ارتباط کمردرد با بی‌حسی نخاعی در عمل جراحی سزارین

Spinal anesthesia2 2

از بی‌حسی نخاعی به‌عنوان یک روش بیهوشی متداول در جراحی‌های سرپایی و بسیاری از جراحی‌های معمول به خصوص زایمان طبیعی به روش بی درد استفاده می‌شود.

عوامل متعددی باعث شده این روش به‌عنوان روش انتخابی متخصصین بیهوشی و زنان جهت انجام عمل جراحی سزارین در کل دنیا باشد؛ از جمله: مرگ‌و‌میر مادران و عوارض جدی ناشی از بیهوشی در روش بی‌حسی نخاعی ۱۶ برابر کمتر از بیهوشی عمومی است.

بی‌حسی نخاعی فاقد عوارض بیهوشی عمومی روی جنین و نوزاد است.

البته این روش هرچند خوب، همانند سایر اقدامات درمانی بدون عارضه هم نیست. از جمله علل شایعی که باعث امتناع مادران از انتخاب این روش ایمن می‌شود، نگرانی آنها از کمردرد بعد از بی‌حسی نخاعی است. ناحیۀ پشت فرد دارای ساختار پیچیده‌ای شامل شبکه‌ای از استخوان‌ها، مفاصل، عضلات، لیگامان‌ها و اعصاب می‌باشد که منبع کمردرد می‌تواند هریک از اینها به‌ تنهایی یا ترکیبی از آنها باشد.

اصولا کمردرد ناشی از بی‌حسی نخاعی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد:

الف) کمردرد مرتبط با ورود سوزن به ناحیۀ پشت

این درد ناشی از ورود سوزن به پوست و بافت‌های ناحیۀ پشت است و با دفعات ورود سوزن به پشت، جهت پیدا کردن محل مناسب برای تزریق داروی بی‌حسی ارتباط دارد. معمولا درد ناشی از سوزن خود محدود شونده است و طی هفت روز بعد از بی‌حسی خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

استفاده از کمپرس گرم در ناحیه تزریق و مصرف مسکن‌های معمول مثل استامینوفن یا ژلوفن باعث بهبود سریع‌تر آن می‌شود.

ب) کمردرد غیر مرتبط با ورود سوزن

عوامل متعددی در ایجاد آن نقش دارند؛ از جمله تغییرات هورمونی در مادر بلافاصله بعد از ختم بارداری، طول زمان انجام عمل جراحی، مدت بی‌حرکتی بعد از جراحی، سن مادر (در سنین کمتر شیوع بیشتری دارد) سابقۀ مشکلات کمری، چند قلوزائی و غیره ولی ارتباطی بین کمردرد با سابقۀ بی‌حسی نخاعی قبلی یا سابقۀ سزارین قبلی دیده نشده است.
تقریبا همۀ مادران درجاتی از این نوع کمردرد را تجربه می‌کنند که معمولا شدت کمی داشته و طی چند هفته بعد از سزارین بهبود می‌یابد. دردهای طولانی و شدید معمولا در افرادی که چند مورد از فاکتورهای خطر ذکر شده را دارند دیده می‌شود.

Spinal anesthesia4

از راه‌های پیشگیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب زمان مناسب برای سزارین با تشخیص متخصص زنان و زایمان
 • انجام ورزش‌های مجاز در طول بارداری
 • عدم بی‌حرکتی طولانی بعد از جراحی
 • کنترل وزن قبل و طی بارداری

از آنجا که اصولا بروز کمردردهای طولانی مدت ارتباط واضحی با نحوۀ بیهوشی (بی‌حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی) ندارد؛ لذا به‌علت مزیت‌های فراوان بی‌حسی نخاعی نسبت به بیهوشی عمومی در عمل جراحی سزارین، این روش به اکثر مادران توصیه می‌شود.

چگونه می‌توانید با کمردرد پس از سزارین، مقابله کنید؟

گاهی ممکن است کمردردها به همراه سردرد و گردن درد باشد، این دردها همراه با چالش‌های تازۀ پرستاری از کودک، برای مادران بسیار ناراحت کننده است. با استفاده از راه‌های زیر می‌توانید، این بیماری را تسکین دهید.

بیشتر بخوانید: درمان کمردرد پس از زایمان

۱. حمام گرم

حمام گرم تسکین بسیار خوبی برای کمر درد است. مقداری نمک به آب حمام اضافه کنید و اجازه بدهید خوب حل شود؛ حمام آب نمک، باعث ایجاد احساس راحتی و انرژی مجدد است.

۲.ورزش

برخی تمرینات ورزشی می‌توانند بدن شما را تقویت کنند. ورزش پیلاتس از این نظر بسیار توصیه می‌شود، زیرا مستقیما روی عضلات شکم کار می‌کند. قبل از شروع هر ورزشی، پزشک خود را مطلع کنید، زیرا برخی از تمرینات ممکن است باعث پارگی بخیه و منجر به عوارض بعدی شود. تمرینات سادۀ یوگا یا تمرینات تنفسی نیز می‌تواند به ایجاد آرامش در بدن شما کمک کنند.

۳. کمپرس متناوب سرد و گرم

این کار  به آرامش عضلات و تقویت گردش خون در ناحیۀ آسیب‌دیده کمک می‌کند.

Spinal anesthesia5

کمر درد تا چه مدتی ادامه دارد؟

درد ناشی از بی‌حسی نخاعی در طی دو روز تا یک هفته از بین می‌رود. اما ممکن است، از چند هفته تا یک ماه نیز ادامه داشته باشد. دلیل اصلی آن اسپاسم حاد عضلات ناحیۀ ستون فقرات است که به‌دلیل تزریق نخاعی ایجاد می‌شود. در بعضی مادران، علاوه بر کمردرد، سردرد و گردن‌ درد نیز وجود دارد.

کمردرد بعد از سزارین، کاملا طبیعی است و به‌ زودی از بین می‌رود. با این وجود، در برخی موارد ، ممکن است علائم دیگر یا افزایش درد وجود داشته باشد که در این صورت حتما با پزشک متخصص درد در کلینیک درد مشورت کنید. این موارد عبارتند از:

۱. اگر احساس می‌کنید که با گذشت زمان، احساس درد در شما بیشتر می‌شود، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید مسئلۀ دیگری وجود ندارد. اگر درد کمتر شود، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

۲. اگر درد به حدی است که قادر به تحمل نیستید و به شما اجازۀ فعالیت‌های روزانه را نمی‌دهد، حتما با پزشک مشورت کنید.

۳. تب می‌تواند نشان‌دهندۀ عفونت باشد، که باید بلافاصله درمان شود.

کمردرد بعد از جراحی ممکن است در بعضی مواقع بسیار آزار دهنده باشد و امکان مراقبت از کودک را از شما سلب کند.
هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید با خیالی آسوده از کودکتان مراقبت کنید.

۱۴۱ دیدگاه‌ها

  • سلام من شش ماهه سزارین شدم بی حسیم از کمر بوده تا الان هنوز سمت راستم قسمت باسن بی حسه و خوب نشده با راه رفتن و کار کردن زیاد هم درد میگیره.آیا به مرور زمان خوب میشه یا نه باید به دکتر خاصی مراجعه کنم ضمنا گردن دردم دارم.

   • یک MRI از گردن و کمر به صورت همزمان انجام بدید و مراجعه کنید. به این خاطر به مدت طولانی این علائم باقی مونده، ممکنه که آسیب از جای دیگه‌ای باشه.

 • سلام من دو سال و‌نیمه که از سزارینم میگذره که با بی حسی کمر بود من مراقبتای بعد از بی حسی رو نمیدونستم مجبور شدم از شب زایمانم پاشم راه برم و کار کنم الانم دچار گودی کمر شدم و ایستادن و نشستن اذیتم میکنه بعد از چند دیقه دردم شروع میشه. این دردا از عوارض بی حسیه یا مشکل دیسک و ستون فقراته؟

  • سلام. ایجاد گودی کمر و کمردرد از عوارض انجام بی حسی نخاعی (اپیدورال و اسپاینال) نیست. همچنین مراقبت خاصی هم بعد از انجام بی حسی نخاعی وجود ندارد. تنها در صورت وجود درد در موضع مورد نظر می‌تونید از کمپرس گرم استفاده کنید. کمردرد پس از زایمان طبیعی یا سزارین به واسطه اضافه وزن مادر در طول دوران بارداری و همچنین فشار مضاعفی است که روی ستون فقرات مادر ایجاد شده است. همچنین در مورد شما، احتمالا مشکلاتی مانند دیسک خفیف یا گودی کمر از قبل وجود داشته که از آن بیخبر بودید و در دوران بارداری تشدید شده. توصیه میشه که با داشتن MRI به پزشک متخصص درد مراجعه کنید.

   • منم ۴هفته اس سزارین شدم هم کمردردم هم پادرد .پادردم خیلی بیشتره نمیتونم چهارزانوبشینم کف پام دردمیکنه

    • لطفا حضوری به فوق تخصص درد مراجعه کنید. این علائمی که ذکر کردید ناشی از سزارین نیست. باید مشکل شما بررسی بشه تا درمان مناسب صورت بگیره.

 • سلام من بعد از سزارین درد نداشتم تا بیست روز مادرم پیشم بود و کمکم میکرد بعد بیست روز تنها مراقب نوزادم بودم که کولیک داره و مدام بغلش میکنم و میچرخونم، که به خاطر همین به ستون فقزاتم فشار اومد و دردش شروع شد الان درست جایی که آمپول خورده درد زیادی رو حس میکنم، و یه برجستکی خفیف هم حس میکنم، میشه راهنماییم کنید خیلی میترسم که مشکل جدی برام پیش اومده باشه

  • سلام
   درد کمر از دوران بارداری برای هر مادری ممکن است اتفاق بیفته.؛ چون اضافه‌وزن ناشی از بارداری به ستون فقرات فشار میاره.
   و ممکنه که مادر از قبل دیسک یا تنگی کانال داشته باشه و متوجه آن نباشه که با بارداری تشدید شده.
   اگر کمردرد شما طولانی شد و برطرف نشد به متخصص درد یا ارتوپد مراجعه کنید.

   • سلام خسته نباشید من ۱۵ روز عمل کردم اول سر گردن بود فکر میکردم خوشک شده دوبار آمپول بیهوشی تزریق کردن چون بی هوش نمی‌شدم الان جای امپولم انگار گوله مانده. گردن سرم خوب شده فقط جای امپولم لطفاً راهنمای بکنید

 • سلام
  من متاسفانه بعد زایمان سمت راست باسن و رانم کمی احساس بی حسی دارم انگار پوست این ناحیه کلفت شده و کمردرد دارم مخصوصا موقع خم و راست شدن الان دو ماه از زایمان طبیعیم میگذره ولی خوب نشده میشه راهنماییم گنین خیلی نگرانم

  • سلام
   هر مادری به واسطه اضافه وزن دوران بارداری و فشار بر ستون فقرات و همچنین تغییرات هورمونی ممکنه که کمردرد را تجربه کنه، فارغ از اینکه اپیدورال زده باشه یا نه. اما در مورد بی‌حسی باید گفت که ارتباطی با اپیدورال نداره و باید به پزشک زنان در این خصوص مراجعه کنید.

 • سلام من ۶ روزه سزارین شدم پشت و کمرم از گردن تا بالای باسنم درد شدید دارم به حدی که اگه شیاف و استامینوفن روزی دو بار مصرف نکنم نمیتونم از جا بلند بشم البته بارداریم دوقلو بود و استراحت انچنانی هم ندارم چون شبها تا صبح میشینم لطفا برای تسکین این دردم راهنماییم کنین ممنون

  • درد می‌تونه به خاطر بی‌حسی نخاعی باشه که با مصرف مایعات فراوان و روزی یک لیوان قهوه و استفاده از قرص استامینوفن این درد به مرور زمان بهبود پیدا خواهد کرد.

  • سلام وقت بخیر من دوماهه سزارین شدم الان یکی از مهره های ستون‌ فقرات از سمت وسط متمایل به پایان درد داره به طوریکه بعد از ماساژ اطرافش هم درد میکنه مشکل چی میتونه باشه

 • سلام من خانمم عملش سزارین بود و بی حسی نخایی شده و تو اتاق عمل هنگام تزریق امپول بی حسی درد شدیدی در پای راست احساس کرده مثل شوک برقی و از روز هفتم شروع به پا درد شدیدی شده (در پای راست)و بعد از یک ماه و نیم همین درد از پای راست تموم شده زده به پای چپ والان ۲ماهش تموم شده ولی از پا درد خلاص نشده اگه شیاف استفاده نکنه درد امانش رو میبره به نظر شما دلیل این اتفاقات چی میتونه باشه و درمانش چیه؟

   • سلام. من درکمرم پلاتین دارم به علت شکستگی مهره کمرم. آیا بی حسی آسیب یا عوارضی برای پلاتین ها نداره!؟ قبل از عمل کمرم ۲تاسزارین بابیحسی داشتم

    • خیر مشکلی نداره. فقط به متخصص بیهوشی‌تون اطلاع بدید. البته که ایشون از محل اسکار متوجه میشن که قبلا عمل جراحی داشتید در این ناحیه.
     به راحتی میتونید بی حسی اسپاینال رو انجام بدید.

 • سلام من سه سال پیش در بیمارستان تامین اجتماعی به علت دفع مکونیوم بچه اورژانسی سزارین شدم.الآن دوباره باردارم هفته هفتم هستم. از ابتدای بارداری کمردرد شدیدی دارم در ناحیه انتهای ستون فقرات. ۶۰ کیلو هستم و اضافه وزن ندارم. حتی در صورت انجام کارهای خیلی سبک و آشپزی.و ایستادن برام سخته.علت چی هست؟ممکنه به خاطر مرغوب نبودن آمپول بی حسی باشه ؟ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام
   ۷ هفته که خیلی برای تصمیم‌گیری زوده.
   کمردرد هیچ ارتباطی با تزریق آمپول بی‌حسی نخاعی شما نداره.
   حتما به پزشک فوق‌تخصص درد مراجعه کنید. احتمالا مشکل از وجود دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشه.

   • سلام
    من یک سال و نیم پیش سزارین با آمپول بی حسی نخاعی داشتم
    الان حدودا سه ماهه که پای چپم شروع به بی حسی و گزگز کرده و پای راستم هم داره شروع میشه به گزگز
    آیا از عوارض آمپول بی حسیه؟؟ اخه آمپول رو سه بار کرد داخل در آورد و اینکه بعد از سزارین تا دو هفته گاهی احساسی بی حسی در پاهایم میکردم ولی خوب شده بود
    الان کنار باسنم و کمرم هم درد داره
    ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

    • من کورتاژ شدم برام بی حسی نخایی زدن ولی برام سوند وصل نکردن من مجبور شدم سه ساعت بعد عمل بلند شم برم توالت الان هفتاد و دو ساعت از عملم میگذره حتی نمیتونم سرمو بلند کنم که مهره های گردنم و کمرم و وسط دو تا کتفم و سرم داره میترکه سرم شیاف دیکلوفناک قرص مسکن آمپول کورتون قهوه چای شکلات نسکافه هیچی ذره ای خوبم نکرده دارم میمیرم از درد چکار کنم تا کی اینجوری ام سه روزه دراز کشم

     • شما اگر خودتون هم نمیتونید همراه‌تون با تمام مدارک مراجعه کنند؛ شاید لازم باشه که براتون پروسیجر انجام بشه.

 • سلام وقتتون بخیر من ۶ سال پیش سزارین انجام دادم.صبح روزی که نوبت عمل داشتم.چون بیمارستلن دولتی بود من درد خیلی کمی زیر شکمم داشتم به پرستار گفتم که من توی هفته ۳۸ بارداری بودم منو به اشتباه بردند بخش زایمان طبیعی فکر کردند من میخوام طبیعی بدنیا بیارم منو معاینه کردند که کیسه آب پاره شد از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۹ که دکتر اومد زجر کشیدم توی زایشگاه اصلا هم رحم باز نشده بود.بعد برای بیهوشی نخاعی بردند که وقتی آمپول رو زد دو بار تزریق انجام داد.بعد از من خواست که روی تخت دراز بکشم که یهو بشدت تنفسم قطع شد و نفس کشیدن برام سخت فقط یادمه داد میزدم منو بیهوش کنید دارم خفه میشم درد شدیدی قفسه سینه ام داشت دیگه هیچی از اتاق عمل یادم نمیاد.فقط زمانی چشمام رو باز کردم که توی ریکاوری بودم ساعت ۱۲ و نیم ب ظ بود در صورتی که بچه ام ساعت ۹ و ۱۵ دقیقه بدنیا اومده بود الان خیلی کنجکاوم بدونم.من به بی حسی نخاعی حساسیت داشتم یا نه؟

  • سلام
   خیر. احتمالا بر اثر استرس و فشار، تنفس شما برای لحظه‌ای موقت قطع شده و دیگر آرامش کافی برای انجام بی‌حسی نخاعی (اسپاینال) را نداشتید.

 • سلام
  من بیست و سه ماه پیش سزارین داشتم. بخیه های داخلیم جذب نشدن و به مرور از کنار برش سزارین خارج شدن. الان دقیقا همون نقطه کمی گود هست و درد میکنه. ممکنه که از داخل خوب جوش نخورده باشه

  • سلام
   چون ۲۳ ماه پیش سزارین کردید، همه بخیه‌های داخلی جوش خورده. اینا مشکلاتی هستن که برای ناحیه زیر جلد و بخیه‌های زیر جلد ایجاد شده؛ خطرناک نیست اما اگر که از نظر ظاهری مشکل دارید به پزشک معالج خودتون مراجعه کنید.

 • سلام
  من تقریبا یک هفته دیگه عمل سزارین دارم میخواستم راهنماییم کنید که بی حسی بهتره یا بیهوشی عمومی

  • بیهوشی عمومی به هیچ عنوان برای مادر باردار توصیه نمیشه، به علت گرفتن نفس مادر و جنین همزمان، خطرات خاص خودش را دارد، ضمنا مواد بیهوشی به جنین منتقل خواهد شد و در نهایت نوزاد دارای آپگار پایینتری خواهد شد.
   در سزارین تنها بی‌حسی نخاعی(اسپاینال) توصیه میشه. البته در موارد خیلی خاص با تشخیص متخصص بیهوشی متبحر، بیهوشی عمومی نیز داده میشه.
   برای کسب اطالاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید:
   https://drdelshadfoundation.com/blog/general-anesthesia-or-spinal-anesthesia/

 • سلام من ۹ماه پیش سزارین کردم الان کمردرد شدیددارم وهمینطور قسمت جایی عملم ازداخل سفت شده ودردهم داره ممکنه چیزی توشکمم جاگذاشته باشتن یاعفونت کرده باشه؟؟ چون هم درددارم وهم حالت سنگ شده وهمچنین کمردردم علتش چیه؟؟؟؟

  • سلام
   کمردرد بعد از زایمان یا سزارین به علت تغییرات آناتومیکی که در ناحیه کمر ایجاد میشه، کاملا طبیعیه.
   عدم رعایت نکات در موقع نشستن و بلند شدن و بلند کردن نوزاد هم ممکنه که در ایجاد کمردرد نقش داشته باشه.
   اگر که حس می‌کند مشکل شما در زمینه زنان هست، بهتره که توسط یک پزشک متخصص زنان مورد معاینه قرار بگیرید.

 • من بخاطر عمل جراحی پام از کمر بیهوش شدم واقعا برا اونایی استرس دارن میگم منم واقعا میترسیدم جوری داخل اتاق عمل به دکتر گفتم یا من میرم یا کامل بیهوش کن که دکتر گفت از دردش نترس هیچ ذرذی نداره منم اطمینان کردم و واقعا دردش خیلی کمه و اصلا نگران درد آمپول بی حسی از کمر نباشید

  • بله واقعا بی‌حسی‌های نخاعی (اسپاینال و اپیدورال) دردی نداره چون قبل از تزریق، بی‌حسی کوچکی برای بیمار زده میشه که دیگر هیچ احساسی در آن ناحیه وجود نداره.

 • سلام دختردایی خانومم عمل سزارین کرده وازقبل دیسک کمرداشته وآمپول بیحسی نخاعی رودوباربهش تزریق کردن وپنج ساعت تواتاق عمل بوده بچه قبلش اومده بیرون ولی خودش فقط چشاش بازه وهیچ حرکتی نداره چه اتفاقی افتاده براش؟خیلی نگرانشیم.

 • سلام منو بخاطر یه جراحی سرپایی از کمر بی حس کردن دوساعت بعد از جراحی نمیدونستم و شروع به راه رفتن کردم من اضافه وزن ندارم و باردار هم نبودم و کمرم هیچ مشکلی نداشت اما بعد از جراحی اول درد شدید در پاها که با مسکن بهتر شد و بعد کمر درد شدید در حالی که من اصلا سایقه دیسک نداشتم رفتم دکتر ارتوپد گفتن شما دیسک کمر داری و در عکس ام ار ای سه تا مهره ام سیاه بود و الان از سال ۹۵ تا امروز مشکل کمر دارم و یک روز خوش ندارم ۳۰ سالمه ولی مثل پیرزن ها مشکل کمر دارم و اصلا باور نمیکنم که این مشکلات از امپول بی حسی نبوده و مطمئنم از قبل از اون عمل من کاملا سالم بودم بنابراین به همه توصیه میکنم هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت از کمر بی حسی انجام ندید

  • سلام
   به هیچ عنوان سوزن نازک اسپاینال، شما را دچار دیسک کمر و سیاهی مهره نمی‌کنه.
   اصلا چنین مساله‌ای صحت نداره.
   جایی که تزریق انجام میشه کاملا با دیسک فاصله داره.
   حتما در صدد درمان دیسک خود باشید.

 • سلام و عرض ادب منو بخاطر عمل رباط صلیبی از کمر بی حس کردن بعداز یک روز عمل نمی تونم سر مو بالا نگه دارم سر درد شدید سراغ من میاد بین کتف درد شدید دارم ک تیر میکشه و اینا بعد از عمل برام رخ داد

 • سلام من دیسک کمر دارم ، و دکتر میگه زایمان طبیعی داشته باشم اما از ماهگی دیسکم آزارم میده و پیاده روی نمیتونم کنم ، اگر سزارین کنم به نظر شما امپول بی حسی کمر دردمو تشدید میکنه؟؟ یا فشار زایمان طبیعی برام مصرتره؟

  • سلام. دوران بارداری و فشار وزن جنین روی ستون فقرات، موجب تغییر شکل ستون فقرات میشه که باعث تشدید دیسک یا تنگی کانال نخاعی خواهد شد.
   تزریق امپول بی‌حسی هیچ تاثیری روی کمردرد و تشدید آن نداره. تشدید درد به علت افزایش وزن دوران بارداری‌ست.
   تصمیم برای انجام زایمان طبیعی یا سزارین با پزشک زنان شماست.

 • سلام من ۴ ساله ک سزارین کردم و هنوز هر از گاهی ب شدت کمرم درد میگیره جوری ک هیچ تکونی نمیتونم بخورم از کمر بی حس شدم برای سزارین قبلش هیچ دردی نداشتم
  میخواستم بدونم این درد برا سوزن بی حسی هست یا چیز دیگه ای چ دکتری باید برم

  • سلام. خیر. ارتباطی به سوزن بی‌حسی نداره. شما احتمالا از قبل دچار دیسک یا تنگی کانال نخاعی بوده‌اید که به واسطه زایمان، فشار جنین روی ستون فقرات و افزایش وزن ناگهانی تشدید شده است.
   حتما به پزشک فوق‌تخصص درد مراجعه بفرمایید.

   • سلام من چهار ماهه سزارین کردم و بی حسی از کمر بودم دردش شدیدتر شده و ادامه دار الان چهار ماهه کمرم درد میکنه چکار کنم

    • سلام
     درد شما ارتباطی به سوزن بی‌حسی و انجام اسپاینال نداره. شما احتمالا از قبل بارداری، دچار دیسک یا تنگی کانال نخاعی بوده‌اید که به واسطه زایمان، فشار جنین روی ستون فقرات و افزایش وزن ناگهانی تشدید شده است.
     دردها کم‌کم کاهش پیدا می‌کنن. ولی در صورت تداوم، حتما به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

 • سلام سال ۹۳ سزارین شدم با بی حسی، و سال ۹۶ هم همینطور. سزارین شدم با بی حسی.
  الان جدیدا کمر درد بسیار شدیدی دارم، دقیقا همونجایی که آمپول زدن. در واقع جای آمپولم خیلی درد میکنه. نظرات بقیه ی دوستان رو خوندم که در جوابشون گفتین ربطی به آمپول بی حسی نداره کمر دردشون. شاید جواب من رو هم همینو بدین.
  لطفا راهنماییم کنید که چه دکتری باید برم. اصلا نمیتونم خوب سرپا بایستم یا اینکه بشینم. باید حتما دراز بکشم و زیر کمرم رو پر کنم تا دردش رو احساس نکنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام. امکان بروز دیسک یا تنگی کانال نخاعی در آن ناحیه وجود داره که با بارداری تشدید شده است.
   حتما به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

   • من ۸سال پیش سزارین کردم.با آمپول بیهوشی بیهوش شدم .آمپول بیهوشی رو به کمرم زدن.از اون موقع دیگه هیچوقت از کمردرد آرامش ندارم.اصلا نمیتونمکار خونه انجام بدم.چندبار دکتر رفتم امر آی دادم اما میگفتن چیزی نیس.قرص خوردم فیزیوتراپی کردم اما اصلا خوب نشدم.نمیدونم این آمپول بی‌حسی چی بود دیگه از اونموقع کمر وآرامش ندارم

    • خیلی بعیده که این اتفاق ناشی از بی حسی نخاعی باشه. بنابراین توصیه میکنیم که با MRI مراجعه کنید تا بتونیم دقیق نظر بدیم.

  • سلام
   من ماه نه بارداری هستم بعد از انجام دادن کار معمولی خانه کمرم بشدت درد میگیرد مخصوصا پایین کمرم که قفل میشه و حتما باید به پهلو دراز بکشم و پامو برگردونم روی بالشت.میخواستم ببینم بی حسی مشکلی برام ایجاد میکنه یا خیر؟در ضمن سابقه این کمردرد رو قبل از بارداری هم داشتم ولی نه به این شدت .در سزارین قبلیم مشکلی نداشتم فقط هنوز پاهام حس نداستن که جای برش شکمم به شدت درد گرفت و تا یکی دو ساعت دردش ادامه داشت

   • سلام. خیر بی حسی برای بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کنه؛ اما در کل به واسطه بارداری، کمردرد شما تشدید خواهد شد.

 • سلام با عرض پوزش ۹۹ درصد نظر دهندگان گفتن که از کمردرد پس از زایمان با بی حسی اپیدورال دارن رنج میکشن در جواب همه هم گفتین از قبل کمردرد یا تنگی کانال نخاعی داشتین آخه مگه میشه همشون از قبل کمر درد داشته باشن اونم تو سن پایین؟

  • سلام. خیر اینگونه نیست که همه مادرها از قبل دیسک یا تنگی کانال نخاعی داشته باشن.
   کمردرد پس از بارداری به چندین علت ممکن که رخ بده. این کمردرد عموما فارغ از انجام دادن یا ندادن اپیدورال اتفاق خواهد افتاد.
   ۱) اضافه‌وزن ناگهانی دوران بارداری
   ۲)فشار وزن جنین روی ستون فقرات و تغییر شکل آن
   ۳) وجود هورمون‌های شل‌کننده در بدن مادر که از قبل از زایمان تا چند ماه بعد از زایمان ترشح میشه.
   ۴) وجود دیسک یا تنگی کانال نخاعی قبلی که به‌واسطه بارداری تشدید میشه.

 • سلام وقتتون به خير
  ١٨ ماه از زمان سزارين من كه بي حسي از نخاع بود ميگذره. از اون موقع به بعد من موقع نشستن (مثلا حالت چهارزانو) به شدت كمرم درد ميكنه. بعضي وقتها حتي نشستن روي زمين و عوض كردن لباس دخترم واقعا سخته و به شدت اذيت ميشم. ميخواستم بدونم اين طبيعيه؟ يا چه كار بايد انجام بدم؟ ضمن اينكه مدتي هم هست كه مكمل مصرف نميكنم. ميتونه كمبود ويتامين باشه؟ پيشاپيش ممنون از پاسخگويي تون.

  • سلام. ۱۸ ماه زمان طولانی برای دردهای کمر پس از زایمانه. حتما جهت پیگیری و درمان مشکلات احتمالی مانند دیسک یا تنگی کانال نخاعی، به پزشک فوق تخصص درد یا مغز و اعصاب مراجعه فرمایید.

 • سلام من تازگیا فهمیدم دیسک دارم که دردش به پای چپم زده اگه بعد اوزن تراپی کاملا خوب شدم بعد ۱،۲ سال بعد اوزن تراپی میتونم باردار شم؟؟

   • سلام من ۵ ماهه سزارین شدم بعضی از شبا که میخام بخابم احساس میکنم پاهام بی حس و کرخت میشن، من با بی حسی نخاعی زایمان کردم
    دلیلش چیه و اینکه خوب میشم؟

    • بله به مرور بهتر میشید اما اگر این قضیه ادامه‌دار شد، حتما یک نوار عصب و عضله از پاهاتون بگیرید و مراجعه کنید. در این فاصله هم ویتامین‌های گروه ب بخصوص B1 رو استفاده کنید.

 • سلام خانم دکتر
  من رماتیسم ستون فقرات درزایمان سزارین ازگمر بیحس میشم یا بیهوش؟؟
  آخه شنیدم میگن احتمال بیهوشی بیشتره چون ممکنه ازکمربیحس نشی بعلت التهاب وعفونت یاهمون رماتیسم میشه راهنمایی کنید

  • سلام. تشخیص با پزشک متخصص بیهوشی شما هنگام سزارین است. حتما قبل از سزارین مشاوره بیهوشی داشته باشید.

 • سلام من برای زایمان اولم بیهوش یودم و دو قلو دارم ولی در زایمان دوم بیحسی زدند و بیحس نشدم و مجبور شدن چون فشارم رفت بالا بیهوش کنند از زمانی که اومدم خونه وقتی به پشت دراز میکشم کمر درد دارم درست همان نقطه ای که بیحسی زدند تا الان که ۵ ماه گذشته و موقع بلند شدن و چرخیدن برام سخته ودو هفته هست که از گردن تا نوک انگشتای پام درد داره و کلا از پا درد خوابم نمیبره میتونه عوارض بیحسی باشه البته شنیدم که مواد بیحسی باید فاسد بوده باشه که من بیحس نشدم ممنون میشم راهنمایی گنید و واکسن کرونا آسترازنکا هم در تاریخ دو هفته قبل زدم

  • سلام. خیر کمردرد بارداری ارتباطی با بی‌حسی نخاعی ندارد.
   مواد بی‌حسی به هیچ عنوان فاسد نیست.

 • سلام من دو زایمان سزارین داشتم با فاصله حدود۸سال اولی بیهوشی کامل و دومی بی حسی تو اولی مشکلی نداشتم ولی الان ی هفته از زایمان دومم میگذره تازه کمردردام شروع شده اول به صورت نقطه ای بعد ب گردنم و پشت پام میرسه آیا این درد طبیعیه؟

  • سلام. اشکالی نداره. این علائم ممکنه که تا دو هفته در شما وجود داشته باشه. مسکن مصرف کنید به اضافه اینکه مایعات فراوان مصرف کنید.
   سعی کنید که زیاد نشینید. یا به صورت درازکشیده استراحت کنید یا راه بروید.

 • سلام من ۱۰ سال پیش سزارین شدم هنوز بعد از این همه سال اون قسمت که سوزن وارد کردن کبود هس و دست روش میزارم درد میکنه به تازگی وقتی زیاد میشینم هنگام بلند شدن دقیقا اون موضع به طور وحشتناک درد میگیره طوریکه مجبور چند قدم به صورت خمیده راه برم تا بعد از چند قدم ستون فقراتم صاف شه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. حتما جهت بررسی دقیق‌تر از جهت بروز دیسک یا عفونت به پزشک فوق‌ تخصص درد مراجعه بفرمایید.

  • سلام. کمردرد و گرفتگی کمر پس از ۶ سال، ارتباطی به آمپول بی‌حسی سزارین نداره.
   حتما جهت تشخیص و امکان دیسک کمر، به پزشک فوق تخصص درد مراجعه فرمایید.

 • سلام وقتتون بخیر . من بعد از زایمان سزارین دچار سردرد و گردن درد بسیار شدید شدن که با مراجعه به بیمارستان و مصرف قرص بعد از ۳ هفته درمان شدم ولی الان ۴۰ روز از زایمان میگذره و حدود ۱۰ روزه جایی آمپول بی حسی به شدت درد می‌کنه و تیر می‌کشه و انتهای ستون فقرات همون دمبالیچه بسیار شدید درد می‌کنه که نشستن و بلند شدن برام خیلی سخت شده . آیا این مشکل رفع شدنیه یا دیگه دائم باهامه و درمانش چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر

  • سلام. مشکل پس از مدتی تا حدودی بهبود خواهد یافت.
   مشکلات و دردهای کمر پس از بارداری و زایمان طبیعی است. اضافه‌ وزن ناگهانی مادر، فشار جنین روی ستون‌ فقرات، تغییرات هورمونی و… همگی موجب بروز کمردرد می‌شود.

 • موقع بی حسی نخاعی برای زایمان مواد بی حسی برگشت تا گردن من و باعث شد که قلب و شش و فشار افت کنه بعد هم خونریزی کردم
  علتش چیه ،؟

  • سلام. همچین موردی به نام برگشت مواد بی‌حسی به قلب و شش وجود ندارد.
   از عوارض کوتاه مدت بی‌حسی‌های نخاعی (اپیدورال و اسپاینال)، افت فشار مادر است که با مانیتورینگ دقیق، سریعا برطرف خواهد شد.

 • سلام وقتتون بخیر من هنوز اقدام به بارداری نکردم و دیسک کمر دارم و تنگی کانال نخاعی و یک پام تاحدودی بی حسی داره بااین شرایط اگه باردار بشم میتونم موقع سزارین بی حسی از کمر بشم
  یا دیسکم مشکل ایجاد میکنه؟

  • سلام بله هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه. اما ممکنه که به واسطه بارداری، کمردرد پس از بارداری را تجربه کنید که بهتره وزن‌تون رو کنترل کنید.

  • سلام وقت بخیر، ببخشید من دوروز پیش کورتاژ شدم ولی با بی حسی کمر. الان خیلی از عوارض کورتاژ میترسم، میشه لطف کنید بگید چکار کنم که ببینم کورتاژم عوارضی برام داشته یا نه. چون خونریزی ندارم خیلی از پریودیم کمتره. واقعا میترسم از عوارض کورتاژ. چه مراقبتهایی هست برای بعد از کورتاژ با بی حسی ممنون میشم جواب بدید

   • سلام. در مورد عوارض کورتاژ و میزان خونریزی باید با پزشک متخصص زنان‌تان مشورت بفرمایید.
    نگران عوارض بی‌حسی نخاعی (اسپاینال) نباشید. مصرف مایعات را بیشتر کنید.

 • سلام؛ببخشید من ۶روز از سزارینم میگذره؛۲قلو باردار بودم؛۳تا امپول بی حسی زدن بهم اثرنکردبعدبیهوشم کردن؛بعداز۴روز یکی ازپاهام‌بیشترازپای دیگم ورم کردمن چندتابالش زیرپام گذاشتمودرازکش شدم یسره و ورم ازبین رفت؛ولی وقتی دوباره مینشستم که شیربدم دوباره ورم میکرد؛۳روز بعدش صب تاشب یک پام سرد و بی حس شده منم میترسم نکنه خطرناکه

  • سلام. از عوارض سزارین و فشار آمدن به قفسه سینه است.
   توصیه میشه بیشتر استراحت کنید و از مسکن‌ها به صورت محدود استفاده کنید.

 • سلام ببخشید من ۵ روزه زایمان کردم و حتی مراقبت های بعد از بی حسی هم انجام دادم اما سر درد شدیدی دارم و هیچ راحلی هم براش پیدا نمیکنم
  پ‌ن. این زایمان سوم من هست و من قبلا هم بی حسی داشتم ولی دچار سردرد نشدم

 • سلام من ۵ماهه که زایمان کردم و درست نمیتونم بشینم یا چهارزانو ممیتونم حتما باید به یک جایی تکیه بدم خیلی سختمه الانم زانوهام درد گرفته قبلشم دکتر رفتم گفتن تنگی کانال نخاعی دارم خیلی دارم اذیت میشم باید چکار کنم که خوب بشم قبل از بارداری ۱۰جلسه فیزیوتراپی هم انجام دادم یه ذره بهت شدم ولی الان با رسیدگی به بچه خیلی سختتر شده این شرایط به نظر شما باید چکار کنم؟

  • مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاعی یا دیسک کمر به واسطه بارداری معمولا تشدید می‌شود. فشار وزن نوزاد روی ستون فقرات موجب تغییر شکل آن شده و درد به وجود خواهد آمد. فیزیوتراپی معمولا جوابگو نخواهد بود و حتی در مواردی موجب تشدید درد هم می‌شود. توصیه می‌شود که اگر تا ۶ ماه پس از زایمان دردها بهبود پیدا نکرد، به پزشک فوق تخصص درد مراجعه بفرمایید.

 • سلام
  من دو سال و نیم پیش با بی حسی موضعی سزارین شدم. دقیقا از همان روز در محل تزریق داروی بی حسی در ناحیه پشت (تقریبا وسط ستون فقرات) درد شدیدی حس می کنم. اوایل که تا ۵ ماه حتی مانع شیردهی و نشستنم می شد و حالا هم با اندک کار کردن در حد کمی خم شدن و ظرف شستن باز هم از همون ناحیه درد امونم رو می بره. علتش چیه و به چه متخصصی باید مراجعه کنم؟
  البته من دچار عفونت شدید هم شده بودم و برای مشاوره همون زمان من رو به دکتر متخصص روماتولوژی ارجاع دادن و ایشون با اینکه آزمایش هام در مرز بود اما با معاینه گفتند مشکلی نداری.
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  • سلام. توصیه می‌شود که حتما به پزشک فوق‌تخصص درد مراجعه کنید. ایشان در صورت نیاز، برایتان آزمایش‌های مورد نظر رو مجدد تکرار می‌کنند.

 • سلام من جراحی زیبایی انجام دادم که برای جراحی من را بی حسی اسپاینال کردن … حدود ۳ هفته از جراحیم میگذره و من دچار شب ادراری شدم … این‌اتفاق ۳ بار تکرار شده … ممکن هست از عوارض بی حسی اسپاینال باشه؟ اگر آره ، این مشکل دائمی هست یا موقتا پیش اومده؟

  • سلام معرض ادب خدمت دوستان
   بنده هم کمترازچهارماه هست سزارین کردم اما درست ازجایی که آمپول زده شده درد دارم موقع نشستن،خوابیدن،سرپاموندن واین واقعا اذیتم می‌کنه .البته تواین مدت کم یکبارم محبورشدم جراحی پاروتید انجام بدن که بدخیم بود اما باجراحی دکترعالی کل ضایعه خارج شده بود ودرسی تی اسکن جواب متاستاژمنفی اون اما همش نگرانی اصلیم اینه که کمردردم ناشی از این بیماری نباشه میشه راهنمایی بفرمایید

   • باید MRI انجام بدید و مراجعه کنید تا شرایط شما مورد بررسی قرار بگیره. اگر که نگرانی از بابت متاستاز دارید باید Whole Body Scan انجام بدید.

 • سلام وقت بخیر
  بنده برای جراحی هموروئید از بیهوشی اسپاینال استفاده کردم، گفتم تجربه خودم را با شما در میان بگذارم…
  زمانی که بنده رو به اتاق عمل بردن ب حالت نشسته روی تخت قرار دادن و کمرمو کمی قوز دادن به صورتی ک سرم پایین به سمت شکمم بود چندین بار سوزن بهم زدن جهت تزریق یا پیدا کردن رگ که اینکار باعث افتادن فشار و، گرم شدن سر ، حالت تهوع، خشکی اب دهان، و خستگی از ناحیه کمر شد که فقط دوست داشتم دراز بکشم و از این حالت اذیت کننده رها بشم، شاید زمانی کمی برد ولی حسشو اصلا دوست نداشتم و برام اذیت کننده!
  اما جراحی ک بر رویم انجام شد اصلا احساس نکردم ک چه زمانی تموم شد!
  بعداز جراحی نمی‌تونستم ادرار کنم ک با کیسه اب گرمم حل نشد دوبار در طی ۲۴ ساعت بهم لوله تزریق ادرار متصل کردن ک اصلا دوست ندارم دوباره تجربش کنم.
  بعداز مرخص شدن درد شدید در کل کمر گردن وپشت سرم ایجاد شد ک ایستادن و نشستن بر روی دستشوئی فرنگی واسم دردناک بود که کم کم با گذشت زمان کوتاه و استفاده از کیسه اب گرم و مسکن دردم کمتر و کمتر شد، شاید باورتون نشه درد جراحی خودم اذیتم نکرد ک کمر درد، گردن درد، سر درد و چشم درد اذیتم کرد.
  (علت چشم درد شاید در همه اتفاق نیوفته)
  در کل دکتر و جراحی عالی داشتم اما اصلا دوست ندارم اینجور بی حسی رو…

 • سلام، این همه زنان باردار سزارین با بیهوشی انجام دادن و هیچ مشکلی برای خودشون و بچه نداشته، کمردرد بعد از بارداری هم نداشتن، اما چرا بعد از بی حسی هست که دچار کمردرد به علت بارداری و تنگی کانال نخاعی میشن؟

  • این کمردرد ناشی از بارداری است. افرادی که بیهوشی هم انجام می‌دهند، دچار کمردرد بارداری خواهند شد.
   ربطی به نحوه بی حسی نداره.

 • سلام وقت بخیر خسته نباشید
  من حدود ده سال پیش سزارین انجام دادم دوران بارداری کمردرد نداشتم زمان بیهوشی هنگام تطریق داروی بیهوشی از همون ابتدای کار درد توی دوتا پاهام پیچید و من بلند به دکتر گفتم و رکتر بیهوشی گفتن خانوم شما تکون خوردید لطفا تکون نخور تا کامل تزریق انجام بشه و ادامه دادند که اینبار من درد بسیار شدیدی احساس کردم که انگار پاهام منفجر شدند مثل برق گرفتگی شدید وجیغ زدم اما دکتر بیهوشی عصبانی شدند و گفتند تو تکون خوردی ممکنه فلج بشی و سریع بیهوشی کامل شدم و عمل سزا ین انجام شد اما بعد بهوش آمدن درد بسیار زیاد تو هر دوتا پا داشتم و بعد اون تا الان احساس خواب رفتگی درد پا و کمر دا رم‌ که حدود یکماه پیش که پزشک متخصص مراجعه کردم و ام ار ای انجام دادم گفتن دیسک پاره شده و لغزیده و عمل اورژانسی باید انجام بدم چون امکان فلج شدن هست ایا این مشکلم به تزریق آمپول ربط داره؟

  • خیر هیچ ارتباطی به اون آمپول نداره؛ به این خاطر که سوزن اصلا به دیسک نمیرسه که بتونه دیسک رو پاره کنه.
   مشکل از قبل وجود داشته. البته که اتفاقی که حین بی حسی رخ داده و احساس برق‌گرفتکی ممکنه ناشی از برخورد سوزن با ریشه عصبی باشه؛ اما دیسک پاره هیچ ارتباطی به این قضیه نداره.

 • سلام خسته نباشید
  من حدودا سه ماه پیش بارداری خارج ازرحم داشتم و عمل جراحی با بیحسی از کمر انجام دادم
  الان در همون ناحیه درد دارم مخصوصا هنگام خم وراست شدن
  ممکنه راهنماییم کنین

  • هیچ ارتباطی بین بی حسی اسپاینال یا بی حسی از کمر و کمردرد وجود نداره.
   اگر که احساس کمردرد دارید ممکنه که اشکال از جای دیگری باشه. به کلینیک درد بیمارستان مریم مراجعه کنید. اگر که لازم باشه باید ابتدا MRI انجام بدید.

 • من ۱۹ماهه ک سزارین کردم با بی حسی نخاعی و واقعا اوایل هیچ دردی نداشتم ولی از ۵-۶ ماه ب بعد کمردردهای عجیبی گرفتم ک سابقه نداشت…دردش آزار دهندس و ب این راحتیا خوب نمیشه…هیچ جوری نمیتونم راحت بخوابم ک درد نگیره..روی زمین ب هیچ عنوان نمیتونم بشینم…بنظر من کاملا مربوط ب بی حسیه…شاید از مواد چینی بی کیفیت استفاده میکنن نمیدونم ولی هر کسی از اطرافیان ک بی حسی نخاعی زده همین مشکلو داشت! ب بارداری هم مربوط نیست چون زمان بارداری وسط کمر و بالاش درد میگیره ولی درد بی حسی از وسط ب پایینه مخصوصا پایین کمر

  • هیچ ارتباط اثبات شده‌ای بین بی حسی نخاعی و کمردرد بعد از سزارین وجود نداره؛ بنابراین با یک MRI به پزشک فوق تخصص درد یا جراح اعصاب مراجعه کنید تا مشکل شما پیگیری شود.

 • سلام
  یه روزی با پیشرفت علم میرسه که بفهمید واقعا بیحسی با کمر درد ربط داره من ۲بار با بحسی عمل کردم دفعه اول اونقدر دکترش خوب زد که اصلا نفهمیدم دفعه دوم وقتی خواست برام آمپول بزنه از شدت درد تو بیمارستان جیغ کشیدم و با توجه به اینکه عملم سزارین نبود که با دلایل خودتون منو توجیه کنید الان ۴ماهه به شدت کمر درد دارم نمیتونم چقدر برام بد زد که اینطور منو ناقص کرد درصورتی که اصلا کمر درد نداشتم .واقعا میخوام به این مساله رسیدگی بشه واقعا چرا همه باید بعداز عمل کممردرد بگیرن

  • شما خودتون هم گفتید که در دفعه اول مشکلی نداشتید. پس کاملا به مهارت پزشک و همچنین وضعیت شما داره.
   ممکنه که شما مشکل دیسک کمر یا مشکلات خفیف دیگه از قبل داشتید که با این بی حسی عود کرده.
   حتما برای بررسی به دکتر محمد حسین دلشاد فوق تخصص درد مراجعه کنید.

 • سلام من امروز توپایین کمرم کنارستون فقراتم یچیزی اندازه عدس حس کردم دست میزنم بهش دردمیکنه چی میتونه باشه؟دوبارم تاحالا سزارین شدم بابیحسی کمر

 • بعداز سزارین زانودرد شدید داشتم وکف پام هم خیلی دردمیکرد همچنین کمر درد ازجای تزریق ب بالا الان بعداز۶ماه کف پام خوبه زانوم کمی درد دارم ولی کمرم همچنان خیلی درد میکنه دقیقآ ازجای تزریق میزنه توی کتفام.کوچکترین فعالیتی میکنم درد خیلی شدیدمیشه

   • سلام من ۱سال و ۳ماه پیش سزارین کردم و ۲ماهی میشه که تو همون نقطه ی تزریق درد و گاهی هم سوزش احساس میکنم و فقط هم همون نقطه درد دارم

    • در ابتدا باید در همان محل از پک آب گرم استفاده کنید و همچنین قرص ژلوفن.
     اگر بهتر نشدید نیازه که حضوری مراجعه کنید.

 • سلام وقت بخیر من بعد از زایمان همش تو قسمت ستون فقرات احساس کوفتگی و درد دارم البته دردش شدید نیست و یه قسمت از ستون فقراتم تقریبا مهره ۴یا۵از سمت پایین همیشه دست میزنم درد میکنه انگار که له شده .فک کنم جای سوزن آمپول باشه. طبیعیه این مشکل من؟ ۶ماهه زایمان کردم آیا به مرور خودش خوب میشه؟

 • سلام ،من سنگ مثانه داشتم که دو روز پیش با بی حسی کمر سنگ ها رو از طریق روش pccl فکر کنم در اوردم ،الان وقتی میایستم سرم رو نمیتونم از شدت گردن درد نگه دارم یا به دو طرف بچرخونم ،وقتی میخوابم راحت میشم و درپی به اونصورت نداره و میتونم حرکتش بدم ،این از عوارضشه ؟حرکت ورزشی و یا دارویی یا چیزی هست که زودتر خوب بشه خیلی اذیتم

  • احتمال تشخیص شما سردرد ناشی از پارگی دورا است که اگر بی حسی نخاعی داشته باشید، این اتفاق شایعه و میفته.
   توصیه اینه که مایع درمانی داشته باشید ترجیحا با سرم و از ترکیبات حاوی کافئین استفاده کنید.

 • سلام،تا چنددفعه میشه بی حسی تزر یق کرد؟من دوبار بی حسی انجام دادم.آیا بی حسی برای کسانی که دیسک کمردارن ضرر دارد؟

  • در مورد افرادی که دیسک کمر دارند یک ممنوعیت نسبی برای انجام بی حسی وجود داره و اینکه به صرف داشتن دیسک کمر بی حسی کمری رو انجام ندید، در جایی قید نشده.
   بنابراین اگر قراره که جراحی انجام بدید که نیاز به بی حسی اسپاینال داره، میتونید انجام بدید منتها باید به متخصص بیهوشی‌تون اطلاع بدید.

 • سلام من ۲۰ روز پیش سزارین کردم الان طرف راست بدنم فلج شده و نمیتونم راه برم و حتی نمیتونم بچه ام رو بغل کنم علتش چی میتونه باشه و چکار کنم خوب بشم به دکتر هم مراجعه کردم گفتن اثرات داروی بیهوشیه که از نخاع بالا رفته و یه مقدار وارد مغز شده .لطفا کمکم کنید چی بخورم و چه کار کنم که زودتر خوب بشم؟

 • سلام من دوران بارداری کمردردوپادردنداشتم دراخر بارداری مجبور شدم ی مسافت کمی رو تندبدوم بعدش دردشدید کشاله ران گرفتم….الان زایمان کردم در پای چپ و کمرم احساس سوزش های کوتاه مدت دارم ک یک هفته است ادامه دارد…بنظرتون ایادچار دیسک کمر شدم؟ایاعلتش دویدن تندهست؟ولی پس لززایمان استرس های مداوم داشتم ممکنه ب اون علت باشه؟

  • به همراه ام آر آی توراسیک و ام آر آی لومبوساکرال مراجعه کنید یعنی هم ام آر آی کمر و هم مهره‌های توراسیک نیازه.

 • سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر
  مادرم واسه استفاده از سنگ شکن بی حسی نخاعی انجام دادن و الان چهار روز از عملش میگذره به شدت کمر درد شدید داره و وقتی بلند میشه حرکت کنه یه سردرد شدیدی سراغش میاد وقتی میخوابه سردردش کمی آروم میشه. الان چیکار کنیم واسه کمر درد و سردرد هاش ممنون میشم راهنمایی کنین
  و اینکه مادرم از قبل کمی کمر درد داشت ولی خیلی کم الان به شدت جوری که نمیتونه راه بره از شدت کمر درد

  • مسئله سردرد ایشون یه موردی است و مسئله کمردرد یه مورد دیگه. برای سردرد باید مایعات به صورت سرم استفاده کنند.
   برای کمردرد باید MRI بگیرید و مراجعه کنید.

 • سلام من ۹ماهه سزارین شدم بعد ماه اول نشکل معقد پیدا کردم هنگام مدفوع درد وسوزش داشتم گاهیم خون کم،مشکل تنفس دارم از شکم همش نفخ دارم واقعا نمیدونم چمه هی میرم دکتر میام هیجی به هیچی حتی سنگین شکمم دردش ب کمرمم میزنه

  • مشکل اصلی شما گوارشی است. باید به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید تا در صورت نیاز آندوسکوپی و در درجه دوم کولونوسکوپی انجام بدید.

 • سلام من چند ماه بود تاندون کمرم پاره شده بود بعد از اینکع باردار شدم بهتر شدم بنظر شما سزارین انجام بدم یا طبیعی کع از بعد از زایمانم به مشکل بر نخوردم؟

 • سلام وقت بخیر
  من دو ماه و نیم هست که با بی حسی سزارین شدم
  پاهام هنوز گاهی بی حس میشه و احساس گرفتگی دارم
  امروز پای راستم کاملا بی حس شد و نتونستم روی پام وایسم و افتادم زمین
  چیکار باید بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان