ارتباط کمردرد با بی‌حسی نخاعی در عمل جراحی سزارین

از بی‌حسی نخاعی به‌عنوان یک روش بیهوشی متداول در جراحی‌های سرپایی و بسیاری از جراحی‌های معمول به خصوص زایمان طبیعی به روش بی درد استفاده می‌شود.

عوامل متعددی باعث شده این روش به‌عنوان روش انتخابی متخصصین بیهوشی و زنان جهت انجام عمل جراحی سزارین در کل دنیا باشد؛ از جمله: مرگ‌و‌میر مادران و عوارض جدی ناشی از بیهوشی در روش بی‌حسی نخاعی ۱۶ برابر کمتر از بیهوشی عمومی است.

بی‌حسی نخاعی فاقد عوارض بیهوشی عمومی روی جنین و نوزاد است.

البته این روش هرچند خوب، همانند سایر اقدامات درمانی بدون عارضه هم نیست. از جمله علل شایعی که باعث امتناع مادران از انتخاب این روش ایمن می‌شود، نگرانی آنها از کمردرد بعد از بی‌حسی نخاعی است. ناحیۀ پشت فرد دارای ساختار پیچیده‌ای شامل شبکه‌ای از استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، لیگامان‌ها و اعصاب می‌باشد که منبع کمردرد می‌تواند هریک از اینها به‌ تنهایی یا ترکیبی از آنها باشد.

اصولا کمردرد ناشی از بی‌حسی نخاعی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

الف) کمردرد مرتبط با ورود سوزن به ناحیۀ پشت

این درد ناشی از ورود سوزن به پوست و بافت‌های ناحیۀ پشت است و با دفعات ورود سوزن به پشت، جهت پیدا کردن محل مناسب برای تزریق داروی بی‌حسی ارتباط دارد. معمولا درد ناشی از سوزن خود محدود شونده است و طی هفت روز بعد از بی‌حسی خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

استفاده از کمپرس گرم در ناحیۀ تزریق و مصرف مسکن‌های معمول مثل استامینوفن یا ژلوفن باعث بهبود سریع‌تر آن می‌شود.

ب) کمردرد غیر مرتبط با ورود سوزن

عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند؛ از جمله تغییرات هورمونی در مادر بلافاصله بعد از ختم بارداری، طول زمان انجام عمل جراحی، مدت بی‌حرکتی بعد از جراحی، سن مادر (در سنین کمتر شیوع بیشتری دارد) سابقۀ مشکلات کمری، چند قلوزائی و غیره ولی ارتباطی بین کمردرد با سابقۀ بی‌حسی نخاعی قبلی یا سابقۀ سزارین قبلی دیده نشده است.
تقریبا همۀ مادران درجاتی از این نوع کمردرد را تجربه می‌کنند که معمولا شدت کمی داشته و طی چند هفته بعد از سزارین بهبود می‌یابد. دردهای طولانی و شدید معمولا در افرادی که چند مورد از فاکتورهای خطر ذکر شده را دارند دیده می‌شود.

از راه‌های پیشگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب زمان مناسب برای سزارین با تشخیص متخصص زنان و زایمان
 • انجام ورزش‌های مجاز در طول بارداری
 • عدم بی‌حرکتی طولانی بعد از جراحی
 • کنترل وزن قبل و طی بارداری

از آنجا که اصولا بروز کمردردهای طولانی مدت ارتباط واضحی با نحوۀ بیهوشی (بی‌حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی) ندارد؛ لذا به‌علت مزیت‌های فراوان بی‌حسی نخاعی نسبت به بیهوشی عمومی در عمل جراحی سزارین، این روش به اکثر مادران توصیه می‌شود.

چگونه می‌توانید با کمردرد پس از سزارین، مقابله کنید؟

گاهی ممکن است کمردردها به همراه سردرد و گردن درد باشد، این دردها همراه با چالش‌های تازۀ پرستاری از کودک، برای مادران بسیار ناراحت کننده است.
با استفاده از راه‌های زیر می‌توانید، این بیماری را تسکین دهید.

۱. حمام گرم

حمام گرم تسکین بسیار خوبی برای کمر درد است. مقداری نمک به آب حمام اضافه کنید و اجازه بدهید خوب حل شود؛ حمام آب نمک، باعث ایجاد احساس راحتی و انرژی مجدد است.

۲.ورزش

برخی تمرینات ورزشی می‌توانند بدن شما را تقویت کنند. ورزش پیلاتس از این نظر بسیار توصیه می‌شود، زیرا مستقیما روی عضلات شکم کار می‌کند. قبل از شروع هر ورزشی، پزشک خود را مطلع کنید، زیرا برخی از تمرینات ممکن است باعث پارگی بخیه و منجر به عوارض بعدی شود. تمرینات سادۀ یوگا یا تمرینات تنفسی نیز می‌تواند به ایجاد آرامش در بدن شما کمک کنند.

۳. کمپرس متناوب سرد و گرم

این کار  به آرامش عضلات و تقویت گردش خون در ناحیۀ آسیب‌دیده کمک می‌کند.

کمر درد تا چه مدتی ادامه دارد؟

درد ناشی از بی‌حسی نخاعی در طی دو روز تا یک هفته از بین می‌رود. اما ممکن است، از چند هفته تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. دلیل اصلی آن اسپاسم حاد عضلات ناحیۀ ستون فقرات است که به‌دلیل تزریق نخاعی ایجاد می‌شود. در بعضی مادران، علاوه بر کمردرد، سردرد و گردن‌ درد نیز وجود دارد.

کمردرد بعد از سزارین، کاملا طبیعی است و به‌ زودی از بین می‌رود. با این وجود، در برخی موارد ، ممکن است علائم دیگر یا افزایش درد وجود داشته باشد که در این صورت حتما با پزشک متخصص درد در کلینیک درد مشورت کنید. این موارد عبارتند از:

۱. اگر احساس می‌کنید که با گذشت زمان، احساس درد در شما بیشتر می‌شود، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید مسئلۀ دیگری وجود ندارد. اگر درد کمتر شود، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

۲. اگر درد به حدی است که قادر به تحمل نیستید و به شما اجازۀ فعالیت‌های روزانه را نمی‌دهد، حتما با پزشک مشورت کنید.

۳. تب می‌تواند نشان‌دهندۀ عفونت باشد، که باید بلافاصله درمان شود.

کمردرد بعد از جراحی ممکن است در بعضی مواقع بسیار آزار دهنده باشد و امکان مراقبت از کودک را از شما سلب کند.
هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید با خیالی آسوده از کودکتان مراقبت کنید.

54 پاسخ
 1. مریم
  مریم گفته:

  سلام من دو سال و‌نیمه که از سزارینم میگذره که با بی حسی کمر بود من مراقبتای بعد از بی حسی رو نمیدونستم مجبور شدم از شب زایمانم پاشم راه برم و کار کنم الانم دچار گودی کمر شدم و ایستادن و نشستن اذیتم میکنه بعد از چند دیقه دردم شروع میشه. این دردا از عوارض بی حسیه یا مشکل دیسک و ستون فقراته؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. ایجاد گودی کمر و کمردرد از عوارض انجام بی حسی نخاعی (اپیدورال و اسپاینال) نیست. همچنین مراقبت خاصی هم بعد از انجام بی حسی نخاعی وجود ندارد. تنها در صورت وجود درد در موضع مورد نظر می‌تونید از کمپرس گرم استفاده کنید. کمردرد پس از زایمان طبیعی یا سزارین به واسطه اضافه وزن مادر در طول دوران بارداری و همچنین فشار مضاعفی است که روی ستون فقرات مادر ایجاد شده است. همچنین در مورد شما، احتمالا مشکلاتی مانند دیسک خفیف یا گودی کمر از قبل وجود داشته که از آن بیخبر بودید و در دوران بارداری تشدید شده. توصیه میشه که با داشتن MRI به پزشک متخصص درد مراجعه کنید.

   پاسخ
 2. موسوی
  موسوی گفته:

  سلام من بعد از سزارین درد نداشتم تا بیست روز مادرم پیشم بود و کمکم میکرد بعد بیست روز تنها مراقب نوزادم بودم که کولیک داره و مدام بغلش میکنم و میچرخونم، که به خاطر همین به ستون فقزاتم فشار اومد و دردش شروع شد الان درست جایی که آمپول خورده درد زیادی رو حس میکنم، و یه برجستکی خفیف هم حس میکنم، میشه راهنماییم کنید خیلی میترسم که مشکل جدی برام پیش اومده باشه

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   درد کمر از دوران بارداری برای هر مادری ممکن است اتفاق بیفته.؛ چون اضافه‌وزن ناشی از بارداری به ستون فقرات فشار میاره.
   و ممکنه که مادر از قبل دیسک یا تنگی کانال داشته باشه و متوجه آن نباشه که با بارداری تشدید شده.
   اگر کمردرد شما طولانی شد و برطرف نشد به متخصص درد یا ارتوپد مراجعه کنید.

   پاسخ
 3. عارفه
  عارفه گفته:

  سلام
  من متاسفانه بعد زایمان سمت راست باسن و رانم کمی احساس بی حسی دارم انگار پوست این ناحیه کلفت شده و کمردرد دارم مخصوصا موقع خم و راست شدن الان دو ماه از زایمان طبیعیم میگذره ولی خوب نشده میشه راهنماییم گنین خیلی نگرانم

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   هر مادری به واسطه اضافه وزن دوران بارداری و فشار بر ستون فقرات و همچنین تغییرات هورمونی ممکنه که کمردرد را تجربه کنه، فارغ از اینکه اپیدورال زده باشه یا نه. اما در مورد بی‌حسی باید گفت که ارتباطی با اپیدورال نداره و باید به پزشک زنان در این خصوص مراجعه کنید.

   پاسخ
 4. اسکندرپور
  اسکندرپور گفته:

  سلام من ۶ روزه سزارین شدم پشت و کمرم از گردن تا بالای باسنم درد شدید دارم به حدی که اگه شیاف و استامینوفن روزی دو بار مصرف نکنم نمیتونم از جا بلند بشم البته بارداریم دوقلو بود و استراحت انچنانی هم ندارم چون شبها تا صبح میشینم لطفا برای تسکین این دردم راهنماییم کنین ممنون

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   درد می‌تونه به خاطر بی‌حسی نخاعی باشه که با مصرف مایعات فراوان و روزی یک لیوان قهوه و استفاده از قرص استامینوفن این درد به مرور زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

   پاسخ
 5. بهنام
  بهنام گفته:

  سلام من خانمم عملش سزارین بود و بی حسی نخایی شده و تو اتاق عمل هنگام تزریق امپول بی حسی درد شدیدی در پای راست احساس کرده مثل شوک برقی و از روز هفتم شروع به پا درد شدیدی شده (در پای راست)و بعد از یک ماه و نیم همین درد از پای راست تموم شده زده به پای چپ والان ۲ماهش تموم شده ولی از پا درد خلاص نشده اگه شیاف استفاده نکنه درد امانش رو میبره به نظر شما دلیل این اتفاقات چی میتونه باشه و درمانش چیه؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   حتما جهت ویزیت به همان متخصص بیهوشی که توسط ایشون بی‌حسی انجام شده مراجعه کنید.

   پاسخ
 6. مونت
  مونت گفته:

  سلام من سه سال پیش در بیمارستان تامین اجتماعی به علت دفع مکونیوم بچه اورژانسی سزارین شدم.الآن دوباره باردارم هفته هفتم هستم. از ابتدای بارداری کمردرد شدیدی دارم در ناحیه انتهای ستون فقرات. ۶۰ کیلو هستم و اضافه وزن ندارم. حتی در صورت انجام کارهای خیلی سبک و آشپزی.و ایستادن برام سخته.علت چی هست؟ممکنه به خاطر مرغوب نبودن آمپول بی حسی باشه ؟ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   ۷ هفته که خیلی برای تصمیم‌گیری زوده.
   کمردرد هیچ ارتباطی با تزریق آمپول بی‌حسی نخاعی شما نداره.
   حتما به پزشک فوق‌تخصص درد مراجعه کنید. احتمالا مشکل از وجود دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشه.

   پاسخ
 7. سارینا
  سارینا گفته:

  سلام وقتتون بخیر من ۶ سال پیش سزارین انجام دادم.صبح روزی که نوبت عمل داشتم.چون بیمارستلن دولتی بود من درد خیلی کمی زیر شکمم داشتم به پرستار گفتم که من توی هفته ۳۸ بارداری بودم منو به اشتباه بردند بخش زایمان طبیعی فکر کردند من میخوام طبیعی بدنیا بیارم منو معاینه کردند که کیسه آب پاره شد از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۹ که دکتر اومد زجر کشیدم توی زایشگاه اصلا هم رحم باز نشده بود.بعد برای بیهوشی نخاعی بردند که وقتی آمپول رو زد دو بار تزریق انجام داد.بعد از من خواست که روی تخت دراز بکشم که یهو بشدت تنفسم قطع شد و نفس کشیدن برام سخت فقط یادمه داد میزدم منو بیهوش کنید دارم خفه میشم درد شدیدی قفسه سینه ام داشت دیگه هیچی از اتاق عمل یادم نمیاد.فقط زمانی چشمام رو باز کردم که توی ریکاوری بودم ساعت ۱۲ و نیم ب ظ بود در صورتی که بچه ام ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه بدنیا اومده بود الان خیلی کنجکاوم بدونم.من به بی حسی نخاعی حساسیت داشتم یا نه؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   خیر. احتمالا بر اثر استرس و فشار، تنفس شما برای لحظه‌ای موقت قطع شده و دیگر آرامش کافی برای انجام بی‌حسی نخاعی (اسپاینال) را نداشتید.

   پاسخ
 8. سارا
  سارا گفته:

  سلام
  من بیست و سه ماه پیش سزارین داشتم. بخیه های داخلیم جذب نشدن و به مرور از کنار برش سزارین خارج شدن. الان دقیقا همون نقطه کمی گود هست و درد میکنه. ممکنه که از داخل خوب جوش نخورده باشه

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   چون ۲۳ ماه پیش سزارین کردید، همه بخیه‌های داخلی جوش خورده. اینا مشکلاتی هستن که برای ناحیه زیر جلد و بخیه‌های زیر جلد ایجاد شده؛ خطرناک نیست اما اگر که از نظر ظاهری مشکل دارید به پزشک معالج خودتون مراجعه کنید.

   پاسخ
 9. فاطمه
  فاطمه گفته:

  سلام
  من تقریبا یک هفته دیگه عمل سزارین دارم میخواستم راهنماییم کنید که بی حسی بهتره یا بیهوشی عمومی

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   بیهوشی عمومی به هیچ عنوان برای مادر باردار توصیه نمیشه، به علت گرفتن نفس مادر و جنین همزمان، خطرات خاص خودش را دارد، ضمنا مواد بیهوشی به جنین منتقل خواهد شد و در نهایت نوزاد دارای آپگار پایینتری خواهد شد.
   در سزارین تنها بی‌حسی نخاعی(اسپاینال) توصیه میشه. البته در موارد خیلی خاص با تشخیص متخصص بیهوشی متبحر، بیهوشی عمومی نیز داده میشه.
   برای کسب اطالاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید:
   https://drdelshadfoundation.com/blog/general-anesthesia-or-spinal-anesthesia/

   پاسخ
 10. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام من ۹ماه پیش سزارین کردم الان کمردرد شدیددارم وهمینطور قسمت جایی عملم ازداخل سفت شده ودردهم داره ممکنه چیزی توشکمم جاگذاشته باشتن یاعفونت کرده باشه؟؟ چون هم درددارم وهم حالت سنگ شده وهمچنین کمردردم علتش چیه؟؟؟؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   کمردرد بعد از زایمان یا سزارین به علت تغییرات آناتومیکی که در ناحیه کمر ایجاد میشه، کاملا طبیعیه.
   عدم رعایت نکات در موقع نشستن و بلند شدن و بلند کردن نوزاد هم ممکنه که در ایجاد کمردرد نقش داشته باشه.
   اگر که حس می‌کند مشکل شما در زمینه زنان هست، بهتره که توسط یک پزشک متخصص زنان مورد معاینه قرار بگیرید.

   پاسخ
 11. محمد جواد
  محمد جواد گفته:

  من بخاطر عمل جراحی پام از کمر بیهوش شدم واقعا برا اونایی استرس دارن میگم منم واقعا میترسیدم جوری داخل اتاق عمل به دکتر گفتم یا من میرم یا کامل بیهوش کن که دکتر گفت از دردش نترس هیچ ذرذی نداره منم اطمینان کردم و واقعا دردش خیلی کمه و اصلا نگران درد آمپول بی حسی از کمر نباشید

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   بله واقعا بی‌حسی‌های نخاعی (اسپاینال و اپیدورال) دردی نداره چون قبل از تزریق، بی‌حسی کوچکی برای بیمار زده میشه که دیگر هیچ احساسی در آن ناحیه وجود نداره.

   پاسخ
 12. Milad
  Milad گفته:

  سلام دختردایی خانومم عمل سزارین کرده وازقبل دیسک کمرداشته وآمپول بیحسی نخاعی رودوباربهش تزریق کردن وپنج ساعت تواتاق عمل بوده بچه قبلش اومده بیرون ولی خودش فقط چشاش بازه وهیچ حرکتی نداره چه اتفاقی افتاده براش؟خیلی نگرانشیم.

  پاسخ
 13. سمیرا
  سمیرا گفته:

  سلام منو بخاطر یه جراحی سرپایی از کمر بی حس کردن دوساعت بعد از جراحی نمیدونستم و شروع به راه رفتن کردم من اضافه وزن ندارم و باردار هم نبودم و کمرم هیچ مشکلی نداشت اما بعد از جراحی اول درد شدید در پاها که با مسکن بهتر شد و بعد کمر درد شدید در حالی که من اصلا سایقه دیسک نداشتم رفتم دکتر ارتوپد گفتن شما دیسک کمر داری و در عکس ام ار ای سه تا مهره ام سیاه بود و الان از سال ۹۵ تا امروز مشکل کمر دارم و یک روز خوش ندارم ۳۰ سالمه ولی مثل پیرزن ها مشکل کمر دارم و اصلا باور نمیکنم که این مشکلات از امپول بی حسی نبوده و مطمئنم از قبل از اون عمل من کاملا سالم بودم بنابراین به همه توصیه میکنم هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت از کمر بی حسی انجام ندید

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   به هیچ عنوان سوزن نازک اسپاینال، شما را دچار دیسک کمر و سیاهی مهره نمی‌کنه.
   اصلا چنین مساله‌ای صحت نداره.
   جایی که تزریق انجام میشه کاملا با دیسک فاصله داره.
   حتما در صدد درمان دیسک خود باشید.

   پاسخ
 14. مجتبی سالاری
  مجتبی سالاری گفته:

  سلام و عرض ادب منو بخاطر عمل رباط صلیبی از کمر بی حس کردن بعداز یک روز عمل نمی تونم سر مو بالا نگه دارم سر درد شدید سراغ من میاد بین کتف درد شدید دارم ک تیر میکشه و اینا بعد از عمل برام رخ داد

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام
   باید مایعات بسیار زیاد مصرف کنید و همچنین از کافئین به مقدار زیاد استفاده کنید تا سردرد پس از اسپاینال از بین برود.

   پاسخ
 15. سارا
  سارا گفته:

  سلام من دیسک کمر دارم ، و دکتر میگه زایمان طبیعی داشته باشم اما از ماهگی دیسکم آزارم میده و پیاده روی نمیتونم کنم ، اگر سزارین کنم به نظر شما امپول بی حسی کمر دردمو تشدید میکنه؟؟ یا فشار زایمان طبیعی برام مصرتره؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. دوران بارداری و فشار وزن جنین روی ستون فقرات، موجب تغییر شکل ستون فقرات میشه که باعث تشدید دیسک یا تنگی کانال نخاعی خواهد شد.
   تزریق امپول بی‌حسی هیچ تاثیری روی کمردرد و تشدید آن نداره. تشدید درد به علت افزایش وزن دوران بارداری‌ست.
   تصمیم برای انجام زایمان طبیعی یا سزارین با پزشک زنان شماست.

   پاسخ
 16. ریحان
  ریحان گفته:

  سلام من ۴ ساله ک سزارین کردم و هنوز هر از گاهی ب شدت کمرم درد میگیره جوری ک هیچ تکونی نمیتونم بخورم از کمر بی حس شدم برای سزارین قبلش هیچ دردی نداشتم
  میخواستم بدونم این درد برا سوزن بی حسی هست یا چیز دیگه ای چ دکتری باید برم

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. خیر. ارتباطی به سوزن بی‌حسی نداره. شما احتمالا از قبل دچار دیسک یا تنگی کانال نخاعی بوده‌اید که به واسطه زایمان، فشار جنین روی ستون فقرات و افزایش وزن ناگهانی تشدید شده است.
   حتما به پزشک فوق‌تخصص درد مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
   • سودی
    سودی گفته:

    سلام من چهار ماهه سزارین کردم و بی حسی از کمر بودم دردش شدیدتر شده و ادامه دار الان چهار ماهه کمرم درد میکنه چکار کنم

    پاسخ
    • آرزو عراقی
     آرزو عراقی گفته:

     سلام
     درد شما ارتباطی به سوزن بی‌حسی و انجام اسپاینال نداره. شما احتمالا از قبل بارداری، دچار دیسک یا تنگی کانال نخاعی بوده‌اید که به واسطه زایمان، فشار جنین روی ستون فقرات و افزایش وزن ناگهانی تشدید شده است.
     دردها کم‌کم کاهش پیدا می‌کنن. ولی در صورت تداوم، حتما به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

     پاسخ
 17. افسانه
  افسانه گفته:

  سلام سال ۹۳ سزارین شدم با بی حسی، و سال ۹۶ هم همینطور. سزارین شدم با بی حسی.
  الان جدیدا کمر درد بسیار شدیدی دارم، دقیقا همونجایی که آمپول زدن. در واقع جای آمپولم خیلی درد میکنه. نظرات بقیه ی دوستان رو خوندم که در جوابشون گفتین ربطی به آمپول بی حسی نداره کمر دردشون. شاید جواب من رو هم همینو بدین.
  لطفا راهنماییم کنید که چه دکتری باید برم. اصلا نمیتونم خوب سرپا بایستم یا اینکه بشینم. باید حتما دراز بکشم و زیر کمرم رو پر کنم تا دردش رو احساس نکنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. امکان بروز دیسک یا تنگی کانال نخاعی در آن ناحیه وجود داره که با بارداری تشدید شده است.
   حتما به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 18. Narjes
  Narjes گفته:

  سلام با عرض پوزش ۹۹ درصد نظر دهندگان گفتن که از کمردرد پس از زایمان با بی حسی اپیدورال دارن رنج میکشن در جواب همه هم گفتین از قبل کمردرد یا تنگی کانال نخاعی داشتین آخه مگه میشه همشون از قبل کمر درد داشته باشن اونم تو سن پایین؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. خیر اینگونه نیست که همه مادرها از قبل دیسک یا تنگی کانال نخاعی داشته باشن.
   کمردرد پس از بارداری به چندین علت ممکن که رخ بده. این کمردرد عموما فارغ از انجام دادن یا ندادن اپیدورال اتفاق خواهد افتاد.
   ۱) اضافه‌وزن ناگهانی دوران بارداری
   ۲)فشار وزن جنین روی ستون فقرات و تغییر شکل آن
   ۳) وجود هورمون‌های شل‌کننده در بدن مادر که از قبل از زایمان تا چند ماه بعد از زایمان ترشح میشه.
   ۴) وجود دیسک یا تنگی کانال نخاعی قبلی که به‌واسطه بارداری تشدید میشه.

   پاسخ
 19. نوري
  نوري گفته:

  سلام وقتتون به خير
  ١٨ ماه از زمان سزارين من كه بي حسي از نخاع بود ميگذره. از اون موقع به بعد من موقع نشستن (مثلا حالت چهارزانو) به شدت كمرم درد ميكنه. بعضي وقتها حتي نشستن روي زمين و عوض كردن لباس دخترم واقعا سخته و به شدت اذيت ميشم. ميخواستم بدونم اين طبيعيه؟ يا چه كار بايد انجام بدم؟ ضمن اينكه مدتي هم هست كه مكمل مصرف نميكنم. ميتونه كمبود ويتامين باشه؟ پيشاپيش ممنون از پاسخگويي تون.

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. ۱۸ ماه زمان طولانی برای دردهای کمر پس از زایمانه. حتما جهت پیگیری و درمان مشکلات احتمالی مانند دیسک یا تنگی کانال نخاعی، به پزشک فوق تخصص درد یا مغز و اعصاب مراجعه فرمایید.

   پاسخ
 20. سارا
  سارا گفته:

  سلام من تازگیا فهمیدم دیسک دارم که دردش به پای چپم زده اگه بعد اوزن تراپی کاملا خوب شدم بعد ۱،۲ سال بعد اوزن تراپی میتونم باردار شم؟؟

  پاسخ
 21. پریسا
  پریسا گفته:

  سلام خانم دکتر
  من رماتیسم ستون فقرات درزایمان سزارین ازگمر بیحس میشم یا بیهوش؟؟
  آخه شنیدم میگن احتمال بیهوشی بیشتره چون ممکنه ازکمربیحس نشی بعلت التهاب وعفونت یاهمون رماتیسم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. تشخیص با پزشک متخصص بیهوشی شما هنگام سزارین است. حتما قبل از سزارین مشاوره بیهوشی داشته باشید.

   پاسخ
 22. هلنا
  هلنا گفته:

  سلام من برای زایمان اولم بیهوش یودم و دو قلو دارم ولی در زایمان دوم بیحسی زدند و بیحس نشدم و مجبور شدن چون فشارم رفت بالا بیهوش کنند از زمانی که اومدم خونه وقتی به پشت دراز میکشم کمر درد دارم درست همان نقطه ای که بیحسی زدند تا الان که ۵ ماه گذشته و موقع بلند شدن و چرخیدن برام سخته ودو هفته هست که از گردن تا نوک انگشتای پام درد داره و کلا از پا درد خوابم نمیبره میتونه عوارض بیحسی باشه البته شنیدم که مواد بیحسی باید فاسد بوده باشه که من بیحس نشدم ممنون میشم راهنمایی گنید و واکسن کرونا آسترازنکا هم در تاریخ دو هفته قبل زدم

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. خیر کمردرد بارداری ارتباطی با بی‌حسی نخاعی ندارد.
   مواد بی‌حسی به هیچ عنوان فاسد نیست.

   پاسخ
 23. سهیلا
  سهیلا گفته:

  سلام من دو زایمان سزارین داشتم با فاصله حدود۸سال اولی بیهوشی کامل و دومی بی حسی تو اولی مشکلی نداشتم ولی الان ی هفته از زایمان دومم میگذره تازه کمردردام شروع شده اول به صورت نقطه ای بعد ب گردنم و پشت پام میرسه آیا این درد طبیعیه؟

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. اشکالی نداره. این علائم ممکنه که تا دو هفته در شما وجود داشته باشه. مسکن مصرف کنید به اضافه اینکه مایعات فراوان مصرف کنید.
   سعی کنید که زیاد نشینید. یا به صورت درازکشیده استراحت کنید یا راه بروید.

   پاسخ
 24. مستانه
  مستانه گفته:

  سلام من ۱۰ سال پیش سزارین شدم هنوز بعد از این همه سال اون قسمت که سوزن وارد کردن کبود هس و دست روش میزارم درد میکنه به تازگی وقتی زیاد میشینم هنگام بلند شدن دقیقا اون موضع به طور وحشتناک درد میگیره طوریکه مجبور چند قدم به صورت خمیده راه برم تا بعد از چند قدم ستون فقراتم صاف شه ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. حتما جهت بررسی دقیق‌تر از جهت بروز دیسک یا عفونت به پزشک فوق‌ تخصص درد مراجعه بفرمایید.

   پاسخ
 25. فائزه
  فائزه گفته:

  سلام من ۶سال پیش سزارین کردم و امپول بی حسی زدن هنوز موقع نشستن طولانی رگ کمرم میگیره

  پاسخ
  • آرزو عراقی
   آرزو عراقی گفته:

   سلام. کمردرد و گرفتگی کمر پس از ۶ سال، ارتباطی به آمپول بی‌حسی سزارین نداره.
   حتما جهت تشخیص و امکان دیسک کمر، به پزشک فوق تخصص درد مراجعه فرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *