دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده چقدر است

مدت زمان نقاهت بعد از عمل اسلیو معده

دوران نقاهت بعد از عمل اسلیو معده با توجه به دیگر جراحی‌های باز کمتر است؛ چرا که این عمل به صورت بسته یا همان روش لاپاراسکوپی انجام می‌گیرد.

در طی لاپاراسکوپی برش‌های کوچکی روی شکم زده می‌شود که با وارد کردن لوله‌های باریک، پروسه جراحی با مشاهده بافت داخلی بدن از طریق مانیتور انجام می‌گیرد.

معمولا افراد برای برنامه ریزی بعد از جراحی، جهت بازگشت زمان به محل کار خود و شروع مجدد فعالیت‌های روزانه، در پی آن هستند که بدانند نقاهت بعد از عمل اسلیو معده چقدر طول می‌کشد.

به همین منظور در ادامه مقاله هر آنچه که باید در این خصوص بدانید برای شما توضیح داده‌ایم.

بعد از عمل چه مدتی در بیمارستان بستری می‌مانم

با توجه به اینکه این جراحی لاغری به صورت کم تهاجمی انجام می‌گیرد، بیماران طی ۱ تا ۳ روز بسته به شرایطی که دارند، نیاز به بستری شدن و گذراندن دوره نقاهت بعد از عمل اسلیو معده در بیمارستان را دارند.

در بسیاری از مواقع بیمار می‌تواند همان روز اول پس از جراحی از بیمارستان ترخیص شود. معمولا این جراحی برای بیمار مشکلی ایجاد نمی‌کند و نیازی به بستری شدن طی مدت طولانی نیست.

طی مدت زمانی که در بیمارستان بستری هستید، شرایط شما تحت کنترل است تا اطمینان داشته باشند که هیچ مشکل قابل توجهی مانند نشتی از معده بعد از اسلیو یا مشکلی در محل برش نداشته باشید.

روند بهبودی بعد از اسلیو

نکات مهم مراقبتی پس از جراحی اسلیو معده در خانه

قبل از ترخیص پزشک دستورالعمل‌های مراقبتی و برنامه غذایی طی دوره نقاهت بعد از عمل اسلیو معده به شما می‌دهد که باید طبق دستور پزشک عمل کنید تا روند خوبی را پشت سر بگذارید.

با توجه به جراحی که انجام داده‌اید و کالری کمی که مصرف می‌کنید، کمی احساس خستگی طبیعی است. طی روزهای اول بیشترین انرژی بدن صرف بهبودی شما می‌شود، به همین دلیل باید طی روزهای ابتدایی پس از عمل به اندازه کافی استراحت داشته باشید.

به این نکته توجه کنید که استراحت کافی به معنی بی تحرکی نیست. به مدت زمانی که پزشک توصیه کرده است باید روزانه فعالیت‌های ساده مانند پیاده روی داشته باشید.

پس از گذشت چه مدتی می‌توانم به محل کارم بازگردم؟

پس از جراحی اسلیو اغلب بیماران پس از گذشت یک هفته می‌توانند به محل کار خود بازگردند. برخی با توجه به تسریع در روند بهبودی می‌تواند طی ۳ الی ۴ روز به محل کار خود بروند. با این حال عوامل مختلفی می‌تواند در شروع مجدد موثر باشد:

نوع کار شما

قطعا فردی که شغل کارمندی دارد و پشت میز می‌نشیند با فردی که فعالیت فیزیکی دارد، متفاوت است. افرادی که باید فعالیت‌های فیزیکی سختی انجام دهند، نیاز به استراحت بیشتری نسبت به سایر افراد دارند.

روند کلی پس از جراحی

هر فردی به طور متفاوت و با سرعت به خصوصی روند بهبودی و نقاهت بعد از عمل اسلیو معده را طی می‌کند. بازگشت مجدد کار به این مورد بستگی دارد که روند بهبودی چگونه پیش می‌رود و آیا با عوارضی روبه‌رو می‌شوید یا خیر.

نکات مراقبتی بعد از اسلیو

چه مدت طول می‌کشد تا معده به طور کامل بهبود یابد؟

بین بازگشت به فعالیت‌های روزانه و بهبودی کامل قطعا تفاوت‌هایی وجود دارد. با گذشت مدتی از عمل به تدریج می‌توانید غذاهای متنوع‌تری میل کنید و همچنین فعال‌تر باشید.

پس از گذشت چند هفته متوجه می‌شوید که کمتر احساس خستگی می‌کنید و به روال گذشته بازمی‌گردید. با این حال معده در حال طی کردن روند بهبودی است.

به‌طور کلی بهبود برش‌های روی شکم نیاز به گذشت ۲ الی ۳ هفته دارد. حدود ۶ الی ۸ هفته طول می‌کشد تا خط اصلی معده که به‌طور کامل برش خورده است، بهبود پیدا کند.

پس از گذشت یک ماه اغلب افراد می‌توانند برنامه ورزشی منظم داشته باشد و روند بهبودی کاملی را طی کنند.

فعالیت بعد از عمل اسلیو

چالش‌های احتمالی دوران نقاهت

عوارض و چالش‌هایی که پس از جراحی تجربه می‌کنید، برای هر فرد متفاوت است و در اغلب مواقع با گذشت زمان برطرف می‌شود.

موارد احتمالی که ممکن است در طول نقاهت پس از جراحی اسلیو تجربه کنید به شرح زیر است:

حالت تهوع

با توجه به اینکه حجم معده کاهش یافته است باید به همان مقداری که پزشک به شما توصیه کرده غذا میل کنید. خوردن یا نوشیدن سریع یا بیش از حد باعث استفراغ و حالت تهوع می‌شود.

احساس ضعف

مصرف کالری کم می‌تواند منجر به احساس ضعف و خستگی شود. طی مدتی که بدن با رژیم غذایی جدید سازگاری پیدا می‌کند، باعث رفع احساس ضعف می‌شود.

احساس درد

معمولا کمی درد در همان روز اول احساس می‌شود که طی نقاهت بعد از عمل اسلیو معده، هرچه از زمان عمل می‌گذرد، درد کمتری احساس خواهید کرد، در غیر این صورت باید مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید.

اختلالات گوارشی

ممکن است عوارضی مانند یبوست، اسهال و… را تجربه کنید. این علائم مرتبط با رژیم غذایی بوده و با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.

ریزش مو و تغییرات پوستی

ریزش مو پس از جراحی موقتی است. با توجه به کاهش کالری و کاهش وزن سریع موهای سر نازک شده و همچنین تغییرات هورمون منجر به تغییر در بافت پوست و ایجاد آکنه می‌شود. برای به حداقل رساندن این اثرات باید به طور منظم مولتی ویتامین مصرف کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان