علت جوش واژن و راه‌های درمان آن

علت جوش واژن

جوش واژن معمولا مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند و در اغلب مواقع خود به خود از بین می‌رود. عوامل مختلفی در ایجاد این عارضه پوستی مانند پوشیدن لباس‌های تنگ، واکنش یا حساسیت به پارچه یا صابون، عفونت ناشی از فولیکول مو، عدم رعایت بهداشت و… نقش دارند.

در ادامه به‌طور کامل در خصوص عوامل موثر در ایجاد جوش واژن، روش‌های درمان و پیشگیری توضیح داده‌ایم. اگر شما نیز دچار این عارضه شده‌اید با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط: علت جوش باسن

علت جوش واژن چیست

علت دقیق ایجاد جوش در این ناحیه از بدن مشخص نیست؛ اما برخی موارد احتمالی وجود دارد که می‌تواند باعث جوش در ناحیه تناسلی شوند. این موارد به شرح زیر است:

درماتیت تماسی

یکی از دلایل احتمالی در ایجاد جوش، درماتیت تماسی است. در واقع واکنش آن ناحیه از پوست به برخورد عامل خارجی است. امکان حساسیت به این موارد وجود دارد:

 • استفاده از شوینده و صابون‌ها به خصوص نوع عطری
 • استفاده از دستمال مرطوب، لوسیون‌ها، خوشبو کننده‌ها و…
 • دوش واژینال
 • تامپون یا نوار بهداشتی
 • داروهای موضعی بدون نسخه
 • استفاده از دستمال یا خشک‌کن‌ها
 • استفاده از کاندوم‌ها، اسپرم‌کش‌ها، روان‌کننده‌ها و…

امکان تحریک پوست به دنبال چنین مواردی نیز وجود دارد:

 • ترشحات واژن
 • تعریق
 • ادرار
 • منی

این موارد ذکر شده از دلایل احتمالی در ایجاد تحریک پوستی است که می‌تواند باعث ایجاد جوش واژن شود.

هیدرآدنیت چرکی (HS)

به هیدرادنیت چرکی، آکنه اینورسا نیز گفته می‌شود که نوعی بیماری مزمن غدد عرق است. این عارضه باعث ایجاد جوش در اطراف بدن می‌شود.

علت ایجاد این بیماری مشخص نیست، راهکارهایی برای کنترل این بیماری وجود دارد؛ اما روشی قطعی برای معالجه نیست.

فولیکولیت

جوش در ناحیه تناسلی ممکن است به دنبال عفونت فولیکول مو به دلیل باکتری رخ داده باشد. شیو موهای تناسلی یکی از دلایل اصلی در ایجاد فولیکولیت است.

زمانی که فولیکول رشد می‌کند به سمت پوست پیچ می‌خورد و در نهایت باعث تحریک می‌شود. در برخی موارد مو به داخل پوست رشد می‌کند. برخورد تیغ روی پوست حساس باعث ایجاد چنین مواردی می‌شود:

 • سوختگی ناشی از برخورد تیغ
 • جوش
 • تورم
 • تاول

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم نوعی عفونت ویروسی است که می‌تواند منجر به جوش در هر نقطه‌ای از بدن از جمله جوش در واژن شود. این بیماری همیشه نیازی به درمان ندارد؛ اما در صورت نیاز با داروهای خوراکی و موضعی قابل درمان خواهد بود.

درمان جوش واژن

دلایل دیگر

در کل این عارضه می‌تواند زمانی رخ دهد که عرق، کثیفی یا باکتری داخل منافذ جمع شده و منجر به التهاب شود. عدم رعایت بهداشت می‌تواند باعث جوش در ناحیه واژن شود.

به‌طور مثال زمانی که لباس‌های عرق کرده خود را پس از تمرین آویزان می‌کنید می‌تواند یکی از عوامل تاثیر گذار باشد.

تفاوت جوش واژن با زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به‌صورت برآمدگی‌های کوچک و گوشتی ظاهر می‌شوند و در ناحیه تناسلی، کشاله ران و اطراف مقعد رخ می‌دهد. 

در حالی که جوش‌ها، بر آمدگی‌های ملتهب روی پوست هستند که به دنبال تجمع چربی، باکتری‌ها و سلول‌های مرده ایجاد می‌شوند. گاهی اوقات هنگام لمس جوش شما احساس درد دارید.

آیا جوش واژن خطرناک است؟

بهتر است که در صورت زدن جوش در این ناحیه از بدن دستکاری نکنید؛ چرا که باعث پخش شدن باکتری و در نهایت عفونت می‌شود.

همچنین با بزرگ‌تر شدن و چرکی شدن جوش شرایط دردناک‌تری ایجاد خواهد شد. در صورتی که دچار این عارضه پوستی در ناحیه تناسلی خود شده‌اید، بهتر است به جای دست زدن یا ترکاندن به پزشک برای درمان مراجعه کنید.

آیا بروز جوش ناحیه واژن در دختر مجرد طبیعی است؟

معمولا بروز جوش در ناحیه واژن خانم‌ها شایع است و اینطور نیست که تنها برای خانم‌هایی که رابطه جنسی دارند رخ دهد.  عوامل مختلفی مانند تغییرات هورمونی، عدم رعایت بهداشت، تعریق و مواردی دیگری که توضیح دادیم می‌تواند در ایجاد جوش واژن نقش داشته باشد.

چه روش‌های درمانی وجود دارد؟

معمولا اگر به دنبال تحریک پوستی رخ داده باشد، نیازی به درمان نیست و خودبه‌خود برطرف می‌شود. اگر پس از گذشت چند روز جوش واژن رفع نشد و باعث ایجاد شرایط بدتری برای شما شد، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

جوش ناشی از درماتیت پوستی با مصرف داروهای موضعی قابل درمان است. مصرف آنتی هیستامین‌ها نیز می‌تواند به رفع آلرژی‌های شدید کمک کند.

اگر به‌دلیل درماتیت پوستی دچار چنین مشکلی شده‌اید، بهتر است به دنبال علت ایجاد آن باشید تا بتوانید از موردی که باعث حساسیت شما شده است خودداری کنید.

جوشی که به دلیل رشد مو در پوست رخ می‌دهد معمولا خودبه‌خود برطرف می‌شود. تشخیص و درمان زودهنگام این مورد به جلوگیری از بدتر شدن آن کمک می‌کند.

اگر علت مولوسکوم کنتاژیوزوم باشد، همیشه نیازی به درمان ندارد. در صورتی که خود به خود برطرف نشد، می‌توانید با داروی خوراکی یا موضعی تجویزی این عارضه را برطرف کنید.

بهتر است اگر علت دقیق این بیماری را نمی‌دانید از مصرف داروهای خودسرانه خودداری کرده و به پزشک برای درمان مراجعه کنید.

جوش واژن در پریودی

درمان خانگی

نکاتی که باید برای خود مراقبتی در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

 • باید از کمپرس گرم یا حوله گرم برای رفع درد و خارش استفاده کنید.
 • باید از کمپرس خنک برای برای رفع تورم استفاده کنید.

زمان خوب شدن جوش‌ها

بسیاری از مواقع خودبه‌خود طی چند روز برطرف می‌شوند. اگر تحت درمان با مصرف دارو هستید ممکن است به زمان بیشتری برای درمان یعنی چندین هفته نیاز داشته باشید تا جوش‌ها برطرف شوند.

جوش واژن می‌تواند مشابه با چه بیماری‌های دیگری باشد؟

شاید عارضه‌ای که مشاهده می‌کنید تنها شبیه به جوش است؛ اما نشان‌دهنده عارضه‌های دیگری مانند زگیل، کیست یا سایر توده‌ها هستند، چند نمونه از موارد احتمالی که ممکن است با جوش اشتباه گرفته شوند به شرح زیر است:

کیست بارتولن

این کیست معمولا در نزدیک یک طرف از دهانه واژن مشاهده می‌شود. در صورتی که کیست ایجاد شده طی چند روز برطرف نشد یا دردناک‌تر شد، نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

تبخال تناسلی

ضایعات پوستی تبخال تناسلی می‌تواند شبیه به جوش بروز کند. معمولا می‌توان علائم این عارضه را در اطراف واژن، فرج یا مقعد مشاهده کرد. خوشبختانه این عارضه قابل درمان است.

زگیل تناسلی

گاهی اوقات زگیل تناسلی با جوش واژن اشتباه گرفته می‌شود. ممکن است به صورت تکی یا یک دسته بروز پیدا کند. این عارضه به دنبال ویروس HPV یا عفونت مقاربتی (STI) ایجاد می‌شود.

اسکین تگ یا منگوله پوستی

این عارضه نیز ممکن است شبیه به جوش باشد؛ اما تنها لایه‌های کوچکی از بافت هستند و خطری شما را تهدید نمی‌کند. با این حال این عارضه پوستی در ناحیه تناسلی می‌تواند تحریک‌کننده باشد. با مراجعه به پزشک می‌توانید این مشکل پوستی را برطرف کنید.

چه راهکارهایی برای پیشگیری وجود دارد؟

باید برای جلوگیری ابتدا علت جوش واژن را مشخص کرده تا بتوانید از برخورد با محرک خودداری کنید. به‌طور کلی نکاتی که برای جلوگیری از تحریک توصیه می‌شود به شرح زیر است:

 • از پوشیدن لباس تنگ که باعث تحریک و اصطکاک می‌شود، خودداری کنید.
 • در صورت جوش زدن در ناحیه تناسلی، به جوش‌ها دست نزنید.
 • لباس زیر با الیاف طبیعی مانند پنبه خریداری کنید.
 • با آب خیلی داغ دوش نگیرید.
 • از شوینده و صابون‌های معطر استفاده نکنید.

علت جوش واژن

علت جوش واژن قبل پریودی، در پریودی و بعد از پریودی

هورمون‌ها یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش در ناحیه واژن در پریودی هستند؛ اما دلایل مرتبط دیگر نیز وجود دارد. به طور مثال هنگام استفاده از پد طی این مدت باعث تماس پد با پوست می‌شود که فولیکول‌های مو را تحریک کرده و باعث رشد موهای زائد و فولیکولیت می‌شود.

علت جوش واژن در بارداری

تغییرات هورمونی در بارداری یکی از دلایل احتمالی است؛ چرا که طی این مدت فعالیت غدد چربی افزایش پیدا می‌کند، به دنبال آن سرعت کراتینه شدن سلول‌ها نیز بیشتر شده و منجر به انسداد سلول‌های می‌شود.

تا چه مدتی باقی می‌ماند؟

جوش در ناحیه تناسلی طی چند روز معمولا خود به خود از بین می‌رود. در صورتی که طی چند هفته بهبود پیدا نکرد، نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان