختره یا پسر؟

 • بنظر بنده که چندین بارداری تجربه کردم اصلا علایم درست گفته نشده من در بارداری پسرم خلق و خوی بسیار بد و حساس حالت تهوع شدید داشتم و مواردی که شما برای دختر گفتید همه شون داشتم درصورتی که بچه پسر بود

 • من بچه اولم دختر هستش سرش هیچ احساس تهوع نداشتم الان باردارم و ماه اولم هستم خیلی حالت تهوع سردرد دارم فک نمیکنم بشه به طور یقین به این نشانه ها دل بست

 • سلام. من هفته ۸ بارداریمه
  خیلی تهوع دارم تمام روز. بی اشتها هستم. یکم هم خوابالو شدم. ایا بچم دختره به نظرتون؟ اینم بگم همون ماه اولی که اقدام کردیم باردار شدم. ممکنه اسپرم قوی بوده و پسر باشه؟؟

 • من سر پسرم که بارداربودم هیچ علائمی نداشتم فقط یه هفته تهوع و استفراغ بعدا عادی تا اخر انگار اصلا باردارنبودم الان که ماه دومم هیج علائمی ندارم حتی تهوع هم ندارم و نمیدونم چطورمیشه اطمینان گفت که دختریاپسر

 • بدن هر کسی با شخص دیگه ای متفاوته و اینا پایه علمی نداره
  من هییییییچ علایمی ندارم
  به جز دیابت و سر درد شدید صبحگاهی که گفتن از علایم بارداری پسره
  ولی من آزمایش سل فری دادم و بچم دختره 🥰🥰🥰

 • من بارداری اولم همه علائم هارو داشتم همش حالت تهوع استفراغ، عاشق شیرینی بودم حالم از بوها بهم میخورد ،بچم پسر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان