علت کم شدن خون پریود

کم شدن خون پریود می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به‌طور کلی شدت خونریزی در هر فردی متفاوت است و نمی‌توان میزان و مدت مشخصی را برای همه افراد یکسان در نظر گرفت.

اگر همیشه جریان یکسانی را تجربه می‌کنید، در اغلب مواقع جای نگرانی نیست؛ اما اگر به یکباره دچار تغییراتی در میزان خونریزی خود شده‌اید دلایل احتمالی را ذکر خواهیم کرد.

آیا کم بودن خونریزی در پریود طبیعی است

بله همانطور که گفتیم میزان خونریزی در هر فردی متفاوت است. نه تنها میزان خونریزی، بلکه تیره و روشن بودن آن نیز می‌تواند متفاوت باشد. در واقع این حالت به دلیل فرایند اکسیداسیون رخ می‌دهد. 

زمانی که خون در معرض اکسیژن قرار می‌گیرد و از سمت رحم به سمت پد می‌رود، رنگ آن تغییر خواهد کرد. در افرادی که خونریزی کمی در پریودی دارند این پروسه خارج شدن زمان بیشتری می‌برد. 

هر چه خون خارج شده از رگ بیشتر در معرض اکسیژن قرار گیرد ممکن است تیره یا قهوه‌ای‌تر به نظر برسد.

بررسی دلایل احتمالی

اگر کم شدن خون پریود را تجربه می‌کنید چنین مواردی می‌تواند نقش داشته باشد:

بارداری

عدم قاعدگی یکی از مهم‌ترین نشانه‌هایی است که در بارداری تجربه می‌کنید. در واقع افرادی که برای بارداری تلاش می‌کنند در صورتی که خونریزی خفیفی طی زمانی که انتظار پریود شدن داشتند را مشاهده کنند، می‌توانند به عنوان نشانه‌ای از بارداری در نظر داشته باشند.

همچنین لازم به ذکر است که پریودهای سبک یا لکه بینی نیز می‌تواند یکی از نشانه‌های بارداری خارج از رحم باشد که شرایط خطرناکی را ایجاد می‌کند. پزشک در صورت مشکوک شدن آزمایشات لازم را برای شما در نظر می‌گیرد.

تجربه افزایش یا کاهش وزن قابل توجه

تغییرات میزان وزن شما می‌تواند باعث مختل شدن چرخه قاعدگی شود و کم شدن خون پریودی شود. زمانی که وزن اضافه می‌کنید، افزایش چربی در بدن می‌تواند بر سطح هورمون شما تاثیر بگذارد و از حالت تعادل خارج کند.

همچنین کاهش وزن به دنبال محدود کردن کالری می‌تواند بدن را تحت فشار قرار دهد و منجر به عدم تعادل هورمون‌ها شود. بدن برای عملکرد طبیعی خود نیاز به تعادل بین چربی، ویتامین، پروتئین و کربوهیدرات‌ها دارد.

جریان کم خونریزی در پریودی

استرس و تغییرات عملکرد بدن

استرس باعث ایجاد مشکلات زیادی برای شما می‌شود که یکی از این موارد کم شدن خون پریودی است. به‌طور مثال افرادی که در سوگواری یا دچار افسردگی هستند ممکن است چنین حالتی را تجربه کنند.

علاوه بر این ورزش بیش از حد نیز می‌تواند به دلیل فشار فیزیکی که وارد می‌کند منجر به بر هم زدن نظم پریود شود.

پرکاری تیروئید

در صورتی که تیروئید پرکار داشته باشید باعث ایجاد مشکلات جدی روی قلب، ماهیچه‌ها، فشار خون و… می‌شود. معمولا کم شدن خون پریودی یا عدم قاعدگی یکی از علائم پرکاری است. اگر دیگر علائم این بیماری را دارید، برای بررسی بیشتر و درمان به پزشک مراجعه کنید.

مصرف قرص ضد بارداری

مصرف قرص ضد بارداری یکی از شایع‌ترین دلایل کم شدن خون پریودی است. در واقع برخی از پزشکان برای جلوگیری از خونریزی‌های سنگین قرص ضد بارداری را تجویز می‌کنند.

اگر اخیرا شروع به مصرف قرص کرده‌اید یا IUD، چسب و… استفاده کرده‌اید، طبیعی است که خونریزی کمی را تجربه کنید.

تجربه علائم اولیه یائسگی

گاهی اوقات خانم‌ها با افزایش سن و نزدیک شدن به سن یائسگی تغییراتی را در چرخه خود تجربه می‌کنند. کم شدن خون پریودی لزوما به معنی ناباروری نیست. 

به‌طور مثال افرادی که در ۲۰ سالگی و اوایل ۳۰ سالگی نیاز به استفاده از پد زیاد داشتند، ممکن است در ۳۰ سالگی شدت خونریزی کمتر را تجربه کنند و نیاز به پد کمتری داشته باشند.

تنگی دهانه رحم

این عارضه نادر اما شرایط آزاردهنده‌ای است، در این حالت دهانه رحم کاملا بسته یا باریک می‌شود. این شرایط ممکن است به دنبال سابقه جراحی دهانه رحم یا رحم رخ داده باشد. علاوه بر این ممکن است تنگی دهانه رحم به دلیل سطح پایین استروژن در طی یائسگی رخ داده باشد.

در نهایت خون در رحم محبوس شده یا به آرامی خارج می‌شود و شما کم شدن خون پریود را تجربه می‌کنید. اگر با داشتن جریان خونریزی کم، گرفتگی شدیدی را احساس کردید با پزشک خود در میان بگذارید.

ایجاد بافت اسکار در رحم

در اغلب مواقع افرادی که اتساع و کورتاژ (D&C) انجام داده‌اند معمولا بدون هیچ عوارضی بهبود پیدا می‌کنند؛ اما گاهی اوقات زخم‌های شدید باعث می‌شود که دیواره‌های رحم به یکدیگر بچسبند که به عنوان سندرم آشرمن شناخته می‌شود.

اگر پس از انجام اتساع و کورتاژ شدت خونریزی کم شده است ممکن است به دلیل این مشکل باشد. در این مواقع احتمالا برای برداشتن بافت اسکار نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

کاهش خونریزی در پریودی

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این عارضه وضعیتی است که تخمدان‌ها مقدار طبیعی زیادی آندروژن تولید می‌کنند که هورمون مردانه است. برخی از خانم‌های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کیسه‌های کوچک پر از مایع یا کیست در تخمدان‌هاست.

چنین تغییرات هورمونی مانع تخمک گذاری شده و باعث ایجاد علائمی از جمله آکنه، افزایش وزن، پوست چرب و موهای زائد می‌شود.

از دیگر علائم PCOS پریود نامنظم یا عدم قاعدگی است. زمانی که پریود می‌شوید ممکن است خونریزی شدید یا حتی سبک‌تر از حالت طبیعی داشته باشید.

شیردهی

تولید اکسی توسین در زمان شیردهی افزایش می‌یابد و تولید شیر از سینه‌ها را تحریک می‌کند. این حالت منجر به سرکوب هورمونی که باعث تخمک گذاری و تولید پروژسترون می‌شود، خواهد شد.

در نتیجه با حداقل تجمع پوشش داخلی کاهش میزان خونریزی پریودی را در شیردهی تجربه خواهید کرد.

اختلال در خوردن

بی‌اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی از انواع اختلالات خوردن هستند که منجر به نامنظمی پریود خواهد شد. اختلالات خوردن می‌تواند منجر به کاهش وزن بدن شود و در نهایت هورمون تنظیم‌کننده پریود را تغییر می‌دهد.

 

۱۸ دیدگاه‌ها

 • سلام وقت بخیر، من قراره برم سفر کمپ و دقیقا تو همون تایم پریود میشم، پریودمم همیشه خیلی دردناکه. راهی وجود داره پریودمو به تاخیر بندازم یا زودتر از موعد پریود شم؟
  تاریخ ۱۸ تا ۲۵م معمولا پریود میشم
  سفرمم از ۲۱م تا ۲۴م فروردین هست.

 • سلام وقتتون بخیر،من هیچ وقت اینجوری نبودم ایندفعه که پریود شدم با خیلی درد بعداز دفع ادرار مواجه میشم طوری که آخراش خودمو نگه میدارم خونریزی هم رنگش تیره ‌خیلی کم شده نسبت به دفعات قبل چکارکنم

 • سلام من همیشه پرییوذم ۴،۵ روز طول میکشید اما از زمانی که شروع کردم به برنامه ریزی بارداری ( هنوز ولی هنوز اقدام نکردم) ییهو پرییودم شد ۳ روزه! راستش استرس هم داشتم و مدام در حال سرچ کردن درباره بارداری بودم که خطراتشو هم خیلی خوندم که فکر کنم بهم استرس زیادی وارد شد.

  ایا این که ییهو روزای پرییودم کم شد، خطرناکه؟ میترسم نکنه تخمک گذاری قطع شه یا دیگه پرییود نشم😔

 • سلام وقت بخیر
  من مدتیه پریودیه نامنظم تجربه میکنم دکترم رفتم ولی هر بار با دوتا آمپول و قرص پریود میشم و به محض قطع قرص ها پریودیم دوباره نا منظم میشه…الانم دو سری هست که خونریزی خیلی خیلی کمی دارم آزمایش و سنوگرافی هم انجام دادم هر دکتری رفتم گفته شما مشکلی نداری ..من باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین.

 • سلام من همیشه ۳ روز زودتر از موعد پریود میشدم، الان چندماهی میشه که دیرتر از اون تاریخ میشم حتی تا ۲ماه هم طول میکشه که پریودشم، وقتی هم که پریود میشم خیلی خیلی کمه خونریزی، ۳۷سالمه احتمال یائسگی هست یا خیر

 • سلام وقت بخیر
  من تو دوران عقد هستم و تنها رابطه ای که داشتم تو این ماه مربوطه به ۵ روز قبل از زمان پریودم که پیشگیریمون هم طبیعی بوده ولی خیلی مراقبت کردیم
  (اکثراااا منظم پریود میشم و سیکلم ۲۸ روزس،شاید چند روزی عقب بیفته ولی خیلی کم پیش میاد جلوتر بره تایمش)
  حالا من ۲ روز پریودم عقب افتاد که یک هفته از رابطه گذشت و بی‌بی چک خریدم و منفی بود
  و دقیقا یک ساعت بعد بی بی چک ظاهرا پریود شدم،ولی خونم ب شددددددت کمه و تا بحال اینطوری نبودم،در تمام پریودهام خونریزی خیلی زیادی داشتم همیشه،ولی الان ب زور لکه بینی‌م محسوب میشه و کلا ۲ قطره‌س

  ایا احتمال بارداری یا مشکل دیگه ای دارم و باید چ اقدامی کنم؟
  یا طبیعیه؟

 • سلام من باکره هستم رابطه مقعدی داشتم و امکانشو میدم که یکمی پیشاب روی واژن ریخته باشد ، ولی چند روز بعد لکه بینی قهوه ای اومد و بعدش پریود شدم تو این مدت که پریود بشم دمنوش زعفران و رازیانه خوردم بعد پریود شدم ولی روز بعدش خونی نیومد ! باردار هستم ؟

 • سلام من دوم فروردین ب طور ناگهانی کمی رفت داخل و کاندوم پاره شد شک داریم که آیا از منی چیزی ریخته یا نه. با ۶ روز تاخیر پریود شدم سیکلم بین ۵ تا ۷ روزه اما دو روزه قطع شد لکه بینی نبود مثل پریود بود هم شدتش هم رنگش
  در ضمن بعد از رابطه ب مدت ۴ شب ۴ تا قرص ال دی خوردم امکان داره پریود باشم؟

  • قرص‌های ال دی به دلیل اینکه حجم بالایی هورمون وارد بدن‌تون میکنه، میتونه روی چرخه قاعدگی تاثیر بذاره.
   این تغییر در پریود میتونه نتیجه استفاده از قرص باشه.
   اگر شک دارید تنها راه اینکه آزمایش خون انجام بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان