خطرات رابطه جنسی مقعدی چیست


عوارض رابطه مقعدی

قبل از اینکه در رابطه با عوارض رابطه جنسی مقعدی مطالعه داشته باشید، باید این نکته را به شما بگوییم که پوزیشن‌های متعدد و ایمن بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آن لذت ببرید و از این نوع رابطه جنسی صرف نظر کنید.

اگر تمایل به تجربه رابطه جنسی مقعدی دارید، قبل از تصمیم‌گیری برای داشتن این رابطه جنسی بهتر است اطلاعات و مطالعه‌ای در رابطه با آن داشته باشید.

آیا تجربه رابطه جنسی مقعدی ایمن است؟

در صورتی که به روش صحیح این رابطه را داشته باشید، خطری برای شما ندارد. درست همانند دیگر شکل‌های رابطه جنسی واژینال یا دهانی باید به روش صحیحی انجام گیرد.

با این حال مشکلات احتمالی در رابطه مقعدی وجود دارد که شما در رابطه واژینال و دهانی تجربه نمی‌کنید. به‌طور مثال مقعد به‌صورت طبیعی روانکاری داشته باشد تا مشکلات ناشی از آسیب‌های پوستی و اصطکاک را کاهش دهد.

به‌طور کلی این نوع از رابطه جنسی مانند انواع دیگر می‌تواند خطرات و پتانسیل‌های متفاوتی برای آسیب داشته باشد.

رابطه جنسی مقعدی باید پس از آمادگی مناسب فرد انجام گیرد و نباید به‌صورت لحظه‌ای باشد. در ادامه خطرات احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: آیا رابطه جنسی در پریود ایمن است

احتمال افزایش عفونت باکتریایی

مقعد سلول‌های روان‌کننده طبیعی واژن یا بزاق دهان را ندارد، همچنین روده دارای پوشش نازک‌تری نسبت به واژن است و به همین جهت احتمال ایجاد عوارض نسبت به انواع دیگر رابطه جنسی بیشتر می‌شود.

عدم روان‌کنندگی و وجود بافتی نازک‌تر، خطر پارگی در مقعد و روده را افزایش می‌دهد؛ اما همیشه این پارگی‌ها بزرگ و قابل توجه نیست.

همانطور که می‌دانید مدفوع به‌طوری طبیعی باکتری دارد، مدفوع هنگام خروج از بدن، از رکتوم و مقعد عبور می‌کند و باکتری‌ها می‌توانند از طریق این پارگی‌ها وارد پوست شوند.

این حالت خطر آبسه مقعدی را افزایش می‌دهد. اگر عفونت عمیقی در پوست وجود داشته باشد، نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.

خطرات رابطه جنسی مقعدی

نحوه کاهش احتمال عفونت باکتریایی

برای به حداقل رسیدن چنین مشکلی، فرد باید اقدامات احتیاطی را انجام دهد که این موارد به شرح زیر است:

 • برای به حداقل رساندن پارگی‌های ناشی از اصطکاک روان‌کننده‌های بر پایه آب تهیه کنید.
 • در صورت تغییر رابطه از مقعد به واژن، باید کاندوم دیگری را استفاده کنید تا از وارد کردن انواع مختلف باکتری به هر قسمت جلوگیری شود.
 • باید رابطه آهسته‌ای داشته باشید.
 • در صورت احساس درد یا هرگونه ناراحتی رابطه مقعدی باید رابطه‌ای آهسته داشته باشید یا به‌طور کلی رابطه خود را متوقف کنید.
 • استفاده از اسپرم‌کش‌ها خطر تحریک مقعدی را افزایش می‌دهد، افراد باید در طول رابطه جنسی مقعدی از استفاده آن خودداری کنند.

افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

از آنجایی که احتمال عفونت باکتریایی در رابطه مقعدی وجود دارد، احتمال خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی نیز وجود خواهد داشت.

همانطور که گفتیم احتمال پارگی پوست در طول رابطه مقعدی بیشتر از رابطه جنسی واژینال است و احتمال بیشتری برای انتشار بیماری‌های مقعدی وجود دارد.

نمونه‌هایی از این موارد شامل کلامیدیا، هپاتیت، سوزاک، HIV و تبخال تناسلی می‌شود، این موارد می‌تواند به‌صورت طولانی مدت در افراد مشاهده شود؛ زیرا بسیاری از بیماری‌های مقاربتی درمانی ندارند.

رابطه جنسی مقعدی در مقایسه با انواع دیگر رابطه جنسی مانند واژینال و دهانی بالاترین خطر جنسی برای انتقال HIV را به دنبال دارد.

نحوه کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی

برای به حداقل رساندن خطر بیماری‌های مقاربتی باید هنگام داشتن رابطه جنسی مقعدی از کاندوم استفاده کنید. همچنین باید به نوع روان‌کننده‌ای که استفاده می‌کنید نیز توجه داشته باشید؛ زیرا روان‌کننده‌های روغنی به کاندوم لاتکس آسیب می‌رساند.

روان‌کننده‌های بر پایه آب همراه با استفاده از کاندوم نوع ایمن‌تری هستند. لازم به ذکر است که استفاده از کاندوم همیشه ۱۰۰ روشی موثر برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی نیست.

خطرات رابطه مقعدی

بدتر شدن هموروئید

هموروئید قسمت‌هایی از رگ‌های داخلی و خارجی راست روده است که باعث ایجاد علائمی از جمله خارش، خونریزی خفیف و گاهی درد می‌شود. با وجود اینکه این بیماری می‌تواند حالت ناخوشایندی را در شما ایجاد کند؛ اما خوشبختانه قابل درمان و پیشگیری است.

رابطه مقعدی باعث تحریک بواسیر در برخی از افراد می‌شود. با این حال رابطه جنسی مقعدی اگر سابقه هموروئید را نداشته باشید، به خودی خود باعث ایجاد آن نمی‌شود.

راهکارهایی برای کاهش خطر تحریک هموروئید

همیشه نمی‌توان از تحریک هموروئید در طول رابطه جنسی مقعدی جلوگیری کرد. با این حال استفاده از روان‌کننده‌ها احتمال تحریک این بیماری را کاهش می‌دهد.

احتمال بارداری در رابطه مقعدی

یک شایعه‌ای که وجود دارد این است که یک خانم نمی‌تواند به دنبال داشتن رابطه جنسی مقعدی باردار نشود. این مورد همیشه درست نیست؛ زیرا ممکن است منی بعد از رابطه جنسی مقعدی وارد واژن شود.

با وجود اینکه احتمال بارداری همیشه وجود ندارد؛ اما همیشه باید احتمال بارداری را در این نوع رابطه جنسی نیز بدهید.

نحوه کاهش احتمال بارداری در رابطه مقعدی

استفاده از کاندوم هنگام رابطه مقعدی برای جلوگیری از بارداری بسیار ضروری است. اگر شریک جنسی تصمیم به تغییر رابطه مقعدی به واژینال داشته باشد، باید کاندوم خود را عوض کند تا تماس با باکتری به حداقل برسد.

مشکلات جدی رابطه مقعدی

افزایش خطر فیستول، از عوارض نادر

در موارد بسیار نادر امکان بزرگتر شدن پارگی در پوشش مقعد یا راست روده وجود دارد. پزشکان به این حالت شکاف یا پارگی بزرگ می‌گویند.

برخی مواقع این پارگی به‌قدری بزرگ است که از روده به قسمت‌های دیگر بدن گسترش می‌یابد و این عارضه به عنوان فیستول شناخته می‌شود. فیستول یک موقعیت اورژانسی است؛ زیرا در این حالت مدفوع از روده به سایر نقاط بدن می‌رود.

از آنجایی که مدفوع به‌طور طبیعی حاوی مقدار قابل توجهی باکتری است، با وجود فیستول باکتری‌ها به سایر نقاط بدن وارد می‌شوند و منجر به عفونت و آسیب خواهد شد. در نهایت این نکته را مجدد ذکر می‌کنیم که این مورد از عوارض نادر رابطه جنسی مقعدی است.

آیا احتمال ایجاد خطرات طولانی مدت وجود دارد

برخی بر این باورند که یکی از خطرات طولانی مدت به دنبال رابطه از پشت، بی اختیاری مدفوع است. با این حال اکثر کارشناسان مخالف این عارضه هستند.

طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ مشخص شد افرادی که رابطه جنسی مقعدی داشته‌اند، کمی بیشتر از سایر افراد دچار بی اختیاری مدفوع شده‌اند.

در نهایت به این نتیجه رسیده‌اند که رابطه جنسی مقعدی و بی اختیاری مدفوع می‌تواند با یکدیگر مرتبط باشد و برخی از افراد این عارضه را تجربه کنند.

با این حال هنوز مشخص نیست که این عارضه به‌صورت طولانی مدت در افراد رخ می‌دهد یا خیر. اگر فردی این نوع رابطه را با نکات احتیاطی از جمله استفاده از روان‌کننده داشته باشد، احتمال ایجاد چنین مشکلاتی به حداقل می‌رسد.

چه علائمی نشان‌دهنده ممنوعیت رابطه مقعدی است

برای آنکه بتوانید طی این رابطه از هرگونه آسیبی پیشگیری کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که هر زمان طی رابطه احساس درد داشتید، از ادامه دادن خودداری کنید. حتما باید با شریک جنسی خود ارتباط خوبی داشته باشید تا رابطه ایمن و راحتی را تجربه کنید.

چگونه رابطه مقعدی ایمن داشته باشیم

نکاتی وجود دارد که باید هنگام رابطه جنسی از پشت به این موارد توجه داشته باشید:

رابطه از پشت

خواسته و نیازهای خود را با همسرتان مطرح کنید

باید برای تجربه این رابطه جنسی با همسر خود گفتگوی صادقانه داشته باشید و هرگونه مشکلی را با او مطرح کنید. نباید هنگام رابطه احساس خجالت یا ناراحتی داشته باشید.

از کاندوم استفاده کنید

استفاده از کاندوم شما را در برابر بسیاری از بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند. با این حال باید آزمایشات منظم برای تشخیص این مشکلات احتمالی انجام شود.

حتما این مورد را نیز به یاد داشته باشید که از قبل وارد کردن آلت به واژن، کاندوم حتما تعویض شود تا بتوان از انتقال باکتری مقعد به واژن جلوگیری کرد.

دست‌های خود را بشویید و ناخن‌ها را کوتاه کنید

از دیگر راهکارهای مطمئن به این صورت است که باید دست‌های خود را تمیز کنید و ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید.

وسیله‌های جنسی را تمیز کنید

قبل و بعد از رابطه جنسی باید زمان بگذارید و تمام وسیله‌های جنسی را تمیز نگه دارید و آنها را ضدعفونی کنید. بیماری‌هایی از جمله هپاتیت B، سایر ویروس‌ها و باکتری‌های خطرناک به راحتی توسط این اشیا قابل پخش است.

از لوبریکانت یا روان‌کننده استفاده کنید

در حین رابطه از پشت باید مقدار زیادی روان‌کننده استفاده کنید تا احتمال آسیب رسیدن به بافت حساس مقعد به حداقل برسد. بسیاری از افراد وازلین را برای رابطه از پشت انتخاب می‌کنند؛ اما استفاده از آن را توصیه نمی‌کنیم.

اگر از کاندوم لاتکس استفاده می‌کنید، باید روان‌کننده‌های بر پایه آب تهیه کنید؛ چرا که انواع روغنی روان‌کننده خاصیت لاتکس کاندوم را تضعیف می‌کند.

پیش نوازی را فراموش نکنید

یک دوره کوتاه مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای پیش‌نوازی قبل از رابطه مقعدی می‌تواند برای شما و همسرتان لذت بخش باشد. این مورد برای قبل از رابطه مقعدی لازم و ضروری است؛ زیرا به شل شدن عضلات اسفنکتر مقعدی کمک می‌کند.

آیا داشتن رابطه جنسی مقعدی بدون کاندوم ایمن است

قطعا پاسخ ما خیر است. در صورت عدم استفاده از کاندوم طی رابطه مقعدی احتمال ایجاد بیماری‌هایی از جمله کلامیدیا، HIV، HPV، تبخال و سوزاک وجود دارد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد انتقال HIV و HPV در رابطه جنسی از پشت وجود دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند که همیشه از کاندوم طی این نوع رابطه استفاده کنید.

استفاده از کاندوم در رابطه مقعدی

آیا رابطه مقعدی طی بارداری بی خطر است

ممکن است با بزرگ شدن شکم در بارداری رابطه جنسی، واژینال دشوار شود و تمایل به رابطه از پشت ایجاد شود. اگر از روان‌کننده زیادی استفاده کنید، رابطه جنسی مقعدی می‌تواند بی‌خطر باشد، همچنین از همسر خود بخواهید که با ملایمت رابطه داشته باشد.

در صورتی که هرگونه درد یا دیگر علائم ناخوشایندی داشتید، فورا از ادامه رابطه خودداری کنید. اگر شما یا همسرتان هر یک از این موارد را طی بارداری دارید، نباید رابطه مقعدی داشته باشید:

 • جفت سرراهی وجود دارد که ممکن است باعث تروما و خونریزی شود.
 • هرگونه بیماری یا عفونت مقاربتی وجود دارد.
 • در صورتی که امکان التهاب هموروئید وجود دارد و برای کودک خطرآفرین است.

هنگام خونریزی در رابطه از پشت، چه باید کرد

دلایل زیادی برای خونریزی در حین رابطه مقعدی وجود دارد؛ اما دلایل شایع آن هموروئید و شقاق مقعدی است. منظور از هموروئید، ورید‌های متورم و بزرگ است که در اطراف بیرونی مقعد یا در قسمت پایینی رکتوم قرار دارد.

در صورتی که خونریزی در حین یا بعد از رابطه مقعدی ناشی از هموروئید باشد، معمولا خودبه‌خود متوقف می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید استفاده از روان‌کننده‌های فراوان به جلوگیری از خونریزی ناشی از هموروئید کمک می‌کند.

منظور از شقاق مقعدی بریدگی‌های سطحی در مقعد است که شرایط بسیار دردناکی را برای فرد ایجاد می‌کند که در این صورت افراد از رابطه جنسی در این حالت خودداری می‌کنند.

رابطه جنسی مقعدی نیز می‌تواند در ایجاد این عارضه نقش بسیار مهمی داشته باشد. به‌طور کلی اگر در حین یا بعد از رابطه خونریزی داشتید، باید صبر کنید تا خونریز متوقف شود. در صورت امکان با آب و صابون بشویید تا از تمیز بودن آن ناحیه اطمینان داشته باشید.

عوارض احتمالی رابطه جنسی مقعدی

از عوارض این نوع رابطه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

احساس درد و سوزش

استفاده از کرم‌های بر پایه آب به کاهش درد کمک می‌کند. هنگام تمیز کردن مقعد از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.

خونریزی خفیف

خونریزی می‌تواند نشانه پارگی شقاق یا بواسیر باشد. در صورتی که خونریزی داشتید و بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشکل در دفع

اگر احساس درد، دفع مدفوع را برای شما سخت‌تر می‌کنید، باید برای دفع بهتر از نرم‌کننده‌های مدفوع استفاده کنید. برخی از مشکلات نیاز به درمان دارند که باید با پزشک در میان بگذارید:

 • درد
 • پارگی
 • بی اختیاری مدفوع
 • خونریزی شدید
 • تجربه علائم بیماری‌های مقاربتی

نکات ایمنی رابطه از پشت

درمان عوارضی ناشی رابطه مقعدی

در صورت تجربه هرگونه مشکل باید به پزشک مراجعه کنید، امکان در نظر گرفتن چنین راهکارهای درمانی برای شما وجود دارد:

 • معاینات مقعدی
 • آزمایش STI یا STD

درمان برای عوارض و مشکلات ناشی از بیماری‌های مقعد، به علائم و نوع مشکل بستگی دارد. برای تسکین درد، شقاق و بواسیر امکان پیشنهاد چنین موارد درمانی وجود دارد:

 • قرار گرفتن در وان آب گرم
 • استفاده از کرم بی‌حس‌کننده
 • مصرف غذاهای سرشار از فیبر

۱۴ دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان