علائم سرطان پستان از زبان پزشک

خانم دکتر روناک تمدن (جراح و فلوشیپ جراحی‌های سینه) در کلینیک فوق تخصصی پستان در مورد سرطان پستان مواردی را بازگو می‌کنند.

علائم اولیۀ بیماری‌های بدخیم پستان توسط خود بیمار قابل تشخیص هست. برخی از علائم:

تغییرات پوستی نشان دهنده سرطان پستان:

تغییراتی مثل ملتهب شدن، قرمز شدن، برجسته شدن و ضخیم شدن پوست پستان‌ها، به‌صورت کلی و منطقه‌ای و تغییراتی مثل پوست‌ پرتقالی که در واقع پوست پستان، حالت دانه‌دانه پیدا می‌کند.

با دیدن این تغییر، بیمار باید به پزشک مراجعه کند:

زمانی‌که نوک سینه به سمت داخل برمی‌گردد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. اما این اتفاق در بعضی از افراد، از زمان کودکی و مادرزادی وجود دارد، که این مورد نگران کننده نیست، اما اگر این تغییر در بدن شما جدید هست، حتما به پزشک مراجعه کنید.

لمس توده در سینه توسط بیمار

سینۀ خود را لمس کنید، اگر در هنگام لمس کردن، تودۀ سفتی را احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید.

لمس توده و برجستگی‌ها در ناحیۀ زیر بغل:

با لمس برجستگی و تودۀ زیربغل، به پزشک مراجعه کنید، زیرا این نشانۀ یکی از بیماری‌های بدخیم پستان است که آن هم بایستی بررسی شود.

ترشح از نوک پستان:

ترشحات دو طرفه، ترشحاتی سفید رنگ، سبز رنگ و قهوه‌ای، نگران‌کننده نیست و از مجاری شیری، ترشحات به‌صورت عادی و غیر پاتولوژیک می‌تواند وجود داشته باشد؛ ولی اگر ترشحات خونی و قرمز رنگ از نوک پستان باشد، مخصوصا اگر یک‌طرفه باشد، آن هم نیاز به بررسی دارد.

هیچ‌کدام از این‌ها، نشانۀ قطعی سرطان پستان نیستند ولی هرکدام از این‌ها می‌توانند، یک نشانه باشند و تمام افراد با دیدن هرکدام از این علائم، باید سریعا پیگیری کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان