آمادگی برای زایمان طبیعی با ۴ نکته طلایی

نکاتی برای زایمان طبیعی موفق

هر زایمان با توجه به ویژگی‌های خاص مادر و کودک، منحصر به فرد است. علاوه‌بر این، مادران ممکن است تجربیات کاملاً متفاوتی در هر زایمان جدید خود داشته باشند. نکاتی برای زایمان طبیعی موفق وجود دارد که در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

زایمان بدون دریافت دارو آسان نیست؛ اما امکان‌پذیر است! دریافت آموزش‌های بارداری، مرحلۀ اولِ برنامه‌‎ریزی برای زایمان طبیعی است. برای این منظور، به دنبال کلاس‌هایی بگردید که شامل آموزش در مورد زایمان و همچنین تکنیک‎‌های مدیریتی درد زایمان طبیعی مانند تنفس، توانایی تلقین و آرامش است.

بیمارستان ممکن است کلاس‌های یک جلسه‌ای یا یک هفته‌ای را برای شما در نظر داشته باشد که طی این کلاس‌ها اطلاعاتی در مورد زایمان طبیعی بدون درد طبیعی و سزارین به مادران داده می‌شود.

هنگامی که شما پیش‌زمینه‌ای از تجربۀ ایده‌آل برای تولد فرزندتان داشته باشید، گام بعدی ایجاد یک برنامه برای تولد است که جزئیات قبل، در طی و بعد از زایمان را مشخص کند.

 همانطور که به انتهای بارداری خود نزدیک می‌شوید، ممکن است بخواهید یک برنامه برای زایمان بنویسید. داشتن یک برنامه برای زایمان مهم بوده و هدف کلی آن، سالم بودن مادر و کودک در این روند است.

برنامۀ تولد ممکن است شامل حضور یا عدم حضور پدر، تسکین درد در طول زایمان، موقعیت زایمان، بیمارستان و موارد دیگر باشد.

انتخاب پزشک مناسب می‌تواند یکی از مواردی باشد که در این برنامه قرار می‌گیرد. مادر می‌خواهد زایمان طبیعی داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که این انتخاب امن‌ترین گزینه برای مادر و کودک است. بنابراین پزشک متخصص می‌تواند در انتخاب بهترین و ایمن‌ترین روش کمک‌کننده باشد.

انتخاب تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک نیز از موارد دیگر است که باید در برنامۀ زایمان گنجانده شود. قبل از زایمان، مادر باید تصمیم بگیرد که آیا تصمیم دارد نوزاد خود را از شیر خود تغذیه کند یا با شیرخشک. اگر انتخاب او شیردهی باشد، اولین تغذیه در برخی موارد ممکن است چند لحظه پس از تولد باشد.

نکاتی برای زایمان طبیعی موفق

چرا زایمان طبیعی

پاسخ ساده است! تولد یک فرآیند طبیعی‌ بوده و بدن انسان برای آن طراحی شده است. متأسفانه بعضی از مادران برای جلوگیری از درد و مشکلات، سزارین را ترجیح می‌دهند.

نکاتی برای آمادگی زایمان طبیعی موفق

هر روزِ حاملگی بخشی از آماده شدن برای زایمان است. علاوه‌بر برنامه‌ریزی برای چگونگی وضع حمل، باید نکاتی را برای داشتن یک زایمان طبیعی موفق در طول بارداری رعایت کرد. این نکات در زیر معرفی شده‌اند:

افزایش وزن بیش از حد نداشته باشید

زایمان برای افرادی که اضافه وزن بیش از حد ندارند، آسان‌تر است. آنها عوارض کمتری داشته و نیاز به مداخلات پزشکی کمتری نیز دارند.

از آب استفاده کنید

دوش، وان حمام، استخر زایمان و کمپرس آب داغ، ابزارهای طبیعی برای کاهش درد هستند و به حفظ آرامش کمک می‌کند. پس زمان بیشتری را در آب سپری کنید.

آرامش ذهنی و جسمی داشته باشید

۳۰ دقیقه پیاده‌روی در روز طی بارداری، یوگا و شنای بارداری تأثیر به سزایی در زایمان طبیعی دارد. این ورزش‌ها مادر را از لحاظ ذهنی و جسمی برای بارداری آماده می‌کند. ورزش به شما فرصتی می‌دهد تا به موارد زیر توجه کنید:

  • نفس کشیدن
  • تنش
  • آرامش
  • انعطاف‌پذیری

مفید بودن این موارد هنگام تولد آشکار می‌شود؛ زمانی که به آگاهی، آرامش و انعطاف بدن و ماهیچه‌های خود نیاز دارید تا کودک بتواند از آن استفاده کند.

مثبت فکر کنید

باید به داستان‌های اطرافیانتان در مورد زایمان سزارین و مشکلاتی که داشتند، گوش ندهید! به نگرش مثبت خود در مورد زایمان طبیعی ادامه دهید و از بازخوردهای منفی دوری کنید.

نکاتی برای زایمان طبیعی موفق

درد و سایر احساسات در هنگام زایمان

اگر زایمان طبیعی را انتخاب کنید

اگر تصمیم به زایمان طبیعی دارید (زایمان بدون دارو)، احساسات مختلفی را خواهید داشت. احساس درد و فشار را بیشتر تجربه خواهید کرد. با این حال، هنگامی که کودک به کانال تولد وارد می‌شود، شما فقط در طول انقباضات، فشار را تجربه خواهید کرد تا فشار ثابت و افزایش یابد. ممکن است که حرکات شدید روده ایجاد شود؛ چراکه کودک روی آن اعصاب فشار وارد می‌کند.

اگر زایمان بدون درد با اپیدورال را انتخاب کنید

اگر اپیدورال دریافت کرده‌اید، آنچه که در طول زایمان احساس می‌کنید، بستگی به اثربخشی بلوک اپیدورال دارد.

  • اگر دارو به درستی اعصاب شما را بی‌حس کند، ممکن است هیچ دردی احساس نکنید.
  • در صورتی که تأثیر متوسط داشته باشد، ممکن است تنها فشار حس شود.
  • اگر تأثیر داروی بی‌حسی اپیدورال خفیف باشد، فشار بیشتر حس شده که این موضوع می‌تواند برای مادر ناخوشایند باشد.

ورزش برای آمادگی زایمان طبیعی

ورزش به شما می‌کند تا بدنی آماده‌تر برای زایمان داشته باشید. علاوه بر این منجر به بازگشت سریع وزن به قبل از تولد نوزاد می‌شود.

چه عادت به ورزش کردن داشته باشید، چه فرد تازه‌کاری باشید، می‌توانید با انجام این تمرینات بدن خود را برای زایمان طبیعی آماده کنید.

حرکت چایلد پوز

این حرکت یوگا به کشیده شدن عضلات کف لگن و همچنین رفع هرگونه علائم ناراحت کمک می‌کند. باید به‌صورت زانو زده بنشینید.

سپس به آرامی به جلو خم شوید و دستان خود طی زمان طولانی به صورت کشیده در مقابل خود قرار دهید. هر چه شکم شما بزرگ‌تر باشد ممکن است نیاز باشد که زانوهای خود را بیشتر از یکدیگر باز کنید.

حتما باید حرکات را تحت نظر متخصصین انجام دهید تا از صحیح بودن کامل حرکات شما اطمینان داشته باشند.

حرکت دیپ اسکوات

این حرکت به شل شدن و کشیده شدن عضلات کف لگن و همچنین کشیده شدن پرینه کمک می‌کند. بایستید و پاهای خود را بیشتر از عرض لگن باز نگه دارید.

به آرامی تا جایی که می‌توانید به سمت پایین بروید، به طوری که دستانتان را مقابل یکدیگر فشار دهید. کارشناس مربوطه به شما در طرز صحیح حرکات و تعداد دفعاتی که باید تمرین را انجام دهید کمک می‌کند.

حرکت ورزش چهارپا

این حرکت ورزشی یوگا به رفع کمردرد کمک می‌کند. باید بدن خود را روی زانو و دستان خود قرار دهید. سپس زمانی که چانه خود را به سمت قفسه سینه می‌برید، حرکت بازدم را انجام دهید و پشت خود را باید به حالت گرد در بیاورید.

پس از تنفس باید کمر خود را به سمت پایین خم کرده و به سمت بالا نگاه کنید.

برای شروع درد زایمان چه باید کرد؟

قبل از انجام هر کاری توصیه می‌شود در این خصوص با متخصصین مشورت داشته باشید. در ادامه راهکارهایی نیز برای شما ذکر خواهد شد:

فعال باشید

حرکت داشتن به شروع زایمان کمک می‌کند. نیازی نیست که در کلاس‌های خاصی شرکت کنید. همان پیاده روی ساده می‌تواند به شروع زایمان کمک کند.

افزایش فشار به گشاد شدن دهانه رحم کمک می‌کند. حتی اگر این تمرین برای زایمان تاثیر چندانی نداشته باشد، برای کاهش استرس و تقویت عضلات بسیار کمک‌کننده است.

زایمان طبیعی

رابطه جنسی داشته باشید

معمولا رابطه جنسی برای شروع زایمان توصیه می‌شود، تا زمانی که کیسه آب پاره نشده است معمولا رابطه جنسی خطری برای شما ندارد. با این حال بهتر است با توجه به وضعیتی که دارید با پزشک معالج خود نیز مشورت داشته باشید.

لازم به ذکر است که مایع منی سرشار از پروستاگلاندین است، هورمونی که منجر به انقباض عضلات رحم می‌شود. علاوه بر این ارضا شدن منجر به تحریک رحم می‌شود. رابطه جنسی باعث آزاد شدن هورمون اکسی توسین و انقباض رحم می‌شود.

آرامش داشته باشید

اگر در کلاس‌های آمادگی زایمان شرکت کرده باشید، حداقل یک روش برای به دست آوردن آرامش به شما آموزش داده‌اند. سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و لحظات زایمان را تجسم کنید.

غذاهای تند مصرف کنید

فلفل تند و موادغذایی تند به شما در القای زایمان کمک می‌کند. این توصیه به این دلیل است که مصرف مواد غذایی تند منجر به ترشح پروستاگلاندین هنگام هضم می‌شود.

موارد دیگری از جمله آناناس تا شیرین بیان نیز چنین خاصیتی دارد. قبل از مصرف با پزشک خود مشورت داشته باشید.

کدام هفته برای زایمان طبیعی بهتر است؟

ممکن است بسیاری از افراد انتخابی برای زایمان خود نداشته باشند. معمولا اگر مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به زایمان زودرس داشته باشید. اگر حق انتخابی برای زمان زایمان خود دارید، حداقل باید ۳۹ هفته صبر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان