سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر، ارغوان غربی

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

چه کسانی به مشاوره ناباروری نیاز دارند؟

با توجه به صحبت‌های خانم دکتر فریده عرب جهوانی (متخصص زنان کرج) در بیمارستان و زایشگاه مریم:

 

ناباروری چیست؟

ناباروری به عدم باردار شدن یک خانم بعد از یک‌سال بدون پیشگیری اطلاق می‌شود. احتمال بارداری در یک سیکل قاعدگی یا حدود یک ماه، حدود ۲۵ درصد است. ۸۵ تا ۹۰ درصد زنان سالم در عرض یک‌سال باردار می‌شوند که اکثر این بارداری‌ها در عرض ۶ ماه رخ می‌دهد.

حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد زوج‌ها از نازایی رنج می‌برند، که علت در ۱۵% موارد علت ناباروری ناشناخته باقی می‌ماند. مهم‌ترین عاملی که می‌تواند باروری یک زن را مختل نماید، افزایش سن بارداری است. حداکثر قدرت باروری زنان در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی است.

مشاوره ناباروری

 سن بارداری

با افزایش سن نه تنها قدرت باروری زنان به صورت تصاعدی کاهش می‌یابد، بلکه احتمال پاسخ به درمان حتی با روش‌های کمک باروری آزمایشگاهی نظیر آی وی اف نیز کاهش می‌یابد. از طرفی با افزایش سن احتمال مشکلات ژنتیکی– مادرزادی، سقط جنین و  خطرات برای مادر نیز افزایش می‌یابد که تمام این عوامل با هم احتمال فرزندآوری را کاهش می‌دهد.
کاهش ذخیره تخمدان، اختلال در تخمک‌گذاری، کاهش کیفیت تخمک یا گامت مهم‌ترین علت کاهش باروری با افزایش سن زنان می‌باشد.

علاوه بر آن احتمال چسبندگی و بسته شدن لوله‌های رحمی به دلیل عفونت‌های لگنی که اکثرا بدون علامت می‌باشند یا بیماری‌هایی نظیر آندومتریوز و جراحی‌های لگنی و غیره نیز با افزایش سن زیاد می‌شود.  همچنین احتمال توده‌ها و ضایعات رحمی نظیر فیبروم‌ها، پولیپ‌ها، آدنومیوز نیز بالا می‌رود.

عوامل فوق نه تنها افزایش چاقی، اختلالات هورمونی و متابولیک و بیماری های گوناگون سیستمیک را به همراه دارد بلکه احتمال فرزندآوری زن را نیز کاهش می‌دهد.

داشتن سیکل‌های ماهیانه منظم به هیچ عنوان تضمینی برای قدرت باروری طبیعی و بدون مشکل یک زن نمی‌باشد. با توجه به تمایل جامعۀ امروز به ازدواج در سنین بالاتر و به تاخیر انداختن بارداری، لزوم آگاه کردن زوجین به این مسئله کاملا احساس می‌شود و پیشگیری از ناباروری برای خانواده‌های آینده بسیار مهم است.

 

زمان مناسب مراجعه جهت مشاوره ناباروری

به عنوان یک قاعدۀ کلی اگر زوجی پس از یک‌سال نزدیکی مناسب، بدون جلوگیری، باردار نشوند، بایستی تحت بررسی و درمان قرار گیرند و مشاوره ناباروری لازم را انجام دهند. اما در زنان مسن‌تر از ۳۵ سال این زمان به ۶ ماه کاهش می‌یابد.

همچنین اگر یکی از زوجین سابقۀ بیماری، جراحی یا شرایط خاصی را دارد که احتمال نازایی را بالا می‌برد، بایستی بررسی‌ها زودتر انجام شود. به عنوان مثال در صورتی که خانمی سابقۀ تخمدان پلی کیستیک داشته و یا مردی سابقۀ جراحی واریکوسل دارد، در این گروه قرار می‌گیرند.

زوجینی که سابقۀ خانوادگی قوی از ناباروری دارند نیز می‌توانند جهت بررسی زودتر مراجعه نمایند. از طرفی اگر زوجی به هر دلیل قصد دارند برای مدتی فرزندآوری را به تعویق بیندازند بهتر است از برای اطمینان از سلامتی خود به پزشک مراجعه نمایند. این مسئله خصوصا برای کسانی که سن بالاتری داشته و یا قصد دارند به مدت چند سال بچه‌دار نشوند مهم است.

 

موارد نیازمند اقدام فوری جهت بررسی و درمان ناباروری

شرایطی برای مردان و زنان وجود دارد که در صورت بروز آنها نیاز به تلاش برای بچه‌دار شدن به مدت یک سال نیست و زوج باید سریع‌تر برای بررسی و درمان اقدام کنند مانند:

  • سابقۀ جراحی، عفونت و یا ضربه به ناحیه تناسلی در مرد
  •  رویش غیرطبیعی موها در بدن
  •  کوتاهی یا بلندی قد مفرط در مرد
  •  وجود سابقۀ خانوادگی ناباروری در زوجین
  •  داشتن سیکل‌های قاعدگی نامنظم در زن
  •  داشتن سابقه جراحی در ناحیه شکم و یا لگن در زن
  • داشتن سن بالای ۳۵ سال یا بطور کلی سن بالای زوج

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *