تخمدان‌های پرکیست

شاید شما هم مبتلا به تخمدان‌های پر از کیست باشید….

برخی از زنان در روزهایی از دورۀ قاعدگی خود دچار درد شکم می‌شوند و قاعدگی نامنظمی دارند. این درد گاهی وضعیت زندگی آنها را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار می‌دهد. بدخلقی و رویش موهای زائد سبب ناراحتی این زنان می‌شود.

انجام آزمایشات تشخیصی بیانگر کیست تخمدان در این زنان است. علائم و نشانه‌های سندروم تخمدان پر از کیست ممکن است متفاوت باشد، اما شایع‌ترین شکایات زنان از این وضعیت عبارت است از:

قاعدگی نامنظم یا فقدان قاعدگی

این شایع‌ترین علامت است. ممکن است قاعدگی در فواصل طولانی‌تر از ۳۵ روز یا کمتر از ۲۸ روز اتفاق بیفتد.

رویش موهای زائد

افزایش هورمون‌های مردانه ممکن است به بروز علائم فیزیکی، مانند رویش موهای بلند و ضخیم صورت، سینه، زیر شکم، پشت، بالای بازوها و بالای پاها منجر شود.

  • جوش صورت نیز ممکن است در عده‌ای دیده شود. تمام زنانی که دچار کیست تخمدان هستند، همۀ علائم مردانه را نشان نمی‌دهند.

وضعیت‌هایی که موجب افزایش هورمون‌های مردانه و قاعدگی نامنظم می‌شوند؛ عبارتند از:

  1. کم‌کاری غدۀ تیروئید که سبب کاهش ترشح هورمون تیروئید می‌شود. این حالت حتی می‌تواند به قطع قاعدگی منجر شود.
  2. وجود توده در غدۀ فوق کلیوی که موجب افزایش هورمون‌های مردانه در بدن می‌شود؛ در صورتی که پزشک تشخیص دهد علل قطع و نامنظمی قاعدگی به دلیل علل‌های دیگری نیست، بهتر می‌تواند کیست تخمدان را تشخیص دهد.
  3.  در صورت تشخیص پزشک به غیر از مواردی که دچار قطع و نامنظمی قاعدگی می‌شود، بهتر می‌تواند کیست تخمدان را تشخیص دهد.
  4. نازایی

نازایی هم گاهی نشان‌دهندۀ تخمدان‌های پلی کیستیک است.

درد مزمن لگن

وجود درد در ناحیۀ لگن و ران‌ها هم می‌تواند از دیگر نشانه‌های تخمدان پر از کیست باشد.

چاقی

در بعضی از زنان، چاق شدن و اضافه وزن در قسمت شکم و تنه از دیگر علائم این بیماری است.

اگر کیست‌های تخمدان درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که تخمدان‌های پلی کیستیک درمان نشود، ممکن است در طولانی مدت به بیماری‌های قلبی و دیابت منجر شود.

افزایش چربی‌های خون و فشارخون، مختل شدن چرخۀ قاعدگی، خون‌ریزی‌های غیرطبیعی و سرطان لایۀ داخلی رحم ممکن است از عوارض درمان نشدن کیست‌ها هستند.

همانطور که گفتیم بدن در این بیماری به انسولین مقاومت پیدا می‌کند؛ لذا تجمع قند در خون و مصرف نشدن آن در سلول‌ها می‌تواند موجب افزایش قند خون و دیابت شود.

درمان

پزشک از شما می‌خواهد تا به‌صورت منظم مراجعه کنید و شما از نظر علائم بیماری‌های قلبی، قند خون و فشارخون تحت کنترل خواهید بود. ممکن است پزشک قرص‌های جلوگیری از بارداری کم هورمون را که حاوی استروژن و پروژسترون است، تجویز کند.

علاوه بر رعایت همۀ توصیه‌های پزشک و مصرف به موقع داروها باید از مصرف غذاهایی که موجب اضافه وزن می‌شود، خودداری کنید. داشتن یک برنامۀ صحیح در کنترل سندروم تخمدان پلی کیستیک بسیار مؤثر است. حدود ۵۰% الی ۷۰% از مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک چاق هستند.

مصرف بدون کنترل و بیش از حد منابع کربوهیدرات‌ها (انواع نان‌‌های سفید، بیسکویت، شیرینی و برنج سفید) بدون احساس سیری کامل از شکایت‌های شایع زنان مبتلا به تخمدان‌های پلی کیستیک است. بالا رفتن ناگهانی و شدید هورمون انسولین باعث ذخیرۀ چربی در سلول‌ها می‌شود؛ لذا پایین نگه داشتن سطوح انسولین می‌تواند به کاهش وزن تدریجی و بهبود نشانه‌های این بیماری کمک کند. مبتلایان به این بیماری هرگز نباید به فکر حذف کامل منابع غذایی کربوهیدراتی از برنامۀ غذایی خود باشند، نکتۀ مهم نوع، مقدار و ترکیب کربوهیدرات‌های دریافتی است.

استفاده از رژیم‌های پر پروتئین و کم کربوهیدرات، برای مبتلایان به این سندروم به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. مبتلایان به این بیماری نباید کمتر از ۳ ساعت بین وعده‌های اصلی غذا و میان وعده‌ها فاصله بگذارند و هرگز وعده شام را به‌طور کامل نباید حذف کنند.

جایگزین کردن سبزی‌های نشاسته‌ای و استفاده از نان و ماکارونی سبوس‌دار در رژیم غذایی مبتلایان مفید است. استفاده از میوه‌های تازه یا یخ زده به جای آبمیوه‌های صنعتی و مصرف غلات بدون شکر حاوی فیبر بالا در وعدۀ صبحانه برای این بیماران مفید است. بهتر است مبتلایان به این بیماری وعده‌هایی چون سالاد، سبزی‌ها، حبوبات، ماست کم‌چرب و گردو استفاده کنند.

درج عبارت‌های بدون قند و بدون چربی بر محصولات غذایی دلیل مناسب بودن آنها برای دریافت نیست؛ همچنین نوع چربی و روغن دریافتی هم در این مبتلایان بسیار مهم است.

سندروم تخمدان پلی کیستیک در ۶ الی ۱۰% از دختران و زنان مشاهده می‌شود. این اختلال می‌تواند از زمان بلوغ آغاز شود اما غالبا در دورۀ جوانی مشاهده می‌شود. علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست و درمان قطعی شناخته شده‌ای هم برای آن وجود ندارد اما با اصلاح شیوۀ زندگی به ویژه کنترل تغذیه، وزن و ورزش می‌توان از عوارض آن جلوگیری نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *