زایمان طبیعی با بی‌حسی اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد ممکن است به نظر غیرممکن باشد؛ اما با پیشرفت علم و تکنولوژی می‌توان هم به طور طبیعی و هم بدون درد (با استفاده از اپیدورال)، یک زایمان طبیعی را تجربه کرد. در این مقاله از جناب آقای دکتر حسین دلشاد در مورد این نوع زایمان که در بیمارستان مریم و تحت نظارت متخصص بیهوشی انجام می‌گیرد، برای پاسخ به برخی سؤالات کمک گرفته‌ایم.

بی‌حسی اپیدورال چیست؟

بی‌حسی اپیدورال، روشی‌ست که ضمن حفظ هوشیاری، قسمت تحتانی بدن بی‌حس می‌شود. در این روش، کاتتر (لوله‌ای بسیار باریک و انعطاف‌پذیر) را در فضای اپیدورال که در بیرون غشای پوشانندۀ طناب و مایع نخاعی قرار دارد، مستقر کرده و از طریق آن، داروی بی‌حسی را تزریق می‌کنند. در حال حاضر بی‌حسی اپیدورال، پرکاربردترین روش بی‌حسی برای کاهش درد در زایمان محسوب می‌شود.

بی‌حسی اپیدورال به چه شکل القاء می‌‎شود؟

برای کار گذاشتن کاتتر، فرد باید کمی به جلو خم شود (در وضعیت نشسته یا خوابیده). در مرحلۀ بعد، پزشک، سطح موضع مورد نظر در قسمت تحتانی کمر را ضدعفونی و بی‌حس کرده و سپس یک سوزن را وارد موضع می‌کند. بر خلاف انتظار، این اعمال با حداقل در صورت می‌گیرد. در مرحلۀ بعد، پزشک کاتتر را از سوزن عبور می‌دهد و سپس سوزن را خارج می‌کند. حال نوبت به تزریق دارو از راه کانتر می‌رسد.

پزشک ابتدا یک «دوز آزمایشی» تزریق می‌کند تا نسبت به قرارگیری کاتتر اطمینان حاصل کند و سپس دوز اصلی دارو تزریق می‌شود. در طول این مراحل، ضربان قلب نوزاد و فشار خون مادر به‌طور مداوم تحت نظارت پزشک قرار دارد.

داروهایی که در بی‌حسی اپیدورال به کار می‌روند، عموماً ترکیبی از بی‌حس‌کننده‌های موضعی و مخدرهاست. این داروهای ترکیبی، بدون سلب امکان حرکت دادن پاها، حس قسمت تحتانی بدن را به میزان مطلوبی از بین می‌برد.

اثر بی‌حسی اپیدورال، حدود ۲۰ دقیقه پس از تزریق نمایان می‌شود. البته اعصاب رحم در دقایق ایتدایی پس از تزریق بی‌حس خواهند شد. در طول زایمان، تزریق داروی بی‌حسی به میزان لازم، تداوم خواهد داشت. پس از زایمان، کاتتر بدون ایجاد درد خارج می‌شود.

زایمان طبیعی با بی‌حسی اپیدورال

مزایای بی‌حسی اپیدورال

 • اثربخشی بسیار بالا که تا پایان زایمان نیز پابرجا خواهد بود.
 • مراحل مختلف زایمان با شدت‌های متغیر درد همراه است. با به کارگیری روش بی‌حسی اپیدورال، پزشک قادر خواهد بود تا در صورت لزوم، دوز تزریق داروی بی‌حسی را افزایش دهد تا با تشدید درد زایمان مقابله کند.
 • در این روش، مادر کاملاً هوشیار است، بدون اینکه دردی احساس کند. این هوشیاری در هنگام هُل دادن نوزاد به بیرون، بسیار کارآمد است.
 • برخلاف بیهوشی سیستمیک، در روش اپیدورال، تنها مقدار ناچیزی از داروهای بی‌حسی به نوزاد می‌رسند.

آیا بی‌حسی اپیدورال برای نوزاد خطرناک است؟

جدیدترین پژوهش‌های صورت گرفته با بررسی‌هایی که روی نمرۀ آپگار انجام شده، حاکی از بی‌خطر بودن روش اپیدورال برای نوزاد هستند. نمرۀ آپگار، معیاری برای ارزیابی سلامت نوزاد است که در لحظه‌های ابتدایی تولد سنجیده می‌شود.

تحقیقات بیشتر در زمینۀ خطرات احتمالی بی‌حسی اپیدورال در حال انجام است؛ اما مسلماً بی حسی اپیدورال، روشی به مراتب مطمئن‌تر و کم‌خطرتر از روش‌های سیستمیک است.

زایمان طبیعی با بی‌حسی اپیدورال

آیا می‌توان از این روش برای همۀ افراد استفاده کرد؟

برخی از بانوان نمی‌توانند مورد بی‌حسی اپیدورال قرار گیرند. فشار خون پایین، اختلالات خونریزی‌دهنده، عفونت خونی، عفونت‌های پوست که کاتتر باید در آن قرار گیرد و حساسیت به داروهای بی‌حسی موضعی از جمله شرایط منع استفاده از روش اپیدورال است.

آیا زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال عوارض دارد؟

زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال سال‌هاست که توسط دکتر محمد حسین دلشاد، فوق تخصص درد انجام می‌گیرد و هیچ عوارض جدی و نارضایتی از سوی بیماران گزارش نشده است.

علاوه بر این تجربه زایمان بی‌درد خاطرات خوشی را برایشان به جای گذاشته است. از عوارض احتمالی که توسط پزشک قابل کنترل است می‌توان به سردرد، افت فشار خون، خارش و… اشاره کرد.

هزینه زایمان با اپیدورال

هزینه نهایی که برای شما محاسبه می شود به این موارد بستگی دارد:

 • شهری که سکونت دارید.
 • بیمارستانی که مراجعه می کنید.
 • خدماتی که برای شما ارائه می شود.
 • به متخصصی که برای زایمان مراجعه می کنید.
 • و…

در صورتی که انتخاب شما برای زایمان طبیعی با بی حسی اپیدورال، دکتر محمد حسین دلشاد است، به صورت حضوری مراجعه کنید تا هزینه‌ها را به شما اعلام کنند.

 

۲۶ دیدگاه‌ها

  • سلام. خیر موجب کمردرد نمیشه. کمردرد بعد از بارداری معمولا علت‌های دیگه‌ای داره از جمله تغییرات فیزیکی دوران بارداری، تغییرات هورمونی، اضافه وزن یا مشکلات زمینه‌ای.
   می‌تونید به صفحه اینستاگرام مریم مراجعه کنید. در مورد این موضوع کاملا توضیح داده شده.

  • درد با بی حسی برطرف میشه؛ بنابراین انجامش درد زیادی نداره. آسیب به نخاع طی این پروسه وجود نداره. نهایتا آسیب به یک عصب ممکنه ایجاد بشه که گذراست و بعد از مدتی برطرف خواهد شد.
   کاملا بستگی به تبحر متخصصی که این پروسه رو انجام میدن، داره.

 • سلام و وقت بخیر
  اینکه میگین در طول زایمان با فواصل منظم دارو تزریق میشه تا بی حسی یکسان بمونه، منظور چند دقیقه یک بار هست؟؟

   • سلام زمان زدن بی حسی کی هست؟ آیا قبل از زور زدن است؟من دیورتیکول شدید و روده تحریک پذیر دارم و خیلی اذیت میشم در معاینات پزشک زنان و باردار هستم میخوام بدونم چه موقع از درد و فشار رحم میزنن؟

    • بسته به نوع کیس، نظر متخصص زنان و اینکه شکم چندم زایمان است، زمان متفاوتی داره.
     اما اگر متخصص زنان اجازه بدن از همان مراحل ابتدایی هم میشه این کار رو انجام داد.
     به صورت کلی برای شکم اولی‌ها در ۴ تا ۵ سانت و برای شکم دوم به بالاتر از ۳ تا ۴ سانت که دهانه رحم باز بشه.

 • سلام من چند روزه به علت ندونستن تاریخ دقیق زایمان اورژانسی شدم و زایمان طبیعی انجام دادم..بدون استقاده ازین آمپول حدود۲۴ساعت درد کشیدم اواخر به حدی رسیده بود که فقط آرزوی مرگ میکردم،به شما توصیه میکنم اگه زایمان طبیعی دارید حتما حتما ازین آمپول استفاده کنید فکر خطرات و پولش نباشید دردش یک هزارم دردهای طبیعی هم نیست،خطری هم نداره به اون صورت بور کنید به همچیش می ارزه من بعد۲۸روز هنوز افسردگی دارم هنوز درد لگن دارم و هنوز حاضرم زمان به عقب برگرده کل داراییمو بدم ازین امپول استفاده کنم پس تا وقت دارید به فکر چاره باشید که خدایی نکرده مثل من نشید که اونموقع نه راه پس دارید نه پیش!حس غریبی بود،هیچکس به دادم نمیرسید،دردها از حدتوان فراتر بود، خارج از کنترل شدم و فوران کردم اون لحظه هیچی برام مهم نبود فقط مرگ ارزو میکردم جهنمی بود واسه خودش!!که یه مشت خاعن دور برم هستن اصلا باورم نمیشد بچم بدنیا بیاد و دردهام تموم بشه،خلاصه اون درد های طاقت فرسا تموم شد نی نی خوشگلم ارومم کرد ولی منم یکبار تموم شدم انگاری وبا فرزندم باز متولد شدم هیچوقت فراموش نمیکنم!!

  • بسیار بسیار متاسفم بابت دردی که تجربه کردید.
   خوشحالم که خودتون و کودک سالم هستید.
   ولی چرا شما ازین بی حسی استفاده نکردید ؟
   دکتر بهتون پیشنهاد نداد خودش ؟

 • سلام بعداز یکسالو نیم گردن درد و سردرد دارم همچنین از بینیم مایع زرد رنگ میاد امکان داره بخاطر این آمپول باشه؟نشت مایع نخاعی باشه؟!ممنون میشم راهنماییم کنید
  همچنین این که هنگام سردرد یکی از چشمام هم درد میکنه و گاهی سرگیجه ام دارم خیلی میترسم و نگرانم

  • سلام من زایمانم هشت سال پیش بود و الان تقریبا دوساله ک دردستون مهره ها دارم دردش اول کم بود امابه مرورزیادشد.

    • تنهاکسی که اصرار داره طبیعی زایمان کنم مامانمه من نفرت انگیزترین و بدترین چیزی ک کل زندگیم ازش ترس داشتم زایمان بوده همیشه آرزومیکردم نازاباشم اماهمسرم ازون مردهاست ک سالهاست پیگیربچست ده سال از زندگیمون گذشته ومتاسفانه باهرراه پیشگیری من ایشون بلاخره موفق شد دلم نیومدسقط کنم الان هفته ۳۷ ام ارزوی مرگ دارم نمی دونم چطورمیشه یگوشه زایید وکسیوندید میترسم بیمارستان برم دستکاریم کنن ترجیح میدم توتنهاییم توخونه باشم ازچربی اضافه شکم و مشکلات سزارین مامانم انقدگفته میترسم هم سزارین شم هم اذیتم کنن توبیمارستان چندین دکتر رفتم یکی ناخن بلند داشت معاینه لگنی میکرد تاشب ناخناش تولگنم بودانگار یکی بی اهمیت یکی گیج یکی کمکم کنه واقعا حالم بده شاید ایمیلمو نبینم وسایتوپیدانکنم ب شماره واتساپم جواب بدین

     • قابل درکه.
      اما به‌طور کل باید در مورد فوبیاتون با یک روانشناس زبده مشورت کنید.
      باید بدانید که اگر اطلاعاتتون نسبت به زایمان زیاد بشه ترستون کمتر میشه.
      در ضمن روش زایمان بی درد یکی از بهترین روش‌ها برای زایمان محسوب میشه.
      با اطلاع کامل از محاسن و عوارض هر دو روش و با کمک پزشک‌تون روش زایمان رو انتخاب کنید.
      لطفا از بارداریتون لذت ببرید.

 • سلام.چه کسی نمیتونه از این بی حسی استفاده کنه؟
  مثلا من موقع مراجعه به دندونپزشکی بهشون میگم بی حسی بزنین که تپش قلب نگیرم.و از بی حسی های بدون آدرنالین استفاده میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوبت دهی آنلاینتماس با بیمارستان