چه کسانی به مشاوره ناباروری نیاز دارند؟

چه کسانی به مشاوره ناباروری نیاز دارند؟

با توجه به صحبت‌های پزشکان متخصص زنان کرج در بیمارستان و زایشگاه مریم:

ناباروری چیست؟

ناباروری به عدم باردار شدن یک خانم بعد از یک‌سال بدون پیشگیری اطلاق می‌شود. احتمال بارداری در یک سیکل قاعدگی یا حدود یک ماه، حدود ۲۵ درصد است. ۸۵ تا ۹۰ درصد زنان سالم در عرض یک‌سال باردار می‌شوند که اکثر این بارداری‌ها در عرض ۶ ماه رخ می‌دهد.

حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌ها از نازایی رنج می‌برند، که علت در ۱۵% موارد علت ناباروری ناشناخته باقی می‌ماند. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند باروری یک زن را مختل نماید، افزایش سن بارداری است. حداکثر قدرت باروری زنان در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی است.

چه کسانی به مشاوره ناباروری نیاز دارند؟

سن بارداری

با افزایش سن نه تنها قدرت باروری زنان به‌صورت تصاعدی کاهش می‌یابد، بلکه احتمال پاسخ به درمان حتی با روش‌های کمک باروری آزمایشگاهی نظیر آی وی اف (IVF) نیز کاهش می‌یابد. از طرفی با افزایش سن احتمال مشکلات ژنتیکی– مادرزادی، سقط جنین و  خطرات برای مادر نیز افزایش می‌یابد که تمام این عوامل با هم احتمال فرزندآوری را کاهش می‌دهد.
کاهش ذخیره تخمدان، اختلال در تخمک‌گذاری، کاهش کیفیت تخمک یا گامت مهم‌ترین علت کاهش باروری با افزایش سن زنان می‌باشد.

علاوه بر آن احتمال چسبندگی و بسته شدن لوله‌های رحمی به دلیل عفونت‌های لگنی که اکثراً بدون علامت می‌باشند یا بیماری‌هایی نظیر آندومتریوز و جراحی‌های لگنی و غیره نیز با افزایش سن زیاد می‌شود.  همچنین احتمال توده‌ها و ضایعات رحمی نظیر فیبروم‌ها، پولیپ‌ها، آدنومیوز نیز بالا می‌رود.

عوامل فوق نه تنها افزایش چاقی، اختلالات هورمونی و متابولیک و بیماری‌های گوناگون سیستمیک را به همراه دارد بلکه احتمال فرزندآوری زن را نیز کاهش می‌دهد.

داشتن سیکل‌های ماهیانۀ منظم به هیچ عنوان تضمینی برای قدرت باروری طبیعی و بدون مشکل یک زن نمی‌باشد. با توجه به تمایل جامعۀ امروز به ازدواج در سنین بالاتر و به تأخیر انداختن بارداری، لزوم آگاه کردن زوجین به این مسئله کاملا احساس می‌شود و پیشگیری از ناباروری برای خانواده‌های آینده بسیار مهم است.

زمان مناسب مراجعه جهت مشاوره ناباروری

به‌عنوان یک قاعدۀ کلی اگر زوجی پس از یک‌ سال نزدیکی مناسب، بدون جلوگیری، باردار نشوند، بایستی در مرکز ناباروری کرج تحت بررسی و درمان قرار گیرند و مشاوره ناباروری لازم را انجام دهند. اما در زنان مسن‌تر از ۳۵ سال این زمان به ۶ ماه کاهش می‌یابد.

همچنین اگر یکی از زوجین سابقۀ بیماری، جراحی یا شرایط خاصی را دارد که احتمال نازایی را بالا می‌برد، بایستی بررسی‌ها زودتر انجام شود. به عنوان مثال در صورتی که خانمی سابقۀ تخمدان پلی کیستیک داشته و یا مردی سابقۀ جراحی واریکوسل دارد، در این گروه قرار می‌گیرند.

زوجینی که سابقۀ خانوادگی قوی از ناباروری دارند نیز می‌توانند جهت بررسی زودتر مراجعه نمایند. از طرفی اگر زوجی به هر دلیل قصد دارند برای مدتی فرزندآوری را به تعویق بیندازند بهتر است از برای اطمینان از سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایند. این مسئله خصوصاً برای کسانی که سن بالاتری داشته و یا قصد دارند به مدت چند سال بچه‌دار نشوند مهم است.

چه کسانی به مشاوره ناباروری نیاز دارند؟

موارد نیازمند اقدام فوری جهت بررسی و درمان ناباروری

شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نیاز به تلاش برای بچه‌دار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید سریع‌تر برای بررسی و درمان اقدام کنند مانند:

 • سابقۀ جراحی، عفونت و یا ضربه به ناحیۀ تناسلی در مرد
 •  رویش غیرطبیعی موها در بدن
 •  کوتاهی یا بلندی قد مفرط در مرد
 •  وجود سابقۀ خانوادگی ناباروری در زوجین
 •  داشتن سیکل‌های قاعدگی نامنظم در زن
 •  داشتن سابقۀ جراحی در ناحیه شکم و یا لگن در زن
 • داشتن سن بالای ۳۵ سال یا به طور کلی سن بالای زوج

۴ دیدگاه‌ها

 • سلام آقای دکتر
  من در سال ۸۴ جراحی مغز برای تومور هیپوفیز شدم الان هم ۲ ساله که ازدواج کردم و داروهای. لووتیروکسین برای کم کاری تیرویید و پردنیزولون برای کمبود کورتیزول و کابر گولین برای افزایش پرولاکتین و اچ سی جی و اچ ام جی یک روز در.میان یک عدد برای تولید اسپرم مصرف می کنم و تعداد اسپرم من به ۲۵ میلیون رسیده ولی متاسفانه ۹۰ درصد اسپرمها ساکن و ده درصد دارای حرکت آهسته است خیلی ممنون میشوم اگر منو کمک بکنید.

  • سلام. شما باید یک بار دیگه آزمایش بدید تا تعداد و حرکت اسپرم‌ها یک مرتبه دیگه چک بشه.
   حرکت اسپرم‌ها خیلی مهمه؛ اگر شما تعداد داشته باشید اما حرکت اسپرم‌ها مناسب نباشه،‌ احتمال ناباروری زیاده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان