سلامتی بزرگترین نعمت است، قدرش را بدانیم!

کرج، خیابان 45 متری گلشهر

تلفن تماس : ۳۳۵۵۵۷۴۸-026

سن بارداری

بهترین سنین بارداری:

با توجه به صحبت های خانم دکتر ملیحه قدسی (متخصص زنان، زایمان و نازایی ) در بیمارستان زنان کرج :

هر دختری با تعداد بسیار زیادی تخمک متولد میشود. اما تخمدانها تا زمان بلوغ خاموش و بدون فعالیت هستند. با شروع روند بلوغ تخمک گذاری ها شروع میشود و خونریزی های ماهیانه اتفاق می افتد. در سالهای اول پس از بلوغ تخمک گذاری ها نامنظم است اما معمولا پس از دو سال ثبات یافته و خونریزی ها منظم ماهانه منظم میگردد.

باروری خانم ها در حدود بیست سالگی به بعد افزایش یافته و حوالی سن ۲۵ سالگی به اوج خود میرسد و بهترین سالهای باروری (سن بارداری) یک زن بین ۲۵ و ۳۰ سال است. از ۳۰ سالگی به بعد میزان باروری کاهش یافته و از ۳۵ سال این میزان با شیب سریع تری کم میشود بطوریکه بعد از سن ۴۰ و بخصوص ۴۲ سالگی میزان باروری چه بصورت خود به خود و چه با روشهای کمک باروری بشدت کاهش می یابد. با این حساب حاملگی در سن بالای ۴۰ و بخصوص ۴۴ نادر است. هر چند غیر ممکن نیست. در سن بالای ۳۵ علاوه بر اینکه میزان باروری کم میشود، میزان اختلالات کروموزومی تخمک که منجر به ناهنجاریهای جنینی و سقط می گردد نیز بیشتر می شود.

به همین دلیل حتی اگر بارداری در سن بالا اتفاق بیفتد احتمال سقط جنین بعلت اختلالات کروموزومی بیشتر از سنین پایین است. به همین میزان تولد فرزند کاهش می یابد.

امروزه به دلایل متعدد از جمله افزایش سن ازدواج و افزایش فعالیتهای اجتماعی زنان سن بارداری تا اواخر دوران باروری زن به تعویق می افتد و متاسفانه سالهای طلایی باروری زن سپری میشود بدون اینکه اقدامی در جهت بارداری صورت گرفته باشد و بدون اینکه زوجین بدانند که قدرت باروری خودشان چقدر است و آیا ناباروری یا کاهش باروری دارند یا خیر؟

مکررا مشاهده میشود که زن و شوهری که در سنین ۳۰-۲۵ سال ازدواج کرده اند با این هدف که ابتدا زندگی خود را تثبیت کنند و بعد اقدام به فرزند آوری کنند، این اقدام را حتی تا حوالی ۴۰ سالگی به تعویق می اندازند و وقتی به پزشک مراجعه میکنند و متوجه کاهش شدید شانس باروری میشوند شوکه میشوند و متاسفانه هیچ راهی جهت جبران سالهای از دست رفته نیست.

در بین همه عواملی که برای باروری تخمک وجود دارد سن زن مهمترین فاکتور است و تنها فاکتوری است که می تواند تمام فاکتورهای دیگر را تحت الشعاع قرار دهد. بعنوان مثال در دو خانم با شرایط تفاوت دارند در خانمی که سن بالاتری دارد میزان باروری به شدت کاهش پیدا میکند و هیچ راهی برای بازگرداندن کیفیت تخمک به وضعیت قبلی وجود ندارد.

مثلا افرادی که زن و مرد مشکل بارداری ندارند، شانس بارداری موفق در هر ماه تنها ۳۰% است، در حالی که شانس بارداری طبیعی در خانم های بالای ۴۰ سال کمتر از ۷%، در ۴۲ ساله ها ۵% و در ۴۴ ساله ها تنها ۲% است. به همین دلیل توصیه میشود زوجین پس از ازدواج در اولین فرصت ممکن اقدام به بارداری کنند و حداقل اولین فرزند خود را به دنیا بیاورند. چون تا قبل از وقوع بارداری بی هیچ وسیله ای نمی توان ثابت کرد که آیا زوجین کاملا سالمند و صاحب فرزند خواهند شد یا خیر.

چه بسا در مواردی همه عوامل مورد بررسی سالم است اما با هم بارداری اتفاق نمی افتد. مسلما اگر این موارد زودتر تشخیص داده شوند درمانشان هم زودتر صورت خواهد گرفت. در صورتیکه اگر سن خانم، بالا رفته باشد بجز مشکل اصلی سن خانم، به مشکلات اضافه شده و کیفیت تخمک را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

همه این مطلب به این معنی نیست که بارداری در سن بالا ممکن نیست. خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی عوارض بارداری در سنین به نسبت گذشته کمتر و سلامتی عمومی مادران بیشتر شده است و زنان سنین بالا هم میتوانند صاحب فرزند شوند و بارداری بدون مشکلی داشته باشند .هدف این است که دوران طلایی باروری خانمها یادآوری شده و به اقدام برای بارداری در سنین پایین تر تاکید شود تا فرزند آوری که در سنین پایین تر به راحتی قابل دسترسی است در سنین بالا دچار کاهش نشده و زوجین در زمان مناسب بتوانند صاحب فرزند شوند.

 

 

 

 

 

 

پیام بگذارید

(0 دیدگاه)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − یک =